Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Servitization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The purpose of servitization is to provide new business opportunities mainly to manufacturing companies. Companies strive to develop new services through utilizing servitization models, which are required to be applicable in several servitization scenarios. The main objective of this study is to propose a servitization model, known as "end-to-end servitization model" suitable for servitization purposes in companies. The model was developed based on several validated and commonly utilized service design models. Moreover, testing the validity of the model was implemented with the usability survey (usefulness, ease to use, easy of learning and satisfaction) with the Master's level students, while they were developing new services by utilizing the proposed model. The results of this study indicate that the proposed servitization model can be utilized in different organizations to provide new services. Furthermore, the model can be concluded as useful, easy to use, easy to learn and it is at a satisfactory level based on the empirical evidence. (original abstract)
Celem opracowania jest identyfikacja znaczenia sektora III w gospodarce Polski po wejściu do UE. Z badań wynika, że rola tego sektora zmalała w tworzeniu WDB oraz nakładach inwestycyjnych ogółem, zwiększyła się natomiast w powstawaniu nowych miejsc pracy i ograniczaniu deficytu na rachunku obrotów bieżących. Do zmniejszenia roli usług w wymienionych strukturach gospodarki przyczyniał się głównie dominujący udział tradycyjnych sekcji usługowych mało wydajnych i zatrudniających osoby o niskich kwalifikacjach. Wzrost znaczenia usług w poprawie równowagi zewnętrznej wynikał z kolei z rozszerzenia transakcji zaliczanych do usług oraz oddziaływania narzędzi integrujących unijny rynek usług.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników analizy literaturowej dotyczącej produktów, usług i systemów produkowo-usługowych. Na podstawie przeprowadzonej analizy przedstawiono różnice między produktem i usługami oraz najważniejsze cechy systemów PSS. Dzięki wykorzystaniu analizy literatury stworzono i omówiono koncepcyjny model systemu produktowo-usługowego dla przedsiębiorstwa produkcyjnego.(abstrakt autora)
4
Content available remote Serwicyzacja gospodarki jako źródło jej transformacji
84%
Celem artykułu jest określenie roli sektora usług w procesie transformacji gospodarczej. Dotyczy to przekształceń w sektorze usług i rosnącego wpływu usług na gospodarkę światową, w związku z procesem przekształceń dokonujących się w innych sektorach. Aby osiągnąć założony cel, dokonano analizy udziału zatrudnienia w usługach w ogólnej liczbie pracowników oraz wkładu tego sektora w tworzenie wartości dodanej. Rozważania przeprowadzono na podstawie publikacji naukowych i dostępnych danych statystycznych, publikowanych przez Eurostat i OECD. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zwrócono uwagę na serwicyzację jako nowy trend w konsumpcji. Wskazano na znaczenie usług, w tym e-usług w zaspokajaniu potrzeb współczesnego człowieka, przyczyny wzrostu udziału usług w konsumpcji gospodarstw domowych. Analiza wydatków na wybrane usługi w przeciętnym gospodarstwie domowym na 1 osobę w latach 1995-2010 na podstawie budżetów gospodarstw domowych GUS pozwoliła na uchwycenie zmian. Analizę wzbogacono wynikami badań Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Obecnie wyższy poziom życia jest utożsamiany z wyższą konsumpcją usług. Serwicyzacja konsumpcji wpisuje się zatem w proces utrwalania nowych wzorców zachowań i stylu życia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ usługi pełnią wiele funkcji, m.in. umożliwiają korzystanie z osiągnięć cywilizacyjnych (np. usługi telekomunikacyjne), wzbogacają osobowość człowieka (np. usługi edukacyjne, kulturalne, zdrowotne), są istotnym elementem czasu wolnego (usługi gastronomiczne, pielęgnacyjne, turystyczne), a także pozwalają zabezpieczyć szeroko pojęte finanse gospodarstw domowych (np. usługi ubezpieczeniowe, bankowe). Dowodzi to, że współczesne gospodarstwa domowe coraz częściej i w coraz większym zakresie korzystają z różnego rodzaju usług, zwłaszcza tych, które rozwinęły się w wyniku postępującego procesu globalizacji i internacjonalizacji. Ponieważ usługi w coraz większej mierze przyczyniają się do kreowania nowych potrzeb i ich zaspokajania, w artykule skoncentrowano się na omówieniu miejsca usług w konsumpcji gospodarstw domowych wysokodochodowych. Po omówieniu metodologii i założeń badania przeanalizowano kształtowanie się wydatków gospodarstw domowych wysokodochodowych na usługi, a następnie poziom zaspokojenia potrzeb w tym zakresie oraz uwarunkowania decyzji związane z zakupem różnego rodzaju usług. Podsumowanie rozważań i ważniejsze wnioski kończą niniejszy artykuł. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Serwicyzacja polskiej gospodarki - wyzwania dla rynku pracy
