Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sklepy dyskontowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Tematyka artykułu została podjęta ze względu na zwiększający się udział sklepów sieci dyskontowych w polskim rynku handlowym oraz dostrzeżenie przez nie potrzeby włączenia CSR w swoje działania. Głównym celem artykułu jest wskazanie obszarów, w których prowadzona jest działalność społecznie odpowiedzialna sklepów dyskontowych oraz sposób zewnętrznego komunikowania przez te sklepy praktyk społecznie odpowiedzialnych. Do realizacji tego celu posłużono się analizą literatury, na podstawie której wyodrębniono interesariuszy pierwszego i drugiego stopnia, przyjęto za M. Morsing i M. Schultz model komunikowania CSR, by zidentyfikować strategię komunikowania zastosowaną wobec klientów i społeczności lokalnej przez dyskonty Lidl i Biedronka. Scharakteryzowano też pozycję dyskontów na polskim rynku handlowym. Wykorzystano również źródła wtórne, takie jak internet, gazetki firmowe, raporty CSR, rankingi firm, reklamy oraz obserwację aranżacji losowo wybranych sklepów w Warszawie, by pokazać oraz opisać obszary i instrumenty komunikowania klientom o działaniach społecznie odpowiedzialnych przez dyskonty Lidl i Biedronka(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rozwój sieci sklepów dyskontowych w Polsce
100%
Artykuł porusza zagadnienie zmian zachodzących w sektorze usług - na przykładzie rozwoju sieci sklepów dyskontowych. Celem pracy jest przedstawienie mechanizmów towarzyszących temu zjawisku w Polsce. Intencją autorki stała się prezentacja ewolucji ww. formy handlu, na tle rozwoju przestrzennego współczesnych obiektów handlowych oraz określenie czynników, dzięki którym dyskont cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze strony klientów.(fragment tekstu)
3
Content available remote Sklepy dyskontowe w strukturze handlu detalicznego. Perspektywy rozwoju
75%
Celem artykułu jest wskazanie znaczenia oraz roli sklepów dyskontowych w strukturze handlu detalicznego w Polsce. Artykuł został podzielony na trzy części. W pierwszej części scharakteryzowany został handel detaliczny w Polsce. Część druga koncentruje się na specyfice handlu dyskontowego. Część trzecia ma charakter empiryczny i zawiera analizę zmian w sprzedaży dyskontowej w Polsce w ostatnich latach Analiza trendów występujących w polskiej gospodarce oraz analiza danych statystycznych jednoznacznie potwierdza rosnący udział sieci dyskontowych w strukturze handlu detalicznego w Polsce. Zmiany następują zarówno w ujęciu ilościowym, jak i jakościowym. Rozważania są oparte zarówno o polską literaturę przedmiotu, jak też raporty z badań, które odzwierciedlają bieżącą kondycję poszczególnych sieci dyskontowych działających w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przegląd i analiza innowacji marketingowych w zakresie nowych mediów i technik promocji wprowadzanych przez dyskonty pod kątem oceny ich oryginalności oraz w kontekście współcześnie występujących zjawisk i trendów konsumenckich. Do analizy wykorzystano źródła wtórne, takie jak strony internetowe sieci dyskontów, gazetki firmowe, raporty, rankingi firm, reklamy oraz przetestowano aplikacje mobilne udostępniane przez sieci. W syntetyczny sposób przedstawiono również sieci dyskontowe obecne na polskim rynku, zaprezentowano ich politykę promocji, a także wyjaśniono czym są innowacje marketingowe w świetle literatury przedmiotu. Artykuł w znacznym stopniu jest przeglądem literatury. Na podstawie dokonanej analizy innowacji marketingowych wdrażanych przez dyskonty można stwierdzić, że są to innowacje wtórne inspirowane trendami konsumenckimi, wskazanymi w artykule. (abstrakt oryginalny)
Intensive development of discount store chains has been noticeable in Poland over the last couple of years. This phenomenon is also present in the largest cities, in which - at least in the beginning - investors representing this type of shopping chain were not interested. This article presents research results on the "Biedronka" chain of discount shops in Warsaw. Particular emphasis has been placed on the location of the individual shops in relation to the city centre, and on the specific characteristics of the locations in which the shops have been established (type of building, former function).(original abstract)
