Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sensoryczny profil produktu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote System Sensor: a Practical Human-Computer Interface for People with Disabilities
100%
W artykule zaprezentowano interfejs stosowanych dla detekcji biosygnałów i dla interpretacji wzorców biosygnałów dla komunikacji człowieka z maszyną. System sensorowy i jego zastosowanie zostały wyjaśnione na przykładach. Ponadto przedstawiono rozwiązanie zwane System Mouse Sensor zaprojektowane dla osób chorych na porażenie mózgowe oraz niepełnosprawnych fizycznie. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania było zbadanie możliwości zastosowania metody profilów smakowych do oceny smakowitości pieczywa. (fragment tekstu)
3
100%
W pracy przedstawiono wyniki badań reologicznych warstw powierzchniowych piw: Dębowe Mocne, Tyskie Gronie, Żywiec oraz Warka Strong w przepływie oscylacyjnym. Uzyskane zależności międzyfazowego modułu zachowawczego Gs' i międzyfazowego modułu stratności Gs" w funkcji czasu miały przebieg charakterystyczny dla rozcieńczonych wodnych roztworów białek. We wszystkich użytych w badaniach piwach wartości obu modułów wzrastały, a po pewnym charakterystycznym dla danego rodzaju piwa czasie dochodziło do ich przecięcia na wykresie. Wyniki pomiarów oscylacyjnych świadczą o tym, że w warstwach powierzchniowych piw dochodziło do uformowania się struktury sieciowej. Bardzo długi czas formowania się tej struktury jest dowodem, że w jej tworzeniu ważną rolę odgrywały zawarte w piwach białka. Zaobserwowano także, że najbardziej stabilna piana występowała na powierzchni piwa Żywiec. Zmierzone wartości międzyfazowych modułów Gs' i Gs" tego piwa były najwyższe. Wyniki te wskazują, że istnieje związek między właściwościami reologicznymi warstwy powierzchniowej piwa a stabilnością piany. (abstrakt oryginalny)
Rooibos stanowią łodygi i pocięte liście krzewu Aspalathus linearis endemicznie porastającego zachodnią część Republiki Południowej Afryki. Napary przygotowane z liści tego krzewu wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, w tym przede wszystkim właściwości antyoksydacyjne oraz antymutagenne. Pomimo stale rosnącej w naszym kraju popularności naparu rooibos nie opracowano jednolitego standardu jakości sensorycznej tych naparów. Obowiązujące określenia są nieprecyzyjne i bardzo często niejednoznaczne, tym samym utrudniają klasyfikację jakościową tych naparów. Przeprowadzone badania dotyczyły zidentyfikowania i scharakteryzowania wyróżników jakości sensorycznej, związanych z barwą, zapachem, smakiem naparów rooibos, tak aby wygenerować bardziej kompleksowy obraz tego, co jest często określane przez polskiego konsumenta tych naparów jako "typowe" lub "charakterystyczne". Celem badania było opracowanie wyróżników sensorycznych naparów rooibos dostępnych w na rynku Trójmiasta i porównanie uzyskanych wyników z ogólną zawartością polifenoli, oznaczoną metodą Folin-Ciocalteu oraz z aktywnością antyoksydacyjną, oznaczoną przy użyciem rodnika DPPH, badanych naparów. Oceny sensorycznej (barwa, zapach, smak, posmak) dziesięciu naparów rooibos dokonał dziewięcioosobowy zespół o sprawdzonej wrażliwości sensorycznej. Z uzyskanych w pierwszej części badania wyróżników wyselekcjonowano łącznie piętnaście, które posłużyły do dalszej oceny jakości sensorycznej badanych naparów. Ogólną zawartość polfenoli w badanych naparach oznaczono w zakresie od 34.38 mg GAE/100 ml do 145.23 mg GAE/100 ml. Aktywność antyoksydacyjna również oznaczono w szerokim zakresie od 64.82% do 96.54%. Stwierdzono statystycznie istotną korelację pomiędzy ogólną zawartością polifenoli a aktywnością antyoksydacyjną (r = 0,857, p = 0,0015). Analiza sensoryczna wykazała istotne zróżnicowanie naparów w zakresie wyróżników barwy, zapachu, smak i posmaku. Przeprowadzona analiza PCA pozwoliła na zakwalifikowanie badanych produktów dostępnych na trójmiejskim rynku do dwóch głównych grup. Napary o niskiej jakości były powiązane z negatywnymi atrybutami jakości sensorycznej, do których należały takie określenia, jak smak siana czy ściągające, gorzkie wrażenie pozostające po spożyciu naparów ro oibos, natomiast w próbkach o wyższych parametrach jakości dominowały określenia powiązane z charakterystycznymi atrybutami naparów rooibos, jak ziołowy zapach, słodki, karmelowy smak, klarowny kolor oraz gładki posmak. Stwierdzono również statystycznie istotną korelację pomiędzy wynikami oceny sensorycznej a ogólną zawartością polifenoli. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest poświęcony przeglądowi metod skalowania służących do ilościowego wyrażania zróżnicowania jakości. Ocena wybranych metod skalowania polegała na efektywnym, całkowitym rozpoznaniu ich możliwości, co pozwoliło na świadome uniknięcie błędów w ocenach i umożliwiło zachowanie możliwie wysokiej dokładności i powtarzalności oznaczenia wyników, przy jednoczesnym najmniejszym nakładzie czasu, najmniejszej liczbie próbek i najmniejszej liczbie powtórzeń oraz możliwie prostej i jednoznacznej interpretacji wyników. Z udziałem profesjonalnego zespołu 10 osób, tzw. wybranych oceniających o sprawdzonej wrażliwości sensorycznej, charakteryzujących się dobrą stałością ocen i pamięcią, zgodnie z ogólnie przyjętymi wymogami i w specjalnie przygotowanym laboratorium dokonano oceny poszczególnych metod skalowania. Badania skupiły się głównie na ocenie smaku gorzkiego wybranych alkaloidów z wykorzystaniem skal graficznych. Po porównaniu wybranych metod skalowania okazało się, że najdokładniej można było ocenić smak wybranych próbek alkaloidów, stosując hybrydę powstałą z połączenia skali kategorii ze skalą liniową. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzono analizę profilową jakości sensorycznej 25 soków jabłkowych i 27 soków pomarańczowych różnych producentów, dostępnych na tynku w styczniu 2001 r. Stwierdzono znaczne zróżnicowanie zarówno jakości ogólnej, jak i wiodących jej wyróżników (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych) w obu rodzajach soków. Normatywne wskaźniki jakości soków, ekstrakt i kwasowość, nie wykazały wyraźnej zależności z ogólną jakością sensoryczną. W sokach jabłkowych (opakowania 1 1) nie stwierdzono różnic w ich charakterystyce sensorycznej, uzasadniających różnice cenowe; natomiast soki pomarańczowe wyższej grupy cenowej (>3 zł/l) wykazały wyraźnie wyższą i bardziej wyrównaną jakość sensoryczną. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja marketingu sensorycznego jest efektywnym narzędziem strategii marketingowej szczególnie wykorzystywanym w obszarze marketingu w handlu, w którym duże znaczenie mają instrumenty wpływające na doznania zmysłowe klientów. Instrumenty marketingu sensorycznego aktywizują klientów do dokonania zakupu przez oddziaływanie na zmysł wzroku, słuchu, zapachu, smaku i dotyku. Konsument, który zaangażuje więcej zmysłów do oceny oferty produktowej firmy, lepiej utrwali w pamięci informacje o danym produkcie lub placówce handlowej. (abstrakt oryginalny)
Mając zarówno na uwadze zainteresowanie konsumentów, w trosce o szczupłą sylwetkę, produktami light, jak i jednoczesne malejące zainteresowanie konsumentów czekoladami light i zastrzeżeniami dotyczącymi jakości cech organoleptycznych produktów light, zrealizowano projekt, którego celem było przeprowadzenie porównawczych badań konsumenckich czekolad light w porównaniu do czekolad tradycyjnych. Zakres badań obejmował ocenę jakości organoleptycznej badanych próbek czekolad, ich pożądalności cząstkowych, czyli emocjonalnego stosunku konsumenta do wybranej cechy produktu, np. smak, zapach, jak również pożądalność ogólną, czyli emocjonalny stosunek konsumenta do ocenianego produktu, którego miarą jest stopień, w jakim go lubi lub nie lubi. Dodatkowo dokonano oceny wartości odżywczej oraz obserwacji cen i dostępności czekolad light w wybranych poznańskich sklepach. (fragment tekstu)
