Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social Package for Miners
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Przywileje związane z pracą w górnictwie - dawniej i dziś
100%
Przedstawione przywileje kształtowały przez wieki pozycję socjalno-bytową, tradycję, kulturę i status społeczny górników. Mają one, jak wykazano, swoje początki już w dawnych czasach. Z czasem zwiększył się ich zakres, a udostępnianie ich szerszemu kręgowi odbiorców spowodowało niezadowolenie pozostałej części społeczeństwa. Jednakże opisane przywileje, w znacznej części, w okresie transformacji ustrojowej zostały zlikwidowane. Wynikało to z wycofywania się kopalń z działalności socjalno-bytowej spowodowanego koniecznością racjonalizacji kosztów w związku z dostosowaniem się do wymogów gospodarki rynkowej. Z perspektywy zakładów górniczych zmiany te można oceniać pozytywnie, gdyż ograniczono pozaprodukcyjne sfery działalności, które generowały znaczne koszty. Dla samych górników zmiany te spowodowały jednak znaczne ograniczenie wypracowywanych przez wieki przywilejów. (fragment tekstu)
W Polsce do każdej wyprodukowanej tony węgla państwo dopłaca 16,6 złotego, natomiast do każdej wyeksportowanej dwa razy tyle. Projekt ministra gospodarki przewiduje likwidację części, najmniej rentownych kopalń, jednak górnicy na czele z byłym liderem Solidarności, Marianem Krzaklewskim, nie chcą do tego dopuścić, domagając się wciąż nowych dotacji.
Opisano pierwotne formy opieki zdrowotnej dla górników na Górnym Śląsku. Przedstawiono historię opieki zdrowotnej w tym rejonie oraz historyczne towarzystwa, spółki oraz ubezpieczenia zdrowotne. Omówiono obecną pomoc państwa w zakresie finansowania ochrony zdrowia ze środków publicznych państwa.
Rynek pracy w województwie śląskim, podobnie jak w całym kraju wykazuje tendencje negatywne. W ciągu roku 2000 liczba bezrobotnych wzrosła o prawie 50 tys. osób. Prognozy nie są więc zbyt optymistyczne, chociaż spadło tempo redukcji zatrudnienia pracowników w niektórych przedsiębiorstwach.
Przedmiotem artykułu są osłony socjalne - szczególny i bardzo kosztowny sposób racjonalizacji zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego. Wprowadzenie w maju 1998 r. zmodernizowanych, uatrakcyjnionych osłon socjalnych w postaci Górniczego Pakietu Socjalnego podniosło efektywność tego rozwiązania aż 19-krotnie.
Komentarz do rozwiązań prawych zawartych w rządowym programie sanacji górnictwa, zapisanych w formie Górniczego Pakietu Socjalnego.
Górniczy Pakiet Socjalny amortyzuje ból rozstania z kopalnią, skłania do zmiany zawodu, a niektórych nawet do założenia własnej firmy. Pod parasolem GPS rodzi się nowa klasa: klasa z... odpraw.
Górniczy Pakiet Socjalny to część rządowego średniookresowego programu "Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998-2002". Zawarte w programie rozwiązania o charakterze finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym mają na celu umożliwienie kopalniom prowadzenie działalności gospodarczej trwale rentownej bez konieczności generowania strat dotacjami z budżetu państwa. Dokument ten jednocześnie zawiera zestaw instrumentów pomocowych dla długoletnich pracowników górnictwa, bądź ułatwia znalezienie zatrudnienia poza branżą.
Istotnym elementem reformy górnictwa węgla kamiennego jest restrukturyzacja zatrudnienia. Kluczem do restrukturyzacji zatrudnienia jest Górniczy Pakiet Socjalny. Artykuł omawia przebieg procesu odchodzenia górników z pracy i reakcje na proponowane odprawy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.