Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Serviced Oriented Architecture
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Towards a Platform for Hybrid Composition and Grounding of Web Services
100%
Artykuł przedstawia metodę hybrydowej kompozycji usług sieciowych, metodę hybrydowego uziemiania abstrakcyjnych planów kompozycji oraz podejście do tworzenia platformy programowej je realizującej. W sposób szczególny zaprezentowano w nim również architekturę powstałej platformy, a także opisano jej moduły składowe.(abstrakt oryginalny)
Połączenie koncepcji BPM z koncepcją SOA stwarza nowe możliwości ewolucyjnego podejścia do informatyzowania procesów biznesowych. Stanowi przejście z poziomu automatyzacji powtarzalnych procesów do poziomu szybko zmieniającej się automatyzacji dynamicznych procesów. Rozwiązania dostarczane w ramach połączenia SOA i BPM upraszczają transmisję między modelami referencyjnymi procesów a ich implementacją poprzez odpowiednio zorganizowane środowisko techniczno-technologiczne, z uwzględnieniem obowiązujących standardów. Koncepcja SOA zakłada, że zasoby aplikacyjne IT stale podlegają zmianom. Natomiast procesy biznesowe wskazują, jak i gdzie te zasoby będą wykorzystane i jak będą się ze sobą komunikowały w czasie. Niezależność procesu biznesowego od sposobu jego implementacji czyni zasoby technologiczne na tyle elastyczne, na ile środowisko BPM jest w stanie dostarczyć odpowiedni model procesu usługowego. Przedsiębiorstwo może więc w pełni łączyć wysiłki w celu poprawy efektywności procesów biznesowych z zarządzaniem zasobami technologicznymi IT. Istnieją jednak warunki konieczne do spełnienia, aby uniknąć pozorowania działań we wdrażaniu wyżej omawianej koncepcji. Należy dokonać oceny aktualnego stanu dojrzałości przedsiębiorstwa do wdrożenia tych strategii. Nawet jeśli przedsiębiorstwo zapoczątkowało automatyzację zadań w ujęciu usługi biznesowej z wykorzystaniem strategii SOA, nie gwarantuje mu to osiągnięcia pełnych korzyści wynikających z paradygmatu SOA. Ostateczną wartością SOA jest zdolność do łączenia automatyzacji usług biznesowych z kreowaniem nowych propozycji towarów i usług przedsiębiorstwa oraz poprawy efektywności działania w taki sposób, aby istotnie zwiększyć jego wartość rynkową. (fragment tekstu)
Kreowanie struktur sieciowych we współczesnych układach gospodarczych staje się normą funkcjonowania dla wielu organizacji. Tworzenie wielowymiarowych związków organizacyjnych w ewoluujących aliansach, o rozmytych granicach, powoduje, że integracja procesów gospodarczych staje się jednym z najistotniejszych problemów. Ponadto rozwój technologii informacyjnych umożliwił kooperującym organizacjom współtworzenie i współdzielenie zasobów informacyjnych. Powyższe zjawiska determinują dążenie do integracji procesów biznesowych oraz technologii wykorzystywanych w działalności. Toteż w artykule autorzy zaprezentowali główne atrybuty struktur sieciowych, które z jednej strony wpływają na efektywność układu sieciowego, a z drugiej determinują kształt procesów biznesowych obsługiwanych przez wykorzystywane rozwiązania technologiczne. Wskazali korelację, jaka zachodzi między wdrażaniem rozwiązań technologicznych a koniecznością integracji procesów, na przykładzie stosowania rozwiązań typu SOA (Service Oriented Architecture).(abstrakt oryginalny)
4
75%
