Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 141

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Small town
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Celem prezentowanych badań było poznanie zróżnicowania w przestrzeni i w czasie zjawiska działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne w małych miastach w Polsce w latach 2009-2014 oraz uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Czy i w jaki sposób zróżnicowanie to zależy od wielkości miasta, jego położenia i specjalizacji funkcjonalnej? Jakie prawidłowości można tu zauważyć i jak je wyjaśnić? Czy i na jakim poziomie można stwierdzić stan nasycenia przedsiębiorczością? Jako główne metody badawcze zastosowano: analizę wskaźnikową wspomaganą ujęciami kartograficznymi oraz badanie korelacji wskaźników stanu i dynamiki z liczbą ludności miast. W toku badań stwierdzono duże zróżnicowanie wartości wskaźnika przedsiębiorczości i brak charakterystycznych dla tego procesu prawidłowości. Do stwierdzonych prawidłowości należą jedynie najwyższe wartości wskaźnika w miastach na obszarach turystycznych i metropolitalnych, zaś generalnie niższe w Polsce Wschodniej.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza kapitału społecznego w małym miescie Słupca. Słupca to miasto powiatowe mające status gminy miejskiej, liczące w 2007 r. 14 133 mieszkańców. Położone jest w środkowo-wschodniej części Wielkopolski, 70 km na wschód od Poznania. W opracowaniu dokonano analizy poziomu i jakości kapitału społecznego oraz jego wpływu na rozwój społeczno-gospodarczy Słupcy. Proces badawczy kapitału społecznego obejmował dwa etapy: 1) przeprowadzenie wywiadów kwestionariuszowych na 200-osobowej próbie mieszkańców miasta, 2) przeprowadzenie indywidualnych wywiadów pogłębionych z aktywnymi mieszkańcami miasta, tzw. liderami lokalnymi.(fragment tekstu)
Artykuł ma na celu określenie poziomu rozwoju gospodarczego najmniejszych miast w województwie zachodniopomorskim na podstawie zmian wybranych wskaźników w czasie. Dotyczy tych ośrodków, których liczba ludności w badanym okresie - między rokiem 2002 a 2016 - wynosiła poniżej 2 tys. osób. Zawarte w pracy dane statystyczne pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz materiałów urzędowych poszczególnych ośrodków. W badaniach wykorzystano wskaźnik syntetyczny jako sumę standaryzowanych wskaźników cząstkowych, metodę analizy podobieństwa według procedury Mc Quitty'ego oraz metodę analizy skupień Warda. Otrzymane rezultaty wskazują, że mimo dokonanych inwestycji i inicjatyw oddolnych o rozwoju gospodarczym można mówić jedynie w przypadku Tuczna i Morynia, dla których wartość wskaźnika syntetycznego znacząco wzrosła. Tuczno wyróżnia dobrze rozwinięty rynek pracy i wysoki udział średnich przedsiębiorstw w strukturze gospodarki, co świadczy o jego odrębności i większym podobieństwie do małych miast powiatowych. Pozostałe ośrodki cechują się znacznym stopniem podobieństwa - mają ograniczone zasoby lokalne, a ich funkcja w głównej mierze sprowadza się do zapewnienia dostępu do podstawowych usług publicznych w ramach infrastruktury administracyjnej i społecznej. Dominuje w nich drobna działalność gospodarcza z zakresu handlu czy budownictwa, a w Suchaniu i Ińsku także przetwórstwa. W ostatnim czasie w najbardziej niekorzystnej sytuacji gospodarczej znalazły się Nowe Warpno oraz Cedynia, które wymagają interwencji z zewnątrz, aby wytworzyć mechanizmy nowej ścieżki rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest określenie roli najmniejszych miast w układach regionalnych oraz zbadanie stopnia ich zróżnicowania na skali kontinuum miejsko-wiejskiego na podstawie wybranych wskaźników miejskości. Przedmiotem badań jest 16 najmniejszych miast, zlokalizowanych po jednym w każdym z województw. Zakres czasowy opracowania zasadniczo obejmuje rok 2015. Postępowanie badawcze służące realizacji głównego celu pracy składa się z kilku etapów. W