Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Short sale
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest charakterystyka wpływu krótkiej sprzedaży na efektywność rynku kapitałowego ze szczególnym uwzględnieniem płynności, jako istotnego czynnika efektywności transakcyjnej. Rozważania nad problemem zostały odniesione do polskiego rynku kapitałowego. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w połowie 2010 r. nastąpiła liberalizacja przepisów dotyczących krótkiej sprzedaży, dzięki której obroty z udziałem krótkiej sprzedaży znacznie wzrosły. W niniejszym artykule porównano wybrane wskaźniki płynności w okresie poprzedzającym wprowadzenie nowych regulacji prawnych oraz po zmianach.(abstrakt oryginalny)
Artykuł specyfikuje główne zalety i niebezpieczeństwa (ryzyka), związane z wykorzystaniem krótkiej sprzedaży, a także analizuje jej znaczenie, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wykorzystywania jej w średnich i małych spółkach kapitałowych(abstrakt autora)
Autor wskazał na ograniczenia stosowania "krótkiej sprzedaży" w aspekcie kosztów psychologicznych tego rodzaju transakcji. W publikacji przedstawiono także zachowania inwestorów, które wpływają na błędną wycenę aktywów, a tym samym umożliwiają funkcjonowanie krótkiej sprzedaży na rynkach finansowych. (abstrakt oryginalny)
Wszystko co może być przedmiotem umowy sprzedaży w rozumieniu Kodeksu cywilnego, może być także przedmiotem krótkiej sprzedaży, chyba, że jest wyraźnie przez ustawę zakazana. Zasadą jest brak zabezpieczenia przedmiotu umowy w tego typu transakcjach w formie pożyczki, chyba że strony postanowią inaczej. Umowy krótkiej sprzedaży zawierane na zasadzie swobody umów zasadniczo winny mieć inny termin zawarcia od rozliczenia, albowiem tylko wówczas umowa taka może mieć sens ekonomiczny.(abstrakt oryginalny)
Krótka sprzedaż jest stosunkowo mało znaną formą dokonywania transakcji. Jednak jest ona klu­czowa dla wielu strategii inwestycyjnych, zwłaszcza w odniesieniu do funduszy hedge. Podstawową zaletą jest możliwość wykorzystywania dźwigni finansowej poprzez pożyczanie i sprzedaż akcji, któ­rych nie posiadamy. Z tym jednak związane jest ryzyko polegające na odmiennym od oczekiwanego kształtowaniu się kursów akcji oraz konieczności nagłego zamknięcia pozycji. Z tym ostatnim ryzy­kiem wiąże się short squeeze. W artykule przedstawiony jest przykład wystąpienia tego zjawiska w odniesieniu do akcji spółki Volkswagen. (abstrakt oryginalny)
Omówiono elementy składające się na transakcję krótkiej sprzedaży. Zwrócono uwagę na ryzyko związane z krótką sprzedażą oraz uregulowania dotyczące tej techniki inwestycyjnej na rynkach finansowych.
Od pewnego czasu inwestorzy na giełdzie warszawskiej mają możliwość "krótkiej sprzedaży" akcji. Ta forma inwestowania dotyczy na razie tylko kilkudziesięciu akcji o największym obrocie i cieszy się niewielkim zainteresowaniem wśród inwestorów, którzy wiedzą, że w ten sposób mogą dużo zyskać lub stracić. W pracy „Czy krótka sprzedaż jest racjonalną strategią inwestowania w długim okresie?” (H. Gaspars, W. Sikora) analizuje się 14 strategii (wariantów) inwestowania. Przez strategię inwestowania rozumiemy sposób generowania portfeli akcji dla kolejnych okresów na podstawie określonych zadań optymalizacyjnych. Zadania te wynikają z modelu Markowitza. Połowa z nich dopuszcza "krótką sprzedaż", a pozostałe ją wykluczają. Weryfikację empiryczną dokonano wyznaczając dla każdego wariantu 8 portfeli obejmujących kolejne kwartały, od października 2000 do września 2002. Zasadniczym kryterium oceny była łączna stopa zwrotu dla całego przedziału inwestowania. Brano także pod uwagę ryzyko rzeczywiste strategii oraz stabilność uzyskanych wyników. Przy analizie rentowności inwestowania nie uwzględniano kosztów transakcyjnych oraz kosztów zabezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
W pracy rozważono dwuwymiarowy portfel lokat wyznaczony w warunkach krótkiej sprzedaży. Pokazano jak wyznaczyć jego składowe oraz definiowano go wzorem.
