Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Shadow banking
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Monografię można polecić studentom kierunków socjologicznych, prawniczych, ekonomicznych, pracownikom i zarządzającym instytucjami pożyczkowymi, a także konsumentom korzystającym z pożyczek pozabankowych. Jedyne moje zastrzeżenie jako recenzenta dotyczy określenia "firma pożyczkowa", które pojawia się w tytule i w treści monografii, ponieważ w momencie wydawania publikacji funkcjonowało już legalne określenie "instytucja pożyczkowa" oraz jego normatywna definicja. W mojej opinii użycie takiego właśnie określenia byłoby bardziej adekwatne zarówno w tytule, jak i treści publikacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przeprowadzenie oceny przyczyn i skutków zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego w parabankach oraz możliwości przeciwdziałania takiemu zadłużeniu. W opracowaniu wykorzystano metodę analizy opisowej. W artykule zidentyfikowano występujące w praktyce przyczyny i skutki zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego w parabankach, jak również kompetencje regionalnych izb obrachunkowych, NIK, premiera, wojewodów, Sejmu w zakresie przeciwdziałania takiemu zadłużeniu. Zalecono: zaostrzenie regulacji prawnych w zakresie wyboru pożyczkodawcy/kredytodawcy przez jednostkę samorządu terytorialnego; zwiększenie kompetencji organów nadzoru i kontroli w celu zapobiegania i ograniczania jednostce samorządu terytorialnego podejmowania działań skutkujących wejściem w spiralę zadłużenia; wprowadzenie regulacji prawnych umożliwiających postawienie niewydolnej pod względem finansowym jednostki samorządu terytorialnego w stan upadłości. Wskazano przede wszystkim niedoskonałości obowiązujących regulacji prawnych, stwarzające władzom samorządowym możliwości nadmiernego i nieodpowiedzialnego zadłużania się i ograniczające kompetencje organów nadzoru i kontroli przeciwdziałania takiemu zadłużeniu.(abstrakt oryginalny)
Ustawa z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw dokonała zasadniczej przebudowy dotychczasowego modelu nadzoru nad działalnością spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (dalej: kasy) i Krajową Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową (dalej: Kasa Krajowa). Kasa jest spółdzielnią kredytową dokonującą pewnych czynności bankowych w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, z tym że w jej przypadku aktualne są ograniczenia podmiotowe i przedmiotowe. Z perspektywy przedmiotu działalności nie różni się ona od banku spółdzielczego, który podobnie jest spółdzielnią dokonującą czynności bankowych w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, ale w znacznie szerszym od kasy zakresie. Oba podmioty są adresatami regulacji nadzorczych, co powoduje, że aktualne staje się pytanie o zakres dopuszczalnych ograniczeń przedmiotowych w wypadku kas po rozszerzeniu zakresu nadzoru realizowanego przez KNF oraz o sam model regulacji nadzorczej adresowany oddzielnie do banków i kas. Niezbędne jest dokonanie charakterystyki zagrożeń i instrumentów nadzorczych mających zastosowanie wobec kas, w szczególności chodzi tu o fundusze własne kasy, obowiązki informacyjne kasy, wpływ KNF ograniczający zakres działalności kasy, strukturę organizacyjną kasy i jej działalność. Analiza poszczególnych unormowań nadzorczych prowadzi do wniosku, że nasuwają one- podobnie, jak jest to nieraz na tle ustawy Prawo bankowe, która stanowi pierwowzór omawianej regulacji- problemy interpretacyjne, a niekiedy także budzi zastrzeżenia merytoryczne i konstytucyjne.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Modele bankowości równoległej (shadow banking)
100%
W artykule scharakteryzowano funkcjonowanie równoległego systemu bankowego (shadow banking) jako zróżnicowanego zbioru wysoce wyspecjalizowanych podmiotów rynkowego pośrednictwa finansowego funkcjonujących poza nadzorem bankowym. Celem artykułu jest usystematyzowanie modeli systemów bankowości równoległej poprzez zaproponowanie autorskiej koncepcji ich klasyfikacji ze względu na sposób funkcjonowania, tj.: model endogeniczny, egzogeniczny i publiczny. Najbardziej rozwiniętym systemem pod względem stopnia skomplikowania procesów jest model endogeniczny, który jest efektem transformacji tradycyjnej działalności depozytowo-kredytowej banków z udziałem podmiotów inwestycyjnych. Model publiczny jest bardzo specyficzny, a jego funkcjonowanie zależy od organizacji systemu bankowego w danym kraju. Ze względu na inicjatywy regulatorów mające na celu niwelowanie ryzyka związanego z bankowością równoległą szczególnego znaczenia nabiera system egzogeniczny(abstrakt oryginalny)
