Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 139

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Security systems
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Napady na banki powodują, że wciąż trzeba modernizować systemy bezpieczeństwa. Człowiek nadal jest najsłabszym ogniwem. Natomiast elektronika- najsilniejszą bronią. Sytuacja nie zmienia się jednak aż tak szybko. Kasy, sejfy, skarbce nie przestały być celem ataków bandytów. Aczkolwiek, by tym atakom zapobiec, musiały się stać urządzeniami inteligentnymi.
W związku z ekspansją rozwiązań teleinformatycznych i upowszechnianiem się dostępu do Internetu nasilają się zjawiska włamań do systemów informacyjnych, kradzieży baz danych czy zasobów intelektualnych zgromadzonych w organizacji. Ma to swoje skutki w zapewnieniu ciągłości działania podmiotu. Dla wielu organizacji ochrona aktywów niematerialnych (informacyjnych) nie jest jeszcze ani elementem strategii, ani częścią codziennej pracy, co może wynikać z przekonania o decydującym wpływie aktywów materialnych na wartość podmiotu. Coraz więcej współczesnych organizacji dostrzega jednak ryzyko gospodarowania informacją. Wiele z nich podejmuje działania związane z analizą i ograniczaniem tego ryzyka, a podejmowane działania mają charakter systemowy. (fragment tekstu)
Współczesne zagrożenia mają charakter hybrydowy, a ich wielość i stopień skomplikowania rodzą potrzebę ciągłego poszukiwania rozwiązań, które mogłyby im zapobiegać lub pomoc w ich redukcji. Zagrożenia we współczesnym świecie są złożone, ulegają szybkim przemianom i wymagają budowy nowych systemów bezpieczeństwa zapewniających jednostce i grupie poczucie bezpieczeństwa i dodatni bilans życiowy. Bezpieczeństwo elastyczne jest pojęciem zapożyczonym z rozważań dotyczących bezpieczeństwa rynku pracy, które może być wykorzystane w analizie bezpieczeństwa narodowego i publicznego, może być też próbą odpowiedzi na zmieniające się współcześnie zagrożenia. W artykule zostaną przedstawione kolejno: pojęcie i rodzaje bezpieczeństwa, system i jego widełki adaptacyjne i ewolucyjne, refleksja nad bezpieczeństwem elastycznym oraz wnioski końcowe. (fragment tekstu)
Rynek systemów bezpieczeństwa oferuje wiele różnorodnych systemów alarmowych i ich podzespołów. Poprawność projektowania i instalowania systemów alarmowych jest codziennie weryfikowana przez przestępców. Celem artykułu jest omówienie zabezpieczeń wybranych elementów systemu bezpieczeństwa. Przedstawiono krytyczne rozważania dotyczące konieczności zabezpieczeń torów transmisji sygnałów alarmowych, systemów kontroli dostępu oraz mechanicznych i elektromechanicznych systemów ochrony w obiektach logistycznych. (abstrakt oryginalny)
Współczesne budynki i centra logistyczne zawierają bardzo wiele systemów sterowania urządzeniami technicznymi: ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem, systemami bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. W budynku inteligentnym systemy te powinny tworzyć funkcjonalną całość - jeden system zarządzania i sterowania. W artykule przedstawiono charakterystykę systemu EIB i możliwości zastosowania w obiektach logistycznych. System EIB to inteligentny, zdecentralizowany system sterowania, służący do załączania, sterowania, regulacji i nadzoru systemów technicznych i bezpieczeństwa w budynkach inteligentnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano algorytm obliczania granicznej prędkości pojazdu na łuku drogi, oparty o dane wejściowe wykorzystywane przez układ ESP oraz informacje dotyczącą krzywizny toru zakrętu uzyskiwane na podstawie map wykorzystywanych przez system GPS. Do wielkości wejściowych układu ESP wykorzystywanych przez algorytm zalicza się: prędkości obrotowe kół, przyspieszenie wzdłużne pojazdu, kąt skrętu koła kierownicy. W pracy podano algorytm obliczania prędkości pojazdu na podstawie wartości prędkości obrotowych kół i przyspieszenia wzdłużnego pojazdu. Podano kolejność obliczeń zmierzających do oszacowania granicznej prędkości jazdy samochodu na łuku drogi. Wyszczególniano warunki niezbędne do prawidłowego zadziałania systemu oraz jego ograniczenia. Opisano sytuacje, w których działanie systemu uznano za szczególnie korzystne z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wymieniono także podstawowe funkcje interfejsu systemu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z elektronicznymi systemami bezpieczeństwa. Zwrócono przy tym szczególną uwagę na Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu stosowane w obiektach transportowych. Dokonano podziału czujek z przyjęciem różnorodnych kryteriów. Zaprezentowano także wpływ zakłóceń na działanie wybranych czujek.