Wdrożenie architektury SOA w MPWiK Wrocław S.A. pozwoli na znaczącą optymalizację kosztów związanych z obsługą informatyczną przedsiębiorstwa, a także zwiększenie efektywności pracy w poszczególnych obszarach, m.in. automatyzacji obiegu danych pomiędzy poszczególnymi systemami, jak również niektórych czynności wykonywanych przez pracownika. Pokrótce opisano poszczególne etapy, których efektem są wdrożone i funkcjonujące aplikacje HAB oraz mobilna mHAB jako przykład podejścia praktycznego do poruszanej problematyki. Zarządzanie kosztami przedstawiono przez pryzmat zarówno wdrażanego oprogramowania, jak i doskonalenia funkcjonujących procesów, których złożoność i nieefektywność wynikała przede wszystkim z braku odpowiednich narzędzi controllingowych(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono zagadnienie doboru architektury platformy integracyjnej do zapewnienia elektronicznego obiegu recept między współpracującymi systemami informatycznymi. Dokonano przeglądu rozwiązań organizacji przechowywania danych o receptach oraz dostępu do nich. Definitywne stwierdzenie tego, które z rozwiązań jest najlepsze, wymagałoby przeprowadzenia badań wydajnościowych, a także określenia kryteriów wydajnościowych dla takiej platformy integracyjnej. W ramach prac zrealizowano rozwiązanie z rozproszonym przechowywaniem recept oraz ich realizacji. Przy realizacji rozwiązania rozproszonego zaprojektowano oraz zaimplementowano podstawowe funkcjonalności systemów informatycznych dla wsparcia lekarzy oraz farmaceutów. Pomocne było zastosowanie wybranych widoków architektonicznych metody "1+5" do modelowania architektury platformy integracyjnej. Ciekawe byłoby wykonanie tego samego zadania dla dwóch pozostałych rozwiązań i przeprowadzenie badań wydajnościowych. Tego typu analiza wydaje się podstawowa przy budowie systemów o zasięgu krajowym i powinna poprzedzać prace projektowe nad systemem docelowym. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule podjęto problematykę integracji systemów informatycznych przedsiębiorstwa z uwzględnieniem koncepcji architektury zorientowanej na usługi (Service-Oriented Architecture, SOA). Podstawowym tematem jest wykorzystanie rejestru usług sieciowych - systemu zarządzającego usługami sieciowymi przedsiębiorstwa w rozumieniu web services, do realizacji architektury umożliwiającej w pełni dynamiczną integrację systemów w ramach heterogenicznego środowiska rozproszonego. Obejmuje to takie szczegółowe problemy badawcze, jak wyszukiwanie, komponowanie i wywoływanie prostych i złożonych usług sieciowych. W ich świetle analizie poddano rolę rejestrów usług sieciowych, omówiono podstawowe typy, uwarunkowania i kierunki dalszego rozwoju. (fragment tekstu)
W warunkach globalnej konkurencji rozwój organizacji jest ściśle związany z doskonaleniem systemów wspomagania organizacji. Celem opracowania jest prezentacja możliwości zastosowania komponentów platformy SAP NetWeaver oraz architektury zorientowanej na usługi (SOA) w procesie doskonalenia systemu ERP. W opracowaniu dokonano również krótkiej charakterystyki systemów ERP oraz opisano doskonalenie na tle cyklu życia systemu ERP.(fragment tekstu)
Scharakteryzowano metodę SOA (Serviced Oriented Architecture - architekturę zorientowaną na usługi) oraz oprogramowanie BPM (Business Process Management). Przedstawiono kroki wdrażania SOA, a także bariery powstałe podczas wdrażania tej architektury. Opisano ofertę IBM, którą można wykorzystać do budowy i rozwoju SOA.
