Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sequencing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedmiotem pracy „O niespójności preferencji w decyzjach sekwencyjnych” (M. Jakubczyk, T. Szapiro) są sekwencyjne sytuacje decyzyjne, czyli takie, w których decydent podejmuje działania uwzględniając kolejne niepewne reakcje środowiska. Przyjęto opis problemów decyzyjnych w postaci grafów, a ich rozwiązań jako podgrafów. Rozważa się także zredukowane sytuacje decyzyjne, które powstają w wyniku uwzględnienia początkowych działań i reakcji. Analizowany jest problem niezgodności rozwiązań problemów wyjściowych i zredukowanych, czyli występowania zjawiska czasowej niespójności preferencji decydenta. Podano warunki konieczne i wystarczające wystąpienia zjawiska niespójności preferencji, a także scharakteryzowano jego możliwe konsekwencje. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono definicję sekwencyjności, jej zakres i znaczenie. Publikacja jest próbą zwrócenia uwagi na sekwencyjność pewnych posunięć w stosunkach międzynarodowych, które prowadzą do włączenia coraz większej liczby gospodarek do międzynarodowego podziału pracy.
In sequencing situations, it may affect parameters used to determine an optimal order in the queue, and consequently the decision of whether (or not) to rearrange the queue by sharing the realized cost savings. In this paper, we extend one machine sequencing situations and their related cooperative games under fuzzy uncertainty. Here, the agents costs per unit of time and processing time in the system are fuzzy intervals. In the sequel, we define sequencing fuzzy interval games and show that these games are convex. Further, fuzzy equal gain splitting rule is given. Finally, a numerical example is illustrated priority based scheduling algorithm.(original abstract)
W artykule opisano wyniki eksperymentów, w których badano wybory podmiotów sekwencyjnie dokonujących składek na wytwarzanie dobra publicznego. Opierając się na uzyskanych danych, skonstruowano model opisujący decyzje takich podmiotów jako efekt reakcji na ogłaszany publicznie poziom przeciętnej, społecznej kontrybucji. Obserwacje życia gospodarczego oraz wyniki eksperymentów laboratoryjnych pokazują, że poziom wpłat na dobro publiczne obniża się w kolejnych okresach decyzyjnych. Jest to zazwyczaj tłumaczone rosnącą frustracją kontrybutorów, wynikającą z obserwacji niekooperacyjnych zachowań innych członków danej społeczności. Opisane w pracy wyniki doświadczeń laboratoryjnych, których istotą było manipulowanie informacją o przeciętnym poziomie społecznej kontrybucji, pokazują, że to twierdzenie jest tylko częściowo prawdziwe, ponieważ za obserwowany wzrost skłonności do "jazdy na gapę" odpowiada zarówno (opisana wyżej) frustracja, jak i racjonalna maksymalizacja własnych (krótkookresowych) korzyści. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano wyniki eksperymentów, w których badano wybory podmiotów sekwencyjnie dokonujących składek na wytwarzanie dobra publicznego. Opierając się na uzyskanych danych, skonstruowano model opisujący decyzje takich podmiotów jako efekt reakcji na ogłaszany publicznie poziom przeciętnej, społecznej kontrybucji. Obserwacje życia gospodarczego oraz wyniki eksperymentów laboratoryjnych pokazują, że poziom wpłat na dobro publiczne obniża się w kolejnych okresach decyzyjnych. Jest to zazwyczaj tłumaczone rosnącą frustracją kontrybutorów, wynikającą z obserwacji niekooperacyjnych zachowań innych członków danej społeczności. Opisane w pracy wyniki doświadczeń laboratoryjnych, których istotą było manipulowanie informacją o przeciętnym poziomie społecznej kontrybucji, pokazują, że to twierdzenie jest tylko częściowo prawdziwe, ponieważ za obserwowany wzrost skłonności do "jazdy na gapę" odpowiada zarówno (opisana wyżej) frustracja, jak i racjonalna maksymalizacja własnych (krótkookresowych) korzyści.(abstrakt oryginalny)