W artykule wskazuję kierunki zmian w dyrektywie o kredycie konsumenckim na tle przekształceń prawa konsumenckiego w UE. Przedmiotem analizy jest problem tzw. parabanków w kontekście pojęcia banku (instytucji kredytowej). Nawiązuję do aktywizacji działalności "na przedpolu" upadłości (odpowiedzialne udzielanie kredytu), by nie dopuszczać do nadmiernego zadłużenia konsumenta. Wiele uwagi poświęca się ostatnio nie tylko limitom lichwy, ale też odsetkom karnym, odsetkom od (zaległych) odsetek, wysokości rat miesięcznych, sytuacji rodziny konsumenta, a także problematyce reguł zmian zmiennej stopy procentowej, wypowiedzenia umowy przez bank, zmiany warunków umowy lub jej przedłużenia oraz odmowy kredytowania. Problemy te powinny być badane na szerokim tle rozwoju wspólnego rynku finansowego UE, a także szans i zagrożeń związanych ze świadczeniem usług finansowych na odległość oraz nowych, groźnych form zadłużania się konsumenta. Rozważam, czy regulacja umów oraz wzorców umownych wystarcza do zapewnienia równych reguł gry na rynku kredytu konsumenckiego, czy też konieczne jest nadzorowanie parabanków. Regulacje krajowe, np. limity lichwy, są możliwe w pewnym stopniu, chociaż w świetle doświadczeń światowych nie są skuteczne. Regulacje te mogą oznaczać narażanie się na zarzut utrudniania swobody przepływu usług i kapitału na wspólnym rynku UE, naruszania zasady wolności gospodarczej oraz dyskryminacji krajowych dostawców. Nadmierne skrzywienie relacji umownych na rzecz jednej strony (konsumenta) może wywoływać zjawisko hazardu moralnego, postaw roszczeniowych, braku odpowiedzialności, a w pewnym sensie - ubezwłasnowolnienia konsumenta. Fundamentalne pytanie, na które bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, brzmi: czy ochrona konsumenta na rynku kredytu konsumenckiego powinna tylko "wyrównywać" zawodności rynku (np. asymetrii informacyjnej), czy także iść dalej - w kierunku "bankowości socjalnej" (zapobiegania efektowi wykluczenia z rynku bankowego biedniejszych konsumentów i popychania ich w objęcia parabanków w których potencjał zagrożeń dla interesów konsumenta jest znacznie większy). (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Sytuacja konsumenta na rynku szarej bankowości
100%
Celem prezentowanych badań było przedstawienie sytuacji klienta na rynku usług pozabankowych, a także wykazanie, w jaki sposób prawa konsumenta są naruszane poprzez stosowanie rozmaitych nieuczciwych praktyk rynkowych. Przedmiotem prezentowanej analizy jest odpowiedź na pytania badawcze dotyczące oceny działalności parabanków na rynku usług finansowych, na ile działania tych instytucji zagrażają bezpieczeństwu interesów ich klientów? W badaniach wykorzystano metodę studium jednego przypadku, w skład której weszły metody analizy dokumentu (ustawy oraz raporty dotyczące sektora parabankowego), oraz monograficzną (przedstawienie wniosków z badań własnych). Opisane w artykule zagrożenia interesów klientów parabanków dowodzą, że prawa ochrony zbiorowych interesów konsumenta są niezwykle ważne i powinny być na bieżąco uaktualniane, tak aby chroniły konsumentów w możliwie najefektywniejszy sposób. Powinny one uwzględniać przemiany dokonujące się na rynku i usuwać powstające nieprawidłowości(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Shadow banking w systemie bankowym UE
100%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie i wyjaśnienie roli banków w rozwoju systemu shadow banking. Zostanie podjęta próba przedstawienia istoty tego pojęcia z punktu widzenia instytucjonalnego i rodzajów działalności. Autorzy przedstawią wskaźniki aktywności banków w sektorze shadow banking. W następnym rozdziale artykułu zaprezentowany będzie przegląd literatury. W szczególności zostaną w nim przedstawione definicje shadow banking, klasyfikacja uczestników shadow banking oraz struktura operacji największych banków UE na rynku derywatów pozagiełdowych. Rozdział trzeci jest poświęcony klasyfikacji podmiotów zaliczonych do shadow banking oraz analizie wybranych wskaźników ilościowych charakteryzujących ten sektor. Artykuł kończą wnioski dotyczące korzyści i zagrożeń dla uczestników rynku oraz konieczności zarządzania ryzykiem systemowym w obszarze shadow banking w kontekście rosnącego wpływu tego szybko rosnącego sektora na stabilność finansową UE.(fragment tekstu)
