Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Silent partnership
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wśród wielu form lokowania pieniędzy oraz uzyskiwania środków finansowych na działalność inwestycyjną godna rozważenia jest "spółka cicha". Forma ta wymaga szczegółowego przedstawienia zwłaszcza obecnie, kiedy polska gospodarka znajduje się w procesie intensywnych przemian transformacyjnych i strukturalnych. (fragment tekstu)
Spółka cicha to rodzaj spółki, w której komtrahent, zwany udziałowcem cichym, wnosi na określony czas majątek do przedsiębiorstwa prowadzonego przez inny podmiot. Celem tej transakcji jest osiągnięcie korzyści przez obu udziałowców spółki: udziałowiec cichy, nieznany na zewnątrz wnosi wkład do majątku właściciela, dzieki czemu uzyskuje prawo do udziału w podziale zysku i obowiązek udziału w pokrywaniu straty do wysokości wniesionego wkładu . Spółka cicha powstaje przez zawarcia umowy. (fragment tekstu)
niemiecki rynek Venture capital charaktery - zował się wysokim wzrostem inwestycji i portfela inwestycyjnego, a przez to także udziału firm zasilanych poprzez fundusze Venture capital. niemcy zasługują na szczególną uwagę ze względu na: specyficzną ingerencję państwa w rynek Venture capital, stałe dążenie do jego pobudzania, zastosowanie rozwiązań prawnych, jak forma "cichego partnera" (dająca inwestorowi pewną anonimowość inwestycyjną). Forma ta jest też transparentna od strony podatkowej i ogranicza płatności podat - kowe zarówno inwestora, jak i funduszu Venture capital. istotnym zwycięstwem w pobudzaniu rynku w niemczech okazał się neuer Markt, który od 1997 roku wyraźnie wzmocnił rynek Venture capital w niemczech. na rynku polskim odpo - wiednikiem neuer Markt jest rynek akcji new connect. rynek tego typu może istotnie przyczynić się do rozwoju polskiego rynku Venture capital. Byłaby to znakomita szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, które szukają finanso - wania na rynku kapitałowym. na niemieckim rynku występuje wysoki udział LBo i MB o/MBi w całkowitych inwestycjach, który w około 60% jest zasilany kapitałem pochodzącym od: firm ubezpieczeniowych, państwa, banków, funduszy w funduszach. na uwagę zasługuje tu rola państwa jako animatora i znaczącego inwestora na niemieckim rynku Venture capital. państwo niemieckie aktywnie wspiera rynek poprzez specjalne, rządowe programy. Jest to z pewnością lekcja dla polski, gdzie występuje "deficyt zachowań", które mogłyby aktywnie wspie - rać rynek np. poprzez rządowe programy pomocowe dla firm inkubacyjnych czy rozwijających się. ostatnim aspektem podsumowującym ten artykuł jest wyso - kie zróżnicowanie rynku pod względem branżowym. Jest to z pewnością oznaka wysokiej konkurencji wśród firm, które wciąż poszukują nowych innowacyjnych rozwiązań w każdej branży. (abstrakt autora)
4
Content available remote Umowa spółki cichej - podatkowoprawne skutki jej zawarcia i wykonywania
63%
Instytucja spółki cichej nie jest obecnie uregulowana w żadnym akcie prawnym w polskim systemie prawnym, choć jej doniosłość w praktyce nie budzi wątpliwości. Jak każda czynność dokonywana w sferze gospodarczej i ekonomicznej zawarcie i wykonywanie umowy spółki cichej wiąże się z określonymi skutkami na gruncie prawa podatkowego. Ze względu jednak na brak ustawowej regulacji tej instytucji problematyczna jest kwestia ustalenia skutków podatkowoprawnych. Stąd szczególnej uwagi wymaga zarówno zagadnienie określenia tych skutków na gruncie podatku dochodowego, podatku od towarów i usług, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn, jak i kwestia ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki cichej. (abstrakt oryginalny)
Podczas rekrutacji i szkolenia pracowników działy HR w przedsiębiorstwach korzystają z usług szkół biznesu. Niedawny kryzys gospodarczy doprowadził w wielu krajach do jeszcze większego uszczuplenia personelu w działach HR, co zwiększyło zakres usług i częstotliwość tych praktyk. Dzięki procesom liberalizacji, deregulacji i prywatyzacji zachodzącym na całym świecie szkoły biznesu cieszą się dużą swobodą działania. Jednocześnie, w ostatniej dekadzie występowały coraz to nowe fale baniek spekulacyjnych, skandali finansowych i wrogich przejęć, a także inne oznaki wzrastającego zaburzenia równowagi społecznej i ekologicznej - z taką częstotliwością i natężeniem, że stawić im czoła musiały nie tylko firmy, ale i całe kraje. Powstaje pytanie, czy szkoły biznesu tworzą przydatną wiedzę i czy wychodzą z nich absolwenci, których potrzebuje świat biznesu, aby zapobiec takim kryzysom, lub aby lepiej sobie z nimi radzić. A może zmieniły się ostatecznie w cichych wspólników korporacyjnych występków? Kształcą przecież liderów i menedżerów podejmujących kluczowe decyzje. Niniejszy artykuł zawiera przegląd krytyki, jaką dotychczas zgłaszano, i podpowiada alternatywną drogę na przyszłość. Należałoby zrezygnować z tradycyjnego nacisku, jaki szkoły biznesu kładą na koncepcję homo oeconomicus i na potrzeby ekonomiczne. Gdyby, oprócz żądania ciągłej poprawy od przedsiębiorstw, szkoły biznesu były w stanie zmienić kierunek własnego działania, miałyby większą szansę stać się kolebką nowego pokolenia odpowiedzialnych menedżerów. (abstrakt oryginalny)
6
63%
Spółka cicha jest jedną z umów nienazwanych, o charakterze wzajemnym i konsensualnym, oraz stanowi w chwili obecnej formę współdziałania kapitałowego przedsiębiorców, wykorzystywaną coraz powszechniej w obrocie gospodarczym. Konstrukcja spółki cichej, początkowo wprowadzona przez Kodeks handlowy z 1934 r., na dzień dzisiejszy nie ma swojej ustawowej regulacji, pomimo iż powszechność jej wykorzystania stanowi o istotności tego zagadnienia z zakresu prawa cywilnego. Celem artykułu jest przedstawienie szeroko rozumianej problematyki spółki cichej. Skupiono się w nim przede wszystkim na pozycji wspólnika cichego z punktu widzenia jego praw i obowiązków oraz podjęto próbę zdefiniowania spółki cichej oraz wskazania na jej istotne cechy. Opracowanie opisuje w szczególności podstawowe założenia spółki cichej, przepisy jakie należy stosować przy zawieraniu tego typu umowy, odnosi się do zagadnień związanych z kręgiem podmiotów mogących uczestniczyć w spółce cichej, sposobem w jaki wspólnicy spółki cichej dokonują między sobą rozliczeń, formę kontroli wspólnika cichego nad przedsiębiorstwem. Artykuł charakteryzuje także podstawowe różnice występujące między typową a tak zwaną atypową spółką cichą, pod względem praw i obowiązków wspólnika cichego oraz wskazuje na wady i zalety spółki cichej, stanowiąc tym samym interesującą lekturę dla każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przedmiotowej tematyki.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.