Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 85

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sieci franczyzowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Systemy franchisingowe zaczęły rozwijać się na rynku polskim po zmianie systemu z gospodarki centralnie sterowanej na wolnorynkową. Z obserwacji rynku wynika, że z roku na rok przybywa zarówno łańcuchów franchisingowych, jak i przedsiębiorców chętnych do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa na zasadach franchisingu. Rozwój systemów franchisingowych w Polsce nie oznacza jednakże, iż w polskich warunkach gospodarczych franchisingowa metoda prowadzenia działalności gospodarczej będzie równie efektywna jak w krajach rozwiniętych gospodarczo. Istotne wydaje się więc ustalenie, czy franchising stanowi atrakcyjną metodę prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz czy franchising może pozytywnie wpłynąć na rozwój przedsiębiorstw w Polsce. Weryfikacja przedstawionego problemu stała się podstawą do podjęcia badania przeprowadzonego wśród polskich franchisobiorców.
Wstęp: Zarządzanie łańcuchem dostaw jest określane jako serce biznesu, również w przypadku biznesu opartego na systemie franczyzy. Konkurencyjny łańcuch dostaw jest krytyczny dla osiągnięcia sukcesu. Istnieje wiele badań poświęconych wyszukiwaniu trendów w tym obszarze. Celem pracy jest analiza badań w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw biznesu opartego na franczyzie. Metody: Wykonano analizę danych z prac opublikowanych w WOS (Web of Science) oraz bazie Scopus w okresie 2000 do 2020, używając w tym celu metody PRISMA (Preferred Reporting Items for Systematics Review and Meta Analyzes). Wyniki: Finalnie zostało wyselekcjonowanych 41 prac, które zostały poddane szczegółowej analizie w celu określenia wzorów cytowań prac, wcześniejszych badań w stosunku do prezentowanych w badanych pracach oraz obszarów badań. Ustalono 10 tematów obszarów badawczych, a mianowicie: zarządzanie kanałami, koordynacja łańcucha dostaw, strategie korporacyjne, zależności sieciowe, logistyka, produkcja, pętla łańcucha dostaw, kanały dystrybucji, zarządzanie przemysłowe i inne. Wnioski: Stworzono kilka rekomendacji, które powinny być wytycznymi dla dalszych badań dla naukowców zajmujących się zarządzaniem łańcuchem dostaw dla biznesu opartego na franczyzie.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Resources and Competences - their Role in Shaping the Image of Franchise Networks
100%
An organization, such as a franchise network is the place where individuals come together in teams, creating stable social networks. Within such a network particular individuals learn and accumulate knowledge in collaboration with others. An organization is therefore an environment that favours accumulation of knowledge. In today's global, multicultural, dynamic and competing world, leaders in an organization need to achieve better results with less resources available. They need creativity and far-sightedness to grasp new ideas and aspirations adequate to our restless and changeable environment. Effective global leadership can both cope with risks as well as take advantage of existing opportunities and therefore provides prospects to achieve permanent business success.(abstract original )
Przedmiotem prezentowanego opracowania jest analiza wybranych aspektów wykorzystania systemów franczyzowych w strategii ekspansji rynkowej firm. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie istoty franczyzy, głównych założeń i cech tego systemu, czynników wpływających na rozwój franczyzy oraz uzasadnienie tezy, że franczyza może być alternatywą dla handlu tradycyjnego w Polsce. Badania potwierdziły tezę. System franczyzowy doskonale rozwija się w Polsce, oceniany jest korzystnie, mimo że jest kosztowny. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
