Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 359

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Service enterprise
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Do przedsiębiorstw oferujących usługi zagospodarowujące czas wolny na-leży zaliczyć m.in. te, świadczące usługi w zakresie kultury (np. kina, teatry, muzea, biblioteki), gastronomiczne (puby, restauracje, kawiarnie itp.), tury-styczne (biura podróży, hotele itp.), oferujące usługi związane z aktywną rekreacją (m.in. ośrodki sportowe, kluby fitness, siłownie, pływalnie). Przedsiębiorstwa te świadczą usługi bardzo odmienne, trudno porównywalne, ale mimo to powiązane ze sobą przez cel działania, którym jest zaspokojenie potrzeb konsumentów, ujawnionych w czasie wolnym. Funkcjonują one w określonych warunkach (wewnętrznych i zewnętrznych), podlegających nieustannym zmianom. Warunki wewnętrzne tworzone są przez zasoby ludzkie, rzeczowe i finansowe. Na zasoby te składają się zarówno środki materialne (kapitał, nieruchomości, wyposażenie techniczne itp.), jak i niematerialne (kadra, jej kwalifikacje i motywacja do pracy, reputacja przedsiębiorstwa, osiągnięcia itp.). Przedsiębiorstwa mogą te zasoby kształtować w pożądanym kierunku, zaś one składają się na ich mocne i słabe strony.(fragment tekstu)
W artykule omówiono sześć obszarów, na których przedsiębiorstwa usługowe realizujące koncepcję marketingu partnerskiego, koncentrują swoje działania. Są to: technologia i indywidualny klient, zakres prowadzonej działalności, wybór i rezygnacja z nieatrakcyjnych klientów, łańcuch powiązań, ponowne przeanalizowanie narzędzi marketingowych 4P, wykorzystanie specjalistów do spraw zawiązywania partnerstwa.
Autorzy - profesorowie niemieccy z Brunszwiku - badali rolę systemów bodźcowych na zachowanie w organizacjach, a tym samym na same organizacje. Opisano cechy usług, funkcję i efektywność systemów bodźcowych, sterowanie działaniem przez bodźce oraz wkład bodźców w ujęciu mikroekonomii i w ujęciu psychologii motywacji. Ponadto opisano strukturę systemów bodźcowych oraz kształtowanie systemów bodźcowych dla oferentów usług.
W pracy dokonano przeglądu ocen i opinii dotyczących organizacji usługowych funkcjonujących w określonych warunkach społecznych. Szczególnie podkreślono role finansowe, marketingowe, społeczne i informacyjne organizacji oraz źródła interdyscyplinarnej wiedzy. Przedstawiono również rolę narzędzi rachunkowych stosowanych podczas oceny efektów prowadzenia działalności gospodarczej.
Dynamiczny rozwój sektora usług jest tendencją, która utrwaliła się w nowoczesnych gospodarkach na całym świecie. Na podstawie doświadczeń wielu krajów można zauważyć, że wraz z rozwojem gospodarczym, społecznym, podwyższaniem się poziomu życia ludności trwale wzrasta zapotrzebowanie na usługi, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. W warunkach silnej konkurencji i swobody gospodarczej, przedsiębiorstwo usługowe, aby sprawnie realizować cele, musi skoncentrować się na rozwoju procesu zarządzania i sposobie organizowania działalności. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych zagadnień zarządzania ludźmi, z uwzględnieniem specyfiki usługi i wynikających z tego konsekwencji. Wśród wielu rodzajów usług - skoncentrowano się na tych, które wymagają intensywnego kontaktu pomiędzy klientem i dostawcą usługi. Ten rodzaj usług stawia bowiem szczególne wymagania przed przedsiębiorstwem usługowym w zakresie kształtowania dobrej kadry. (fragment tekstu)
Warsztaty naprawcze są ważnym elementem rynku usług motoryzacyjnych. Ich rola na rynku rośnie wraz ze wzrostem liczby samochodów. Miernikiem odzwierciedlającym przyrost samochodów osobowych jest wskaźnik motoryzacji (określający liczbę samochodów na 1000 mieszkańców). W Polsce w 2008 roku wyniósł on 422 wobec 323 w 2005 roku i 294 w 2003 roku1 . Wyniki sprzedaży poszczególnych rodzajów środków transportu pokazują, że najczęściej jest kupowany samochód osobowy. Uwzględniając cenę nowego pojazdu, jest on drugą co do wartości "inwestycją" gospodarstwa domowego. Pod względem sprzedaży nowych samochodów osobowych w Europie w czołówce są rynki Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. W Polsce roczna sprzedaż nowych samochodów wynosi 300 tys. sztuk, a więc mniej więcej tyle, ile miesięczna sprzedaż w Niemczech. Głównym źródłem zasilającym rynek motoryzacyjny w Polsce nadal są samochody używane.(abstrakt autora)
