Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 117

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sektor przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Biorąc pod uwagę liczbę aktywnych przedsiębiorstw sektora MSP w przeliczeniu na 1000 mieszkańców województwa, zauważalna jest różnica pomiędzy tak zwaną Polską "A" i "B". W tak zwanej Polsce "A" średnio w analizowanym okresie przypadało prawie 49 aktywnych przedsiębiorstw sektora MSP na 1000 mieszkańców, zaś w Polsce "B" prawie 36 przedsiębiorstw. Interesującym z punktu widzenia przeprowadzanych analiz jest stan występujący w województwie zachodniopomorskim. W województwie tym liczba aktywnych przedsiębiorstw sektora MSP odbiega znacząco od województw o największej ich liczbie, natomiast w przeliczeniu na 1000 mieszkańców województwo to charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem, co może świadczyć o wysokiej przedsiębiorczości mieszkańców tego województwa.(fragment tekstu)
2
100%
The following article deals with a novel approach to manufacturing in the context of the increasing demand for system and process integration. This integration chiefly applies to concrete facets of manufacturing tasks which must be taken into consideration in the stage of planning and preparation for complex production processes. Those facets are primarily exemplified by order types (such as production, service and cooperative commissions etc.), production models (e.g. discrete and process modeling), product categorization based on established criteria (e.g. production technology, complexity level, used materials and extras, weight, etc.) as well as many other aspects that hold great significance in the automatization of manufacturing processes. When more advanced orders are to be realized, one of the main challenges posed by this situation is the need to accomplish multiple operations which due to their different nature, scope and scale (e.g. varied processing types: heat and plastic treating, machining etc.) have to be conducted by different contractors. In order to address those key problems and reduce the negative impact of multimodality, the author proposes a manufacturing cloud (also known as cloud manufacturing) which is a variant of a groundbreaking, yet well-established concept - cloud computing. This paper presents the chief notions of this method created specifically with integrated multimodal systems and production processes. The author also highlights key problems that should be addressed before this solution can be used in practice. (original abstract)
Niniejszy artykuł zawiera krótką charakterystykę sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Wielkiej Brytanii. We wstępnie nawiązano do roli, jaką odgrywa sektor małych i średnich podmiotów gospodarczych w krajach o gospodarce wolnorynkowej oraz przedstawiono cechy charakteryzujące ten sektor. W drugiej części publikacji zawarto podstawowe dane dotyczące sektora MŚP w odniesieniu do Wielkiej Brytanii. Następnie poruszono kwestię korzystania z doradztwa finansowego oraz wykorzystania zewnętrznych źródeł finansowania przez omawianą grupę podmiotów gospodarczych. Publikacja ta została w przeważającej mierze oparta na danych zawartych w raporcie dotyczącym finansowania sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii, przygotowanym przez doktora Stuarta Fraser'a, Centre for Small and Medium-Sized Enterprises, Warwick Business School, University of Warwick.(abstrakt autora)
Celem tego opracowania jest identyfikacja tendencji zmian liczby pracujących w województwie dolnośląskim. Analizę rynku pracy można przeprowadzać, wykorzystując szereg metod ilościowych. Jedną z nich jest modelowanie ekonometryczne. Instrumentem badawczym analizy są ekonometryczne modele tendencji rozwojowej, umożliwiające opis mechanizmu rozwoju rynku pracy, który zależy wyłącznie od jego stanów poprzednich, nie uwzględnia natomiast wpływu otoczenia i innych czynników stymulujących rozwój badanego zjawiska. Na podstawie takich modeli można wnioskować o prawidłowościach zmian rynku pracy w regionie. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wpływ innowacyjności na sytuację ekonomiczną małych i średnich przedsiębiorstw w Wielkopolsce poprzez równanie kondycji firm innowacyjnych i nieinnowacyjnych. (fragment tekstu)
Unia Europejska jest organizacją, która od wielu lat stara się wspierać i faworyzować przedsiębiorczość, i dzieje się tak dlatego, że to właśnie ona ma największy potencjał w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy, przy jednocześnie najniższych kosztach społecznych i korzystnym wpływie na pluralizm ekonomiczny. Autorem, który w swej twórczości przedsiębiorcy oraz innowacji poświęcił najwięcej miejsca, był J. Schumpeter. Jego niezwykle ciekawe teorie stanowią źródło rozwiązywania wielu dzisiejszych problemów związanych z sektorem MSP. Wiele działań podjętych przez Komisję Europejską stanowi realizację sporej części założeń schumpeterowskich. To, co jest podstawowym elementem działań Komisji to wyraźne dostrzeżenie roli innowacji oraz sektora MSP w unijnej gospodarce. Pomimo że działania skierowane na ten sektor nie zawsze są najlepiej wykonywane przez państwa członkowskie, to sama Komisja z pewnością podchodzi do całej sprawy poważnie, o czym świadczą stopniowe, aczkolwiek nie rewolucyjne zmiany w prawodawstwie unijnym skierowanym do MSP. Naukowcy zajmujący się teorią ekonomii zbyt często pomijają teorię Schumpetera w swych rozważaniach. Dzieje się tak być może dlatego, że powszechnie nazywana teoria schumpeterowska w swej istocie jest modelem, narzędziem badawczym służącym do przeprowadzania skrupulatnych analiz. Pomimo że model ten nie ma charakteru matematycznego, to jest w swej istocie niezwykle skomplikowany i wymaga od badacza niezwykłego dystansu oraz umiejętności oddzielania zjawisk faktycznie ekonomicznych, które da się wyjaśnić za pomocą teorii ekonomicznej, od zjawisk społecznych, które mają charakter socjologiczny. Dopiero takie podejście umożliwia dokonanie obiektywnej analizy bez popadania w ortodoksję, która w wielu miejscach zakłada niemalże transcendentność zjawisk.