Krótka sprzedaż (ang. short selling) jest techniką inwestycyjną, która zakłada osiągnięcie zysków ze spadku cen papierów wartościowych. W wielu opracowaniach krótka sprzedaż określana jest mianem strategii inwestycyjnej, a czasem instrumentu finansowego., Określenia te nie są jednak poprawne. Strategia inwestycyjna wyraża długoterminowe cele inwestora odpowiadające generalnym kierunkom jego działania, a także przedstawia alokację środków, jakie są niezbędne do realizacji przyjętych celów. Strategią można także określić wzór powtarzających się zachowań przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych na rynku (dotyczących kupna i sprzedaży instrumentów finansowych). Natomiast zgodnie z definicją zawartą w ustawie o rachunkowości do instrumentów finansowych nie zalicza się umów o przeniesienie praw z papierów wartościowych w okresie pomiędzy terminem zawarcia i rozliczenia transakcji wtedy, gdy przeniesienie tych praw następuje w formie zapisu na rachunku papierów wartościowych. (fragment tekstu)
Tradycyjnym sposobem inwestowania na giełdzie jest zakup akcji przez inwestora, a potem ich sprzedaż po cenie wyższej niż pierwotnie zainwestowana kwota. Krótka sprzedaż jest odwróceniem tego procesu. Gracz najpierw sprzedaje akcje, a następnie dokonuje ich odkupienia po cenie niższej niż sprzedał. Obie metody inwestowania akcji na giełdzie są trudne do zrealizowania. Wynika to z możliwości ewentualnej pomyłki inwestora co do przyszłego kierunku ruchu akcji. W chwili kupna bądź sprzedaży akcji nie wiadomo zatem jak zachowają się ceny walorów w przyszłości. Bez względu na rodzaj inwestowania mamy do czynienia z identycznym celem. Chodzi mianowicie o pomnożenie bogactwa - kupić taniej, sprzedać drożej. Tradycyjna metoda jest zrozumiała, bowiem kupujemy akcje i czekamy na ich wzrost. Krótka sprzedaż działa trochę na opak, gdyż najpierw sprzedajemy akcje, a dopiero później odkupujemy. W tym przypadku również zależy nam na tym, aby kupić tanio i sprzedać drogo, tyle że robimy to w odwrotnej kolejności. Istotą krótkiej sprzedaży jest zarabianie na spadkach kursów papierów wartościowych i to takich papierów, które inwestor nie posiada. Sprzedawane przez gracza akcje nie biorą się jednak "znikąd", lecz z konkretnego źródła. Źródłem takim może być osoba bądź instytucja, która jest gotowa pożyczyć akcje. (fragment tekstu)
11
Content available remote Krótka sprzedaż bez pokrycia jako nowe potencjalne źródło ryzyka systemowego
63%
Celem artykułu jest poddanie analizie potencjalnego źródła przyszłego kryzysu finansowego, który może stanowić efekt stosowania transakcji krótkiej sprzedaży bez pokrycia. W artykule szczególnie wnikliwie zbadano działania banku JP Morgan na rynku srebra. Nawiązano do przesłanek mogących być przyczyną ryzyka systemowego stanowiącego efekt koncentracji pozycji na rynku towarowym. Przyjęto hipotezę badawczą zakładającą możliwość wykreowania ryzyka systemowego wynikającego z upadku banku JP Morgan. Potencjalny upadek tego banku mógłby być skutkiem wzrostu ceny srebra i koncentracji posiadanych krótkich pozycji. W pierwszej części artykułu przedstawiono zagadnienie niestabilności finansowej banku jako źródła ryzyka systemowego. W kolejnej zaprezentowano teoretyczne założenia mechanizmu krótkiej sprzedaży bez pokrycia jako nowej potencjalnej przyczyny zaburzeń na rynku finansowym. W końcowej części artykułu zanalizowano natomiast rynek srebra. Wykorzystane materiały źródłowe pochodzą z Commodity Futeres Trading Commission (CFTC), The Silver Institute. (fragment tekstu)
Praca ta została napisana w związku z jubileuszem 80-lecia Pana Profesora Władysława Welfe wybitnego polskiego ekonometryka i statystyka, członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Jubilat nie zajmował się zagadnieniami związanymi z teorią portfolio selection, ale w swoich pracach zamieszczał zawsze nowe, tak pomysły naukowe, bądź po nowemu komentował znane już wyniki. Pomyślałem sobie, że z okazji tak wspaniałego jubileuszu trzeba przedłożyć pracę, która zawiera nowy wynik. Jest nim sposób obliczania ryzyka portfela realizowanego w warunkach krótkiej sprzedaży, przy tym nie wyznacza się ani samego portfela, ani też wektora mnożników Lagrange'a mimo, że samo ryzyko S2 (p) jest iloczynem skalarnym wektora wspomnianych mnożników przez kolumnę wyrazów wolnych układu równań stanowiących warunki ograniczające nałożone na składowe wektora stanowiącego ów portfel lokat realizowany w warunkach krótkiej sprzedaży. Po tych uwagach wstępnych przechodzimy do prezentacji spraw zasadniczych. (fragment tekstu)
13
Content available remote Portfolios which Compensate Lower Share Prices without Short Sale of Shares
