Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Short-term Investments
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorka donosi, że kraje biorące udział w dorocznym zgromadzeniu MFW i BŚ mówią o możliwości obniżenia stóp procentowych. 11 krajów Unii Europejskiej ma jednak związane ręce z powodu wprowadzenia euro.
Motivation: So far, nothing has been known about the impact of the war in Ukraine on the dynamics of cryptocurrency markets, in particular on the intraday trading patterns in Bitcoin, nowadays the largest market capitalization and trading volume cryptocurrency. Aim: Use the data from the period January-April 2022 exhibiting over 1.5 million trades at Bitstamp, one out of four largest in trading volume Bitcoin markets, to identify and compare the day of the week and the hour of the day effects in the rate of return, bid-ask spread and trading volume at times preceding and following the war outbreak. Results: The analysis based on the regression including dummy variables showed that the bid-ask spread and trading volume exhibited both the day of the week and the hour of the day effects. The same applied to the rate of return - but only incidentally. The effects differed in the magnitude across the peace and war periods being mostly smaller in the latter one due to increased risk faced by market participants who, as reflected in the number of trades and trading volume, lowered their activity. Since Bitcoin at Bitstamp is traded 24 hours a day and 7 days a week and incoming information is continuously impounded into its prices, the intraday trading patterns are different from those at the mature and emerging stock markets. The wider spreads and larger trading volumes were found present close to open of the major stock markets (NYSE, NASDAQ, London, Frankfurt, Tokyo).(original abstract)
W pracy rozważono dwuwymiarowy portfel lokat wyznaczony w warunkach krótkiej sprzedaży. Pokazano jak wyznaczyć jego składowe oraz definiowano go wzorem.
Realizacja strategii inwestycyjnej na rynku kapitałowym, która powinna być racjonalnie uzasadniona i efektywna, nie może być działaniem przypadkowym. Nawet jeżeli decyzji podejmowanych przez inwestorów nie można do końca uznać za racjonalne, to niewątpliwie żaden z nich nie pozwoli sobie na wykonywanie przypadkowych i nieuzasadnionych transakcji. Wprost przeciwnie, nawet popełniając wiele błędów decyzyjnych, inwestorzy będą szukali racjonalnego - ich zdaniem - potwierdzenia podejmowanych decyzji. Aby więc realizować jakąkolwiek strategię inwestycyjną konieczne jest korzystanie z informacji, które docierają do rynku kapitałowego i uzasadniają skład portfela inwestycyjnego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi i ocena działań prowadzących do nadmiernego koncentrowania się na korzyściach krótkoterminowych. W oparciu o dostępną literaturę zostaną wyodrębnione działania przyczyniające się do nasilania się zjawiska krótkookresowości. Można sformułować hipotezę, że skupianie się uczestników rynku kapitałowego na celach bieżących powoduje pominięcie bądź niedostateczne uwzględnianie celów długoterminowych. Rozważania prowadzone w artykule, oprócz analizy i diagnozy badanego zjawiska, wskażą możliwe działania przyczyniające się do większego zorientowania podmiotów rynku na celach długoterminowych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot badań: Przedmiotem artykułu jest zarządzanie gotówką oraz determinanty poziomu gotówki utrzymywanego przez firmy identyfikowane w ramach teorii finansów korporacyjnych. Jednym ze zjawisk, które przyciągnęło znaczącą uwagę w ostatniej dekadzie, jest rosnący trend poziomu gotówki utrzymywanej przez amerykańskie korporacje, będący przedmiotem licznych studiów literaturowych. Brakuje natomiast badań wyjaśniających, czy w Polsce obserwuje się podobne zjawisko jak w największej światowej gospodarce. Analizy w kategoriach