8
Content available remote Shadow banking jako element zrównoważonego rozwoju systemu finansowego
100%
Zmiany spowodowane wpływem kryzysu finansowego znajdują swoje odzwierciedlenie w instytucjonalnej strukturze systemu finansowego. Na rynkach finansowych, a zwłaszcza w sektorze świadczącym usługi bankowe pojawiają się nowe typy, rodzaje instytucji/ podmiotów, których działalność jest jeszcze słabo rozpoznana, niezbadana i w niewielkim zakresie zidentyfikowana pod względem korzyści i zagrożeń wynikających z ich funkcjonowania na rynku. W opracowaniu zarysowane zostaną podstawowe uwarunkowania, czynniki i determinanty wpływające na obecny kształt struktury organizacyjnej systemu finansowego w kontekście możliwości rozwoju sektora shadow banking. Istotne jest wskazanie skali zapotrzebowania na usługi i produkty typowe dla podmiotów zaliczanych do tego sektora oraz wynikające z tego faktu określone korzyści i zagrożenia. Zasadniczym celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie istoty, roli i znaczenia sektora shadow banking jako trwałego elementu sektora finansowego, który kształtuje się w ramach pokryzysowych zmian organizacyjno-prawnych na rynku usług finansowych na świecie i w Polsce. Zjawisko to można zdefiniować jako efekt tworzenia się zmodyfikowanego systemu finansowego, opartego na zasadach zrównoważonego rozwoju, który odpowiadać będzie nowym potrzebom, wyzwaniom i możliwościom rynkowym oraz uwzględniać potrzeby zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju. Na tle zmian zachodzących na rynku usług finansowych powstaje jednak pytanie, czy podmioty zaliczane do sektora shadow banking na stałe wpiszą się do systemu finansowego, czy też poprzez nowe regulacje i normy funkcjonowania należy ograniczyć i zminimalizować ich znaczenie na rynku usług finansowych. W kontekście tak sformułowanego pytania istotne wydaje się zaprezentowanie dotychczasowych doświadczeń w zakresie działalności sektora shadow banking, efektów prowadzonej działalności i perspektyw jego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Shadow banking - dylematy decyzyjne
84%
W referacie przedstawione są wybrane propozycje uregulowania działalności podmiotów shadow banking, zaproponowane przez Financial Stability Board w kontekście przyjęcia adekwatnych krajowych unormowań. Analizy FSB dotyczą zagadnień identyfikacji firm z sektora shadow banking, wyselekcjonowanych narzędzi monitorowania i kontroli oraz krytycznej oceny zainteresowanych instytucji finansowych (w tym banków), w wyniku przeprowadzenia konsultacji. Powyższe ujęcie zestawione jest z pracami grupy roboczej polskiego Komitetu Stabilności Finansowej. Rozważania odnoszą się zarówno do sposobu uregulowania zjawiska shadow banking, jak i możliwej modyfikacji rygorów ostrożnościowych sektora bankowego, biorąc pod uwagę aspekty i doświadczenia międzynarodowe (głównie europejskie) oraz krajowe. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote L'invention du shadow banking
84%
L ' essor spectaculaire de l ' intermédiation non-bancaire a donné naissance à une vaste littérature dévolue à l ' analyse du phénomène du shadow banking, considéré comme le principal responsable de la débâcle bancaire et financière de la crise financière de 2007-2008. L ' objectif de cet article est de présenter les racines du phénomène, préalable indispensable afin d ' en établir le rôle dans le financement du crédit. A la lumière de ces éclairages sur les outils de la finance moderne, cet article offre une lecture du phénomène qui mène progressivement à s ' interroger sur le basculement du système financier vers une dynamique de collatéralisation intensive.(abstrakt oryginalny)
11
84%
Autor rozpoczyna analizę od prezentacji definicji "bankowości równoległej" i jej cech na podstawie szeroko przytaczanej literatury tematu. Następnie przybliża rozwiązania zastosowane w Unii Europejskiej w kontekście shadow banking oraz przedstawia skalę działania instytucji wchodzących w skład opisywanego obszaru, wykorzystując między innymi dane Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego. W końcowej części artykułu autor opisuje najważniejsze problemy związane z funkcjonowaniem shadow banking w strefie euro.