W artykule prezentowane są badania nad zagadnieniem postaw franczyzobiorców ze względu na przedsiębiorczość. Uwaga jest poświęcona etapowi włączania się franczyzobiorców w sieć franczyzową. Temat ten ma znaczenie ze względu na szybki rozwój sieci franczyzowych oraz słabe rozpoznanie sposobu funkcjonowania franczyzobiorców. Problem badań ma eksploracyjny charakter, wobec czego wykorzystano jakościową metodykę. Z badań wyłania się przedsiębiorczy charakter franczyzobiorców, dla których sieć franczyzowa jest potrzebna przede wszystkim ze względu na know-how i silną rozpoznawalną markę. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem analizy jest franczyza w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych. Punktem wyjścia rozważań są różne interpretacje istoty franczyzy. Analizie poddano najbardziej znane definicje dotyczące tego zagadnienia występujące w literaturze przedmiotu. Podjęto również próbę określenia franczyzy produkcyjnej jako jednej z odmian z uwagi na szczególną formę działalności. Wskazano na ogólne wady i zalety systemu. Przybliżono również problematykę zagranicznych sieci franczyzowych w Polsce, jak również polskich sieci franczyzowych działających za granicą.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia aktualną sytuację na polskim rynku franchisingowym. Prezentuje krótko istotę franchisingu oraz analizę stanu polskiego rynku franchisingowego, a także widocznych tendencji rozwoju tegoż rynku. Przedstawia również główne obszary potencjalnych inwestycji, niezależnie od wielkości posiadanego kapitału. W tym celu sieci franchisingowe podzielone zostały według kryterium kapitału, jakim dysponować należy, aby móc do nich przystąpić. Głównym jednak zadaniem było tu przedstawienie i scharakteryzowanie najbardziej interesujących, z punktu widzenia potencjalnych franchisobiorców, branż wraz z systemami franchisingowymi, funkcjonującymi w ich obrębie. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Cechy przedsiębiorcze podmiotu wchodzącego do sieci franczyzowej
75%
Tematyka sieci franczyzowych jest intensywnie eksplorowana w literaturze światowej, nieco mniej przez badaczy krajowych. W literaturze dominuje jednak optyka przyjmująca punkt widzenia całej sieci, a w szczególności franczyzodawców. Nie poświęca się dużo uwagi franczyzobiorcom, których cele, postawy i działania mają przecież znaczenie podstawowe dla rozwoju sieci. Prezentowane studium stawia za cel zbadanie sposobu postępowania franczyzobiorców w procesie wyboru sieci franczyzowej. Stawia się tezę, że franczyzobiorcy prezentują postawy przedsiębiorcze, a wejście do sieci franczyzowej służy przede wszystkim uzupełnieniu ich potencjału biznesowego o wiedzę i relacje. (fragment tekstu)
Franczyza to system sprzedaży towarów i usług, który oparty jest na ścisłej współpracy między dwoma odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami - franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Prowadzenie działalności w ten sposób, dla obu stron przynosi korzyści, a mianowicie franczyzodawca rozbudowuje sieć placówek ze swoim znakiem, bez ryzyka inwestycyjnego i finansowego, a franczyzobiorca ma możliwość relatywnie łatwego wejścia na rynek pod znana nazwą, co powoduje łatwiejsze pozyskanie klientów oraz dostęp do lepszej jakości materiałów i towarów na korzystniejszych warunkach. (abstrakt oryginalny)
Rozwój rynku franczyzy powoduje, że przedsiębiorstwa działające w oparciu o taki model biznesu poszukują możliwości wzrostu. Celem artykułu jest wskazanie potrzeb doradczych sieci franczyzowych, co ma pomóc zdiagnozować kierunki rozwoju samych sieci oraz oferowanego im doradztwa. Na podstawie badań autorzy zidentyfikowali także trzy specjalistyczne obszary doradcze, które powinny zyskiwać w przyszłości na znaczeniu. (abstrakt oryginalny)
Franczyza jest specjalną formą przedsiębiorczości, koncepcją prowadzenia biznesu, w której biorą udział 2 strony umowy franczyzowej. Wg badań 97% z nowo powstałych na zasadzie franczyzy firm kontynuuje działalność po roku od powstania, podczas gdy tylko 62% tradycyjnie założonych firm prowadzi działalność po tym samym okresie. Podobnie, po 10 latach działalności tylko 17% z tych firm nadal prowadzi swoją działalność w porównaniu z firmami na zasadzie franczyzy, których odsetek wynosi 72%. Autor opisuje wpływ franczyzy na rozwój przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Franchising jest sposobem prowadzenia działalności gospodarczej, który jest coraz chętniej wybierany przez przedsiębiorców. We względu na swoją charakterystykę oferuje im wiele korzyści. Pandemia koronawirusa wzbudziła duże zainteresowanie tą formą działalności gospodarczej. W artykule przedstawiono definicję i istotę franczyzy. Wyjaśniono, co zawiera pakiet franczyzowy oraz opisano jego składniki. Przedstawiono także formy występowania franchisingu z podziałem ze względu na rodzaj działalności gospodarczej, rodzaj know-how oraz sposób organizacji systemu. W ostatniej części artykułu na przykładzie kilku wybranych marek przedstawiono, jaki wpływ miała pandemia na branżę modową oraz sektor finansowy. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem napisania niniejszego artykułu jest próba przedstawienia specyfiki odgrywających coraz większą rolę w polskim obrocie gospodarczym sieci franchisingowych oraz scharakteryzowania ich jako instrumentu służącego do przekazywania i upowszechniania wiedzy wśród uczestników danego systemu dystrybucyjnego czy też jego klientów. Pragnęliśmy ponadto zwrócić uwagę na to, że jakkolwiek franczyza stanowi rodzaj zjawiska o charakterze sieciowym, to jednak zarazem wykazuje ona swoje szczególne właściwości, które odróżniają ją od klasycznego modelu sieci organizacyjnej. Dotyczy to zwłaszcza zarządzania w ramach tego typu systemu przepływu posiadanego przez organizatora sieci zasobu wiedzy, ponieważ służy to zarówno przekazaniu jej uczestnikom pomysłu na własny biznes, jak i ewentualnemu modyfikowaniu sposobów jego prowadzenia. W artykule starano się wskazać na to, iż o rosnącej popularności franchisingu wydają się właśnie przesądzać specyficzne cechy tej formy współpracy gospodarczej przedsiębiorców.(abstrakt oryginalny)
Franczyza jest coraz częściej stosowanym modelem biznesowym w Polsce. Rynek franczyzy w kraju jest rynkiem dojrzewającym, co oznacza, że liczba sieci franczyzowych i ich jednostek stale wzrasta. Rynek nie jest jeszcze przepełniony, jest na nim miejsce dla nowych przedsiębiorców, dzięki czemu zainteresowanie nim stale wzrasta. Artykuł zawiera dwie zasadnicze części. Pierwsza część została poświęcona ujęciu teoretycznemu pojęcia franczyzy. W szczególności przedstawiona została definicja franczyzy oraz jej podział i typy. Część druga skupia się na regulacjach franczyzy w Polsce. Omówiona została umowa franczyzowa i jej zawartość, a także przedstawiony został zakres działania Polskiego Związku Franczyzodawców. Podsumowanie artykułu poświęcone zostało analizie powstałemu w tym roku Kodeksowi Dobrych Praktyk dla Rynku Franczyzy, czyli polskiemu kodeksowi franczyzy. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na dwa istotne dla współczesnej praktyki obrotu prawnego pytania, tj. czy stosunek franczyzy stanowi grupę kapitałową w rozumieniu prawa? A także, czy porozumienia towarzyszące umowie zawieranej pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą spełniają przesłanki określone w art. 99 ust. 3 pkt. 3 i ust. 3 pkt. 3a ustawy - Prawo farmaceutyczne, tzn. czy mogą kreować grupę kapitałową w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów? Rozstrzygnięcie tych zagadnień prawnych jest niezwykle istotne dla tysięcy przedsiębiorców prowadzących detaliczną sprzedaż leków w formule aptek.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule w pierwszej kolejności przedstawiona zostanie istota franchisingu, główne bariery i stymulatory jego rozwoju, a następnie znaczenie tego rodzaju powiązań sieciowych w Polsce. (fragment tekstu)
Franchising jest jednym z najlepszych sposobów rozwijania biznesu przez drobnych i średnich przedsiębiorców. Celem kolejnego Dossier "Profitu" jest przybliżenie możliwości włączenia się do sieci franczyzowej w Polsce.
19
Content available remote Bankowe sieci franczyzowe w województwie pomorskim
75%
Prowadzenie przedsiębiorstwa w warunkach silnej konkurencji niesie ze sobą znaczne ryzyko niepowodzenia. Ryzyko to może zostać ograniczone dzięki franczyzie, gdyż umożliwia ona wykorzystanie doświadczenia, procedur oraz produktów przedsiębiorstw, które odniosły już sukces na rynku. Jedną z branż, w których sieci franczyzowe rozwijają się najdynamiczniej jest bankowość. Celem niniejszego opracowania jest określenie stanu rozwoju bankowych sieci franczyzowych w województwie pomorskim oraz charakterystyka warunków ich funkcjonowania.(fragment tekstu)
W artykule poruszono problematykę innowacyjności w organizacjach sieciowych ze szczególnym uwzględnieniem powiązań franczyzowych. Przeanalizowano znaczenie, uwarunkowania oraz stopień innowacyjności przedsiębiorstw będących uczestnikami franczyzy. W dalszej części dokonano analizy stopnia rozwoju sieci franczyzowych w Polsce, biorąc pod uwagę dane ilościowe o franczyzie w Polsce i strukturę rynku franczyzy. Zaprezentowano także kategorie innowacji wykorzystywanych we franczyzie oraz istotę cech innowacyjności sieci franczyzowych wraz ze wskazaniem praktycznych przykładów implementacji innowacji w powiązaniach franczyzowych. Ponadto przedstawiono genezę i aktywność implementowania oraz wykorzystywania innowacji we franczyzie na podstawie badań empirycznych. Na zakończenie przeanalizowano czynniki sprzyjające i ograniczające aktywność innowacyjną przedsiębiorstw wykorzystujących franczyzę. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.