84%
Zachodzące zmiany wskazują, że nie cały postęp można wyjaśnić za pomocą analizy sektoralnej (rolnictwo - przemysł - usługi), a coraz większe znaczenie mają zmiany zachodzące wewnątrz tych sektorów. Z punktu widzenia polityki strukturalnej oraz rynku pracy istotna jest zatem identyfikacja najszybciej rozwijających się obszarów polskiej gospodarki, charakteryzujących się wysoką dynamiką wzrostu zatrudnienia oraz produktywności, ich konwergencja oraz ewentualne rozbieżności w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi. Dlatego celem artykułu jest ustalenie tendencji w zakresie kształtowania się struktur zatrudnienia w poszczególnych sektorach gospodarki w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzochłonnych usług biznesowych. (fragment tekstu)
The development of a service economy and the more and more noticeable phenomenon of servicization have become inseparable elements in the evolution of the modern economy. The goal of this paper is to analyse the impact of servicization on selected economies, both in terms of GDP and employment structure, as well as on changes in foreign trade. The secondary, but still important aim is to examine the relationship between servicization and innovation processes. Based on the conducted research, it can be stated that the process of servicization occurs in both developed post-industrial economies and increasingly often in developing countries. Moreover, the analysis of the relationship between the general level of innovation in the economy and the degree of its servicization, showed that in many countries higher innovation is often associated with a stronger role of the service sector in the economy. The dynamics of structural change taking place in the "deagrarianization-deindustrialization-servicization" chain is therefore substantially influenced by technological progress.(original abstract)
Współczesną fazę rozwoju gospodarczego nazywa się coraz częściej gospodarką konsumpcyjną albo inaczej - kapitalizmem konsumpcyjnym. Wyrazem tego jest szybki wzrost konsumpcji i wyraźna poprawa poziomu życia społeczeństw krajów wysoko i średnio rozwiniętych, a w aspekcie naukowym dynamiczny rozwój badań konsumpcji. Konsumpcja staje się w ostatnich dekadach jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą kategorią nie tylko ekonomii, ale także innych dyscyplin społecznych, a szczególnie socjologii i psychologii. W badaniach poziomu konsumpcji ludności ważny jest nie tylko bezwzględny poziom konsumpcji, ale również i to, w jakim stopniu konsumpcja zaspokaja potrzeby i oczekiwania człowieka. Konsumpcja powinna być zatem zawsze odnoszona do potrzeb ludzkich. Stopień zaspokojenia potrzeb ludzkich wynika z konsumpcji dóbr materialnych i usług oraz wykorzystania walorów środowiska naturalnego i społecznego. Jest to swoistą miarą poziomu życia i dobrobytu. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę oceny poziomu i struktury serwicyzacji konsumpcji w gospodarstwach domowych w Polsce w latach 2000-2015 oraz kierunków przemian w tym zakresie w latach 2005-2015. Dodatkowo dokonano analizy przyczyn oraz zalet i wad wzrostu wydatków na usługi. W artykule podjęto rozważania podjętej problematyki korzystając z danych wtórnych i pierwotnych. Dokonano analizy poziomu wydatków przeznaczanych na usługi związane z użytkowaniem mieszkania, zdrowiem, transportem, łącznością, rekreacją i kulturą, edukacją oraz korzystaniem z restauracji i hoteli. Klasyfikacja wydatków oparta jest na Klasyfikacji Spożycia Indywidualnego według Celu COICOP 2013. Wydatki polskich gospodarstw domowych na usługi w strukturze wydatków ogółem na poziomie 51% stawiają Polskę wśród krajów rozwiniętych o strukturze społeczeństw usługowych. Wydatki na najwyższym poziomie ponoszone są na użytkowanie mieszkania oraz transport, a największy wzrost wydatków w ostatnich latach nastąpił w zakresie korzystania z restauracji i hoteli. Zasadniczych przyczyn serwicyzacji konsumpcji można upatrywać z jednej strony w braku czasu wolnego, a z drugiej strony we wzrastającym poziomie życia mieszkańców Polski. (abstrakt oryginalny)
