Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Short-term changes in fertility
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem opracowania jest rozpoznanie: wielkości, zmian i zróżnicowania współczynników reprodukcji ludności w województwie wielkopolskim według podregionów i miejsca zamieszkania, tendencji zmian w współczynnikach płodności, dzietności ogólnej, reprodukcji brutto i dynamiki demograficznej badanego województwa w ujęciu środowiska zamieszkania. Zakres czasowy opracowania dla województwa obejmuje lata 2000 - 2009, a dla podregionów lata 2002 - 2009. Źródłem informacji były dane Banku Danych Regionalnych za lata 2000 2009 zawarte na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Do opisu dynamiki badanego zjawiska wykorzystano indeksy dynamiki o podstawie stałej, a do opisu tendencji zmian badanych współczynników modele tendencji rozwojowej o różnej postaci analitycznej. Rezultaty badania ukazały zmniejszenie całkowitej płodności kobiet w latach 2001 -2004 zarówno w mieście, jak i na wsi. Od 2005 r. zaobserwowano systematyczny jego wzrost. Cząstkowe współczynniki płodności w badanych latach charakteryzowały się zróżnicowaną tendencją. Ogólne i cząstkowe współczynniki płodności są zróżnicowane w poszczególnych podregionach i środowisku zamieszkania. Z badań wynika, że współczynnik dzietności ogólnej zarówno w mieście, jak i na wsi badanego województwa nie zapewnia prostej zastępowalności pokoleń. Wartości współczynników reprodukcji brutto SA zróżnicowane w poszczególnych podregionach, zarówno w miastach, jak i na wsi. Oszacowane modele trendu dla współczynników reprodukcji ludności różnią się kształtem według środowiska zamieszkania. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Determinanty spadku płodności w Polsce - próba syntezy
100%
Do najważniejszych bezpośrednich determinant spadku urodzeń w Polsce po 1989 roku należały zatem zmiana kalendarza (odraczanie), spadek rozrodczości oraz spadek intensywności tworzenia związków małżeńskich. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie najważniejszych czynników poza demograficznych: społecznych, kulturowych, ekonomicznych i innych, które mogły warunkować odraczanie i spadek małżeńskości i płodności w Polsce w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) oraz transformacji ustrojowej. Na podstawie bogatej literatury przedmiotu dotyczących istniejących teorii małżeństwa i rodziny oraz zrealizowanych już w Polsce badań, chcemy omówić najważniejsze z czynników pozademograficznych, które nazywamy pośrednimi determinantami płodności. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest krótkookresowym zmianom płodności. Autor proponuje 3 wskaźniki, za pomocą których można prowadzić analizę porównawcza krótkookresowych zmian płodności w różnych krajach. Są to: wskaźnik ostrości zmian płodności, wskaźnik równomierności oraz wskaźnik globalny. Autor stwierdza występowanie podobieństw i różnic w krótkookresowych zmianach płodności w różnych populacjach europejskich oraz w populacjach republik byłego ZSRR. Wyjaśnienia podobieństwa regularności tych zmian poszukuje w ukrytej strukturze populacji. Jest nią struktura populacji względem stopnia skłonności do różnych stylów życia i reagowania na wyzwania i możliwości, które przynosi życie. Ważna jest w tej strukturze frakcja osób zwanych innowatorami. (abstrakt oryginalny)
Przemiany zachowań matrymonialnych i prokreacyjnych, zachodzące w krajach Europy, stały się inspiracją do rozpoznania zmian i tendencji rozwojowych w tych krajach. Europa należy do tych nielicznych kontynentów świata, które charakteryzują się znacznym przyspieszeniem przeobrażeń ludnościowych. Na tym bowiem kontynencie dokonały się najwcześniej procesy modernizacji społecznej, na które składają się przemiany wszystkich sfer życia człowieka, obejmujące jego biosferę, socjosferę i technosferę, spowodowane powstaniem i rozwojem cywilizacji przemysłowej, która dała początek procesom transformacji demograficznej, doprowadzając do wykształcenia się nowego typu procesu reprodukcji ludności. (fragment tekstu)
Praca ma charakter metodologiczno-poznawczy. Dążono do wyboru i konstrukcji efektywnych metod analizy i prognozowania płodności z uwzględnieniem dotychczasowych osiągnięć demografii w dziedzinie zarówno teorii, jak i ujęć modelowych. Za podstawę tych poszukiwań przyjęto teorię przejścia demograficznego, ponieważ dostarcza ona głównych wskazówek co do długookresowych zmian płodności. Teorię przejścia demograficznego zaprezentowano w sposób maksymalnie precyzujący różnorodne jej ujęcia występujące w literaturze, aby można było ją zweryfikować na materiale empirycznym. Przedstawiono również szczegółowe koncepcje uwarunkowań zmian płodności i odpowiadające im modele.Rezultatem tych prac jest rekomendacja niektórych modeli, własna propozycja metody konstrukcji krótkookresowych prognoz rozkładu płodności według wieku, ocena zmian płodności w Polsce w kontekście teorii przejścia demograficznego oraz określenie przyczyn tych zmian, kwantyfikacja prawidłowości i sporządzenie prognozy rozkładu płodności. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.