Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 126

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sektor publiczny w gospodarce
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Plan Agendy Lizbońskiej Unii Europejskiej ma na celu zdynamizowanie gospodarek państw Unii Europejskiej i przyszłych państw członkowskich oraz wzrost ich konkurencyjności. Niestety kraje Unii zgodziły się tylko na takie działania, które nie naruszają "europejskiego modelu społecznego" co oznacza, że reforma nie może dotyczyć sektora publicznego.
Autor przedstawił ocenę funkcjonowania cząstkowych elementów nowego zarządzania publicznego (new public management NMP). Ponad to podjął próbę odpowiedzi na pytanie, czy reforma sektora publicznego, dokonywana w kontekście NMP, doprowadziły do osiągnięcia zakładanych celów. Swoje rozważania autor przeprowadził na podstawie doświadczeń Wielkiej Brytanii, która jest liderem reformowania sektora publicznego według zaleceń NMP.
Opracowanie omawia udział sektora prywatnego w świadczeniach usług komunalnych. Współpraca pomiędzy samorządami a podmiotami prywatnymi może przybierać różnorodne formy. Celem jest z jednej strony podniesienie jakości realizowanych usług i tym samym zwiększenie satysfakcji mieszkańców, z drugiej odciążenie budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Artykuł charakteryzuje problemy prawne powstające w związku z podejmowaniem przez państwo (RFN) bezpośredniej działalności gospodarczej.
Metoda zrównoważonej karty wyników jest narzędziem używanym w rozwiązywaniu problemów, jakie pojawiają się w zarządzaniu strategiczno-operacyjnym. W artykule zaprezentowano możliwości i korzyści wykorzystania metody BSC (Balanced Scorecard) w procesie wdrażania strategii przez jednostki administracji publicznej. Zastosowanie metody BCS omówiono na przykładzie amerykańskiego miasta Charlotte, leżącego w Północnej Karolinie. Wybrano następujące obszary strategiczne: bezpieczeństwo społeczeństwa, transport, usprawnienie zarządzania i rozwój ekonomiczny.
Development of democratic principles in European countries also stimulates decentralization processes in the sphere of state control by relegating OUT greater part of public affairs management to local government institutions and enhancing thereby their significance in state control. The European Charter of Local Self-Government states that local government institutions make a basis for any democratic system. The fundamental principle of democracy is the right of citizens to participate in the management of public affairs and it can be put into practice most efficiently through local government institutions. Local government means that local authorities, within the limits established by law, have the right and capability to manage and control a part public affairs in the interests of local population, taking the whole responsibility. Local authorities have the right to accomplish the functions delegated by central or regional authorities, at their own discretion and taking into consideration local conditions. These statements also refer to the economic sphere and their realization would allow an increase in the economic effectiveness of local government. (fragment of text)
7
Content available remote Budżetowanie wynikowe : reformowanie złożonych systemów adaptacyjnych
75%
Artykuł prezentuje uwarunkowania wdrażania budżetowania wynikowego w jednostkach sektora publicznego. Problematyka ta analizowana jest w odniesieniu do założeń nowego zarządzania publicznego. Prezentowane są związki budżetowania wynikowego z planowaniem strategicznym i determinacją kadry zarządzającej. W tekście analizowane są różnego typu bariery budżetowania wynikowego. Autorzy analizują problemy związane z systemem pomiaru wyników działań podejmowanych w sektorze publicznym, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji istnienia złożonych układów adaptacyjnych. Istotna rola w procesie budżetowania wynikowego przypisywana jest kierownictwu szczebla operacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano uwarunkowania rozwoju i sytuację organizacji non-profit. Genezę upatruje się w uwarunkowaniach historycznych, niedomaganiach gospodarki rynkowej (popyt na takie dobra jak np. czyste powietrze), potrzebach mniejszości społecznych, pluraliźmie, możliwości niesienia pomocy.
W pierwszej części artykułu omówiono istotę i rodzaje audytu. Następnie przedstawiono główne różnice audytu w jednostkach publicznych i w jednostkach komercyjnych. W dalszej części pracy skupiono się na specyfice audytu w jednostkach publicznych. W zakończeniu omówiono jego funkcje i zadania.
Artykuł omawia nową ustawę dotyczącą kontroli przetargów publicznych. Arbitraż według niej będzie działać przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Będzie można odwołać się do tej instytucji zanim sprawa trafi do sądu.
W artykule przedstawiono dyskusję wokół istoty i znaczenia pojęcia "corporate governance" i prób spolszczenia tego terminu poprzez wprowadzenie do języka polskiego określeń: "nadzór korporacyjny", "ład korporacyjny". W dalszej części artykułu podano klasyfikację i krótką charakterystykę mechanizmów ładu korporacyjnego, ze zwróceniem uwagi szczególnie na instrumenty wewnętrzne tego nadzoru wraz z opisem tzw. proefektywnościowych kontraktów. W kolejnej części artykułu wyjaśniono specyfikę spółek kapitałowych sektora komunalnego. Sporo miejsca poświęcono na omówienie tzw. postulatów sprawnościowych ładu korporacyjnego wspomnianych spółek. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest streszczeniem najważniejszych tez raportu "Przywracanie równowagi finansowej sektora publicznego", będącego wynikiem prowadzonych w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową badań dotyczących roli sektora publicznego w gospodarce polskiej. Ich zakres obejmuje m.in. prawne aspekty funkcjonowania sektora publicznego, modelowanie związków sektora publicznego z całą gospodarką narodową, a także zagadnienia związane z finansami publicznymi. Do tego samego nurtu należą prowadzone w IBnGR prace dotyczące samorządu terytorialnego i decentralizacji sektora budżetowego oraz prace nad reformą systemu emerytalno-rentowego.