Nowoczesna gospodarka charakteryzuje się postępującymi procesami serwicyzacji przemysłu, co oznacza większy zakres wykorzystywania usług w działalności przedsiębiorstw przemysłowych. Usługi te spełniają różne funkcje związane z dostarczaniem rozwiązań technologicznych, operacyjnych, finansowych czy dystrybucyjnych i mają coraz większe znaczenie dla tworzenia wartości przedsiębiorstwa. A koncepcja łańcucha wartości pozwala na analizę wpływu tych działań na wartość i konkurencyjność przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest przedstawienie roli usług w przedsiębiorstwach przemysłowych, wykorzystując koncepcję łańcucha wartości. Opracowanie ma charakter teoretyczny. Po przeanalizowaniu literatury przedmiotu można stwierdzić, że usługi są obecne we wszystkich fazach łańcucha wartości przedsiębiorstwa, ale ich rola jest różna. Wykorzystanie usług w przedsiębiorstwie może decydować o jego konkurencyjności, gdyż pozwalają one koncentrować się na strategicznych obszarach oraz lepiej realizować potrzeby odbiorców.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Rozwój koncepcji integracji produktowo-usługowej (product-service systems)
84%
W obecnych czasach granica między sektorem usługowym a produkcyjnym stała się rozmyta, a czasem wręcz niezauważalna. Zarówno przedsiębiorstwa typowo usługowe, jak i produkcyjne, zainteresowane są rozszerzaniem swojej oferty, tak by w sposób kompleksowy zaspokajać potrzeby swoich klientów. Z drugiej zaś strony warunki silnej konkurencji wymuszają na przedsiębiorcach wprowadzanie innowacji i wzbogacanie ofert w celu nawiązania długich i pozytywnych relacji z klientami, partnerami i dostawcami. Koncepcja integrowania produktów (wyrobów fizycznych) i usług, jako rozwiązania systemowego oferowanego klientom w formie kompleksowej oferty zorientowanej na jej funkcjonalność czy też rezultat, jest stosunkowo nowym obszarem w badaniach naukowych, wciąż gorąco i chętnie dyskutowanym w środowiskach akademickich na całym świecie. Zintegrowana oferta pozwala na zaspokojenie takich potrzeb klienta, których wyrób ani usługa osobno nie są w stanie zaspokoić na określonym poziomie satysfakcji. Włączanie usług w sektorze przemysłu wpisuje się w nurt zrównoważonego rozwoju poprzez przesunięcie koncentracji przedsiębiorstw wytwórczych na obrót wartością niematerialną, czyli usługą zorientowana na produkt materialny, jego funkcjonalność lub użyteczność czy też dostępność. W artykule dokonano przeglądu publikacji naukowych pod kątem rozwoju koncepcji integracji produktowousługowej (najczęściej określaną w literaturze zagranicznej pojęciem systemu produktowousługowego, czyli product-service system) oraz zidentyfikowano kierunki badań podejmowanych w tym obszarze. Analiza wybranych pozycji literaturowych pozwoliła na wskazanie problemów badawczych i pytań, które stanowią wyzwanie dla środowiska nauki na przyszłość. (abstrakt oryginalny)
Trwająca od połowy XX w. serwicyzacja współczesnych procesów gospodarczych sprawiła, że usługi stały się najważniejszym sektorem gospodarki większości krajów i najbardziej dynamicznie rozwijającym się składnikiem handlu światowego. Międzynarodowy handel usługami jest obecnie jednym z instrumentów globalizacji, która tworzy warunki do dalszej ekspansji powiązań w gospodarce światowej. Wyniki analiz zaprezentowane w niniejszej pracy ukazują tendencje w handlu usługami na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono dwoistą rolę usług w przedsiębiorstwach produkcyjnych, a następnie teoretyczny model współczesnej oferty produktowej przedsiębiorstw produkcyjnych składającej się ze zintegrowanych rozwiązań produktowo-usługowych. Model został oparty na podejściu procesowym oraz na bazie propozycji integracji w jeden spójny model produktów materialnych i usług zaproponowany przez Gallouj'a i Weinstein'a.(abstrakt oryginalny)
W rozdziale przedstawiono analizę pozycji Polski w światowym eksporcie usług czynnikowych i nieczynnikowych oraz zbadano poziom specjalizacji tego eksportu. Określono udział Polski w światowym eksporcie usług i przeanalizowano jej przewagę komparatywną w handlu usługami. Ponadto określono pozycję konkurencyjną na tle wybranych krajów świata i omówiono możliwości poprawy pozycji Polski w światowym eksporcie usług, gdyż z badań wynika, że zajmuje ona niską pozycję w światowym eksporcie usług.(abstrakt oryginalny)
