Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 128

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Securities emission
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Publiczna emisja akcji może być skierowana do ogółu inwestorów giełdowych (emisja otwarta) lub też może być adresowana do menedżerów, pracowników czy wybranych inwestorów (emisja zamknięta). Autor zbadał wpływ formy emisji akcji na kształtowanie się wyniku finansowego emitentów i ich notowań giełdowych. Analizie poddał spółki, które wyemitowały akcje w latach 1999-2000.
W niniejszym artykule dokonano identyfikacji zmian przepisów prawa pierwotnego rynku kapitałowego w latach 1991-2005, które świadczą o dokonującej się liberalizacji i zróżnicowaniu uregulowań prawnych dla emitentów papierów wartościowych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Charakterystyka zadłużenia emitentów obligacji zamiennych w ujęciu sektorowym
100%
Emisja obligacji zamiennych na akcje pozwala na finansowanie przedsiębiorstwa długiem bez konieczności wykupu obligacji, dzięki konwersji na akcje. Dodana opcja zamiany na akcje często pozwala na obniżenie oprocentowania obligacji zamiennej w porównaniu z warunkami emisji zwykłej obligacji kuponowej. Trzeba jednak zauważyć, że konstrukcja obligacji zamiennej na akcje jest dość skomplikowana. Dlatego naturalne jest pytanie o porzucenie tradycyjnych form finansowania na rzecz obligacji zamiennych. Celem artykułu jest ocena przesłanek emisji obligacji zamiennych, dokonana poprzez ogólną charakterystykę zadłużenia emitentów. Z uwagi na różnorodną działalność podmiotów, badania dokonano w porównaniu z analogicznymi wielkościami poszczególnych branż. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Rynek krótkoterminowych papierów dłużnych przedsiębiorstw w Polsce
100%
Artykuł prezentuje podstawowe zagadnienia związane z funkcjonowaniem rynku krótkoterminowych papierów dłużnych w Polsce. Na wstępie dokonano charakterystyki krótkoterminowych papierów dłużnych oraz wskazano uregulowania związane z emisją tych instrumentów. Następnie przeprowadzono analizę rynku walorów tej klasy, wskazując jednocześnie na czynniki hamujące rozwój tego segmentu rynku finansowego. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie podejmuje problematykę szacowania długoterminowych stop zwrotu na przykładzie dwóch giełd w Bombaju należących do pierwszej dwudziestki giełd na świecie pod względem wielkości: Bombay Stock Exchange (BSE) oraz National Stock Exchange of India (NSE). W dalszej części opracowanie zawiera syntetyczne sprawozdanie z ważniejszych pozycji literatury przedmiotu. W punkcie 2 przedstawiono opis zastosowanej metody badań oraz źródeł danych. W punkcie 3.1 zarysowano charakterystykę próby badawczej, a w punkcie 3.2 ujęto wyniki badań empirycznych zasadzających się na pomiarze zachowań cenowych na skutek dokonania wtórnych emisji akcji. Ostatnia część artykułu zawiera podsumowanie rezultatów badawczych. (fragment tekstu)
Cel - Celem artykułu jest podkreślenie znaczenia decyzji podejmowanych przez właścicieli i zarząd przedsiębiorstwa w trakcie przygotowań do debiutu giełdowego dla jego finalnego sukcesu. Metodologia badania - Badanie oparte jest na metodzie case study. W wyniku analizy efektywności strategii debiutów giełdowych przedsiębiorstw wchodzących na parkiet główny warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wyodrębniono spółkę Pekabex jako wzorcowy przykład debiutu giełdowego, biorąc pod uwagę kryteria takie, jak: wielkość pozyskanych środków, wzrost rozpoznawalności marki oraz trafność wyceny akcji oferowanych inwestorom. Wynik - Rezultatem przeprowadzonych badań jest stwierdzenie, że dzięki stworzeniu perspektywicznej, wiarygodnej i realnej wizji przedsiębiorstwa oraz umiejętnemu zaprezentowaniu jej inwestorom możliwa jest jednoczesna maksymalizacja wpływów z emisji akcji i uzyskanie pozytywnego efektu marketingowego. Oryginalność/wartość - Artykuł poza wartością naukową posiada także praktyczny wymiar. Stanowi on swoisty przewodnik postępowania dla spółek przygotowujących się do wejścia na rynek publiczny. (abstrakt oryginalny)