9
63%
Architektura zorientowana na usługi (SOA Service Oriented Architecture) jest obecnie podstawową koncepcją integracji systemów informatycznych. Opiera się ona ściśle na procesowym podejściu do zarządzania organizacją. Celem artykułu była charakterystyka architektury SOA i przedstawienie jej znaczenia z zarządczego punktu widzenia. (fragment tekstu)
10
Content available remote Usługi sieciowe (web services) - korzyści zastosowania nowoczesnej architektury
63%
Przedsiębiorstwa korzystają z aplikacji i systemów informatycznych pochodzących od różnych producentów. Jest to przyczyną problemów z komunikacją pomiędzy systemami informatycznymi, ponieważ działają one na różnych platformach, a stworzone są na bazie różnych języków programowania. Technologią, która umożliwia niezależną od platformy i języka programowania wymianę informacji, są usługi sieciowe (Web services). Artykuł prezentuje definicję usługi sieciowej i architektury zorientowanej na usługi (Service Oriented Architecture - SOA), a następnie charakteryzuje wykorzystywane protokoły i technologie. W kolejnej części przedstawiony jest proces funkcjonowania usługi sieciowej. W artykule zawarty jest również katalog zalet technologii Web services oraz zaprezentowane są przykładowe zastosowania tej technologii.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono model Systemu Informacji Wywiadu (Intelligence Information System), opartego na architekturze zorientowanej na usługi (Service-Oriented Architecture). Zaproponowano model nowej usługi oparty na cyklu wywiadowczym i innych systemach, które są niezbędne do gromadzenia informacji i danych wywiadowczych. Skoncentrowano się głównie na architekturze systemu i projektowaniu usług jako podstawach definiowania usług. Ponadto zwrócono uwagę na niezawodność systemu rozproszonego.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ogólną koncepcję architektury nazwanej architekturą zorientowaną na na usługi (Swrvice Oriented Architecture - SOA). Architektura SOA umożliwia integrację systemów zarówno różnych przedsiębiorstw, jak i pojedynczego przedsiębiorstwa. Systemy o architekturze SOA są systemami tworzonymi dla wspomagania całych procesów biznesowych przedsiębiorstw.
W pracy zostały przedstawione zasadnicze obszary zmian w metodach i narzędziach wspomagania informatycznego przedsiębiorstw. Omówione zostały najważniejsze aspekty związane z zastosowaniem technologii informacyjnych w przedsiębiorstwach i problemy z ich zarządzaniem. Analizie zostały poddane wybrane narzędzia analizy i modelowania przedsiębiorstw i ich procesów, zależności między usprawnianiem przedsiębiorstw, a procesami utrzymania systemów informatycznych oraz metody budowy elastycznych architektur oprogramowania. Na przykładzie wybranych rozwiązań programistycznych (oprogramowania przedsiębiorstw) i architektur zorientowanych na usługi (SOA), przedstawiono możliwości informatyzacji przedsiębiorstw współdziałających w ramach łańcuchów dostaw. (abstrakt oryginalny)
Call center to już właściwie historia. Teraźniejszość to contact center. A przyszłość? Na co pozwolą technologie IP, SIP, SOA, VoIP? A z drugiej strony – zdalna praca w call contact center. Konkurencja jest coraz większa. Mamy też wzrost gospodarczy. Firmy, które mają ofertę dla klienta masowego tworzą i rozbudowują call center, które coraz częściej są komórkami contact center. W Polsce panuje wyraźny trend w kierunku budowy własnych call/contact centers służących do obsługi klientów zewnętrznych i... wewnętrznych. Wiele firm zastanawia się jednak czy budować takie własne CC, czy może lepiej (korzystniej) będzie skorzystać z outsourcingu? Czy warto skorzystać z technologii IP i VoIP? (abstrakt oryginalny)
Przedstawiona analiza i ocena wielowariantowego udostępniania przykładowego produktu informatycznego pokazała, że firmy IT działające w obszarze zarządzania publicznego, w którym m.in. dominuje planowanie oparte na budżetowaniu, z takimi jego cechami, jak dążenie do stabilizacji harmonogramów nakładów i kosztów, ich przewidywalności i równomiernego rozłożenia w czasie powinny w swoich strategiach rynkowych uwzględnić model SaaS. Wykazano, że z jednej strony jest on atrakcyjny dla klientów, z drugiej przynosi wymierne korzyści ekonomiczne producentom i dostawcom oprogramowania. Udowodniono, że ocena efektywności wspiera wybór optymalnych strategii rynkowych, dostarczając wiedzy o tym, kiedy i które przedsięwzięcia wygaszać, a w które inwestować.(fragment tekstu)