This paper develops a life insurance liability valuation model that integrates the balance-sheet insurer loans with the shadow banking entrusted loans in a premature default risk environment. It is shown that the life insurance policyholder significantly benefits from the entrusted loan activities in a less likely premature default risk environment. The policyholder protection is increased in accord with a high guaranteed interest rate, particularly when the life insurance company has ample access to entrusted loans. The policyholder protection is also significantly increased by a high participation level when the life insurance company 'shrinks away' from accessing entrusted loans. Overall, the authors concluded that shadow banking entrusted loans help policyholder protection.(original abstract)
13
Content available remote Shadow Banking - Definitions, Determinants and Risk for a Financial System
84%
Dynamiczny rozkwit sektora shadow banking i jego duża rola w rozwoju zagrożeń dla stabilności systemu finansowego podczas ostatniego kryzysu finansowego powodują wiele przemyśleń oraz podejmowanie działań i analiz dotyczących korzyści i zagrożeń wynikających z funkcjonowania tego sektora. Przedstawiono aspekty definicyjne dotyczące określenia specyfiki instytucji typu shadow banking, ich cech i powiązań z tradycyjnym sektorem bankowości detalicznej, analizie poddano też wybrane problemy ryzyka występującego w ramach jego działań. Bankowość cienia jest zazwyczaj opisywana przez operacje dokonywane poza regulowanym sektorem bankowym. Kompleksowość i szeroki zakres działalności oraz niska przejrzystość systemowa sprawiają, że trudno precyzyjnie sformułować jednolitą definicję shadow banking. Najważniejsze cechy systemu shadow banking obejmują transfer ryzyka kredytowego, transformację płynności i terminów zapadalności, strukturyzację aktywów finansowych oraz brak transparentności. Z perspektywy stabilności finansowej ryzyko generowane przez podmioty shadow banking związane jest z szerszymi konsekwencjami dla systemu finansowego i realnej gospodarki, wynikającymi z rosnącej roli tego sektora w pośrednictwie finansowym.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykuł jest omówienie rozwiązań technologii regulacyjnych (RegTech) w procesie optymalizacji kosztów compliance. Tematyka RegTech jest obecnie słabo rozpoznana w literaturze krajowej, jak również zagranicznej. W artykule rozważania zostały oparte na analizie prawno-ekonomicznej ze wskazaniem na finansowy wymiar konsekwencji nieprzestrzegania prawa przez zobowiązane do tego podmioty. Przeanalizowano najważniejsze źródła wzrostu kosztów compliance - problematykę inflacji prawa, rozwój nowych technologii (FinTech) oraz zjawisko shadow banking. Podjęto próbę zdefiniowania segmentu RegTech oraz wskazano na główne obszary działalności instytucji finansowych mogących stać się przedmiotem zainteresowania ze strony spółek RegTech. (abstrakt oryginalny)
Doceniając wagę problematyki ochrony interesów konsumentów w świetle przepisów prawa, a przede wszystkim działań UOKiK, autorka stara się w poniższym artykule pokazać (na podstawie analizy decyzji UOKiK oraz wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - SOKiK), iż wzmocnienie nadzoru państwa nad działalnością firm pożyczkowych stanowi skuteczną ochronę ekonomicznych praw konsumentów. (fragment tekstu)