7
100%
Innowacyjność stała się immanentną cechą współczesnych gospodarek, warunkując ich trwały rozwój i zapewniając warunki ich konkurencyjności globalnej. Uznanie roli innowacji ma swoje odzwierciedlenie w zachodzących na rynku procesach społeczno-gospodarczych, które decydują o nowym podziale ról odrywanych przez przedsiębiorstwa i organizacje w skali globalnej i regionalnej1. Istotą globalizacji jest możliwość wykorzystania mechanizmów rynku w zwiększaniu produktywności gospodarki i wymuszanie działań prowadzących do wzrostu wartości organizacji. W warunkach globalnego rynku szansę rozwoju mają podmioty, które potrafią zwiększać swoją wartość poprzez innowacje. Głównym atrybutem konkurencyjności staje się więc właśnie zdolność do podejmowania przez organizację szeroko rozumianych działań innowacyjnych. Innowacje utożsamiane są ze zmianą i szansą na rozwój, mają bowiem wpływać na wzrost poziomu nowoczesności organizacji. Staje się tak zwłaszcza wtedy, gdy w procesach zarządzania przedsiębiorstwem działaniom innowacyjnym nadawany jest wysoki priorytet w hierarchii celów, misji i filozofii firmy.(fragment tekstu)
8
Content available remote Efektywność wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw
75%
Wynagrodzenie jest złożoną kategorią ekonomiczno-społeczną, stymulowaną przez szereg czynników o zróżnicowanym charakterze. Jedna z grup determinant ma charakter mikroekonomiczny. Zalicza się do niej między innymi sytuację ekonomiczną podmiotów. Autor zakłada, że wielkościami opisującymi efektywność funkcjonowania sektora przedsiębiorstw są: liczba pracujących, zysk netto na pracującego, wartość majątku obrotowego na jednego pracującego, wskaźnik rentowności sprzedaży oraz przeciętne realne wynagrodzenie brutto. Przy czym dokonano pewnej gradacji, tj. płacę przeciętna traktuje się jako zmienną objaśnianą wobec pozostałych wymienionych zmiennych, mających charakter zmiennych objaśniających.(abstrakt oryginalny)
9
75%
Since 2007, the operating conditions of companies have changed significantly and can be described as more unpredictable. Insolvency of one company may, by the domino effect, have negative impacts on other operators. In extreme cases, these impacts can lead to their bankruptcy. Therefore, it is important to constantly monitor both the financial condition of a company and the financial condition of its business partners. In order to evaluate the financial standing of a company different types of methods can be employed. The aim of the paper was to build two models that specify more than two states of financial standing of manufacturing businesses. The use of the models enables recognition of the deteriorating financial condition of manufacturing companies a few years before insolvency is declared. The traditional discriminant model and Bayesian model were constructed. Cluster analysis was used to select classes of financial standing of the analyzed companies. The models were tested on two sets of samples. A small sample consisted of 224 (112 + 112) companies and a large sample consisted of more than 10,600 companies. The results showed that the traditional discriminant model performs better than the Bayesian model for classifying companies. (original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie kształtowania poziomu zatrudnienia oraz jego dynamiki w sektorze przedsiębiorstw w województwie łódzkim. Poza tym nadrzędnym celem jest ukazanie stopnia wpływu płacy minimalnej na poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Opracowanie składa się z trzech części. W pierwszej zostanie przedstawiona istota oraz poziom płacy minimalnej w Polsce. Druga część będzie stanowić o dynamice zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w województwie łódzkim. Natomiast ostatnia część oparta zostanie na analizie statystycznej oraz określeniu stopnia wpływu najniższego wynagrodzenia na poziom zatrudnienia w regionie łódzkim.(fragment tekstu)
11
Content available remote Uwarunkowania rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce
75%
Artykuł jest próbą wprowadzenia i klasyfikowania czynników wpływających na funkcjonowanie i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Autor opisuje wybrane konstruktywne i destruktywne determinanty, które mają wpływ na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.