W artykule opisano dwa nurtujące problemy w bieżącej rzeczywistości zarządzania sektorem publicznym: pomiar wykonania i reformę sektora publicznego. Obydwa procesy są podejmowane w celu zapewnienia lepszego, skuteczniejszego i tańszego rządu dla podatników. Chociaż pomiar wykonania jest dobrze znaną koncepcją w rachunkowości zarządczej, to pomiar wykonania w sektorze publicznym, a w szczególności w rządzie, zawiera wiele problemów wywodzących się ze specyficznej społecznej pozycji, władzy i znaczenia sektora publicznego, a w szczególności rządu, w nowoczesnym - chociaż osłabionym - społeczeństwie. Autor analizuje wielorakie podejścia do pomiaru wykonania, które wywodzą się z różnych kulturowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych podejść, charakterystycznych dla różnych krajów. (oryginalny abstrakt)
Przedstawiono rozważania dotyczące stosowania zarządzania opartego na wartości w celu uzyskania większej wartości przy wykorzystaniu pieniędzy podatników, a co za tym idzie, zniwelowania rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami obywateli co do oferowanych produktów i usług a skłonnością do ponoszenia kosztów ich wytwarzania.
Przedstawiono wyniki badań podjętych przez międzynarodowe grono badaczy w ramach organizacji CIGAR (Grupa Międzynarodowych Badań Porównawczych Systemów Rachunkowości). Zaprezentowano ewolucję Modelu Uwarunkowań Sytuacyjnych w ramach badań nad reformą rachunkowości sektora rządowego.
Przedstawiono istotę projektu i zarządzania projektem. Celem artykułu jest przedstawienie badań pilotażowych ukierunkowujących badania dotyczące wpływu projektów na funkcjonowanie organizacji oraz sposobów zarządzania projektami współfinansowanymi głównie z UE w jednostkach prywatnych i sektora publicznego na terenie Dolnego Śląska.
Niniejszy artykuł stanowi część I szerszego opracowania dotyczącego efektywności funkcjonowania banków centralnych, w której autor zawarł przegląd teorii ekonomii instytucjonalnej oraz dokonał zdefiniowania szeregu pojęć z tym związanych. Część II zawarta w następnym artykule z tego cyklu dotyczyć będzie przeglądu i porównania pod kątem efektywności najbardziej znanych w praktyce i literaturze struktur organizacyjnych na przykładzie wybranych europejskich banków centralnych. (fragment tekstu)
Zdaniem autorki, otwierający się także w Polsce rynek użyteczności publicznej, będzie przedmiotem zainteresowania nie tylko rodzimych, ale także zagranicznych przedsiębiorstw, wyspecjalizowanych w budowie i eksploatacji elementów szeroko pojętej infrastruktury gospodarczej. Angażowanie prywatnego kapitału w sektorze usług publicznych przyjmuje najczęściej postać projektów realizowanych wspólnie z władzą publiczną. Atrakcyjność i opłacalność angażowania prywatnych przedsiębiorców w inwestycje w sektorze usług publicznych, można rozpatrywać w kategoriach analizy i podziału ryzyka między stronami przedsięwzięcia.
Artykuł charakteryzuje sektor publiczny i prywatny gospodarki pod kątem wielkości przedsiębiorstw, struktury produkcji, przestarzałości aparatu wytwórczego, wykorzystania zdolności produkcyjnych. Przedstawia prognozę rozwoju gospodarki polskiej (ogólna koncepcja, założenia, niektóre wyniki obliczeń).
20
Content available remote Przedsiębiorstwa publiczne w procesie integracji europejskiej
75%
Sektor przedsiębiorstw publicznych w europejskich systemach gospodarczych przeszedł zasadniczą ewolucję w XX wieku. Radykalne zmiany w jego funkcjonowaniu zaszły zwłaszcza w ostatnich dwóch dekadach, kiedy to zgodnie z regulacjami traktatu dotyczącego Unii Europejskiej kwestie konkurencyjności gospodarki wysunęły się na plan pierwszy. Traktat z Mastricht był istotnym krokiem do uszczuplenia kompetencji rządów państw narodowych na rzecz władzy organów europejskich. Oparciem w polityce gospodarczej rządów w Europie były zawsze przedsiębiorstwa publiczne, a dziedziny strategiczne oraz obrona narodowa były zastrzeżone zasadniczo dla przedsiębiorstw państwowych. Ten stan rzeczy konsekwentnie zmienia Komisja Europejska, wprowadzając regulacje, które stawiają na pierwszym planie warunki konkurencji na rynku, nie zakłócanej przez państwo. Dotychczasowe specjalne traktowanie przedsiębiorstw państwowych, tworzenie i funkcjonowanie monopoli wspieranych przez państwo przestaje być normą. Komisja Europejska dba o to, by przedsiębiorstwa świadczące usługi użyteczności publicznej także respektowały zasady konkurencji i poddawały się rygorom rynku. Dotyczy to także projektów prywatyzacyjnych, które mogą doprowadzać do nadmiernej koncentracji, a tym samym ograniczać konkurencję. (fragment artykułu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.