W artykule zaprezentowano analizę działalności innowacyjnej przedsiębiorstw sektora usług w podziale na klasy uzależnione od poziomu zaangażowania wiedzy. Analiza oparta jest na wynikach badania zrealizowanego na przedsiębiorstwach sektora usług w województwie łódzkim. Badane podmioty gospodarcze zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza to przedsiębiorstwa realizujące usługi oparte na wiedzy - KIS (knowledge - intensive services), druga grupa to firmy świadczące usługi mniej wiedzochłonne - LKIS (less knowledge - intensive services). Przeprowadzona analiza i ocena działalności innowacyjnej wskazuje na istotne znaczenie innowacji dla rozwoju przedsiębiorstw, a w szczególności dla firm reprezentujących usługi oparte na wiedzy. Ponadto przedsiębiorstwa te znacznie częściej wdrażają innowacje produktowe i procesowe oraz, dodatkowo, podejmują próby prowadzenia własnej działalności B+R, co sprzyja innowacjom we wspomnianych obszarac(abstrakt autora)
Artykuł omawia podstawowe cele działalności firm usługowych, możliwości rozwojowe, konkurencje na rynkach branżowych oraz stosunek usługodawców do członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Ranking przedsiębiorstw usługowych w Polsce w 1997 r. według przychodów z całokształtu działalności.
Opracowanie podejmuje próbę opisania zagadnienia pracy w systemie jakości. Autor przedstawia zarys zależności występującej między jakością a wydajnością, aby przystąpić do zdefiniowania pojęcia jakości w realiach pracy stoczniowej oraz czynników jakościotwórczych usług. Opisane kolejno zostają dwa wzorce jakości (jeden dla konsumenta, drugi dla usługodawcy) oraz sposób ich wykorzystania. Wnioski zamykające artykuł zawierają opis nadzoru i kontroli usług stoczniowych oraz zalecenia wprowadzone w Gdańskiej Stoczni Remontowej służące polepszeniu jakości.
Współczesny klient przedsiębiorstw usługowych stał się nie tylko konsumentem, ale i prosumentem. "Prosument na rynku usług to taki nabywca, który nie zadowala się standardową usługą oferowaną przez usługodawcę, lecz aktywnie oddziałuje na kształt i tworzenie usług oraz sposób ich oferowania"1. Ciągłe doskonalenie oferowanych usług prowadzi do hiperkonkurencji, która wymusza coraz większą indywidualizację zamówień. W przypadku usług, stopień indywidualizacji jest duży, ze względu na ich specyfikę jako produktów. Efektem takiego sposobu działania przedsiębiorstwa na rynku są przeobrażenia w zasadach funkcjonowania gospodarki. Stara gospodarka, funkcjonuje na zasadach standaryzacji i efektu skali. (fragment tekstu)
Lista 500 największych przedsiębiorstw usługowych różnych form własności wg wielkości przychodów z całokształtu działalności w 1996 r.
Wymieniono 500 największych przedsiębiorstw sektora usług wg przychodu ogółem w 1995 r.
14
Content available remote Wprowadzenie do zarządzania informacją w przedsiębiorstwach usługowych
80%
Każdy system społeczny i ekonomiczny potrzebuje pewnego zakresu informacji, która powinna być powszechnie dostępna dla całego społeczeństwa.Zależność tę spotęgowała w minionych kilkunastu latach rewolucja informacyjna, która wpłynęła na szybkość i sposób przetwarzania informacji oraz zdolność społeczeństwa do efektywnego opracowywania, utrzymywania i wykorzystywania zasobów wiedzy. Rewolucja informacyjna spowodowała także pojawienie się nowych określeń dla gospodarki, takich jak: nowa gospodarka, gospodarka elektroniczna lub gospodarka informacyjna. (tekst z oryginału)
Celem artykułu jest identyfikacja podmiotowych zróżnicowań wybranych aspektów strategii marketingowej polskich firm usługowych w 1999 roku.