63%
Przedstawiamy 1-okresowy model polskiego rynku finansowego z punktu widzenia największej polskiej spółki, KGHM, której ceny akcji odnotowały w ostatnich dwóch latach ogromne spadki. Przykładowo, ceny ich spadły z 119 PLN w dniu 1 czerwca 2015 roku do 68 PLN w dniu 2 grudnia 2015 r. Naszym celem jest pokazanie, jak KGHM mógłby stworzyć portfel inwestycyjny (praktycznie bez żadnych kosztów), który mógłby w pełni zrekompensować owe spadki bez krótkiej sprzedaży akcji KGHM. Zaprezentowana metodologia jest również odpowiednia dla dowolnej spółki w dowolnym innym kraju, funduszu inwestycyjnym, jak również dla dowolnego innego inwestora. Zastosowaliśmy tutaj macierzowy model opolskiego rynku finansowego i wykorzystaliśmy model Blacka-Scholesa do wyceny portfela. W celu lepszego rozeznania ze strony praktyków wyróżniamy dwa przypadki. W jednym z nich zmienność cen akcji spółki KGHM wynosi 33%, w drugim zaś przypadku - 20%. (abstrakt oryginalny)
W pracy zatytułowanej Czy krótka sprzedaż jest racjonalną strategią inwestowania w długim okresie? próbowano udzielić odpowiedzi na dwa pytania: czy istnieje możliwość skonstruowania portfeli akcji (strategii inwestowania) dających wyższą rentowność aniżeli stopa zwrotu Warszawskiego Indeksu Giełdowego?, czy zastosowanie krótkiej sprzedaży może przyczynić się do wzrostu efektywności tych portfeli? Pozytywna odpowiedź pociąga jednak dalsze pytania, dotyczące wpływu na efektywność strategii: zbioru spółek, znaku udziałów poszczególnych akcji w portfelu, sposobu dokonywania selekcji akcji. W punkcie 1 zaprezentowane zostaną zadania optymalizacyjne i odpowiadające im wyniki badań, przeprowadzonych dla spółek WIG. W punktach 2-4 przedstawione zostaną zmiany w założeniach konstrukcji modeli. (fragment tekstu)
For the countries of the Central Europe, the regional policy measures which concentrate on the maintenance of the small and medium sized producer's units and are trying to find solutions to the worsening negative circumstances for the family farms (in the EU-12, 68.5% of farms are regarded as being semi-self-subsistent [Statistical... 2010, p. 85] are particularly important. It is unanimously acknowledged that for these farms it is not the support through supplementary income found in the 1st axis that gives a chance of survival (it rather piles difficulties up on them because of the additional cost of administration and protection of the environment), which is rather helpful for the producers of large quantities in complying with the processes of world markets, but it is the support given for the maintenance of the environment and the programmes serving to strengthen connection to the local and regional markets that can produce results (presently 2nd axis). The endeavours mentioned above provide some possibilities of protection and long-term survival of multifunctional, small size family farms, which at the same time produce quality goods, and of warding the hectic changes in the free markets off. Among the countries of Western Europe, it is France that could provide especially useful examples in the course of reformation of the European support system, because the French government and the rural stakeholders have been following their aim, almost for two decades, of the effective development of direct selling (in French vente directe) and short food provision systems (in French circuits courts) through which they preserve those agricultural structures that are built on family connections. The subject of this paper is adaptation possibilities of the French direct marketing model, which evolved for the preservation of multifunctional family farms and warding of the hectic changes in marketing conditions off. It provided proof in the past decade that it is not only the intensive industrial production that can be competitive and viable, but also the small size, multifunctional farms, close to nature, that support one or two families, can provide effective perspectives for the renewal of the prime sector and the agriculture of Europe. If the good practices of Western Europe, and within it France, can be employed in the region of the Eastern and Central Europe, this will contribute to the reduction of distances between country areas, to the uplift of those areas that lag behind and are subdued to a measure of poverty. (original abstract)
Transakcje krótkiej sprzedaży wykorzystywane są przez inwestorów do zarabiania na spadających cenach papierów wartościowych. W artykule opisano wykorzystanie tych transakcji do budowania bardziej złożonych strategii inwestycyjnych - strategii arbitrażu cenowego z kontraktami terminowymi na akcje pojedynczych spółek.