The recent decline in the profitability of Japanese manufacturers has led to 'service innovation' or servitisation - the development of advanced service businesses utilising information technology. This study analyses 13,322 companies in the Japanese manufacturing industry and finds that servitisation contributes to their profitability. The major difference between servitisation companies and others is that the former sell products to end consumers. We examine two case studies of companies which have built mechanisms to facilitate continuous service provision. (original abstract)
Artykuł przedstawia problematykę kluczowych aspektów restrukturyzacji labilnych cyfrowych modeli biznesu przez ich serwicyzację, socjalizację i kreowanie wartości strategicznej poprzez wykorzystanie cech cyfrowych modeli biznesu. Serwicyzacja oparta na założeniach systemów produktowo-usługowych jest stymulatorem efektywności modeli biznesu. Cyfrowe modele biznesu ze względu na dynamiczny postęp technologiczny i zmieniające się potrzeby klientów stają się labilne. Ich chwiejność powoduje, że muszą one znajdować się w permanentnym procesie restrukturyzacji. Proponowany model restrukturyzacji cyfrowych modeli biznesu oparto na triadzie trzech kluczowych komponentów, a mianowicie: serwicyzacji, socjalizacji oraz wartości strategicznej modeli biznesu. Zapewnienie równowagi między tymi elementami może doprowadzić do osiągnięcia sukcesu przedsiębiorstw działających w gospodarce cyfrowej. Celem artykułu jest wskazanie nowego podejścia do kształtowania modelu restrukturyzacji cyfrowych modeli biznesu. (abstrakt autora)
To sum up, it is essential to consider that both in Germany, as well as in many other developed countries, the number of those working in service sector is continually increasing. From the conducted research it can be concluded that in large German cities the process of servicization measured by the number of the employed in services is very intense, and in cities that were connected with production activities there was a turn towards developing the service sector, especially the services of the higher order. The increase in the importance of this sector is undoubtedly connected with a growing demand for different services, starting from satisfying basic needs to specialized services such as banking, financial servicing, education, IT, etc. The level of servicization in large German cities shows a considerable spatial differentiation. The distinction between the western and eastern parts of Germany is still well visible. Till now, in the former East Germany, there has been a lower share of those employed in market services than in the west Lander; It applies both to the number of the working in services to the overall working force, as well as to the intensity of services, that is the number of those working in services per 1000 inhabitants. It seems though that these differences will be decreasing because in the east Lander there are huge socio-economic changes and the process of servicization is proceeding very intensely, gaining a new quality. Finally, it should be underlined that it is not a complex view on the servicization process in Germany and the paper is only a preliminary inquiry before further research into the subject is undertaken. (original abstract)
19
Content available remote E-usługi jako przedmiot badań ekonomicznych
84%
Serwicyzacja życia stała się faktem. Obecnie nie jest kluczowe pytanie: czy mówimy o rozwoju usług w ogóle (rozwoju podaży usług, rozwoju popytu na usługi), ale jakie usługi się rozwijają i o jakim wzroście można mówić. Za-równo rozwój społeczeństwa informacyjnego, jak i gospodarki opartej na wie-dzy stanowi doskonałe zaplecze do rozwoju rynku usług świadczonych drogą elektroniczną (e-usług), a niezbędność występowania e-usług na rynku wywoła-ła duże zainteresowanie tą problematyką wśród ekonomistów (fragment tekstu)
Serwicyzacja gospodarki oznacza wzrost znaczenia usług w gospodarce, wyrażającego się zarówno wzrostem udziału sektora III usługowego, jak i rozszerzenia rozmaitych funkcji usługowych w pozostałych sektorach. W artykule przedstawiono przyczyny serwicyzacji gospodarki oraz industrializację usług czyli takie świadczenie usług, które przybiera masowy, wystandaryzowany charakter, oparty na przemysłowej technologii ich świadczenia.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.