Właściwa prezentacja graficzna danych jest przydatna podczas całego procesu analizy, począwszy od wstępnego rozpoznania zbioru do dopasowania modelu i prezentacji wyników. Najpopularniejszym sposobem wizualizacji danych panelowych jest oddzielne (dla każdej fali, w wymiarze przekrojowym) porównywanie wykresów dla każdego z okresów z osobna. Głównym celem tego artykułu jest przedstawienie zmieniającej się subiektywnej oceny sytuacji finansowej w Polsce dla wybranych cech demograficznych. W niniejszej pracy za pomocą różnych wykresów charakteryzujących sekwencje odpowiedzi (udzielanych przez respondentów w następujących po sobie okresach) przedstawione zostaną nowoczesne metody prezentacji dyskretnych zbiorów danych panelowych. Porównane zostaną również tzw. miary złożoności analizowanych sekwencji odpowiedzi. Obliczenia i wykresy przedstawione zostaną z wykorzystaniem głównie procedur pakietu TraMineR [Gabadinho et al. 2017] programu R.(abstrakt oryginalny)
Wielopoziomowe zarządzanie oraz sekwencyjność posunięć dotyczących tworzenia warunków do rozwoju gospodarki państw czy ich grup jest faktem w stosunkach międzynarodowych. Sprzyjają tym rozwiązaniom uzupełniające się interesy grup państw, co ma znaczenie w sytuacji, gdy egoizm realizacji wielu z tych interesów jest temperowany, żeby nie powiedzieć kontrolowany przez prawo międzynarodowe i tworzące je instytucje międzynarodowe. W ograniczonym stopniu wiedza na temat wielopoziomowego zarządzania, sekwencyjności rozwoju oraz możliwości z tym związanych dla gospodarek rozwiniętych i rozwijających się znalazła odbicie w publikacjach oraz skutecznych rozwiązaniach opartych na wspomnianych mechanizmach w praktyce. Na ogół publikacje omawiające ten wycinek stosunków międzynarodowych pokazują niską przydatność tego rodzaju instrumentów, które zostały stworzone dla celów rozwoju i są dość powszechnie wdrażane, choć ich skuteczność jest dość ograniczona. (fragment tekstu)
W artykule dokonano próby aproksymacji stopnia zróżnicowania intencji i oczekiwań dealerów międzybankowego kasowego rynku złotego na podstawie strumienia składanych zleceń zakupu lub sprzedaży euro. Artykuł wpisuje się w obszar badań mikrostruktury rynku walutowego. Zaprezentowano w nim uogólnioną w pracy [Wünsche 2007] specyfikację ekonometrycznego modelu sekwencyjnego zawierania transakcji pierwotnie zaproponowanego w pracy [Easley i in. 1996]. Model ten umożliwia pomiar "zawartości informacyjnej" poszczególnych transakcji poprzez oszacowanie czterech miar: (1) prawdopodobieństwa napływu nowej informacji na rynek, (2) prawdopodobieństwa, że nowa informacja okaże się zła dla waluty bazowej, (3) intensywności transakcji wywołanych napływem nowej informacji (informed trading), (4) intensywności transakcji, które nie są umotywowane napływem nowej informacji na rynek, a wynikają na przykład z zarządzania płynnością (uninformed trading). W badaniu empirycznym dokonano oszacowania zróżnicowania poziomu zmienności kursu EUR/PLN w okresach charakteryzujących się napływem dobrej informacji, złej informacji lub zakwalifikowanych jako okresy bez napływu nowych sygnałów informacyjnych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Continuous Logic and Scheduling in Systems with Indeterminate Processing Times
84%
A general approach to the synthesis of an optimal order of executing jobs in engineering systems with indeterminate (interval) times of job processing is presented. As a mathematical model of the system, a two-stage pipeline is taken whose first and second stages are, respectively, the input of data and its processing, and the corresponding mathematical apparatus is continuous logic and logic determinants. (original abstract)
W przypadku wnioskowania statystycznego o parametrach populacji o nieznanym rozkładzie korzystamy z twierdzeń granicznych. Liczebność próby, pozwalająca przeprowadzić wnioskowanie statystyczne zależy od typu rozkładu populacji. W pracy proponowane jest zastosowanie sekwencyjnej metody wyznaczania liczby elementów próby niezbędnej do weryfikacji hipotez o wartości oczekiwanej populacji. Oprócz rozważań teoretycznych, przedstawione są wyniki badań symulacyjnych dla populacji charakteryzujących się między innymi różną wielkością współczynnika asymetrii i różnym zróżnicowaniem. (abstrakt oryginalny)