Od strony technicznej wdrożenie SOA nie nastręcza problemu, ale bez zmiany w myśleniu o organizacji cała koncepcja tej architektury jest niemożliwa do zrealizowania. Ponieważ systemy informatyczne są coraz bardziej rozbudowane, więc szybko okazało się, że cały biznes (im większy tym lepiej jest to widoczne) tak naprawdę bazuje na bliźniaczo podobnych (a w niektórych przypadkach identycznych) elementach. Stało się więc jasne, że jeżeli w różnych miejscach firmy korzysta się z tych samych informacji (danych) i są one przechowywane lokalnie na użytek tylko tego jednego procesu, to można stworzyć taką architekturę systemu informatycznego, że system odpowiednich połączeń i odniesień umożliwi korzystanie różnym odbiorcom z danych zgromadzonych w jednym miejscu. Co prawda zwiększy się koszt budowy systemu informatycznego, ale za to nie będzie trzeba budować kolejnej takiej samej bazy danych i co jest jeszcze kosztowniejsze – utrzymywać jej i oddzielnie aktualizować. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Knowledge Management in the Age of the New Economy
63%
In the paper the proposal of customization of RUP methodology for service- oriented programming is introduced. The proposed extensions embrace three lifecycle phases and an additional core process workflow, and some core supporting workflows necessary for adopting RUP for the usage in services environments. In the paper the concept Web 2.0 is also taken into consideration. Some of the aspects of services modeling are also discussed. (original abstract)
Praca dotyczy zagadnień modelowania i weryfikowania oprogramowania korporacyjnego, budowanego zgodnie z architekturą SOA. Zostały pokazane możliwości budowy takiego oprogramowania w oparciu o środowisko zorientowane na usługi. Przedstawiono zarys odpowiedniej metodyki modelowania. Język modelowania procesów biznesowych BPMN może być uznany za język wizualizacji środowiska usług sieciowych. Procesy takie mogą i powinny być zweryfikowane pod względem formalnej poprawności. Dobre możliwości weryfikacji daje tutaj podejście dedukcyjne z wykorzystaniem logiki modalnej i metody tablic semantycznych jako metody wnioskowania. Przedstawiono możliwości automatycznej budowy specyfikacji logicznej z wzorców projektowych BPMN, co ma kluczowe znaczenie w przypadku budowy modelu logicznego rzeczywistego systemu. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zaznajomienie z pojęciami BPM oraz SOA, architektonicznym podejściem do budowy oprogramowania oraz przedstawienie głównych frameworków służących do budowy aplikacji w architekturze SOA, sposobów reprezentacji wiedzy zdobytej poprzez usługi oraz metody zasilania wiedzą architektury BPM, przekazywanie wiedzy poprzez usługi sieciowe jako główne spoiwo technologii SOA. Omówiono również główne architektury do budowy aplikacji rozproszonych oraz sieciowych, takie jak Microsoft .NET oraz Java 2 Enterprise Edition, a także sposoby implementacji architektury zorientowanej na usługi na wyżej wymienionych platformach. Skoncentrowano się na przedstawieniu rozwiązań infrastrukturalnych dla platform Microsoft NET oraz Java Enterprise Edition. Obecnie te dwie platformy praktycznie nie mają konkurencji, jeśli chodzi o tworzenie rozwiązań zorientowanych na usługi. (fragment tekstu)
Artykuł nakreśla relacje między modelowaniem procesów biznesowych (BPM) oraz architektury zorientowanej na usługi (SOA) a metodami planowania (AI Planning), z uwzględnieniem aspektów takich jak modelowanie dziedzin problemów planowania za pomocą narzędzi modelowania procesów biznesowych czy automatycznej aranżacji usług w procesy za pomocą metod planowania. Nakreślono również nowy kierunek badawczy, związany z formalną weryfikacją dziedzin problemów planowania za pomocą wnioskowania dedukcyjnego, w oparciu o wzorce projektowe van der Aalsta i in. dla modeli biznesowych. Formalna weryfikacja realizowana jest z wykorzystaniem wnioskowania dedukcyjnego metodą tablic semantycznych. Własności modelu opisane są w logice temporalnej czasu liniowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.