Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 147

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social competences
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
sytuacjach społecznych, nabywane przez jednostkę w toku treningu społecznego. Kompetencje społeczne nie mają struktury hierarchicznej, zaś ich związki wynikają z faktu, że na poszczególne kompetencje składają się pewne umiejętności elementarne, z których żadna w pojedynkę nie wystarcza do poradzenia sobie z rzeczywistą złożoną sytuacją społeczną. O kompetentnym radzeniu sobie stanowi połączenie wielu elementarnych umiejętności np. nadawanie, odbieranie i kontrolowanie komunikatów werbalnych i niewerbalnych, udzielanie wzmocnień społecznych, empatii, korzystnej autoprezentacji. Kompetencje społeczne są wielowymiarowe, specyficzne w treści w odniesieniu do dziedziny lub zadania, dynamiczne, tj. wzrastają w odpowiedzi na zmieniającą się sytuację , intencjonalne (ukierunkowane na cel) oraz kontekstualne, tzn. kontekst wyznacza oczekiwania, co do stosownego zachowania (takie samo zachowanie może być w jednej sytuacji uznane za umiejętne, a w innej nie). (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy rozpoznawania, kwalifikowania i rozwijania kompetencji społecznych absolwentów kształcenia zawodowego. (abstrakt oryginalny)
Na rynku pracy, oprócz kwalifikacji zawodowych i wykształcenia, coraz większego znaczenia nabierają kompetencje społeczne. Celem artykułu jest zaprezentowanie poziomu kompetencji społecznych studentów kierunku i specjalności "zarządzanie zasobami ludzkimi" jako przyszłych specjalistów do spraw zasobów ludzkich. W artykule dokonano przeglądu wybranych definicji kompetencji społecznych oraz badań empirycznych innych autorów poświęconych kompetencjom społecznym na rynku pracy. Następnie przedstawiono wyniki badań własnych przeprowadzonych za pomocą testu psychologicznego Kwestionariusz Kompetencji Społecznych.(abstrakt oryginalny)
. Kwestie kompetencji społecznych we współczesnej edukacji są nieustająco istotny wątkiem wobec dynamicznie zmieniającego się otoczenia organizacji i rynku pracy. Artykuł w pierwszej części podejmuje uzasadnienie prezentowanego w publikacji tematu. Druga część prezentuje recenzję monografii M. Grzesiaka, pt. Zintegrowany model kompetencji społecznych wobec wyzwań współczesnej edukacji. Podjęto dyskusję w odniesieniu do luki badawczej oraz aspektów merytorycznych publikacji.(abstrakt oryginalny)
Kompetencje społeczne są zespołem złożonych umiejętności nabywanych w toku interakcji z innymi ludźmi i warunkujących skuteczność radzenia sobie w różnego rodzaju sytuacjach społecznych. Umiejętności te mają charakter behawioralny, jednak u podstaw ich uczenia się, rozwijania i wykorzystywania leży osobowość - to przede wszystkim ona decyduje o tym, w jakie sytuacje dana osoba się angażuje, w jaki sposób je spostrzega, jak się w nich zachowuje, oraz o tym, czy i w jakim kierunku je przekształca. (fragment tekstu)
Kompetencje społeczne są pojęciem dość złożonym i trudnym do jednoznacznego zdefiniowania, ponieważ sprawności społeczne często utożsamiane są z określonymi predyspozycjami osobowościowymi, a ponadto można zaobserwować tendencje do łączenia stworzonych dotychczas definicji i zamiennego korzystania z nich1. Na predyspozycje osobowościowe zwraca uwagę Stephen Greenspan2. Kompetencje społeczne określa on jako umiejętności będące konsekwencją: temperamentu, czyli fizjologicznego aspektu relacji jednostki, charakteru, czyli pozytywnych zachowań społecznych, oraz świadomości społecznej. Ten sam autor ukazuje znaczące miejsce kompetencji społecznych w hierarchii kompetencji osobistych każdego człowieka. Kompetencje społeczne należą również do dwóch innych kategorii kompetencji człowieka: intelektualnych oraz emocjonalnych.(fragment tekstu)