etapie pierwszym omówiono w sposób syntetyczny podstawowe założenia teoretyczne koncepcji kontinuum miejsko-wiejskiego. W etapie drugim przeprowadzono ogólną charakterystykę najmniejszych miast w układach regionalnych. W zasadniczym, trzecim etapie pracy wykonano klasyfikację miast na skali kontinuum miejsko-wiejskiego na podstawie przyjętych wskaźników miejskości. W etapie czwartym zaprezentowano studium przypadku i opisano poziom miejskości najmniejszego i zarazem nowego miasta Kołaczyce. Klasyfikacja ośrodków na podstawie syntetycznego wskaźnika miejskości pozwala stwierdzić, że najmniejsze miasta w układach regionalnych wykazują niezbyt silne zróżnicowanie na skali kontinuum miejsko-wiejskiego i charakteryzują się przeciętnym natężeniem cech miejskich. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zmiany struktury przestrzennej małych miast wokół Wrocławia po 2000 roku
100%
Procesy rozwoju struktury przestrzennej polskich miast znacznie zintensyfikowały się po 2000 r. Szczególnie intensywne zmiany zaczęły zachodzić po 2004 r. Wykorzystując wcześniejsze badania dotyczące przeobrażeń struktury przestrzennej małych miast Dolnego Śląska, jakie zaszły w latach 1945-2000, zbadano w kolejnym okresie, tj. w latach 2000-2017, kierunek przemian przestrzennych wybranej grupy małych miast wokół Wrocławia. Miasta te po wielu latach zastoju urbanistycznego rozpoczęły proces przywracania zerwanych więzi łączących powstałą po II wojnie światowej zabudowę mieszkaniową z obszarami śródmiejskimi. Tempo i kierunek zmian, które zaszły w nich w ciągu ostatnich 17 lat, są przedmiotem przeprowadzonych przez Katedrę Urbanistyki i Procesów Osadniczych badań na wybranej grupie małych miast zlokalizowanych wokół Wrocławia(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza nierówności wewnątrzregionalnych w województwie wielkopolskim. Nierówności te badane są w oparciu o analizę zmian społeczno-gospodarczych w małych miastach województwa wielkopolskiego w trzech przekrojach czasowych w 1992, 2000 i 2008 r. Jest to kontynuacja badań przedstawionych w pracy Koneckiej-Szydłowskiej, Haukego (2011).Wskaźniki zastosowane w analizie uwzględniają różne aspekty badanego zjawiska i odnoszą się do następujących zagadnień: sytuacji ludnościowej, infrastruktury technicznej i mieszkalnictwa oraz gospodarki.Wanalizie wykorzystano techniki eksploracyjne oparte na modelach regresyjnych zbudowanych i oszacowanych dla badanych wskaźników w trzech powyższych przekrojach czasowych oraz dla różnic między rokiem 2000 a 1992 i między rokiem 2008 a 2000. Modele te konstruowane i interpretowane były w podobny sposób jak w analizie konwergencji. Interpretacja ich jest rozszerzeniem idei konwergencji zwyczajowo analizowanej dla PKB. (abstrakt oryginalny)
Społeczność miejska, rozpatrywana w kontekście idei środowiska lokalnego, wraz z zachodzącymi w niej procesami, stanowi przedmiot rozważań wielu dyscyplin naukowych, w tym również: socjologii, socjologii wychowania czy pedagogiki społecznej. W ujęciu socjologicznym miasto jest traktowane jako szczególne środowisko społeczne i charakterystyczna zbiorowość terytorialna. Wieloczynnikowe analizy miasta jako swoistej przestrzeni egzystencjalnej człowieka spowodowały wyłonienie się różnych jego ujęć analitycznych: postrzegania miasta w kategorii pozbawionego struktury tworu, zatem więc - negacji istnienia w nim zbiorowości rozumianej jako ,,społeczność"; teorii ekologicznych, związanych głównie z tworzeniem nowych sposobów organizacji przestrzeni w relacjach z nowymi systemami wartości oraz ludzkimi dążeniami i pragnieniami; teorii marksistowskich, odnoszących się do wyodrębniania w miejskiej przestrzeni podstawowych klas, pomiędzy którymi nabrzmiewa konflikt społeczny; teorii funkcjonalno-strukturalnych, koncentrujących się głównie na opisie i objaśnianiu miasta jako całości funkcjonalnej, obejmującej jakościowych; teorii interakcjonizmu, charakteryzującej miasto jako układ specyficznych interakcji społecznych, w których istotną rolę odgrywają elementy przestrzenno-architektoniczne; nurtu socjologii humanistycznej, koncentrującej się na analizowaniu zjawisk społecznych w kontekście ludzkiego doświadczenia i działania - miasto staje się zatem faktem społecznym podlegającym rozważaniom wyłącznie przez pryzmat jednostkowej i grupowej świadomości (Dyoniziak i in., 1997). (fragment tekstu)
