Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 428

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sieci handlowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
W niniejszym numerze podsumuję dotychczasowe działania sieci hipermarketów Wal-Mart w zakresie lansowania oraz wdrażania technologii RFID wśród kluczowych dostawców. O korporacji Wal-Mart, którą można uznać za pioniera w dziedzinie ulepszania procesów zarządzania łańcuchem dostaw, pisałem już w marcowym numerze "Gospodarki Materiałowej i Logistyki". Przypomnijmy, że w czerwcu 2003 r. ogłosiła ona plany testów technologii RFID. Stu największych dostawców miało wdrożyć znakowanie tagami RFID palet i zgrzewek dostarczanych Wal-Martowi do 1 stycznia 2005 r. Rok później Wal-Mart dopisał do listy kolejnych 200 dostawców.
W pracy przedstawiono pozycję skoncentrowanych sieci handlowych oraz rolę jaką pełnią w kanałach dystrybucji produktów żywnościowych. Uwagę skoncentrowano jednak na zagrożeniach dla polskich producentów pieczywa, które są wynikiem ekspansji sklepów wielko-powierzchniowych. Na zakończenie autorzy uzasadnili konieczność implementacji w sektorze piekarnictwa zarządzania kategorią i konsolidacji branży w celu umacniania pozycji konkurencyjnej w stosunku do sklepów wielko-powierzchniowych. (abstrakt oryginalny)
Autor zwraca uwagę na istotność zagadnienia rozpatrywania miejsca i roli supermarketów w osiedlowych sieciach detalicznych.
Artykuł omawia problemy polskiego handlu detalicznego i zmiany jakie w nim zachodzą w związku z rozwojem zagranicznych sieci handlowych.
W niniejszym materiale są przedstawione wyniki szacunków stanu sieci sklepów w nowym układzie administracyjnym kraju. Szacunki zostały przeprowadzone w Instytucie Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji, a ich podstawę stanowiły dane GUS na temat sieci sklepów w Polsce w 1997 r. Przypuszcza się, że błąd w dokonanych szacunkach nie powinien przekraczać 3-5 procent stanu rzeczywistego.
Artykuł omawia strukturę łódzkiego handlu oraz plany ekspansji zachodnich koncernów handlowych.
W artykule na przykładzie spółki Decoradora opisano próbę utworzenia polskiej sieci handlującej wyposażeniem wnętrz, która niestety się nie powiodła.
Począwszy od lat 90. XX wieku, Korea Północna, poprzez tworzenie specjalnych stref ekonomicznych, dążyła do kształtowania sieci handlowych i relacji ekonomicznych ze swoimi najbliższymi sąsiadami. Celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia sieci w kontekście relacji Korei Północnej z jej sąsiadami, szczególnie z Koreą Południową. Artykuł przedstawia czynniki mające wpływ na tworzenie sieci, sukcesy i porażki tego procesu oraz ich rozwój.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Znane twarze w kreowaniu wizerunku marki na przykładzie sieci handlowych
100%
Twarze znanych osób pojawiają się w reklamie od dziesiątek lat. Ich wykorzystanie niesie ze sobą szereg korzyści, jednak występują teŜ pewne ograniczenia. Celem artykułu jest określenie moŜliwości wykorzystania wizerunku znanych osób w kreowaniu wizerunku marek sieci handlowych. Rozważania koncentrują się na takich kwestiach, jak identyfikacja czynników wpływających na powodzenie strategii wykorzystania wizerunku celebrytów w działaniach promocyjnych marki oraz analiza cech, jakie powinna mieć znana osoba, aby stać się twarzą marki. Artykuł oparto na wynikach badań typu desk research oraz badań pierwotnych o charakterze jakościowym związanych z oceną kampanii promocyjnej marki Lidl z Pascalem Brodnickim i Karolem Okrasą.(abstrakt oryginalny)
RTV Euro AGD jak ognia unika mediów. O tej sieci i jej właścicielach niewiele wiedzą nie tylko ich najwięksi konkurenci, ale i analitycy rynku. Koncept RTV Euro AGD jest bardzo prosty i niewiele zmienił się od 18 lat. Sklepy ulokowane są w miastach powyżej 150 tys. mieszkańców, a ich średnia powierzchnia to 1000 mkw. Można w nich kupić sprzęt AGD i RTV oraz telefony, aparaty fotograficzne i kamery.
