Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sieć organizacyjna przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Autor przedstawia wstępne wyniki badań pilotażowych (literaturowych i empirycznych) związanych z zastosowaniem koncepcji controllingu w zarządzaniu przedsiębiorstwem sieciowym. Ich prezentacja w artykule jest wstępem do kolejnego etapu - przeprowadzenia badań pełnych, dotyczących oceny funkcjonowania koncepcji controllingu w praktyce przedsiębiorstw. Zawarte w nim opisy i uwagi autora stanowią podstawę do pogłębienia tej tematyki na większej próbie badawczej, a następnie ich dalszej analizy i charakterystyki.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Problematik von netzwerkeffekten und wechselkosten der reiseveranstalter-software
100%
W artykule zaprezenowano ekonomiczne cechy oprogramowań komputerowych dla organizatorów turystyki switching costs, bezpośrednie i pośrednie efekty sieciowe oraz związaną z nimi cechę kompatybilności tych oprogramowań. Na przykładzie tury-stycznego oprogramowania komputerowgo WBS Blank oraz jego użytkownika - organizatora turystyki EuroMed GmbH - przedstawiono wpływ powyższych cech ekonomicznych na użyteczność oprogramowań turystycznych dla konsumentów.(abstrakt oryginalny)
Strategiczne, kreujące wartość sieci są definiowane jako trwałe wiązki różnych form aktywności powiązanych ze sobą istotnymi przepływami informacji, materiałów, środków pieniężnych i relacji pomiędzy uczestnikami sieci. Oznacza to, iż relacje - więzi między organizacyjne - stanowią najważniejszą osnowę współczesnej gospodarki z perspektywy struktur organizacyjnych. Tym samym, odwołując się do rozważań o multiparadygmatyczności zarządzania, sieci wzajemnych, różnorodnych relacji między podmiotami, wpisują się doskonale w cząstkowy paradygmat współczesnego przedsiębiorstwa. Firmy nawiązując relacje, dążą do osiągnięcia celów, których nie potrafią osiągnąć indywidualnie. W zależności od posiadanych kompetencji relacyjnych i zdefiniowanych celów firmy wchodzą w różnego rodzaju relacje i funkcjonują w warunkach różnego ryzyka. Relacje, będące istotą cząstkowego paradygmatu relacyjnego, ich efektywność i związane z nimi ryzyko, są przedmiotem rozważań w kolejnych punktach niniejszego opracowania. (fragment tekstu)
Przestrzeń informacyjna jest "miejscem" występowania "życia" wszystkich informacji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dzięki rozwojowi technologii informacyjnej, a zwłaszcza Internetu, każdy uczestnik życia gospodarczego ma praktycznie nieograniczoną możliwość pozyskiwania, ale i - co bardzo ważne - dostarczania informacji mających wpływ na jego pozycję konkurencyjną. Zarządzanie we współczesnej rzeczywistości jest związane z wykorzystywaniem szans i unikaniem zagrożeń. Kluczowym czynnikiem sukcesu jest czas, za-równo w odniesieniu do podjęcia, jak i efektów działań. W globalnej i cechującej się dynamiką rzeczywistości jednym z najważniejszych wyzwań jest nawiązywanie współpracy. Celem jest zapewnienie uczestniczącym jednostkom możliwości lepszego wykorzystania indywidualnych cech i zasobów - własnych i partnerów. Funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa oparte jest na informacjach. Każde działanie można rozpatrywać w ujęciu informacyjnym, jako działanie przebiegające w przestrzeni informacyjnej. Celem artykułu jest przedstawienie istoty, cech oraz zalet zarządzania w przestrzeni informacyjnej. Celem jest również zwrócenie uwagi na fakt, że efektywność organizacji sieciowej jako grupy współpracujących jednostek jest ściśle uzależniona od efektywności funkcjonowania jej jako całości oraz każdego z jej elementów właśnie w przestrzeni informacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej nie działają na rynku w pełni niezależnie, tylko tworzą za pomocą różnego rodzaju relacji sieć powiązań z podmiotami swojego otoczenia. Odpowiednie wykorzystanie tych relacji szczególnie zyskuje na znaczeniu w warunkach internacjonalizacji życia gospodarczego. Celem artykułu jest przybliżenie podstawowych założeń podejścia sieciowego do