"Smart shopping" jest stosunkowo młodym zjawiskiem konsumenckim, które przez polskiego nabywcę zostało bardzo szybko zaadaptowane. Celem niniejszego artykułu jest analiza czynników, które wpłynęły na tak dynamiczny rozwój tego zjawiska w Polsce i jego implikacji zarówno dla producentów, jak i sieci detalicznych. W badaniu wykorzystano literaturę odnoszącą się do tego zjawiska oraz syntezę badań i raportów czołowych agencji monitorowania rynku. Jak dowiedziono, jednym z głównych czynników mających wpływ na wykształcenie u polskich nabywców zachowania "smart shopping" był szeroko rozpowszechniony w mediach kryzys finansowy, który skłaniał nabywców do oszczędzania. Narzędziem analizy ofert produktowych stał się Internet, ale dopiero rozwój urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu zrewolucjonizował sposób, w jaki nabywca dokonuje zakupów w sklepie. Wraz z konsumentem ewoluował rynek i to właśnie zmiany w strukturze handlu oraz rozwój marek własnych sieci miały wpływ na zachowania konsumenckie i dynamiczny rozwój zjawiska "smart shoppingu". Główną implikacją praktyczną MARCIN GIERASIMIUK 27 jest zrozumienie istoty zachowania "nabywcy świadomego", który nie kieruje się w swoim wyborze tylko ceną. Jest to składowa kryteriów, z których jednym jest "kupić produkt wysokiej jakości w dobrej cenie". Zjawisko to powinno być jednak wykorzystywane przez sieci handlowe i producentów w celu uporządkowania oferty produktowej oraz jasnej komunikacji z konsumentem, a nie pogłębiania wojny cenowej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawione w artykule dane pochodzące z przeglądu danych wtórnych oraz z badania pierwotnego dowodzą, że na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat zmieniły się preferencje Polaków w zakresie podejmowanych decyzji zakupowych. Sklepy dyskontowe należą obecnie do najszybciej rozwijającego się formatu handlu, w którym ponad 70% konsumentów dokonuje zakupów. Liderem na rynku jest sieć sklepów Biedronka, która w latach 2006-2015 zwiększyła liczbę sklepów o 1745. Dyskonty stały się popularne ze względu na: zmieniające się zwyczaje kupujących, zdolność do oferowania produktów po dość niskich cenach, dobrą lokalizację oraz poprawiającą się jakość oferowanych produktów. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na specyfikę funkcjonowania sklepów dyskontowych w polskich realiach ze szczególnym uwzględnieniem działalności sieci Biedronka. Dane pierwotne dotyczące zachowań konsumentów kupujących żywność w tym dyskoncie pozyskano z badania ankietowego zrealizowanego w 2014 r. na próbie 540 konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Dokonujące się zmiany na rynku wewnętrznym w Polsce wskazują na rosnącą rolę handlu dyskontowego jako formy dystrybucji cieszącej się coraz większym zainteresowaniem nabywców. Dynamiczny rozwój handlu dyskontowego jest spowodowany przede wszystkim stagnacją popytu konsumpcyjnego przy jednoczesnym preferowaniu przez powiększającą się grupę nabywców tanich źródeł zakupów, a także atrakcyjnością tej formy handlu na tle innych nowoczesnych kanałów masowej obsługi (supermarketów i hipermarketów). Ostatnio podkreśla się, że po okresie dynamicznego rozwoju hipermarketów następuje coraz szybszy rozwój sklepów dyskontowych, gdyż czerpią one siłę nie tylko z niskich cen (jako wyniku stosowania strategii pozycjonowania cenowego) i efektywnej organizacji, ale również z rosnącego potencjału wykorzystującego efekty synergii i powodującego wzrost lojalności nabywców. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia przeobrażenia struktury handlu detalicznego w Nysie, mieście średniej wielkości (około 45 tys. mieszkańców), o randze ośrodka powiatowego, w regionie przygranicznym województwa opolskiego. Badania można określić jako wielowymiarowe. Dotyczą aspektu ilościowego (liczba jednostek), przestrzennego (rozmieszczenie usług) oraz czasowego (analiza zmian ilościowych i jakościowych w okresie ostatniego dziesięciolecia). Wzorując się na badaniach M. Palomäkiego (1964) i T. Zipsera (1977, 1979), dokonano analizy macierzy danych, określając zmiany, jakie zachodzą w strukturze usług handlowych w jednym z miast średniej wielkości. Wyniki potwierdzają tendencje ogólnokrajowe: przeobrażenia sieci targowiskowej, słabnącą rolę ulic handlowych (w tym rynku) oraz rosnący potencjał rynku wielkopowierzchniowych obiektów handlowych typu dyskonty. Struktura handlu ulega rozproszeniu, a zarazem potęguje skalę wielofunkcyjności (lecz już nie na zasadzie kooperacji kilku jednostek sklepowych obok siebie, ale w jednym budynku).(abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest przedstawienie społecznych dobrych praktyk sieci dyskontowych w zakresie zapewnienia jakości sprzedawanych produktów ze szczególnym uwzględnieniem asortymentu dóbr trwałego użytku w Polsce. Badania zostały oparte o literaturę przedmiotu i dostępne dane udostępniane przez sieci dyskontowe w sklepach, gazetkach reklamowych i stronach www. Artykuł składa się z wprowadzenia, rozdziału teoretycznego dotyczącego odpowiedzialności społecznej, zapewnienia jakości sprzedawanych w sieciach dyskontowych produktów, rozdziału analitycznego oraz podsumowania. Przeprowadzone analizy wskazują, że jakość produktów oraz potwierdzanie bezpieczeństwa produktów poprzez dobrowolną ich certyfikację stanowi wyraz odpowiedzialności społecznej sieci handlowych oraz coraz częściej podejmowane są działania w tym obszarze działalności firmy. (abstrakt oryginalny)
Liczba placówek prowadzących sprzedaż detaliczną w Polsce szacowana jest na około 400 tys. W ostatnim roku ich liczba wzrosła o ok. 2 procent Statystyka ta nie uwzględnia stoisk bazarowych i ulicznych.