Wiedza jest ważnym aspektem działalności przedsiębiorstw usługowych opierających swoje działanie na realizacji zadań wymagających zastosowania nowych zaawansowanych rozwiązań, dostosowanych do ciągle zmieniających się okoliczności. Wewnętrzne uwarunkowania implementacji koncepcji zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie podzielone zostały na siedem grup zgodnie z modelem 7-s firmy McKinsey. Według tego samego klucza dokonano analizy przykładowego przedsiębiorstwa usługowego wraz z próbą wyróżnienia czynników warunkujących sukces implementacji i rozwoju koncepcji zarządzania wiedzą. (abstrakt oryginalny)
Problematyka uwarunkowań współpracy uczelni i przedsiębiorstw budzi coraz większe zainteresowanie. Wynika to z faktu, że z jednej strony istnieją duże oczekiwania związane z efektami kooperacji, np. w formie wzrostu innowacyjności, a z drugiej strony, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw usługowych, zakres współpracy jest nadal niewielki. Do istotnych czynników mających wpływ na nawiązanie współpracy należy bliskość przestrzenna. Dzięki osobistym kontaktom i efektywnej komunikacji opartej na zaufaniu mały dystans przestrzenny ułatwia transfer złożonej i nieskodyfikowanej wiedzy akademickiej. Celem artykułu jest identyfikacja roli bliskości przestrzennej jako determinanty współpracy uczelni i przedsiębiorstw. Osiągnięcie tego celu wymagało przeprowadzenia badania empirycznego na próbie 383 losowo wybranych przedsiębiorstw. Uzyskane wyniki wskazują, że związek między bliskością przestrzenną a skalą i intensywnością współpracy jest niejednoznaczny. Z uczelniami współpracują najczęściej przedsiębiorstwa zlokalizowane najbliżej i najdalej w stosunku do ośrodków akademickich. Bliskość przestrzenna sprzyja natomiast intensyfikacji współpracy. Praca poszerza rozumienie bliskości przestrzennej jako determinanty współpracy, dzięki uwzględnieniu w analizie nie tylko bezpośredniego wpływu dystansu na podejmowanie i intensywność współpracy, ale także przez identyfikację przestrzennego zróżnicowania sposobów, motywów i efektów zaangażowania się przedsiębiorców we współpracę z uczelniami.(abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę rozwoju małych firm (zatrudniających do pięciu pracowników) o charakterze usługowym w gminach byłego województwa szczecińskiego w latach 1992-1998. Wybór firm oparto na klasyfikacji EKD - z każdej sekcji wybrano firmy o profilu usługowym.
Z treści obecnie prowadzonych dyskusji i zawartości publikacji poświęconych marketingowi można wysnuć wniosek, że marketing (reprezentowany przez profesjonalnych marketerów zatrudnionych w komórkach marketingowych organizacji) popadł w kłopoty, będąc coraz częściej traktowany przez naczelnych menedżerów jako drugorzędny, o coraz mniejszym znaczeniu. Są co najmniej trzy przyczyny tego stanu rzeczy: przenikanie marketingu do całej organizacji (przejmowanie zadań marketerów przez innych pracowników), niezdolność marketerów do wykazania się przed naczelnym kierownictwem na ile efektywne są ich działania, stały wzrost wiedzy klientów pozwalającej im uodpornić się na skutki stosowanych przez marketerów technik. Jedyny w obecnych warunkach sposób odwrócenia tego niekorzystnego dla marketerów trendu to doprowadzenie do tego, by stali się oni bardziej efektywni w opinii naczelnego kierownictwa. To zaś wymaga zapewnienia im potrzebnej do tego wiedzy przez uczonych-badaczy marketingu, efektywnego procesu nauczania marketingu w szkołach i mądrego jego realizowania w praktyce.(abstrakt autora)
20
80%
Celem prezentowanych w artykule badań jest przedstawienie podstaw teoretycznych proponowanego modelu dojrzałości logistycznej przedsiębiorstw usługowych. Badania opierają się na przyjętej hipotezie badawczej (HB): HB: W przedsiębiorstwach usługowych realizowane są procesy logistyczne, co implikuje możliwość opracowania modelu dojrzałości logistycznej przedsiębiorstw usługowych w aspekcie teoretycznym. Weryfikacji tej hipotezy dokonano w wyniku realizacji następującego celu badawczego (CB): CB: Opracowanie teoretycznego modelu dojrzałości logistycznej przedsiębiorstw usługowych. Osiągnięcie celu badawczego umożliwiły odpowiedzi na następujące pytania (problemy) badawcze (PB): PB1: Co to jest dojrzałość logistyczna? PB2: W jaki sposób określić poziomy dojrzałości logistycznej przedsiębiorstwa usługowego? PB3: Co charakteryzuje poszczególne poziomy dojrzałości logistycznej przedsiębiorstwa usługowego? W badaniach przyjęto następujące założenia (ZB) dotyczące przedsiębiorstwa usługowego: ZB1: Przedsiębiorstwo usługowe definiuje się jako usługodawcę - organizację, firmę lub osobę fizyczną, która oferuje usługi innym w zamian za zapłatę. ZB2: Usługa definiowana jest jako transakcja, w której towary niemające postaci fizycznej są przekazywane od sprzedającego do kupującego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.