danych zagregowanych dla polskich film nie wzbudziły jak dotąd większego zainteresowania. Cel badawczy: Podstawowym celem artykułu jest opis kształtowania się zmian w poziome środków pieniężnych utrzymywanych przez spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2001-2019 i wyjaśnienie ich w kontekście osiągnięć teorii finansów przedsiębiorstw odnoszących się do tego problemu. Metoda badawcza: Analizowano zmiany uśrednionych oraz zagregowanych wskaźników gotówki do aktywów w badanej grupie spółek giełdowych. Przedstawiono wyniki szacunków modeli regresji liniowej dla uśrednionych danych dla wszystkich firm oraz modeli panelowych, w których zmiany analizowanych wskaźników gotówkowych objaśniane są zmianami wybranych zmiennych mikro- i makroekonomicznych. Wyniki: Uzyskane rezultaty wskazują, że zmiany w wielkości zasobów środków pieniężnych utrzymywanych przez spółki giełdowe w Polsce nie były zbieżne z trendami obserwowanymi w odniesieniu do wielkich korporacji amerykańskich. Wyniki badań wskazują jednocześnie, że spółki przy zarządzaniu środkami pieniężnymi zachowywały się w sposób w znacznym stopniu przewidywalny przez teorię finansów.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie prezentuje weksel wyłącznie jako inwestycję krótkoterminową. Analizuje weksel u posiadacza (remitenta, wierzyciela), dla którego jest on wekslem obcym - krótkoterminowym aktywem finansowym, stanowiącym, zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o rachunkowości, element inwestycji krótkoterminowych. Nie rozpatruje więc zobowiązania wekslowego, które występuje u dłużnika. (fragm. tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie wpływu płynnych zasobów aktywów na wynik wyceny wartości przedsiębiorstwa metodą DCF. Dodatkowo zostały także przeprowadzone obliczenia dla spółek sektora chemicznego, ukazujące zróżnicowany poziom inwestycji krótkoterminowych zarówno pomiędzy badanymi podmiotami, jak i w poszczególnych spółkach w analizowanym okresie. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano koncepcję ewolucyjnie konstruowanego systemu złożonego z pojedynczych modeli neuronowych (systemu neuroagentowego), którego idea oparta jest na metodologii wywodzącej się z sieci neuronowych, algorytmów ewolucyjnych oraz systemów multiagentowych. Następnie zaprezentowano możliwości wykorzystania tego systemu w procesie wspomagania decyzji dla krótkoterminowych inwestycji walutowych. Badania przeprowadzono, opierając się na szeregu czasowym dziennych notowań euro w NBP. (abstrakt oryginalny)
Zmiany zapoczątkowane w 1990 r., prowadzące do stabilizacji i restrukturyzacji gospodarki oraz liberalizacji systemu prawa, umożliwiły napływ inwestycji zagranicznych do Polski. Ich zwiększony strumień zbiegł się w czasie z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej. Jednocześnie inwestorzy zagraniczni, dokonując transferu kapitału portfelowego, przyspieszyli rozwój rynków finansowych w Polsce, finansując głównie potrzeby pożyczkowe budżetu państwa. Dopiero od 2001 r. napływ inwestycji portfelowych istotnie wpłynął na zmienność kursów walutowych. Zmiany opłacalności eksportu nie ograniczyły jednak jego dynamiki. Napływ kapitału spekulacyjnego nie miał więc ujemnego wpływu na funkcjonowanie polskiej gospodarki zarówno przed jej wejściem do Unii Europejskiej, jak i po akcesji.(abstrakt oryginalny)
Prosta metoda prognozowania cen akcji polega na obserwacji jej wahań na wykresie w porównaniu z systemem linii kontrolnych. Przyjęto propozycję Pawłowskiego dwóch wariantów: wskaźnikowego i naturalnego. Podstawą wariantu wskaźnikowego jest karta kontrolna (akcjogram z kolejnymi wartościami tygodniowej stopy zwrotu). Podano przykład prognozowania na Giełdzie Papierów Wartościowych na podstawie karty kontrolnej, spółki Krosno. Wynika z analizy, że metoda ta może być z powodzeniem stosowana przez inwestorów giełdowych.
