Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Shewhart Control Chart
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niezwykle ważny dla efektywności zastosowań statystycznego sterowania procesem jest dobór odpowiednich kart kontrolnych. Użycie kart kontrolnych Shewharta w celu wykrycia niewielkich zakłóceń procesu jest nieefektywne. W niniejszym artykule przedstawiono zastosowanie karty sum skumulowanych (CUSUM) oraz karty wykładniczo ważonych ruchomych średnich (EWMA) do wczesnego wykrywania niewielkich zakłóceń procesu produkcyjnego. (abstrakt oryginalny)
Karty kontrolne Shewharta są najczęściej stosowanym narzędziem statystycznego sterowania procesami. W swojej podstawowej postaci są one projektowane przy założeniu, że kolejne obserwacje procesu są statystycznie niezależne, i że są opisane rozkładem normalnym. Jeśli powyższe założenia nie są spełnione, to własności statystyczne kart kontrolnych Shewharta różnią się od tych, które zakłada się w procesie projektowania. Gdy kolejne obserwacje nie są niezależne, własności niektórych kart kontrolnych Shewharta zostały zbadane dla przypadku klasycznych procesów autoregresji. Hryniewicz (2012) rozpatrywał wpływ typu zależności pomiędzy obserwacjami, opisanego za pomocą pojęcia kopuli, na własności karty Shewharta służącej do monitorowania wartości średniej procesu. Niektóre z własności karty Shewharta omawiane w tamtej pracy zostały przypomniane w niniejszym opracowaniu, które zawiera ponadto nowe wyniki dotyczące analogicznego zagadnienia w odniesieniu do karty kontrolnej R, służącej do sterowania zmiennością monitorowanych procesów. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote On the Moving Block Bootstrap Method for Monitoring Autocorrelated Processes
100%
Metody monitorowania procesów produkcyjnych z wykorzystaniem kart kontrolnych zostały wprowadzone w 1924 roku przez Waltera A. Shewharta. Klasyczne karty kontrolne wymagają spełnienia założenia normalności rozkładu oraz niezależności pomiarów. W praktyce bardzo często założenia te nie są spełnione. W artykule przedstawiono propozycję monitorowania procesów z występującą autokorelacją. Zaproponowana karta kontrolna wykorzystuje metodę ruchomych bloków bootstrapowych. Ponadto w artykule omówiono konstrukcję karty kontrolnej oraz zbadano jej właściwości z wykorzystaniem symulacji komputerowej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule podjęto problematykę możliwości wykorzystania kart kontrolnych Shewarta do badania i sterowania procesem produkcyjnym. W szczególności skupiono się na opracowaniu i weryfikacji sposobu zastosowania kart kontrolnych Shewarta do oceny i doskonalenia wykonania punktów lutowniczych. Zaprezentowano zaproponowane etapy analizy, a także porównano wybrane parametry oceny jakości wykonania punktów lutowniczych przed wdrożeniem zmian udoskonalających proces, jak i po ich implementacji. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Karta kontrolna dla danych przekrojowo-czasowych jako narzędzie diagnostyczne
100%
W artykule przedstawiono propozycję wykorzystania karty kontrolnej jako narzędzia diagnostycznego umożliwiającego kontrolę kształtowania się poziomu wskaźników finansowo-ekonomicznych charakteryzujących działalność przedsiębiorstw w czasie. System linii kontrolnych, odpowiadający elementom procesu diagnostycznego, tj. normie, odchyleniu od normy, tolerancji odchylenia do normy, wyznaczono na podstawie parametrów pozycyjnych charakteryzujących rozkłady wybranych wskaźników finansowo-ekonomicznych w zbiorowości spółek z sektora: budownictwo pod koniec kwartałów lat 1999-2008. Prawidłowość zaobserwowaną zdefiniowano jako wartości wskaźnika płynności bieżącej oraz stopy zadłużenia dla dwóch spółek giełdowych z sektora: budownictwo.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano zagadnienia związane z procesem monitorowania procesów binarnych. Pod pojęciem procesu binarnego należy rozumieć każdy proces dwustanowy, czyli taki, w przypadku którego badane zjawisko może znajdować się tylko w dwóch, rozłącznych i wzajemnie wykluczających się stanach. Monitorowanie procesu, nie tylko binarnego, podejmowane jest najczęściej w celu pozyskania informacji o średnim poziomie obserwowanego zjawiska, a także o jego zmienności.