Artykuł przedstawia stan i tendencje rozwojowe sieci handlowych z kapitałem zagranicznym, modernizację handlu i zmiany struktur rynku, rozwój procesów koncentracji i integracji, wzmacnianie konkurencyjności na rynku, rozpowszechnianie nowoczesnych technologii zarządzania oraz zjawiska niepożądane na rynku.
W Instytucie Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji w Warszawie opracowano program Międzyosiedlowej Analizy Sieci Detalicznej (w skrócie MASD). Zaproponowano m. in. zakres przedmiotowy, terenowy i czasowy tej analizy oraz zestaw miar niezbędnych do jej przeprowadzenia. W artykule przedstawiono istotę i znaczenie tej analizy.
"W latach 1996-1997 dość powszechnie akcentuje się wśród menedżerów pogląd, że głównym elementem współczesnej technologii handlu jest sprzedaż. Wskazują oni, że obraz konkurencji w latach 90. jest najbardziej widoczny i sprawdzalny przez wszystkich uczestników rynku biorących udział w procesach sprzedaży. Spróbujemy zaprezentować główne wyróżniki tego procesu, zarówno w grupie małych jednostek handlowych, jak i super- i hipermarketach." (fragment tekstu)
Celem artykułu było ukazanie znaczenia wirtualnych społeczności konsumenckich dla rozwoju sieci handlowych w Polsce. Autorka przyjmuje, że podstawowym problemem w sieciach handlowych jest pozyskiwanie coraz bardziej wymagających klientów. Jego rozwiązanie umożliwia w dużej mierze rozwój nowych technologii informacyjnych i związanych z nimi narzędzi komunikacji. Zjawisko to stwarza dla nich z jednej strony szanse, w postaci nowych możliwości marketingowych, a z drugiej stawia przed nimi liczne wyzwania, którym muszą sprostać. Ich analiza stanowi zakres przedmiotowy artykułu. Autorka na bazie przeglądu dostępnej literatury identyfikuje pojęcie wirtualnej społeczności konsumenckiej, wskazując na kluczowe cechy, postawy i potrzeby osób ją tworzących. Prezentowany materiał ilustracyjny uzupełnia analiza tzw. "dobrych praktyk biznesowych" wybranych sieci handlowych w zakresie wykorzystania potencjału biznesowego w postaci efektywnej komunikacji z wirtualnymi społecznościami konsumenckimi.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera oryginalną propozycję metody oceny nasilenia asymetrii rozkładów obserwacji statystycznych. Opiera się ona bezpośrednio na definicji centralnej symetrii względem punktu. Jej główną zaletą jest precyzja rezultatów — w przeciwieństwie do popularnie stosowanych wskaźników rozstrzyga ona jednoznacznie, czy zachodzi symetria rozkładu, czy też nie. Ponadto daje się ona łatwo uogólnić na przypadek wielowymiarowy (w którym zbiór danych postrzegany jest jako integralna całość), umożliwiając także wyznaczenie kierunku ewentualnej asymetrii w tej skomplikowanej sytuacji. Rozważania zilustrowano empiryczną analizą skośności zestawu cech opisujących sytuację transportu i łączności w województwach polskich w 2004 r. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono powody wzrostu siły marek detalistów. Scharakteryzowano czynniki sprzyjające dominującej pozycji marki należącej do detalisty. Wyróżniono kategorie marek własnych: marki sztandarowe (banner brands), marki sieciowe (corporate brand), kontrmarki (counter-brands) oraz marki własne zwane prywatnymi (own brand, private label).
