Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Shareholder Value Analyse (SVA)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest zaprezentowanie idei i głównych założeń trzech podstawowych koncepcji pomiaru osiągnięć finansowych i stymulowania wzrostu wartości przedsiębiorstwa EVA, CFRoi i SVA. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano koncepcję wartości dodanej dla akcjonariuszy (SVA - Shareholder Value Added). Przedstawiono wzory służące do obliczania SVA. Autor wskazał również plusy i minusy stosowania tego miernika.
W opracowaniu dokonano przeglądu wybranych koncepcji ujęcia czynników kształtujących poziom Shareholder Value (wartość dla akcjonariuszy). Autor starał się przedstawić te koncepcje, przede wszystkim z punktu widzenia użyteczności informacji uzyskanych tą drogą w procesie zarządzania przedsiębiorstwem, tak aby możliwe było określenie grupy czynników mających najistotniejsze znaczenie w jej kształtowaniu. Punktem wyjścia rozważań były elementy kształtujące wartość dla akcjonariusza oraz zestaw siedmiu czynników określonych przez A. Rappaporta.
Autor wskazuje na zmianę podejścia do koncepcji celów przedsiębiorstwa. Celem strategicznym staje się wartość firmy dla akcjonariuszy. Podkreślono, że pociąga to za sobą zmiany w filozofii i metodach zarządzania całą organizacją.
Przedsiębiorstwa mają dostęp do wielu metod i wywodzących się z nich wskaźników służących do wielowymiarowego pomiaru wartości klientów, korzystając m.in. z modelu dynamiki wartości, strategii zarządzania relacjami z klientami czy też strategicznej karty wyników. Tym, co łączy wszystkie te podejścia, jest umiejscowienie klienta w centrum jako jednego z najważniejszych aktywów przedsiębiorstwa, kryjących w sobie przyszły potencjał organizacji. W artykule omówiono ww. metody.
W artykule zaprezentowano wskaźniki finansowe i niefinansowe w zarządzaniu wartością przedsiębiorstwa, istotne dla skutecznej realizacji strategii wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Przedstawiony system wskaźników w zarządzaniu wartością, ponieważ obejmuje wszystkie problemy strategiczne, daje pełny obraz źródeł wzrostu wartości dla akcjonariuszy.
Problematyka celów, a przede wszystkim cel główny należy do najważniejszych zarówno w teorii przedsiębiorstwa, jak i w praktyce zarządzania. Problem ten jest różnie prezentowany przez poszczególne teorie na gruncie ekonomii i nauki o zarządzaniu. Zarówno w teorii, jak i w praktyce, trwa zagorzały spór o społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstwa (biznesu). (fragment tekstu)
8
Content available remote Friends or Foes? Activist Hedge Funds and other Institutional Investors
67%
The aim of this paper is to contribute to the understanding of the relationship between activist hedge funds and other institutional investors. Hedge funds are more likely to target firms with high levels of institutional ownership and demonstrate a preference for short-term focused institutional investors. Hedge fund activism generates short run and long run abnormal returns without increasing stock return volatility. Regardless of the investment horizon, volatility is inversely related to prior period institutional ownership. The trading behavior of institutional owners with different investment horizons is consistent with hedge fund activism creating value. These findings hold regardless of whether investment horizon is based on portfolio churn rate or type of institution. Overall the results suggest a mutually beneficial relationship between activist hedge funds and other institutional investors. (original abstract)
Przedmiotem opracowania jest rosnąca rola nowych aktywnych właścicieli w procesach zarządzania spółkami akcyjnymi w krajach zachodnich oraz w Polsce. Autor, powołując się na wyniki badań Masaru Yoshimoriego w spółkach brytyjskich, francuskich, niemieckich, amerykańskich i japońskich oraz wyniki badań własnych w 115 polskich spółkach akcyjnych, formułuje tezę, ze dotychczasowy model działania przedsiębiorstwa, oparty na równowadze interesów właścicieli spółki oraz menedżerów, podlega obecnie daleko idącej transformacji. W związku z tym wartość dla właścicieli (shareholder value) staje się nie tylko strategicznym celem zarządów spółek, ale zarazem główną płaszczyzną integrującą cały proces zarządzania przedsiębiorstwem. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie strategiczne ma na celu wyeliminowanie niepewności i podejmowanie decyzji zapewniających przedsiębiorstwu jako całości elastyczność i dynamikę zmian w działaniu odpowiednią do dynamiki zmian w otoczeniu. Musi ono być ukierunkowane na cele przedsiębiorstwa i oparte na podejściu systemowym. W opracowaniu przedstawiono koncepcję Shareholder Value-Analyse (SVA) - analizę rosnącej wartości, wychodzącej z czterech współzależnych elementów: analizy portfolio, analizy konkurencji, finansowej wyceny przedsiębiorstwa, urzeczywistnienia korzyści rosnącej wartości. Podstawą wyceny jest wolny cash flow, uwzględniane są przyszłe oczekiwania, struktura kapitałowa, koszty finansowania i ryzyko. Dostarcza ona obiektywnej miary do porównań strategicznych. Ograniczeniami metody jest trudność ustalania kosztu kapitału, często braku doskonałego rynku kapitałowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.