internacjonalizacji i wskazanie zalet wynikających z wykorzystania tego podejścia do analizy współczesnych zachowań przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej. W artykule podjęto się kompleksowej analizy koncepcji związanych z podejściem sieciowym do internacjonalizacji. Ponadto przedstawiono własną propozycję konfiguracji powiązań sieciowych w procesie internacjonalizacji przedsiębiorstw. Na zakończenie podkreślono zalety wykorzystania tego podejścia do internacjonalizacji na tle tradycyjnych ujęć procesu umiędzynarodowienia przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porównuje formalną strukturę organizacyjną z siecią relacji łączących pracowników: współpracy, przepływu informacji, wiedzy oraz decyzji. Studium dwóch spółek (374 pracowników) bada zależności pomiędzy strukturalną charakterystyką firmy a efektywnością jej funkcjonowania: poziom zbieżności obu struktur, stopień zgodności formalnego i nieformalnego autorytetu w osobach pracowników oraz alokacji zasobów pochodzących z niesformalizowanych relacji. W firmie funkcjonującej efektywniej zaobserwowano wyższy poziom zbieżności struktur, wyższy stopień zgodności stanowiska zajmowanego przez pracownika z poziomem jego niesformalizowanego autorytetu oraz wyższe wsparcie dostarczane przez menadżerów średniego szczebla zarządzania. Wyniki sugerują, że porównanie formalnej i nieformalnej struktury firmy dostarcza informacji trudnych do uzyskania w inny sposób, a prezentowane implikacje menedżerskie odnoszą się do konkretnych sposobów doskonalenia struktury organizacyjnej.(abstrakt oryginalny)
Coraz większa złożoność realizowanych projektów i zarządzania wieloma projektami powoduje, że zarządzanie portfelem projektów jest jednym z obszarów, w wypadku których problematyka sieci ma duży potencjał badawczy. Teoria sieci organizacyjnych stwarza duże możliwości zastosowania jej w zakresie zarządzania portfelami projektów. Celem artykułu jest określenie możliwości zastosowania podejścia sieciowego do analizy portfela projektów oraz wskazanie nowych kierunków badań nad portfelem projektów, wynikających z przyjęcia perspektywy sieciowej. W artykule przedstawiono koncepcję sieci organizacyjnej w kontekście zarządzania portfelem projektów, interpretację pojęć związanych z zarządzaniem portfelem projektów oraz sieciowe ujęcie portfela projektów. Zastosowanie teorii sieci w badaniach nad portfelem projektów, przede wszystkim wykorzystanie metody analizy sieciowej (social network analysis - SNA), pozwoliło na opisanie cech sieci projektów.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono uwarunkowania, jakie klientowi narzucają organizacje sieciowe, co ma wpływ na kształtowanie jego potencjału nabywczego, jak również zachowań zakupowych. Omówiono klasyczne podejścia do badania klienta w sieci organizacyjnej, zdefiniowano status klienta i jego rolę w sieci organizacyjnej. Rozwinięto formułę relacji sieciowej, której istotą jest proces wymiany wiedzy i doświadczenia, prowadzący do modyfikacji potencjału zakupowego klienta. Daje to podstawę do przyjęcia schematu działania klienta w sieci organizacyjnej jako bazy do badania jego zachowań.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Sieć międzyorganizacyjna - alternatywa strategiczna dla sektora MŚP
75%
Sieć międzyorganizacyjna, to rozwiązanie strukturalne, które z powodzeniem może i powinno być wykorzystywane w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Różne są przesłanki i motywy kształtowania takich więzi, m.in.: dążenie do poprawy efektywności przedsiębiorstwa, dążenie do budowania zasobów przedsiębiorstwa czy dążenie do uczenia się i ograniczania niepewności. Wydaje się, że wspomniane motywy mają charakter uniwersalny, tzn., że są charakterystyczne zarówno dla małych, jak i dużych podmiotów gospodarczych. W artykule uwaga skupiona została na wiedzy. Można zatem sądzić, że jedną z podstawowych przesłanek włączania lub przyzwalania na przyłączenie się do sieci podmiotów z sektora MŚP, jest wiedza będąca w posiadaniu potencjalnych uczestników sieci oraz potencjalne korzyści z uczestnictwa w sieci kolejnych podmiotów dla podmiotów już w tej sieci pozostających. (fragment tekstu)