Celem pracy była ocena tradycyjnie wytwarzanego sera smażonego na bazie skrzepu dojrzewającego z dodatkiem masła (referencyjny ser o pełnej zawartości tłuszczu) i sera odtłuszczonego. Sery oceniono w trakcie 6 tygodni przechowywania. Wykazano istotny wpływ zawartości tłuszczu na wyniki parametrów tekstury i barwy sera smażonego. Wraz z upływem czasu przechowywania nie stwierdzono zmian tekstury sera o obniżonej zawartości tłuszczu w przeciwieństwie do sera referencyjnego o pełnej zawartości tłuszczu. Niezależnie od zawartości tłuszczu parametry barwy sera nie zmieniały się w czasie. Analiza profilu sensorycznego wskazała na istotne różnice pomiędzy próbkami sera o różnej zawartości tłuszczu zaraz po wytworzeniu i podczas dalszego przechowywania. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza jakości sensorycznej oraz ocena pożądalności konsumenckiej kiełków fasoli mung (Vigma radiata L.), lucerny (Medicago sativa L.), rzeżuchy (Cardamine L.) i rzodkiewki (Raphanus sativus L.). Kiełkowanie nasion prowadzono w temperaturze 20°C przez 3 do 6 dni. Analizę sensoryczną świeżych kiełków wykonano według pięciopunktowej skali, której wyróżnikami jakości były: barwa, zapach, smak i tekstura. Wyniki wykazały, że jakość sensoryczna kiełków była zróżnicowana i zależała od gatunku użytych nasion. Analiza statystyczna wyników wykazała istotne zróżnicowanie profili sensorycznych badanych produktów. Najniższą notę pod względem wrażeń smakowych, zapachowych i barwy otrzymały kiełki lucerny. Ocena pożądalności konsumenckiej wykazała, że najbardziej akceptowalne są kiełki rzodkiewki, rzeżuchy i fasoli mung. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie wyników badań soków owocowych i galaretek deserowych przedstawiono jedno z zastosowań metody profilowania sensorycznego, tj. uzyskanie informacji o cechach sensorycznych produktu, który cieszy się najwyższymi preferencjami wśród konsumentów. Dysponując wynikami z oceny analizowanych produktów metodą profilową i równolegle wynikami z ich oceny konsumenckiej - pożądalności produktu, przeprowadzonej z udziałem 30 osób, w pracy pokazano prosty, ale dający wiele informacji dla technologów sposób interpretacji wyników uzyskanych tymi dwiema drogami. Polega on na graficznym zestawieniu (porównaniu, korelowaniu) obu grup wyników dla wybranych, istotnych dla badanych soków i galaretek wyróżników. Porównano profile sensoryczne produktów, które uzyskały najwyższą i najniższą ocenę wśród konsumentów. Uzyskane tą drogą informacje mogą być przydatne w zapewnieniu wysokiej i stabilnej jakości żywności i jej sukcesu rynkowego. (abstrakt oryginalny)
Multimedialne albo tylko obrazkowe historyjki mają marketingowe zastosowane wszędzie tam, gdzie produkt lub marka silnie wiąże się z jakąś aktywnością. Jeżeli tylko używanie produktu danej kategorii wpisuje się w kontekst jakiegoś rodzaju ruchu, można to z powodzeniem pokazać ruchomym obrazem. Oczywiście o ile ten produkt może wywołać jakiekolwiek emocje, stawiając go na moment w centrum uwagi. I tu w sukurs powinna przyjść przyjazna, sympatyczna i nie naciągana opowieść, która wykreuje oczekiwane emocje. Do stworzenia takich opowieści nieodzowni są jednak prawdziwi fachowcy, najlepiej z artystyczną żyłką. (abstrakt autora)
Zamiarem autora niniejszej pracy było zbadanie możliwości i sposobów różnicowania oryginalnych i nieoryginalnych wód zapachowych. W tym celu na podstawie doświadczeń praktycznych postawiono następujące hipotezy wymagające doświadczalnego potwierdzenia: Warstwa wizualna opakowań wód zapachowych nie różnicuje produktów oryginalnych i nieoryginalnych. Nuta zapachowa wód oryginalnych i nieoryginalnych nie jest dla statystycznego konsumenta kryterium jakości, które różnicuje te produkty. Trwałość zapachu jest kryterium jakości różnicującym wody zapachowe oryginalne i nieoryginalne. Skład wód zapachowych analizowanych za pomocą elektronicznego nosa i chromatografu gazowego może różnicować produkty oryginalne i nieoryginalne. Praca składa się z części teoretycznej i doświadczalnej. W pierwszej przedstawiono przegląd literatury z zakresu podjętego tematu. Omówiono percepcję zmysłu węchu, przedstawiono pojęcia związane z warstwą wizualną opakowań oraz z elektronicznym nosem, jak również nakreślono problematykę jakości wód zapachowych. W drugiej części, doświadczalnej, zaprezentowano wyniki badań własnych. (fragment tekstu)