Skrócenie czasu rozwoju nowych produktów jest kluczowym czynnikiem sukcesu przedsiębiorstwa. Międzynarodowe badania, przeprowadzone w 1991 roku wśród ponad 700 szefów przedsiębiorstw, wykazały, że skrócenie czasu rozwoju nowych produktów, jak również przestrzeganie założonych wcześniej dat rozwoju ich na rynku mają ogromne znaczenie dla przetrwania i rozwoju firm. Zdolność do szybkiego wprowadzania innowacji produktowych daje przedsiębiorstwu elastyczność niezbędną do przystosowania się do zmiennych warunków rynkowych, pozwala reagować na pojawiające się szanse marketingowe i technologiczne. (fragment tekstu)
12
84%
Teoria środków-celów pozwala na wyjaśnianie zachowań konsumentów ich strukturami poznawczo-motywacyjnymi i dostarcza narzędzi badawczych umożliwiających dotarcie do tych struktur. Efektem przeprowadzenia wywiadów drabinkowych są zestawy sekwencyjnych danych jakościowych, które można wykorzystać w trakcie segmentacji. Celem rozważań jest wskazanie, czy i w jakim stopniu miary odległości wykorzystane w trakcie analizy skupień opartej na sekwencyjnych danych jakościowych wpływają na jej końcowe wyniki. Na potrzeby analiz wygenerowano zbiór składający się ze 120 obserwacji opisanych sekwencją danych złożoną z 3 elementów (A-K-W). Do wyznaczenia podobieństwa między obiektami użyto 6 miar odległości, do oceny zgodności uzyskanych podziałów zbioru wykorzystano skorygowany indeks Randa; dla każdego z podziałów zbioru wyliczono wartości jednej miary poprawności skupień. Z przeprowadzonych analiz wynika, że sposób wyznaczania podobieństwa między obiektami może wpłynąć na wyniki grupowania. (abstrakt oryginalny)
This paper deals with an analysis of the information flow on and between three European stock markets operating in Frankfurt, Vienna, and Warsaw. We examine causal links between returns, volatility, and trading volume as well as the time of reaction to a news release and changes in the duration of causal interference. To model the conditional variance, we use the ARMA(1,1)- EGARCH-M(1,1) model. We investigate linear and nonlinear Granger causalities on the three stock exchanges using Bayesian large sample correction of the critical values in significance tests. The results of our study confirm the dominant role of the Frankfurt Stock Exchange, since the most significant linear relationship is the causality running from DAX30 returns to the returns of the ATX20 and WIG20 (which exists irrespective of the time of the day, presence of important public news, and lag length of the underlying VAR models). Moreover, the empirical results of this paper confirm the strong impact of announcements of macroeconomic news from the U.S. economy on the structure of both linear and nonlinear causal links on the three markets under study. (original abstract)
14
Content available remote Wizualizacja reguł sekwencyjnych w analizie zachowań internautów
84%
Celem rozważań jest próba połączenia modeli sekwencji z modelami graficznymi. Wynikiem analizy sekwencji jest często bardzo liczny zbiór reguł "jeżeli poprzednik to następnik". Ich liczba jest większa od liczby reguł asocjacyjnych (o tej samej postaci i zbliżonych miarach jakości), ponieważ w przypadku sekwencji ważna jest kolejność występowania elementów poprzednika lub następnika. Problemem w tego typu badaniach bywa uogólnienie wyników badań i graficzna prezentacja sekwencji. Przykład opisany w artykule dotyczy sekwencji wybieranych produktów w sklepie internetowym. Zestaw reguł sekwencyjnych został przekształcony i poddany dalszej analizie za pomocą analizy sieciowej. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiona jest sekwencyjna estymacja przedziałowa średniej dla warstwowego losowania próby z podpopulacji wraz z możliwością jej zastosowania do badania rozmieszczenia sieci telekomunikacyjnej w dwóch podregionach Polski, różniących się między sobą m.in. ze względów historycznych, społecznych i ekonomicznych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.