Dokonano analizy przemian jakie rozpoczęły się w polskim handlu w okresie transformacji, a przybrały na sile w okresie poakcesyjnym oraz zaprezentowano ich ocenę w opinii klientów. Badania empiryczne przeprowadzono za pomocą kwestionariusza ankiety i wywiadu bezpośredniego wykonanego w wybranych sklepach osiedlowych Carrefour Express oraz Lewiatan w województwie małopolskim. Wyniki badań wskazały, że zarówno polskie, jak i zagraniczne placówki aktywnie inwestują w nowe formaty sklepów osiedlowych oraz convenience, gdyż wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, co do miejsca i czasu dokonywania zakupów. Głównymi motywami klientów wykonujących codzienne zakupy są: niskie ceny towarów, mała odległość od sklepu i dogodne godziny jego otwarcia. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie zmian, jakie zaszły w relacjach pomiędzy partnerami biznesowymi w kanałach dystrybucji FMCG w Polsce po 1989 r. i zidentyfikowanie konsekwencji dla konkurencyjności poszczególnych grup przedsiębiorstw handlowych. Zakresem analizy objęto relacje pomiędzy: sieciami wielkopowierzchniowych obiektów handlowych i producentami FMCG oraz przedsiębiorstwami hurtowymi, w tym cash and carry a dostawcami i odbiorcami towarów. Metodologia: Artykuł przygotowano na podstawie literatury dotyczącej współpracy przedsiębiorstw w kanałach dystrybucji oraz wyników badań longitudialnych zrealizowanych przez Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur w latach 90. XX wieku i w pierwszych latach XXI wieku oraz w połowie 2011 r. wśród niezależnych przedsiębiorstw handlowych i firm funkcjonujących w sieci oraz wśród producentów FMCG. W poszczególnych okresach zastosowano tę samą metodę badawczą - wywiad bezpośredni, zrealizowany wśród przedstawicieli badanych firm, na podstawie kwestionariusza, który w kolejnych okresach badawczych był rozszerzany o nowe aspekty współpracy przedsiębiorstw, tj. kreowanie marek własnych, szkolenia i doradztwo dla partnerów biznesowych, integrację. Zmiany, jakie zachodzą w relacjach pomiędzy przedsiębiorstwami, zilustrowano przykładami z praktyki gospodarczej. Wnioski/oryginalność: Opisane w artykule procesy i zjawiska, jakie pojawiły się w relacjach podmiotów w kanałach dystrybucji, pogłębiają wiedzę w zakresie współpracy partnerów biznesowych w różnych kanałach dystrybucji FMCG. Dotyczy to: pozycji przedsiębiorstwa handlowego w kontaktach z partnerami biznesowymi, oczekiwanych i uzyskiwanych korzyści współpracy, uciążliwości i nieprawidłowości pojawiających się w kontaktach dostawca towarów-przedsiębiorstwo handlowe, nowych obszarów współpracy. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie istoty franczyzy, głównych założeń i cech tego systemu, czynników wpływających na rozwój franczyzy oraz uzasadnienie tezy, że franczyza może być alternatywą dla handlu tradycyjnego w Polsce. Badania potwierdziły tezę. System franczyzowy doskonale rozwija się w Polsce, oceniany jest korzystnie, mimo że jest kosztowny. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Przedstawione badania mają na celu weryfikację procesu transformacji struktury handlowej w jednym z polskich miast - Wrocławiu. Miasta polskie jako strefa przemian politycznych i społecznych transformacji ustrojowej stanowią tu szczególny walor porównawczy. Z wykorzystaniem metody M. Palomäkiego i W. Zipsera dokonano analizy zmian struktury hierarchii rejonów handlowych we Wrocławiu w trzech okresach badawczych (1979, 1997, 2014). Współczynnik hierarchii jest tu oparty na danych ilościowych i jakościowych oferty handlowej w rozmieszczeniu przestrzennym. Wyniki uzupełniają rozkłady przestrzenne sieci handlowej w mieście. Zastosowane metody pozwalają na wykrycie stabilnych elementów układu oraz uchwycenie kierunków przemian. Wnioski z badań wskazują na główne komponenty układu oraz tendencje przeobrażeń struktury handlowej Wrocławia. Po pierwsze, miasto ma stabilne elementy układu, w tym centrum, które w skali ogólnomiejskiej tworzy niepodważalnie najwyższą pozycję w hierarchii. Po drugie, nowoczesne formy handlu mogą stanowić element utrzymania lub wzrostu potencjału rejonów handlowych. Po trzecie, wszystkie elementy układu tworzą system o wielu poziomach hierarchii, których liczba stopni może być zmienna.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.