Przedstawione w artykule wady zdają się mieć większe znaczenie przy wyborze w j.s.t., pomiędzy obligacjami a kredytami, jako dłużnymi środkami zwrotnymi na finansowanie swej działalności. Nie są to jedyne przyczyny niewielkiego zainteresowania j.s.t. emisją obligacji. Należy mieć na uwadze, że kredyt dla j.s.t. oferuje wiele banków. Do największych partnerów j.s.t., zarówno w zakresie udostępniania środków finansowych (kredyty, pożyczki, obligacje), jak i przyjmowania depozytów od nich, należy pięć banków: PKO BP S. A., Pekao S. A., BOŚ S. A., Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych S. A. oraz sektor spółdzielczy (wraz z bankami zrzeszającymi BPS S. A. i BGŻ S. A.). Prezentowane w tabeli 8 zestawienie banków-emitentów obligacji komunal-nych nie zawiera banków spółdzielczych oraz ich zrzeszeń. Banki spółdzielcze są największym partnerem gmin o charakterze wiejskim oraz miejsko-wiejskim. Nie-możność przez takie samorządy uzyskania informacji w banku, który od lat prowadzi ich podstawowy rachunek, nt. etapów emisji obligacji komunalnych, nie- przeznaczonych do publicznego obrotu lub emisji publicznej, gdzie tryb ten jest jeszcze bardziej złożony, często zniechęca samorządy do szukania informacji na te tematy w bankach ogólnopolskich. Reasumując, wiedza i informacje nt. obligacji komunalnych są mało rozpowszechnione, co niewątpliwie przyczynia się do małego zaangażowania j.s.t. w emisje obligacji. (abstrakt autora)
Przedstawiono metody pozyskiwania kapitału na międzynarodowym rynku finansowym przez spółki. Spółki te najczęściej odnoszą korzyści z zagranicznych emisji papierów wartościowych. Zwrócono uwagę na takie instrumenty finansowe jak: kwity depozytowe, euroobligacje i akcje zagraniczne.
Celem artykułu jest wyodrębnienie czynników mających wpływ na decyzje o zagranicznych emisjach kwitów depozytowych i na internacjonalizację danego rynku, czyli poziomu zagranicznych emisji (kwitów depozytowych) dokonywanych przez lokalne spółki za granica i ich empiryczna analiza. Badanie koncentruje się na spółkach z krajów rozwiniętych, gdyż niewiele dotychczasowych badań poświęconych było tym właśnie krajom. Większość autorów koncentrowała swoje badania na motywach emisji dokonywanych przez spółki z krajów rozwijających się. (fragment tekstu)
W pracy omówiono zagadnienia związane z obrotem papierami wartościowymi. Szczególną uwagę skupiono na przedstawieniu sposobu sporządzania prospektu emisyjnego papierów wartościowych. W ramach podsumowania podkreślono znaczenie prospektu emisyjnego dla emitenta. Na końcu pracy zamieszczono przykładowy prospekt emisyjny (ofertę sprzedaży akcji ZPO Vistula S.A.). (abstrakt oryginalny)
Omówiono rolę banku jako inicjatora procesu sekurytyzacji, organizatora procesu sekurytyzacji dla innych podmiotów gospodarczych, gwaranta papierów wartościowych wyemitowanych w drodze sekurytyzacji, pośrednika między emitentem a nabywcami papierów wartościowych. Banki mogą także być ostatecznym nabywcą papierów wartościowych.
Problem tzw. gwarantowanej emisji stanowi element szeroko rozumianego procesu organizacji emisji. Autor definiuje konieczne pojęcia i umiejscawia subemitenta inwestycyjnego w procesie subskrybcji akcji. Pokazuje również procedury zawarcia umowy subemisyjnej w spółce publicznej.