Dyskonty są niewątpliwie tym formatem sklepu, który znacząco odmienił funkcjonowanie handlu detalicznego w Polsce. Wyróżnikiem ich oferty jest obecnie nie tylko niski poziom cen, ale przede wszystkim bliskość wobec klienta budowana m.in. przez dogodną lokalizację, długi czas otwarcia placówek oraz obecność dyskontów w wirtualnym świecie klienta. Celem rozważań jest wskazanie na miejsce i znaczenie sklepów dyskontowych w strukturze handlu detalicznego w Polsce, wyróżniki ich oferty, a także prezentacja opinii klientów na temat funkcjonowania tego relatywnie nowego formatu handlu detalicznego w Polsce. W pracy przyjęto założenie, że sklepy dyskontowe stanowią ważny element podmiotowej struktury handlu detalicznego w Polsce i w zakresie kluczowych wyróżników swojej oferty są wysoko oceniane przez klientów. W działalności sklepów dyskontowych w Polsce zaobserwować można dynamiczne zmiany, zarówno dotyczące liczby placówek, jak i jakościowe przeobrażenia w sposobie ich funkcjonowania. Sposób działania placówek handlowych jest wysoko oceniany przez klientów tych sklepów. W artykule wykorzystano krytyczną analizę literatury przedmiotu dotyczącą sklepów dyskontowych, źródła statystyczne, portale branżowe oraz badania bezpośrednie przeprowadzone techniką ankiety rozdawanej wśród konsumentów - klientów placówek handlowych. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Omówiono rozwój sieci dyskontowych na polskim rynku artykułów szybko zbywalnych. Działa na nim sześć sieci dyskontowych. Ich przychody ze sprzedaży stanowiły w 2002 roku 3,9 procent sprzedaży detalicznej żywności, napojów i używek ogółem w Polsce.
Celem poznawczym artykułu jest określenie poziomu dostępności przestrzennej sklepów dyskontowych na terenie dużego miasta w Polsce, a celem metodologicznym przedstawienie użyteczności dwuetapowej metody analizy obszarów rynkowych (two step floating catchment area method - 2sfcam) w badaniu przestrzennych aspektów dostępności placówek handlowych. Wykorzystanie 2sfcam zaprezentowane zostało na przykładzie analizy dostępności przestrzennej dyskontów sieci Biedronka działających na terenie Poznania. W świetle uzyskanych wyników stwierdzono, że mimo znacznej liczby sklepów dyskontowych Biedronka zlokalizowanych głównie w miejscach największej koncentracji ludności, dostępność tych placówek na terenie miasta Poznania była zróżnicowana przestrzennie. Identyfikacja poziomu dostępności przestrzennej może prowadzić do wskazania potencjalnych miejsc lokalizacji nowych placówek, a także, przez ocenę rozwoju danej sieci handlowej na określonym terenie, pozwala eliminować ewentualne ryzyko związane z nadmierną jej ekspansją. Ponadto wyniki badań mogą być pomocne przy identyfikacji zagrożenia dla mniejszych sklepów osiedlowych czy innych placówek drobnego handlu, którym trudno konkurować z oferującymi szeroki asortyment i niskie ceny dyskontami. (abstrakt oryginalny)
Omówiono działalność firmy Plus Discount Sp. z o.o. na polskim rynku. Logo Plusa widnieje już na 119 dyskontach na terenie całego kraju. Dyskont to sklep samoobsługowy, sprzedający niewielki zestaw towarów po niskich cenach. Metodą na utrzymanie niewygórowanych cen są marki własne sieci (private label) stanowiące 30 procent oferowanych w sklepach produktów.
Omówiono zagadnienie marki produktu. Wskazano przyczyny wprowadzania przez duże sieci handlowe na rynek produktów pod marką własną (private label). Przedstawiono udział marek własnych na europejskim i polskim rynku. Zwrócono uwagę na perspektywy ich rozwoju.