Celem badania jest wskazanie metod identyfikacji źródeł wartości w organizacjach typu "globalny dostawca usług inżynierskich" działających w formie sieci międzyorganizacyjnej. W badaniach wykorzystano paradygmat sieciowy zarządzania strategicznego i koncepcję analizy organizacji stosującej renty sieciowe. Do badania wykorzystano specjalnie opracowany ustrukturyzowany kwestionariusz ankietowy zaproponowany przez R. Trzaskę. Ponadto użyto metody krytycznej analizy literatury przedmiotu, metody badania typu desk research oraz autorskiego narzędzia analitycznego do pomiaru wartości generowanej w sieciach międzyorganizacyjnych. Efektem badania jest identyfikacja metod kreowania wartości stosowanych przez globalnych dostawców usług inżynierskich i wskazanie możliwości ich pomiaru. Oryginalność badań wynika ze wskazania nowych metod kreowania wartości stosowanych przez globalnych dostawców usług inżynierskich.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie autorskiej propozycji typologii modeli sieci organizacyjnych. Rozważania oparto na analizie literatury przedmiotu w zakresie opisywanych modeli sieci organizacyjnych i ich typologii, a zasadnicza część artykułu to propozycja typologii modeli sieci organizacyjnych. Punktem wyjścia było przyjęcie założenia, iż typologie odgrywają ważną rolę w budowaniu teorii, a w teorii sieci niejednoznacznie definiuje się i opisuje samo pojęcie sieci. Wielość cech i parametrów opisujących sieci organizacyjne wskazuje na duże zróżnicowanie ich modeli. W artykule dokonano przeglądu kryteriów podziału i rodzajów sieci organizacyjnych w świetle literatury przedmiotu, a także przedstawiono charakterystykę modeli sieci organizacyjnych ze względu na pochodzenie, główny mechanizm wyjaśniający funkcjonowanie sieci, sposób koordynacji sieci oraz autorską typologię modeli sieci organizacyjnych ze względu na kryterium charakter i złożoność relacji w nich występujących. Opracowana typologia wskazuje na cztery główne kategorie modeli sieci organizacyjnych: sieci biznesowe, sieci franczyzowe i agencyjne, sieci publiczne i współczesne modele sieci złożonych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zaprezentowanie takiego sposobu działania, dzięki któremu małe firmy minimalizują ryzyko porażki. Działaniami takimi jest tworzenie skupisk, będących odmianą sieci organizacyjnej, które są systemem wzajemnie powiązanych i wspierających się firm i instytucji. Tworzą one między sobą relacje formalne i nieformalne. Można je badać i wykorzystywać w budowie przewagi konkurencyjnej firmy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł pokazuje sposób podnoszenia potencjału innowacyjnego grup pracowników z wykorzystaniem analizy sieci organizacyjnej. Jego celem jest wskazanie możliwości identyfikacji potencjału poszczególnych osób tworzących zespoły oraz pokazanie uwarunkowań przypisywania ich do zespołów. Artykuł wskazuje też na zagadnienie sieci społecznych, będących odzwierciedleniem relacji pomiędzy pracownikami. Ukazuje odmienne spojrzenie na możliwości identyfikacji potencjału poszczególnych osób tworzących zespoły oraz pokazuje uwarunkowania przypisywania osób do zespołów. W artykule analizowany jest potencjał innowacyjnych jednostek, ale również potencjał społeczny, umożliwiający wspieranie działania zespołu w zakresie innowacyjnych zachowań poprzez powiązania relacyjne pomiędzy jego uczestnikami(abstrakt oryginalny)
Efektywne wdrażanie cyfrowej transformacji zaczyna mieć kluczowe znaczenie dla firm z coraz większej liczby sektorów. W artykule przedstawiono koncepcję wykorzystania architektury korporacyjnej do koordynacji takiego przedsięwzięcia dla sieci organizacji. Omówiono strukturę autorskiego modelu oraz wskazano na kierunki dalszych prac nad tą koncepcją. (abstrakt oryginalny)
Grupa Carrefour jest jednym z nielicznych w świecie globalnych dystrybutorów, działa w 16 krajach na trzech kontynentach. W ciągu ostatnich 10 lat obroty firmy wzrosły 3-krotnie.