Głównym celem niniejszego artykułu jest zidentyfikowanie i ocena wysiłków od kilku lat podejmowanych przez Europejczyków na rzecz ożywienia sekurytyzacji europejskiej. Kilka lat po kryzysie subprime regulatorzy zaczęli zmieniać swój sposób myślenia na temat sekurytyzacji zauważając jej korzyści. Początkowo ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej przyjaznego otoczenia dla sekurytyzacji były raczej skromne. Wyraźne przyspieszenie tych wysiłków było widoczne po pandemii COVID-19 i jej niszczącego wpływu na bilanse banków oraz gospodarkę realną. Rozporządzenie w sprawie sekurytyzacji (SR) weszło w życie 1 stycznia 2019 r., ale ze względu na pandemię, która wybuchła nieco później, zaczęło być korygowane i uaktualniane. Ogromna fala takich korekt miała miejsce w 2021 r. Uczestnicy rynków wskazywali na liczne braki i ograniczenia regulacyjne. Doprowadziło to do korekty SR w kwietniu 2021 r., a Komisja Europejska została zobowiązana do sporządzenia raportu w sprawie funkcjonowania SR przed 1 września 2022 r. Kiedy obserwuje się prace, korekty i komentarze należy stwierdzić, że proces konsultacji koncentrujący się na: - wpływie regulacji na rynek sekurytyzacji; - sekurytyzacji prywatnej; - ekwiwalentnym porządku prawnym dla podmiotów spoza UE w odniesieniu do STS; - ujawnianiu informacji w sprawie ESG i trwałych finansów; może nie być zakończeniem procesu nowelizacji SR. Częściowo jest tak ze względu na nowe wydarzenia i fakty, które mają wpływ na europejskie ramy sekurytyzacji. Ponadto, regulatorzy wydają się być nieco niechętni wobec stosowania tej techniki z obawy, że mogą być obwiniani, jeżeli coś pójdzie nie tak. Inna próba zachęcania do szerszego stosowania sekurytyzacji może być opisana jako efekt Porozumienia paryskiego przyjętego w 2015 r. w sprawie walki ze zmianami klimatu. Działanie takie jest znane jako ESG (albo zielona sekurytyzacja). Jednakże jak dotąd rezultaty są raczej skromne. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zagadnienie odwrotnych obligacji zamiennych na akcje, które sa połączeniem obligacji tradycyjnej z opcją sprzedaży, wystawioną przez inwstora emitentowi. Emitent jest nabywcą opcji sprzedaży (long put), a inwestor jej wystawcą (short put). Zaprezentowano również wycenę opisanego instrumentu.
W referacie dokonano identyfikacji euroobligacji na tle międzynarodowego rynku papierów dłużnych oraz prezentacji tradycyjnych i uproszczonych procedur emisyjnych właściwych dla eurorynków, a także wskazano aktywność polskich podmiotów na międzynarodowym rynku obligacji.
Autor omówił takie zagadnienia jak: emisje czasu zaborów i okresu międzywojennego, pierwsze emisje współczesne, obligacje mieszkaniowe gminy Międzyrzecz, emisja obligacji fiskalnych w Płocku, emisja obligacji w gminie Warszawa-Mokotów.
Hybrydowe papiery wartościowe łącza w sobie cechy zarówno kapitałów własnych, jak i kapitałów obcych. Przykładem są udziałowe papiery wartościowe o stałym dochodzie, które z jednej strony podobne są do akcji uprzywilejowanych, a z drugiej do obligacji o stałym oprocentowaniu. Względy podatkowe spowodowały, że w latach 90. ten rodzaj papierów wartościowych stał się bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych cech odróżniających tego typu papiery wartościowe od tradycyjnych akcji uprzywilejowanych i papierów dłużnych. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest zbadanie cenowego efektu podaży nowych emisji akcji na giełdzie warszawskiej (WGPW), tzn. kierunku i natężenia zmian poziomu cen notowanych akcji pod wpływem dodatkowo wprowadzanych wartości emitowanych i sprzedawanych na rynku pierwotnym. Ujawnienie takiej zależności w odniesieniu do realiów WGPW, a w szczególności zmierzenie jej siły i znaczenia dla zmienności poziomu indeksu giełdowego, może przynieść istotne informacje o praktycznym znaczeniu co do możliwości wystąpienia ewentualnych zakłóceń w funkcjonowaniu giełdy pod wpływem sprzedaży dużych emisji akcji na rynku pierwotnym. (fragment artykułu)
Omówiono korzyści związane z emisją obligacji przez przedsiębiorstwo. Przedstawiono organizację i proces emisji obligacji korporacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem roli organizatora emisji.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.