Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sieci zależności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przybliżono powiązania sieciowe systemów i korzyści wiążące się z powstawaniem systemów sieciowych. Stwierdzono, że powiązania sieciowe w gospodarce żywnościowej są stosunkowo słabo rozwinięte, co utrudnia tworzenie łańcucha wartości.
2
Content available remote Ścieżka zależności w rozwoju technologicznym przedsiębiorstwa finansowego
100%
Głównym celem niniejszego artykułu uczyniono ocenę wpływu stopnia nowoczesności portfela technologicznego przedsiębiorstw finansowych w Polsce na zapewniany drogą transferu dalszy rozwój ich potencjałów technologicznych. Jego realizacja, oparta na wynikach badania ankietowego przeprowadzonego w sektorze polskich przedsiębiorstw finansowych, ma pozwolić odpowiedzieć na pytanie: czy stopień nowoczesności dotychczasowego portfela technologicznego przedsiębiorstwa finansowego ma rzeczywisty wpływ na rozwój posiadanego potencjału absorpcyjnego i efekty jego zastosowania w transferze innowacyjnych technologii? A zatem: czy wykorzystywane dotychczas przez przedsiębiorstwo technologie faktycznie wyznaczają ścieżkę potencjalnego rozwoju przyszłych możliwości przedsiębiorstwa warunkujących zakres pozyskiwania i wykorzystywania nowych technologii? (fragment tekstu)
3
Content available remote Identyfikacja relacji organizacyjnych w kontekście ontologii przestrzeni
75%
Punktem wyjścia i główną motywacją do przygotowania niniejszego artykułu była obserwacja, iż w polskiej oraz światowej literaturze naukowej występuje stosunkowo niewielka liczba publikacji poświęconych analizie problematyki przestrzeni w jej ontologicznym rozumieniu, a odnoszących się jednocześnie do wyzwań stojących przed zarządzaniem organizacjami. Celem artykułu jest przyczynek do konceptualizacji zagadnienia przestrzeni w kontekście identyfikacji zespołów relacji organizacji. Identyfikacje zespołów relacji organizacyjnych przeprowadzono na podstawie zastosowania autorskiego modelu "diamentu przestrzeni", opisującego główne wymiary przestrzenności z punku widzenia funkcjonowania organizacji. Wynikiem badań jest określenie zespołów relacji w czterech wymiarach: relacji w przestrzeni organizacji, relacji w przestrzeni glokalnej, relacji w przestrzeni topicznej oraz zespół relacji w cyberprzestrzeni.(abstrakt oryginalny)
Rynek obejmuje zarówno podmioty, jakie na nim istnieją i działają, jak również relacje, stosunki i więzi, jakie między nimi zachodzą. Te relacje mogą mieć różnorodny charakter, różne natężenie, zróżnicowany kształt i w różny sposób wpływają na organizacje, między którymi występują. To oddziaływanie może mieć charakter pozytywny (tym obszarem w głównej mierze interesują się teoretycy i praktycy zarządzania), ale i negatywny. Dysponowanie rozległą siecią kontaktów ułatwia i przyspiesza pozyskiwanie kluczowych informacji, pozwala wychwycić słabe sygnały rynkowe, wpływać na inne podmioty, w tym również na instytucje regulujące rynek w celu przeforsowania rozwiązań sprzyjających danej organizacji oraz tworzyć konfiguracje i związki przedsiębiorstw gotowych do wspólnej walki rynkowej czy też zdecydowanych na realizację wspólnych oraz nowatorskich przedsięwzięć. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest podjęcie dyskusji o fenomenie sieci, postrzeganiu podmiotów zbiorowych, jako zorganizowanych sieciowo, co determinuje ich rozwój, a także konkretne działania i możliwości uczestników sieci - "aktorów". Dostrzegając, że kluczowe w rozwoju owych sieci są relacje między ich elementami, tekst ten jest zaledwie próbą naszkicowania wielu ciekawych problemów i kierunków badawczych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Social Networking and the Family Business Performance: a Conceptual Consideration
75%
Badacze i praktycy są podzieleni ze względu na preferowane miary wyników biznesowych, w dużej mierze ze względu na jakość dostępnych danych finansowych i mierzalność wskaźników niefinansowych. Jednak ze względu na sieci społecznościowe w rodzinach i świecie biznesu, niniejsze badanie sprawdza wkład sieci społecznościowych w finansowe i niefinansowe wyniki firm rodzinnych. Badanie jest oparte na przeglądzie 55 recenzowanych artykułów z czasopism. W związku z tym zidentyfikowano najczęściej używane platformy społecznościowe, mierniki wyników finansowych, środki i proksy wyników niefinansowych oraz różnice między wynikami finansowymi i niefinansowymi. W badaniu zaproponowano wykorzystanie zarówno finansowych, jak i niefinansowych środków do oceny wyników firm rodzinnych ze względu na ich uzupełniające się role. (abstrakt oryginalny)
7
75%