12
Content available remote Zarządzanie aktywami obrotowymi na przykładzie Portu Lotniczego we Wrocławiu
51%
Cel - Celem niniejszego opracowania jest analiza polityki zarządzania aktywami obrotowymi na przykładzie Portu Lotniczego Wrocław SA. Metodologia badań - Artykuł wykorzystuje metodologię studium przypadku oraz analizę literatury przedmiotu. Wynik - Ze względu na specyfikę działalności, podmioty powołane do zarządzania portem lotniczym mogą sobie pozwolić na pewnego rodzaju zachowania monopolistyczne, np. bardzo restrykcyjną politykę zarządzania należnościami. Działania te jednak nie dotyczą strategicznych kontrahentów, którzy chronieni są szczególnymi zapisami prawnymi już na poziomie samej ustawy. Analizując przyjętą politykę zarządzania w poszczególnych składnikach aktywów obrotowych można zauważyć, że jej cele są zbieżne z tymi stawianymi sobie przez inne przedsiębiorstwa i podobnie jak większość z nich, zarządzanie aktywami obrotowymi bardziej opiera się tu o intuicję i doświadczenie niż o dedykowane w tym celu modele i narzędzia. Oryginalność/wartość - Umiejętność zarządzania aktywami obrotowymi, a co za tym idzie - płynnością finansową, jest bardzo ważnym aspektem codziennego życia przedsiębiorstwa. Stosowanie odpowiednich rozwiązań, szczególnie w sytuacji, gdy działalność prowadzona przez przedsiębiorstwo ograniczana jest i mocno kontrolowana przez prawo i Państwo, jest jednym z podstawowych kluczy do sukcesu. Ma wpływ na bezpieczeństwo jednostki, sprawność działania, konkurencyjność, a także wynik finansowy. Rozwiązania stosowane przez jedne podmioty mogą być naśladowane przez inne, o podobnym charakterze lub podobnych problemach. (abstrakt oryginalny)
W orzecznictwie wielu państw analizowany jest problem uznania, czy dopuszczalne jest podejmowanie przez wspólnoty mieszkaniowe uchwał zakazujących najmu krótkoterminowego lokali. Powszechnie przyjmuje się, że podejmowanie takich uchwał jest niedopuszczalne. Taki też pogląd prezentowany jest w jednolitej i przedstawionej w artykule linii orzecznictwa sądów polskich. W ostatnich latach można jednak zaobserwować pojawienie się orzecznictwa uznającego, że wspólnoty mieszkaniowe mogą podejmować uchwały zakazujące wykorzystania lokali położonych w budynku do najmu krótkoterminowe- go. Takie linie orzecznicze wykształciły się we Francji i Portugalii. Orzeczenia te i argumenty prezentowane w uzasadnieniach rozstrzygnięć zostały zaprezentowane w artykule. Ich analiza dowodzi, że trwa proces poszukiwania argumentów przemawiających za uznaniem dopuszczalności ingerowania przez wspólnoty mieszkaniowe w prawo własności poszczególnych właścicieli lokali poprzez zakaz dowolnego korzystania z przedmiotu własności, w imię ochrony innych wartości. Proces ten następuje z wykorzystaniem zróżnicowanej argumentacji, ogniskującej się jednak wokół tożsamych dylematów. Dylematy te dotyczą dwóch głównych kwestii. Po pierwsze, próby ustalenia priorytetu: ochrony prawa własności, prawa do nietykalności mieszkania (miru domowego) i prawa swobody działalności gospodarczej, gdzie w szczególności rozważany jest problem, czy najem krótkoterminowy jest działalnością gospodarczą. Po drugie, ustalenia priorytetu ochrony majątkowego interesu indywidualnego wobec ochrony zbioru niemajątkowych interesów kolektywu.(abstrakt oryginalny)
Jednym z głównych problemów polityki pieniężnej w Polsce była konieczność domknięcia luki popytowej, co spowodowało, że stopy procentowe w Polsce oferowały bardzo wysoką premię za ryzyko kursowe. By zmniejszyć zyskowność operacji krótkoterminowych i koszty sterylizowania napływu kapitału krótkoterminowego, należało zwiększyć ryzyko kursowe. Rozwiązaniem, które zastosowano było rozszerzenie pasma dopuszczalnych wahań rynkowego kursu złotego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.