12
Content available remote Rola i znaczenie sektora MŚP w Finlandii
75%
Artykuł prezentuje znaczenie Sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Finlandii na przestrzeni lat na podstawie przeglądu literatury. przedstawiono wyniki tego sektora (jego profil SBA - Small Business Act) na tle innych krajów Unii Europejskiej. W dalszej części artykułu uwagę poświęcono wpływowi kryzysu na MŚP w Finlandii. W opracowaniu poruszono również zagadnienia związane z innowacyjnością w tym sektorze. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wpływ generacji na funkcjonowanie systemu zarządzania i funkcjonowania przedsiębiorstw na przykładzie sektora przedsiębiorstw multi-level marketingu (MLM), zwanych marketingiem wielopoziomowym. Przedstawiono charakterystykę poszczególnych generacji pokoleń funkcjonujących w społeczeństwie. Ponadto przedstawiono wyniki własnych międzynarodowych badań sondażowych przeprowadzonych wśród osób zajmujących się marketingiem wielopoziomowym należących do generacji Y, ukazano ich stosunek do MLM(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Technological Progress Spillover Effect in Lithuanian Manufacturing Industry
75%
Research background: Various methods for technological progress assessment and evaluation exist in the context of economic development. Each of the methods possesses distinct advantages and disadvantages in analysis of technological progress fluctuations. For most neoclassical growth theories, technological progress measures are included as exogenous variables, thus excluding evaluation of factors influencing technological progress variation throughout time.Purpose of the article: The aim of this article is to offer improvements on classical technological progress evaluation methodologies for manufacturing industries, separating effect of intersectoral technological progress spillover effect from internal factors influencing technological progress growth and perform analysis in the case of Lithuanian manufacturing industry.Methods: Earlier research papers used linear time series regression and vector autoregression methods to assess technological progress values and define equations explaining effect of different manufacturing level indicators on technological progress measure growth. This research paper uses results of previously mentioned methods and performs simulation analysis applying agentbased modelling framework.Findings & value added: The conducted vector autoregression analysis has showed that two variables which influence technological progress most significantly are labor productivity measure and gross profit value. Sensitivity analysis emphasizes that effect of these two variables on technological progress growth is substantially different. Increase in gross profit value affects technological progress growth for wider range of sectors from Lithuanian manufacturing industry (15 out of 18 analyzed sectors' technological progress measure values are affected by changes in gross profit, while changes in labor productivity influence technological progress values in the case of 9 sectors). Rising gross profit values also produce intersectoral technological progress spillover effect more significantly, while growth in labor productivity measure has stronger effect on technological progress fluctuations for sectors which are able to exploit this effect. Presented research suggests improved methodology for intersectoral technological progress spillover effect assessment in the context of manufacturing industries. (original abstract)
Przedmiotem artykułu jest rola czynników strukturalnych w kształtowaniu się płynności finansowej polskiego sektora przedsiębiorstw w latach 2002-2008. Skupiono się w nim na wyjaśnieniu źródła dodatniego i stosunkowo mało wrażliwego na wahania koniunkturalne trendu wskaźnika płynności I stopnia, a także rosnącej z upływem czasu wariancji rozkładu płynności. Badanie wskazuje, że czynniki strukturalne stanowią istotną determinantę płynności finansowej przedsiębiorstw, jednak dominują czynniki wewnętrzne, związane z kondycją ekonomiczną oraz indywidualnymi decyzjami i strategiami przedsiębiorstwa, a także czynniki losowe. Wyniki nie dają również podstaw do tego, aby to w czynnikach strukturalnych upatrywać głównego źródła wzrostowego trendu wskaźnika płynności, a także rosnącej wariancji rozkładu płynności finansowej w sektorze przedsiębiorstw. Można wręcz przypuszczać, że gdyby struktura sektora przedsiębiorstw nie podlegała ciągłej ewolucji, wskaźnik płynności sektora mógłby rosnąć szybciej. Istnieją natomiast pewne przesłanki, które pozwalają przypisać czynnikom strukturalnym istotną rolę w wygładzaniu płynności sektora przedsiębiorstw w ramach cyklu koniunkturalnego. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Rola doradztwa gospodarczego w zarządzaniu w mikroprzedsiębiorstwach