Sieci mogą być istotnym czynnikiem kształtującym zachowania przedsiębiorcze. Działania podejmowane przez jednostki zajmujące się pobudzaniem i edukowaniem w zakresie przedsiębiorczości powinny więc obejmować także problematykę funkcjonowania w sieciach oraz wskazywać możliwości czerpania z ich potencjału. Dotyczy to zarówno edukacji młodzieży na poziomie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak i osób zainteresowanych podjęciem własnej aktywności gospodarczej. Uświadamianie potencjalnym przedsiębiorcom znaczenia i liczby sieci, w jakich już funkcjonują i w jakich będą funkcjonować, oraz otwarcie się na nie pozwala na poszerzenie horyzontów, perspektyw i podejmowanie nowych, innowacyjnych działań.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba wyjaśnienia dwóch kwestii. Pierwsza dotyczy przyczyn, dla których szara strefa stanowi przestrzeń dającą szanse na funkcjonowanie zmarginalizowanym na formalnym rynku firmom i zasobom siły roboczej. Druga dotyczy warunków skutecznego działania mechanizmów regulacyjnych na tym obszarze. Wiodąca rola zostaje tu przyznana istniejącej sieci powiązań społecznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie istoty i cech relacji międzyorganizacyjnych, renty relacyjnej oraz nowego mechanizmu regulacji opartego na sieci relacji. Zaprezentowano relacje i sieci jako element zasobów niematerialnych przedsiębiorstwa w świetle teorii zasobowej. Przybliżono istotę i cechy relacji międzyorganizacyjnych.
Research background: In order to examine market uncertainty, the paper depicts broad patterns of risk and systematic exposure to global equity market shocks for the major South Asian and Chinese equity markets, as well as for specific assets (gold and Bitcoin). Purpose of the article: The purpose of this paper is to investigate the dynamic correlation among the major South Asian equity markets (India and Pakistan), the Chinese equity markets, the MSCI developed markets, Bitcoin, and gold markets. Methods: While applying the GARCH-Vine-Copula model and the TVP-VAR Connectedness approach, major patterns of dependency and interconnectedness between these markets are investigated. Findings & value added: We find that risk shocks from developed equity markets are critical in these dynamic links. A net return spillover from Bitcoin to the Chinese and Pakistani stock markets throughout the sample period is reported. Interestingly, gold can be applied to hedge and diversify positions in China and major South Asian markets, particularly following the COVID-19 outbreak. Our paper presents three main original add valued: (1) This paper adds global factors to the targeted study of risk transmission among South Asian and Chinese stock markets for the first time. (2)The assets of Bitcoin and gold were added to the study of risk transmission among South Asian and Chinese stock markets for the first time, enabling the research in this paper to observe the non-linear link among the South Asian and Chinese stock markets with them. (3) Our research adds to these lines of inquiry by giving empirical evidence on how COVID-19 altered the dependent structure and return spillover dynamics of Bitcoin, gold and South Asian and Chinese stock markets for the first time. Our results have critical implications for investors and policymakers to effectively understand the nature of market forces and develop risk-averse strategies.(original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych założeń podejścia sieciowego, na bazie którego zbudowana jest metodyka całościowego myślenia i działania. Metodyka ta opiera się na siedmiu "kamieniach węgielnych", którymi są: całość i jego części, wzajemne relacje między częściami, całość wraz z jego otoczeniem, złożoność, porządek, kierowanie i rozwój. W opracowaniu wykorzystane jest podejście sieciowe w zarządzaniu tak nietypowym obiektem jakim jest park krajobrazowy. Autor starał się w ten sposób wykazać, że metodyka ta ma charakter uniwersalny.
Wstęp: Międzyorganizacyjna złożoność sieci przejawia się w wielu postaciach. Uwzględniając typ relacji sieciowych, można mówić o wieloelementowym wzorze powiązań związków międzyorganizacyjnych. Niemniej jednak można je analizować w dość schematyczny sposób. Mimo to, brak jest badań jak ta złożoność przejawia się w różnego rodzaju typach struktur sieciowych.Metody: Stosując metodologię analizy sieci społecznych, przeanalizowano strukturę zależności międzyorganizacyjnych w zależności od rodzaju powiązań sieciowych. Wyniki i wnioski: Wyniki otrzymane w trakcie analizy wykazują poziom złożoności w zależności od powiązań danej organizacji z innymi uczestnikami. Sugerują one istotność zarządzania sieciowego zależnościami międzyorganizacyjnymi oraz selektywną alokację zasobów do obszaru zarządzania sieciowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.