Inwestowanie na rynku kapitałowym wiąże się z ryzykiem utraty części, bądź w skrajnych przypadkach, całości zainwestowanego kapitału. Nie jest więc zaskakującym ciągłe poszukiwanie przez inwestorów złotego Graala inwestycji. Jednym ze znanych i przetestowanych już na rynkach światowych modeli inwestowania opartych na analizie technicznej jest model CRISMA. Badania wykazały skuteczność tego modelu na poziomie niecałych 9% przy użyciu tylko długich pozycji. Niniejsze opracowanie odpowiada na pytanie, czy krótka sprzedaż zwiększa efektywność tego modelu na polskim rynku kapitałowym. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęta została problematyka regulacji funkcjonowania krótkiej sprzedaży na rynku finansowym. Przedstawiono zmiany wprowadzone przez władze regulacyjne w USA oraz na szczeblu centralnym Unii Europejskiej w odpowiedzi na kryzys finansowy w tej istotnej dla funkcjonowania rynku finansowego kwestii. By lepiej przybliżyć wskazaną problematykę, przeprowadzono także charakterystykę pojęcia krótkiej sprzedaży, omówiono teoretyczne koncepcje wyjaśniające jej wpływ na funkcjonowanie rynku kapitałowego oraz przedstawiono historię jej regulacji na rynkach finansowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omawiamy dotychczasowe uregulowania i warunki funkcjonowania krótkiej sprzedaży na GPW w Warszawie. Historia takich transakcji na rynku polskim jest krótka, datuje się od 1.01.2000 r. i stosowane są one, na razie, w dość ograniczonym zakresie. Przedstawimy teoretyczne rozważania na temat szacowania zysków ze stosowania krótkiej sprzedaży. Zyski pojawiają się tu w wyniku różnego podejścia inwestorów do inwestycji w papiery wartościowe - różne horyzonty inwestowania, inne oczekiwania odnośnie do kształtowania się kursów. Z tą formą inwestowania wiąże się także specyficzne ryzyko - strata w przypadku gdy oczekiwania się nie spełnią. Możliwość krótkiej sprzedaży papierów wartościowych ma swoje konsekwencje dla modelu optymalnego portfela inwestycji finansowych - prowadzi do wyboru innego składu portfela. Analizujemy również portfele konstruowane z wykorzystaniem kontraktów futures. Obok charakterystyki dotychczasowych doświadczeń z tą formą inwestowania na rynku polskim przedstawiono wyniki symulacji zysków z inwestycji portfelowych z uwzględnieniem krótkiej sprzedaży. Pokazały one dużą niestabilność ocen zysków z optymalnych portfeli inwestycyjnych z wykorzystaniem krótkiej sprzedaży i możliwość występowania dużych strat. Podkreślamy ogromne znaczenie algorytmów optymalnego doboru próby dla estymacji i prognozowania parametrów rozkładu stóp zwrotu. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą przedstawienia podstawowych faktów dotyczących portfela lokat realizowanego w warunkach krótkiej sprzedaży. Zasadnicza tematyka jest poprzedzona podaniem podstawowych charakterystyk tak pojedynczej akcji, jak i portfela składającego się z wielu akcji. Następnie przedstawiona została krótka sprzedaż jako strategia inwestycyjna i wpływ jaki wywiera jej wykorzystanie na proces konstrukcji portfela akcyjnego. W dalszej części pokazano, jak praktycznie zastosować mnożniki Lagrange'a w procesie wyznaczanie portfela optymalnego. Powyższe rozważania zostały zilustrowane przykładem obrazującym korzyści płynące z zastosowania opisywanej metody. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.