Reklamowy tekst jako przekaz promujący produkt odbierany jest różnie przez rozmaite osoby. Jednakże udowodniono, iż łączenie elementów graficznych i tekstowych pomaga w zapamiętywaniu i podwyższa skuteczność dotarcia z komunikatem do konsumenta, bowiem angażuje jego obie półkule mózgowe. Tak więc projektując swój przekaz reklamowy, warto oprzeć się na powyższych, sprawdzonych zasadach. A ważne są tu nawet takie szczegóły, jak pisanie haseł ze swoim logo z dużej litery. (abstrakt autora)
Potencjał marketingu sensorycznego jest ogromny. Branżę tę czeka z pewnością dalszy duży rozwój. Do Polski przenikają trendy z innych krajów, a to na pewno przełoży się na zwiększenie liczby polskich marek, które będą wabić klientów działaniami multisensorycznymi. Najprościej rzecz ujmując, marketing sensoryczny angażuje zmysły klientów i wpływa na ich zachowania, podprogowo wzmacniając wizerunek marki. (fragment tekstu)
Zmysły są kluczowym czynnikiem w ludzkiej komunikacji. Pomagają człowiekowi zdobyć wiarygodną informację o świecie. Dlatego też obserwować możemy rozwój takich gałęzi jak komunikacja sensoryczna i synestetyczna. A także narzędzi w postaci aromamarketingu i aromabrandingu. Jednakże ludzie różnią się pod względem wrażliwości na bodźce i w sposobie reagowania na nie. Powinno to wpływać na umiejętne kreowanie wizerunku marki. (abstrakt autora)
Popyt na żywność wygodną ciągle wzrasta. Na rynku pojawiło się wielu producentów wśród firm zarówno krajowych, jak i zagranicznych, oferujących tego rodzaju żywność. Konsumenci mają więc możliwość wyboru spośród bogatego asortymentu różnorodnych produktów wygodnych, zgodnie z upodobaniem. Celem badań była ocena jakości sensorycznej żywności wygodnej na przykładzie produktów obiadowych, gotowych w różnym stopniu do spożycia, najczęściej wybieranych przez klientów.
Marketing multisensoryczny (MM) to holistyczne doświadczenie, które angażuje wszystkie zmysły klienta, pozwalając na zwiększenie efektywności komunikacji. Zwiększa on znacząco skuteczność przekazu perswazyjnego. Podstawowe badania dotyczące marketingu multisensorycznego wskazują, że w supermarketach warto rozpylać zapach świeżo pieczonego pieczywa, a woń wanilii jest najbardziej popularnym zapachem i powinno się ją stosować najczęściej. Na pewno warto próbować też warianty słuchowe, wzrokowe i dotykowe, ale stosowane wyłącznie o badania, nie zaś oparte na domniemaniu.(fragment tekstu)
Celem pracy było określenie wydajności procesu denitryfikacji soku z buraka ćwikłowego z zastosowaniem bakterii Paracoccus denitrificans oraz wpływu procesu hodowlanego na właściwości sensoryczne soku po denitryfikacji i możliwości jego wykorzystania do barwienia żywności. Zastosowanie badanego szczepu pozwoliło na całkowite usunięcie azotanów(V) z soku, przy początkowej ich zawartości 4 g/dm3, z maksymalną szybkością 0,67 g/dm3-h_1. Na podstawie badań modelowych soku w warunkach biodenitryfikacji stwierdzono, że na straty barwników betalainowych i stosunku ich zawartości oraz zmianę parametrów barwy największy wpływ miała wartość pH i ilość dostępnego tlenu. Proces mikrobiologicznej denitryfikacji wpłynął na zmianę barwy, smaku i zapachu soku. Jednak po odparowaniu części wody wraz z substancjami lotnymi, możliwe jest zastosowanie soku po hodowli do produkcji preparatu barwiącego. (abstrakt oryginalny)
Głównym czynnikiem decydującym o przyjęciu się na rynku określonego artykułu spożywczego jest w gospodarce rynkowej smak, wygląd i akceptacja ze strony konsumenta. W gospodarce wolnorynkowej produkty, które nie zadawalają konsumentów zostają wyparte z rynku przez produkty konkurencyjne, dające konsumentom większą satysfakcję. Postęp w dziedzinie wzrostu atrakcyjności sensorycznej żywności jest niewątpliwy. Jednakże postęp w zakresie walorów sensorycznych, szczególnie w odniesieniu do żywności wysoko przetworzonej, nie zawsze musi być oceniany pozytywnie. Może dać konsumentowi możliwość wyboru żywności pozornie lepszej, smaczniejszej od dotychczasowej, ale faktycznie żywieniowo uboższej lub mniej zdrowej wskutek obecności nadmiernej ilości dodatków technologicznych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.