W latach 1989-2010 powstały w Polsce 82 miasta. Nowo utworzone miasta mają znaczący udział w miejskiej sieci osadniczej kraju, gdyż stanowią 9,0% ogółu miast Polski. Badaniem objęto małe miasta, liczące do 20 tys. mieszkańców. Podstawę analizy stanowią wyniki badań ankietowych, które przeprowadzono w małych miastach powstałych w latach 2009-2010. Respondenci reprezentowali instytucje administracji publicznej, szkolnictwo różnego poziomu, organizacje i stowarzyszenia społeczne, sportowe, kulturalne i religijne. Celem opracowania jest próba odpowiedzi na następujące pytania poznawcze: 1. jakie są pozytywne i negatywne cechy wyróżniające miasta, 2. jakie jest znaczenie miast dla najbliższego otoczenia, 3. jaka jest przyszłość miast i co stanowi szanse ich dalszego rozwoju?(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia współczesnych przestrzeni publicznych ze szczególnym uwzględnieniem miast małych. Na wstępie poruszono kwestie teoretyczne występujące w literaturze, związane z przestrzeniami publicznymi oraz małymi miastami a także podstawy prawne zawarte w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Następnie jako przykład badawczy dla przestrzeni publicznych wykorzystano miasto Tłuszcz liczące 8157 mieszkańców. Analizie poddano dokumenty planistyczne w celu określenia znaczenia przestrzeni publicznych w planowaniu przestrzennym miasta. Tłem dla tych rozważań były dwa pobliskie miasta Łochów oraz Radzymin. Przebadano rozmieszczenie, funkcje, estetykę oraz stan techniczny przestrzeni publicznych występujących w strukturze miejskiej. Na tej podstawie przedstawiono proponowane rozwiązania dla zaobserwowanych problemów (abstrakt oryginalny)
Identyfikacja społeczno-gospodarczych determinant rozwoju małych ośrodków miejskich, funkcjonujących w warunkach transformacji i metropolizacji przestrzeni, stanowi ważny problem badawczy na gruncie geografii miast. W niniejszym opracowaniu problem ten podejmuje się w kontekście Niemiec Wschodnich. Celem artykułu jest charakterystyka najważniejszych współczesnych uwarunkowań i czynników mających wpływ na rozwój małych miast w Regionie Metropolitalnym Berlin-Brandenburgia. Charakterystyka ta opiera się na analizach obejmujących 116 miast i odnosi się do rozwoju przestrzennego i ludnościowego poszczególnych ośrodków w latach 1990-2015. W badaniach wykorzystano materiał statystyczny oraz zbiory danych przestrzennych publikowane przez oficjalne niemieckie instytucje ogólnopaństwowe i regionalne. W toku przeprowadzonych analiz stwierdzono dużą złożoność warunków determinujących rozwój małych gmin miejskich na obszarze badań. Wynika ona z nakładania się uniwersalnych dla całego obszaru uwarunkowań i czynników transformacyjnych na determinanty wynikające z procesów metropolizacji, których charakter i siła oddziaływania różnicują się w przestrzeni. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie dostępności transportowej (według dwóch kryteriów: fly&60 i 6×60×60) oraz dostępności informacyjnej (internetowej) wszystkich polskich (28) i wszystkich nordyckich (9) miast zrzeszonych w Międzynarodową Sieć Miast Dobrego Życia. Badania zostały przeprowadzone metodą badań niereaktywnych: analizy treści, desk research. Z przeprowadzonych analiz wynika, że kryterium fly&60 spełnia osiem miast Cittaslow (siedem polskich i jedno nordyckie), a kryterium 6×60×60 - pięć miast (cztery polskie i jedno nordyckie), co potwierdza tezę o peryferyjnym charakterze miast Cittaslow, mogącym być atraktorem, ze względu na to, że ich położenie z dala od uczęszczanych tras może powodować, że te małe miasta staną się (niektóre z nich już są) celem turystów szukających alternatywnych form wypoczynku wpisując się w rozwijający się światowy trend zrównoważonej turystyki. Dostępność informacji na temat miast Cittaslow w Internecie jest zróżnicowana, ale co do zasady mała. (abstrakt oryginalny)