Reasumując analizę rynku franczyzy w Polsce w ostatnich latach, możemy podkreślić rozwój tej formy współpracy gospodarczej. Z roku na rok wzrasta liczba tego typu powiązań, a franczyza znajduje zastosowanie w coraz to nowych segmentach rynku. W przyszłości można prognozować dalszy przyrost ilościowy systemów franczyzowych, a wraz z nim będą następowały także zmiany jakościowe zachodzące wewnątrz istniejących sieci franczyzowych.(abstrakt oryginalny)
Celem tego opracowania jest analiza i ocena efektywności współpracy przedsiębiorstw innowacyjnych z partnerami (dostawcami, klientami wiedzy i/lub innowacji) w czynnościach procesów innowacji, realizowanych w obszarze sieci. Przedstawiono w nim wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na ten temat w województwie lubelskim, w 2009 roku. Dla zdecydowanej większości badanych przedsiębiorstw współpraca z partnerami w sieciach innowacji, była efektywna i wpłynęła pozytywnie na efekty synergiczne rozwoju ich potencjału innowacyjnego. Udział przedsiębiorstw w procesach innowacji, realizowanych w obszarze sieci, kształtuje konkurencyjność ich oferty dla klientów rynków innowacji. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Quid pro quo : zaufanie i kontrakty w sieciach międzyorganizacyjnych
75%
W artykule skoncentrowano się na problematyce wzajemnych związków między prawem a zaufaniem w procesach międzyorganizacyjnej kooperacji i znaczeniu tych związków dla współczesnej wymiany ekonomicznej. W artykule przedstawiono stan badań nad relacjami między zaufaniem a prawem, które oparte są na zasadzie wzajemności. Szczególną uwagę poświęcono teorii umów relacyjnych i dwóm jej nurtom (negatywny, pozytywny), aby wyjaśnić problem wzajemności, a następnie zestawić teorię umów relacyjnych z współczesną teorią kontraktów. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowane tu rozważania uświadamiają złożoność procesów kreacji i absorpcji wiedzy w organizacji sieciowej. Procesy te można rozpatrywać zarówno przez pryzmat pojedynczego ogniwa organizacji sieciowej, jak i przez pryzmat całej sieci. Warto zaznaczyć, że analizowane były tu jedynie procesy zachodzące wewnątrz jednej organizacji sieciowej. Świadomie pominięto kwestie kreacji i absorpcji wiedzy będące efektem relacji międzyorganizacyjnych, a które także mają wpływ na ostateczną konkurencyjność danej organizacji sieciowej. (abstrakt autora)
Przedstawiono zagadnienie istoty sieci przedsiębiorstwa, zwanej także przedsiębiorstwem poszerzonym. Zwięźle omówiono badania nad współdziałaniem przedsiębiorstw, a następnie przybliżono takie problemy jak: wymiana w ramach relacji, zaangażowanie w relację oraz wzajemność relacji jako cechy specyficzne relacji sieciowych przedsiębiorstwa.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.