Określenie "parabank" w polskiej opinii publicznej, szczególnie po 2012 roku ma wydźwięk pejoratywny, kojarzący się z aferami finansowymi, upublicznionymi przykładem afery Amber Gold. Działające na polskim rynku usług parabanki są najczęściej instytucjami oferującymi usługi i produkty finansowe, analogiczne do produktów bankowych, jednakże bez licencji i bez właściwego nadzoru finansowego. W przeciwieństwie do banków instytucje pozabankowe nie wymagają określenia celu wzięcia pożyczki oraz są skłonne udzielić pożyczki klientom nieposiadającym zdolności kredytowej. Dominują wśród nich firmy udzielające pożyczek online, tzw. krótkoterminowych (chwilówek), jak i ratalnych na dłuższe terminy spłaty. W opinii większości potencjalnych klientów parabanków istnieje przekonanie, że firmy udzielające pożyczek "mnożą koszty", kierując się wyłącznie maksymalizacją zysku, naruszając tym samym zasady bezpieczeństwa pożyczkobiorcy, stąd negatywnie i nieufnie odnoszą się do nich. W artykule zdefiniowane zostały zasady działania instytucji pozabankowych (pojęcie parabanków). Wskazane zostały nowe regulacje prawne mające wzmocnić ochronę klientów instytucji finansowych. Szczególnej analizie poddano ich funkcjonowanie obejmujące takie zagadnienia jak: koszty pożyczek, oferta, rodzaje pożyczek oraz przyczyny ich popularności. W zakończeniu wskazano na pozytywne i negatywne aspekty ich działalności.(abstrakt oryginalny)
Autor analizuje zmiany regulacyjne na rynku pożyczkowym w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań dotyczących funkcjonowania niebankowych instytucji finansowych, które udzielają krótkoterminowych kredytów konsumenckich (mikropożyczek). Podejmuje próbę oceny ich prawdopodobnej skuteczności w świetle doświadczeń innych państw.(abstrakt oryginalny)
Zagrożenia wynikające z niewłaściwego uregulowania działalności instytucj należących do bankowości równoległej mogą dotknąć zarówno ich klientów, jak i całego systemu finansowego. Zostało to dostrzeżone przez władze finansowe w Polsce (Komisja Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Polski), a także w Unii Europejskiej (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny) oraz w skali światowej (Komisja Stabilności Finansowej). Jednakże zadanie właściwego uregulowania funkcjonowania bankowości równoległej jest dopiero w początkowej fazie realizacji i wymaga od wymienionych instytucji jeszcze wiele pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia związane z shadow banking (bankowość alternatywna, bankowość cienia). Bankowość równoległa obejmuje różnorodne formy lokowania pieniędzy, które konkurują z depozytami regularnymi lokatami bankowymi, wiąże się to często atrakcyjną rentownością oraz podwyższonym ryzykiem.
20
Content available remote China's Shadow Banking Sector : Recent Developments and Systemic Risk Assessment
84%
Bankowość nieformalną (shadow banking) można uznać za jedno z wielu źródeł obecnego globalnego kryzysu finansowego. Sektor ten wykształcił się także w Chinach, ale w mniej zaawansowanej formie niż w krajach rozwiniętych, biorąc pod uwagę instrumenty, sposoby oceny ryzyka i regulacje. Dodatkowo, w Chinach nadal nie opracowano oficjalnej definicji bankowości nieformalnej. W artykule przedstawiono: aktualny stan rozwoju shadow banking w Chinach, rozmiary tego sektora, ostatnie badania dotyczące roli finansowania nieformalnego w stymulowaniu chińskiego wzrostu gospodarczego oraz ryzyko wynikające z instrumentów bankowości nieformalnej. Ze względu na brak wykształconych instrumentów oceny ryzyka i danych dotyczących chińskiego sektora nieformalnego zachodnie koncepcje pomiaru ryzyka systemowego nie znajdują zastosowania w Państwie Środka. W artykule zastosowano dlatego proste podejście do oceny ryzyka systemowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.