It is widely accepted that the cultural sector and the creative sector have an impact on the socio-economic revival of cities. They create urban images, form a specific creative milieu, generate new jobs, and organize urban space. The above-mentioned observations have been mainly referred to the largest cities. So far, small cities have not been the subject of similar considerations. As many studies have shown in recent years, the potential of culture for socio-economic development in small cities has been noticed more and more often. It refers mainly to countries in Western Europe or in North America where generally, in the 1980s, the cultural sector was perceived as a remedy for the problems of post-industrial cities. This paper discusses the role of culture in the development of small cities in Poland, i.e. in a country in which only after 1989 is it possible to consider local development managed by local communities. The paper aims at showing how local governments of small cities in Poland perceive the role of culture in their development. The study is based on the analysis of strategic documents dedicated to the development of individual cities. When analysed, strategic documents clearly indicate that local authorities in every city use and are planning to further use different types of cultural activities for the enhancement or development of selected elements included in the broadly-understood socio-economic development; however, only few small cities notice the wide array of opportunities for making the cultural sector a base for socio-economic development. (original abstract)
W pracy przedstawiono funkcjonowanie infrastruktury służącej do odprawy pasażerskiej, zarówno miejsc odjazdów autobusów PKS, jak i przewoźników prywatnych, w małych miastach województwa podkarpackiego: Leżajsku, Lubaczowie, Łańcucie oraz Przeworsku. Położenie dworców w przestrzeni miejskiej, forma ich organizacji oraz komfort zapewniany pasażerom cechują się znacznym zróżnicowaniem. Przyczyną dzisiejszego stanu są przemiany własnościowe i organizacyjne, jakie zaszły w ostatnich dekadach, zarówno w całej branży przewozów autobusowych, jak i indywidualnie w przypadkach konkretnych obiektów dworcowych. Przy pomocy autorskiego wskaźnika określono rozmieszczenie dworców względem najważniejszych obiektów infrastruktury publicznej; zidentyfikowano także zagospodarowanie funkcjonalne najbliższego otoczenia. W rozpatrywanej próbie dominują negatywne przykłady przemian infrastruktury. Większość miejsc odprawy pasażerskiej nie zapewnia pasażerom podstawowych udogodnień - jedynie trzy obiekty posiadają wszystkie wymagane prawem podstawowe elementy dworca. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono wzorce powiązań gospodarczych w strefach lokalnych małych miast aglomeracji warszawskiej i łódzkiej. Przedstawiono przykład Mszczonowa i Ożarowa Mazowieckiego w obszarze metropolitalnym Warszawy oraz Łask w strefie metropolitalnej Łodzi. Ukazano wpływ bliskości ośrodków metropolitalnych na rozwój małych ośrodków miejskich.
W artykule omówiono trudności związane z delimitacją aglomeracji Bydgoszczy i Torunia. Przedstawiono miasta woj. Kujawsko-pomorskiego jako obszar "źródłowy" migracji do Torunia (w latach 2003-2005), przeanalizowano strukturę płci i wieku oraz wykształcenie badanej grupy migrantów.
W opracowaniu przedstawiono historię oraz uwarunkowania I plany rozwoju Strykowa i Tuszyna - miast położonych w Łódzkim Obszarze Metropolitalnym. Szczegółowo omówiono porównanie kierunków i perspektyw rozwoju obu miast.