Procedury kontrolne Shewharta i procedury sum skumulowanych służą do monitorowania procesów produkcyjnych i sterowania tymi procesami w cyklu Shewharta. (…) W niniejszej pracy podjęto próbę analizy średnich długości przebiegów dla procedur kontrolnych Shewharta i sum skumulowanych. (fragment tekstu)
Streszczenie W artykule przedstawiono możliwość wykorzystania wybranych kart kontrolnych Shewharta do analizy i oceny procesów logistycznych. Omówiono istotę zmienności procesów charakteryzując przyczyny zmienności: losowe oraz wyznaczalne. Przedstawiono metodę statystycznego sterowania procesami w kontekście ograniczania zmienności procesów realizowanych w organizacjach. Scharakteryzowano karty kontrolne jako główne narzędzie SPC, z podziałem na karty dla cech ocenianych liczbowo oraz cech ocenianych alternatywnie. Zaprezentowano wytyczne w zakresie interpretowania kart kontrolnych ze szczególnym uwzględnieniem testów przyczyn wyznaczalnych zaproponowanych przez L.S. Nelsona. W dalszej części pracy przedstawiono przykłady kart kontrolnych opracowanych dla wybranych procesów logistycznych - badania jakości usług firmy kurierskiej. Skonstruowano trzy karty dla cech ocenianych alternatywnie: dwie karty p oraz jedną kartę c. Całość podsumowano wnioskami.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest oszacowanie prawdopodobieństwa pojawienia się fałszywego sygnału o rozregulowaniu procesu dla klasycznych testów wzorca przebiegu. Omówiono testy konfiguracji kolejnych obserwacji, a następnie zdefiniowano parametry i sposób przeprowadzenia eksperymentu symulacyjnego, w którym równolegle testowano ten sam proces. Szczegółowo przedstawiono wyniki symulacji, a oszacowane wartości prawdopodobieństw pojawienia się błędu I rodzaju dla każdego testu oraz rozkłady badanych zmiennych zostały zobrazowane odpowiednimi rysunkami wraz z komentarzem. Pracę kończy propozycja zmian parametrów testów wzorca przebiegu w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wygenerowania fałszywego sygnału o rozregulowaniu procesu. Do obliczeń symulacyjnych wykorzystano pakiet komputerowy STATISTICA oferowany przez firmę StatSoft Inc. (abstrakt oryginalny)
Przybliżono zagadnienie statystycznego sterowania procesami (statistical process control, SPC). U jego podstaw leży umiejętność rozróżnienia dwóch stanów: uregulowania, czyli stanu, w którym obserwowana zmienność ma charakter losowy oraz rozregulowania, czyli stanu, w którym w obserwowanej zmienności procesu występuje przynajmniej jedna składowa systematyczna (nielosowa). W celu rozróżnienia tych dwóch stanów wykorzystuje się różne narzędzia statystyczne, przede wszystkim karty kontrolne oparte na aparacie formalnym klasycznych testów istotności. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na podobieństwa i różnice między klasycznymi testami istotności a kartami kontrolnymi Shewharta. Następnie podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy każda nielosowa konfiguracja punktów empirycznych opisująca przebieg procesu może być sygnałem o jego rozregulowaniu.
W artykule przedstawiono możliwość zastosowania kart kontrolnych, jako łatwej i efektywnej metody dla oceny tendencji zmian gabarytów wyrobisk korytarzowych z wykorzystaniem pomiarów konwergencji. Jako przykład analizy wykorzystano wyniki pomiarów w wyrobisku z kopalni R.A.G Anthratzit Ibbenbűren znajdującego się na głębokości blisko 1200 m. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono system statystycznego sterowania jakością procesów technologicznych (ang. Statistical Process Control - SPC). Opisano badania statystyczne w kwalifikowaniu maszyn i procesów technologicznych. Szczegółowo omówiono główne narzędzie statystycznej kontroli jakości, jakim jest karta Shewharta. Kontynuacja artykułu w numerze 03/2010 Problemów Jakości.
Artykuł stanowi kontynuację artykułu opublikowanego w Problemach Jakości 02/20010. W artykule dotyczącym systemu statystycznego sterowania jakością procesów technologicznych omówiono obliczanie granic kontrolnych, jak również prowadzenie oraz proces wdrażania kart kontrolnych.
W artykule przedstawiono informacje dotyczące zastosowania elementów i narzędzi zarządzania jakością w przemyśle górniczym. W polskich kopalniach węgla kamiennego najczęściej wykorzystuje się TQM oraz takie narzędzia zarządzania jakością, jak diagram Pareto-Lorenza i karty kontrolne Shewharta. Znalazły one zastosowanie do kontroli i monitoringu urządzeń górniczych oraz do monitorowania procesu produkcyjnego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.