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wybrane systemy elektroniczne i mechaniczne zabezpieczeń technicznych stosowanych w ochronie zewnętrznej obiektów przemysłowych. Nowoczesne systemy uwzględniające organizacje najnowszych rozwiązań technologicznych wykorzystujących systemy komputerowej wideodetekcji, detekcji elektromagnetycznej, jak i systemy detekcji światłowodowej a także systemy detekcji wykorzystujące kable sensoryczne. Zadaniem przedstawionych systemów jest wykrycie i wczesne powiadomienie użytkowników o zaistniałych zagrożeniach.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje opis metody funkcjonalnego rezonansu FRAM (Functional Resonance Analisis Method) opracowanej przez Hollnagela. W artykule przedstawiono model reprezentacji systemu bezpieczeństwa oraz procedury agregacji zmienności funkcji. Podano szereg przykładów wykorzystania metody FRAM w analizie bezpieczeństwa systemów technicznych i przedsiębiorstw. Artykuł ma charakter kompilacyjny. (abstrakt oryginalny)
1. Zarówno z ekonomicznego punktu widzenia jak i wykonawstwa (projektowanie, wykonanie, odbiory i utrzymanie) jest jedna sieć teleinformatyczna, która powinna zapewniać odpowiednią jakość przesyłanych informacji w zakresie dostępności, opóźnienia, elementowej stopy błędów wszystkim systemom, które generują i odbierają dane konieczne do ich sprawnego działania. 2. Proces budowy sieci teleinformatycznej jest procesem ciągłym ponieważ sieć teleinformatyczna powinna być otwarta na rozwój obszarowy (np. budowa nowych linii KDP), rozwój ilościowy (np. wprowadzanie nowych systemów informatycznych), rozwój jakościowy (np. wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych związanych z postępem technicznym). 3. Każdy etap budowy/rozbudowy sieci teleinformatycznej powinien być szczegółowo analizowany przez projektantów, wykonawców i inwestora. Analizy te powinny być wspierane naukowo - technicznymi opiniami.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki realizacji wybranych etapów procedury analizy drzewa zdarzeń (Event Tree Analysis - ETA), którą zastosowano do analizy funkcjonowania systemów bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych kategorii A i B. W praktyce ETA stosowana jest m.in. do oceny funkcjonowania systemów zabezpieczających a także do oceny układów stale wykonujących działania operacyjne. Umożliwia analizę sekwencji zdarzeń związanych z tymi systemami uwzględniając przy tym, chronologię występowania zdarzeń. W niniejszym artykule analizowano rozwój dwóch zdarzeń (zdarzeń inicjujących), które polegały na zbliżaniu się pojazdu kolejowego i drogowego do przejazdu kolejowego kategorii A oraz do przejazdu kategorii B. Efektem ich rozwoju (zdarzeniami wyjściowymi) są głównie wypadki - różnego rodzaju kolizje pojazdu kolejowego i pojazdu drogowego. Omówiono funkcjonowanie wybranych kategorii przejazdów. Przedstawiono schematy drzew zdarzeń oraz szczegółowo opisano zdarzenia wyjściowe. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zostały przedstawione wymagania stosowania układów zasilających w elektronicznych systemach bezpieczeństwa dla potrzeb transportu. Autor przedstawił również rzeczywiste rozwiązania najczęściej spotykane do zasilania elektronicznych systemów bezpieczeństwa w szerokim kontekście z uwzględnieniem zasilania rezerwowego, które są zgodne z aktualnymi normami. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono system SafeInCar. Opracowany przez autorów system pozwala uchronić dzieci przed pozostawieniem w rozgrzanym samochodzie i w konsekwencji przed śmiercią z przegrzania. System SafeInCar posiada kilka metod ochrony dziecka przed pozostawieniem w rozgrzanym samochodzie, które zwiększają jego niezawodność. Prezentowany system składa się z czujników temperatury (zewnętrznej, wewnętrznej), czujnika otwarcia drzwi samochodu, mikrokontrolera oraz urządzenia mobilnego. Do systemu opracowano dwie aplikacje. Pierwsza aplikacja jest zainstalowana na mikrokontrolerze i służy do: wykrycia aktualnego stanu drzwi kierowcy (otwarte /zamknięte), odczytu temperatury na zewnątrz i wewnątrz samochodu oraz generowania odpowiednich sygnałów wyjściowych, odpowiedzialnych za komunikację z urządzeniem mobilnym i systemem otwarcia okien samochodu. Druga aplikacja zainstalowana na urządzeniu mobilnym, zamontowanym w samochodzie jest odpowiedzialna za odbiór sygnałów wysyłanych z mikrokontrolera i w zależności od konfiguracji systemu SafeInCar, za komunikację z użytkownikiem samochodu lub z zadeklarowanymi w systemie osobami. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zagadnienia związane z procesem kształcenia studentów na specjalności "Inżynieria systemów bezpieczeństwa", która jest prowadzona na Wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej. Przedstawiono autorskie stanowisko badawczo-dydaktyczne wykorzystywane w celu poznania właściwości funkcjonalnych bezprzewodowych Systemów Sygnalizacji Włamania i Napadu. Dzięki temu studenci mają możliwość sprawdzenia w rzeczywistości zagadnień omawianych teoretycznie, takich jak m.in.: współpraca urządzeń bezprzewodowych (czujki, sygnalizatory) z modułem urządzeń bezprzewodowych. Podczas zajęć laboratoryjnych jest także wykorzystywane wspomaganie komputerowe w postaci oprogramowania służącego do programowania i określania stanu systemu. (fragment tekstu)
We współczesnym transporcie lotniczym ruch jest tak duży, iż zapobieganie zderzeniom (zapewnienie bezpieczeństwa) oparte wyłącznie na obserwacji wzrokowej jest niewystarczające. Dlatego stosuje się systemy antykolizyjne, które mają zapobiegać zderzeniom samolotów ze sobą lub z ziemią. Niniejszy artykuł opisuje podstawowe systemy bezpieczeństwa tego typu stosowane w transporcie lotniczym. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano założenia programu TWI, który zorientowany jest na rozwój umiejętności przełożonych, instruowanie pracowników, doskonalenie metod i budowanie bezpiecznego miejsca pracy. Przytoczono również rozwinięcie teorii 6S w obszarze pojawiających się barier podczas wdrożenia i utrzymywania systemu. Wskazano schemat postępowania i działania według TWI na rzecz pomyślnego funkcjonowania systemu 6S jako pierwszego kroku w kierunku tworzenia efektywnego i nowoczesnego procesu produkcji. (abstrakt oryginalny)
Modelowanie systemu bezpieczeństwa narodowego, a szczególnie ocena jego podsystemów są determinowane różnymi czynnikami. Zależne są od środowiska politycznego, sytuacji w regionie, potencjału i założeń systemu obronnego państwa, relacji społecznych czy potencjału gospodarczego. Przyjętym i powszechnie stosowanym wyznacznikiem bezpieczeństwa narodowego jest Index NSI. Jednak w artykule przedstawiono inne podejście do oceny systemu bezpieczeństwa narodowego poprzez ocenę jego podsystemów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ideę identyfikacji warstw modelu systemu bezpieczeństwa obiektów w transporcie z wykorzystaniem opracowanej klasyfikacji środków redukcji ryzyka zagrożeń. Prezentowana idea zakłada, że jednym ze sposobów identyfikacji jest adaptacja wielowarstwowego modelu systemu bezpieczeństwa obiektów w transporcie do znanych modeli tego typu. Podano przykłady takiej adaptacji. Omówiono także notację stosowaną w procesie identyfikacji do symbolicznego zapisu nazw warstw modelu. (abstrakt oryginalny)
Tekst ma charakter teoretyczny, ale odwołuje się także do zasad semantyki i metodologii. Podstawowym celem jest odpowiedź na pytanie, czy pojęcia bezpieczeństwa społecznego i socjalnego są tożsame. Odpowiedź jest przecząca, a tekst jest nawiązaniem do dyskusji o bezpieczeństwie tout court, w trakcie której pojęcia bezpieczeństwa społecznego i socjalnego często są używane zamiennie i, tym samym, nie ma tylko teoretycznego znaczenia. (abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: dlaczego mimo stosowania w samochodach osobowych systemu ABS dochodzi do tak wielu wypadków drogowych z ich udziałem, w szczególności wypadków z powodu najechania na pieszego? Główną przyczyną zdaje się być nieświadomość kierowców w zakresie ograniczeń jakie posiada ten system. Na podstawie badań prowadzonych w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy wyodrębniono i omówiono najczęściej występujące sytuacje, w których ku zaskoczeniu kierowcy, system ABS nie spełnia jego oczekiwań. Autorzy analizują również wpływ wiedzy kierowcy w zakresie sposobu działania systemów i ich ograniczeń na bezpieczeństwo. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.