Jednym z sektorów, w którym doszło do dużych zmian w ostatnich dwóch dekadach, jest branża sprzedaży detalicznej dóbr codziennego użytku. Można powiedzieć, ze branża ta przechodzi swoistą transformację, która znacząco przyspieszyła 20 lat temu i wciąż trwa. W jej wyniku sektor zdominowany jeszcze kilkadziesiąt lat temu przez małe, często rodzinne przedsiębiorstwa handlowe, staje się innowacyjną branżą, w której decydujące znaczenie odgrywają duże, globalne korporacje Ciekawym zatem wydaje się porównanie działania Tesco, jednego z liderów tej branży, w celu odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu Tesco w Polsce działa lokalnie, a w jakim globalnie. Do analizy wybrano rynek macierzysty, czyli Wielką Brytanię i rynek polski. (fragment tekstu)
Przedsiębiorstwa handlowe realizujące sprzedaż w formule dyskontowej w ostatnim okresie przeżywają dynamiczny rozwój. Ich koncepcja biznesowa trafiła na podatny grunt, dodatkowo potęgowany sytuacją gospodarczą, rosnącymi cenami podstawowych produktów, ubożeniem części społeczeństwa. W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących preferencji zakupowych konsumentów. W szczególności uwaga została skoncentrowana na czynnikach decydujących o popularności dyskontów. W tym kontekście zwrócono uwagę na dwa kluczowe elementy tj. politykę cenową i asortymentową. Materiał empiryczny pozwala także na określenie czynników decydujących o pozycji konkurencyjnej obiektów handlu detalicznego o różnej skali działalności. (abstrakt oryginalny)
W dzisiejszych czasach każdy z nas, gdziekolwiek by się nie znajdował, zawsze będzie pod wpływem impulsów pochodzenia zewnętrznego. Ich celowe stosowanie wpisuje się w dziedzinę, jaką jest marketing. Merchandising, wchodzący w jego zakres, to zbiór narzędzi, dzięki którym właściciele sklepów mogą wpływać na zachowania zakupowe konsumentów. Techniki merchandisingu dają swoistego rodzaju przewagę psychologiczną nad konsumentami, co jest wykorzystywane w celu zwiększenia obrotów sklepów. Jednym z takich sklepów, gdzie na co dzień używa się technik merchandisingu, jest sieć "Biedronka". Wybierana przez zdecydowaną większość Polaków jest ona liderem wśród dyskontów, a ciągłe modernizacje nie tylko przyczyniają się do jej sukcesu, ale również powiększają jej przewagę nad innymi. Celem artykułu jest pokazanie, że standardy i rozwiązania merchandisingowe stosowane w sklepach sieci "Biedronka" nie są uniwersalne, lecz dopasowywane do uwarunkowań lokalizacyjnych i demograficznych. Zastosowana metodyka badawcza składa się z dwóch części. Pierwsza ma na celu wyjaśnienie znaczenia merchandisingu oraz stosowanych technik i standardów wykorzystywanych w poszczególnych rodzajach sklepów. Pozwoli to na dalszą - praktyczną - analizę podmiotu badań, jakim jest sieć sklepów "Biedronka". (abstrakt oryginalny)
Cel - Ocena wpływu płatności bezgotówkowych na wielkość sprzedaży w handlu detalicznym na polskim rynku. Metodologia badania - W artykule postawiono hipotezę, że zastosowanie płatności bezgotówkowych w handlu detalicznym powoduje wzrost przychodów ze sprzedaży detalicznej. W celu jej zweryfikowania przeprowadzono analizę przychodów ze sprzedaży w punktach detalicznych ze szczególnym uwzględnieniem sklepów wielkopowierzchniowych, ze zwróceniem uwagi na dyskonty. Zamieszczono case study na przykładzie dyskontu "Biedronka". Ponadto dokonano analizy korelacji między wartością sprzedaży a wartością transakcji wykonanych z użyciem kart płatniczych. Wynik - W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że zastosowanie płatności bezgotówkowych przy użyciu kart płatniczych pozytywnie wpływa na wielkość sprzedaży w handlu detalicznym. W wyniku zastosowania kart płatniczych stwierdzono, że wzrostowi może ulec nie tylko przychód ze sprzedaży dóbr i usług będących przedmiotem sprzedaży przedsiębiorstw handlowych, ale również przychód z tytułu usług dodatkowych, które oferują terminale płatnicze - usługa cash back, możliwość doładowania telefonu, a ta oferta może przyciągnąć zaś nowych klientów. Oryginalność/wartość - Artykuł wypełnia lukę badawczą dotyczącą oddziaływania płatności bezgotówkowych na sprzedaż detaliczną. Wyniki rozważań należy traktować jako wyznaczenie kierunku dalszych badań w obszarze finansów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.