75%
Prezentowany artykuł poświęcono omówieniu roli doradztwa gospodarczego w zarządzaniu mikroprzedsiębiorstwami. Opisano determinanty i znaczenie doradztwa gospodarczego jako czynnika wpływającego na niwelowanie luki w zakresie wiedzy zarządczej w mikroprzedsiębiorstwach. W drugiej części artykułu przedstawiono wyniki badań empirycznych 145 mikroprzedsiębiorstw korzystających z usług doradztwa gospodarczego w zakresie tworzenia wiedzy oraz formułowania strategii zarządzania w polskich mikroprzedsiębiorstwach(abstrakt autora)
Wkład nauki w rozwój gospodarczy zależy, od stopnia w jakim przedsiębiorstwa są w stanie zatrudniać wiedzę, którą generują. Ten artykuł sporządzono na podstawie raportu z badania nigeryjskich przedsiębiorstw produkcyjnych, którego celem było ustalenie poziomu i zakresu interakcji przedsiębiorstw ze środowiskiem akademickim zawierającym uniwersytety i publiczne instytucje badawcze i ich implikacje dla tworzenia lokalnych możliwości technologicznych. Wyniki badania pokazały, że podczas gdy firmy stosują istniejące procesy produkcyjne do wytwarzania produktów, które są nowe w Nigerii to możliwości R&D (badań i rozwoju, ang. research and development) są wciąż stosunkowo słabe. Środowisko akademickie zajęło najmniej ważną pozycję w postrzeganiu przez przedsiębiorstwa jako źródło wiedzy, które pociąga za sobą nowe projekty albo realizację istniejących innowacyjnych projektów. Firmy na ogół postrzegają jakość R&D na uniwersytetach i w instytucjach badawczych jako niską instytuty badawcze będą niskie, i od tego zależy ich ograniczony wewnętrzny R & D. Z tego wynika, że budowanie lokalnych zdolności technologicznych wymagałoby podniesienia jakości badań i rozwoju na uniwersytetach i w instytucjach badawczych oraz aktywną promocję wspólnych projektów badawczo-rozwojowych między przedsiębiorstwami i uczelniami/ośrodkami badawczymi. (abstrakt oryginalny)
Innowacyjność to strategiczny cel społeczno-gospodarczy Unii Europejskiej. Celem artykułu jest przedstawienie poziomu innowacyjności w wybranych krajach UE oraz określenie miejsca Polski. Z analizy danych wynika, że dysproporcje rozwojowe w zakresie innowacyjności są znaczne, a Polska zajmuje dość odległe pozycje w rankingach, pomimo wysoko ocenianych zasobów ludzkich. Wśród krajów Europy Środkowowschodniej najlepiej plasują się Estonia i Słowenia.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Sektor MŚP w rozwoju regionów Litwy
75%
Rozwój współczesnych przedsiębiorstw w dużej mierze zależy od umiejętności konkurowania. Innowacyjność jest nieraz koniecznym warunkiem tego, by przedsiębiorstwo mogło w ogóle funkcjonować na rynku. Celem niniejszego opracowania jest analiza wpływu małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) na rozwój okręgów Litwy. Opisane zostały wyniki badań, reprezentujące stan MŚP w okręgach Litwy w okresie 2002-2010, na podstawie danych Departamentu Statystyki Litwy. Opracowanie wzbogacono o dane statystyczne i graficzną interpretację poszczególnych grup danych. Najwięcej uwagi poświęcono opisaniu innowacyjności przedsiębiorstw i relacji z tworzonym produktem krajowym brutto przez MŚP w okręgach. (abstrakt oryginalny)
20
75%
The paper analyses the motives behind trade use credit in the Polish enterprise sector, based on the results of the 2016 NBP Annual Survey. It verifies the conclusions stemming from trade credit theories regarding both the main motives driving supply and demand for trade credit, as well as explaining the variation in their relevance across companies. The analysis shows that trade credit supply in Poland is driven to a large extent by suppliers' desire to win and maintain their customers: allowing deferred payments creates attractive terms of sale and is often a requirement set by clients with strong bargaining power. These results indicate high willingness of customers to settle their payments on a deferred basis, which could mirror an important fact uncovered by the survey: contrary to the assumptions made in many theories, trade credit proves to be a relatively cheap form of financing for the majority of the surveyed firms. As a consequence, trade credit could be perceived by firms as an attractive, standard tool used in day-to-day business rather than an expensive form of financing used only to address specific problems or achieve other benefits that would outweigh its high costs. Survey results provide some confirmation for this explanation of trade credit demand. (original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.