W opracowaniu przedstawiono podstawowe pojęcia związane z sektorem pierwotnym. Opisano wpływ sektora pierwotnego na strukturę funkcjonalną małych miast. Na koniec zaprezentowano związek współczesnego paradygmatu rozwoju społeczno-ekonomicznego przestrzeni i przekształceń w sektorze pierwotnym ośrodków lokalnych.
W polityce rozwoju regionalnego i lokalnego znacznie mniej uwagi poświęca się małym miastom w porównaniu z dużymi aglomeracjami miejskimi. Jednakże od ilości i poziomu rozwoju małych miast poważnie uzależniona jest spójność terytorialna regionów. Celem tego artykułu jest uzasadnienie potrzeby marketingowego wspomagania rozwoju tych jednostek osadniczo gospodarczych. Praktyka planowania i zarządzania marketingowego jest słabo upowszechniona zwłaszcza w regionach Polski Wschodniej. W tym artykule autorzy akcentują potrzebę wspomagania atrakcyjności małych miast wobec podstawowych grup użytkowników, w tym: mieszkańców, różnorodnych firm, instytucji i organizacji społecznych a także przyjezdnych. Małe miasta są w regionach swoistą "przepompownią" produkcji, usług, kapitału i informacji z większych ośrodków na swoje zaplecze. Na przykładzie słabo zurbanizowanego województwa lubelskiego można stwierdzić, że sieć miast jest zbyt rzadka. Małe miasta charakteryzują niskie standardy urbanistyczne. Kierunkiem poprawy sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej takich regionów jak lubelski może być marketing urbanistyczny. Wśród jego narzędzi główną rolę będzie odgrywała poprawa: standardów w zakresie infrastruktury technicznej i społecznej oraz kompleksowe przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych dla osadnictwa i rynkowej działalności gospodarczej. Potrzebna też będzie poprawa kultury organizacji samorządów lokalnych we współpracy z różnymi partnerami na szczeblu lokalnym i regionalnym. (abstrakt oryginalny)
Celem analiz zaprezentowanych w artykule jest wyodrębnienie podstawowych uwarunkowań funkcjonowania i rozwoju małych i średnich miast w Polsce. Dokonując przeglądu wybranych współczesnych procesów społeczno-gospodarczych, autor wskazuje te z nich, które ograniczają bazę ekonomiczną i potencjał badanych ośrodków miejskich. W opinii autora można zaobserwować kilka procesów, które w długim okresie będą stanowiły barierę ograniczającą rozwój małych i średnich miast, co w konsekwencji będzie prowadziło do spadku ich znaczenia w systemie społeczno-gospodarczym kraju. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: niekorzystne tendencje demograficzne, procesy restrukturyzacji gospodarki narodowej, ekspansję sieci sklepów dyskontowych oraz stopniową ewolucję zachowań konsumentów wywołaną rozwojem sieci Internet. (abstrakt oryginalny)
20
75%
W artykule scharakteryzowano przedsiębiorczość w najmniejszych miastach regionu łódzkiego, za które uznano ośrodki liczące do 5 tys. mieszkańców. W szczególności w miastach, prze- śledzono i zidentyfikowano tempo oraz kierunek rozwoju podmiotów gospodarczych, a także podjęto próbę zweryfikowania czy i na ile wielkość miasta mierzona liczbą jego mieszkańców determinuje tempo i rodzaj podejmowanej w mieście działalności gospodarczej. Badania dotyczyły okresu między 2004, a 2014 rokiem i wykorzystano w nich następujące dane: liczbę podmiotów gospodarczych ogółem, liczbę przedsiębiorców - osób fizycznych, liczbę spółek prawa handlowego, w tym z kapitałem zagranicznym oraz liczbę podmiotów z uwzględnieniem wybranych sekcji PKD. Ponadto, w artykule przeanalizowano także wszystkie strategie rozwoju badanych miast pod kątem ujęcia w nich kwestii związanych z przedsiębiorczością. W toku badań stwierdzono, że liczba mieszkańców miasta tylko w niewielkim stopniu determinuje poziom aktywności przedsiębiorczej jego mieszkańców. Dużo bardziej istotna jest ogólna sytuacja społeczno-gospodarcza miasta oraz zaufanie jego mieszkańców do lokalnego rynku. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.