Artykuł prezentuje wyniki autorskiego badania dotyczącego możliwości zastoso- wania kwestionariuszy osobowości jako narzędzi pomocnych w ocenie poziomu kompetencji społecznych ważnych w pracy zawodowej. W toku badania stwier- dzono liczne i istotne statystycznie związki między cechami osobowości i kom- petencjami społecznymi. Wyniki badania wskazują, że mierzone przy pomocy kwestionariuszy cechy osobowości są trafnymi predyktorami poziomu kompe- tencji społecznych w sytuacjach ekspozycji społecznej oraz sytuacjach wyma- gających asertywności. Na podstawie zgromadzonego materiału empirycznego, sugeruje się, że kwestionariusze osobowości warto wykorzystywać w procesie selekcji zawodowej na etapie badań preselekcyjnych kandydatów do pracy na stanowiskach wymagających wysokich umiejętności interpersonalnych. (abstrakt oryginalny)
Kompetencje społeczne są pojęciem, które robi oszałamiającą karierę w świecie biznesu. Choć cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, jednak z ich praktycznym stosowaniem i rozwijaniem bywa różnie. Dzieje się tak, ponieważ często są mylone z wrodzoną charyzmą lub temperamentem, a więc czynnikami, które są względnie stałymi cechami każdego człowieka. Tymczasem badacze są zgodni, że kompetencje społeczne to umiejętności, które kształtują się w ciągu życia człowieka poprzez zbieranie różnych doświadczeń w sposób naturalny, ale które można także świadomie w sobie rozwijać, stosując zaplanowany trening. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja możliwości zastosowania idei gier edukacyjnych jako narzędzi kształtowania kompetencji społecznych. Kompetencje społeczne zostały zidentyfikowane jako kluczowe elementy powodzenia absolwentów na rynku pracy. Projektując program kształcenia na kierunku Zarządzania WSEI w Krakowie poszukiwano innowacyjnego podejścia stymulującego w większym zakresie studentów do świadomego rozwijania swoich społecznych i budowania stabilnych podwalin pod rozwój zawodowy przez całe życie. Zwrócono się w kierunku idei i mechanizmów gier edukacyjnych i wykorzystano je do kształtowania kierunku studiów. W artykule zaprezentowano wnioski z przeglądu piśmiennictwa naukowego z zakresu gier edukacyjnych, a także zaprezentowano koncepcję programu kształcenia, do którego wykorzystane zostaną różne modele i typy gier edukacyjnych. Wprowadzą one do metod dydaktycznych urozmaicenie, dzięki któremu ma szansę wzrosnąć poziom kształcenia kompetencji społecznych. (abstrakt autora)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie problematyki kompetencji społecznych w strukturach Sił Zbrojnych RP i dyskusji jej dotyczącej. W opracowaniu starano się przedstawić najistotniejsze zagadnienia dotyczące kompetencji społecznych kadr dowódczych Sił Zbrojnych RP na podstawie przeprowadzonych badań własnych. W pierwszej części artykułu zaprezentowano istotę i rangę kompetencji społecznych w pracy z ludźmi. W głównym nurcie pracy zostały zaprezentowane wyniki badań, w których zademonstrowano poziom posiadanych i oczekiwanych kompetencji społecznych w samoocenie badanych dowódców. W wyniku przeprowadzonej analizy wskazano na występującą lukę kompetencyjną kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP wymagającą doskonalenia. Największą potrzebę systematycznego doskonalenia posiadanych kompetencji respondenci przedstawili w zakresie: przewodzenia, budowania dobrych relacji z ludźmi i w pracy zespołowej, kierowania konfliktami, doświadczenia zawodowego i motywowania podwładnych. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie i próba oceny umiejętności zawodowych w zakresie handlu międzynarodowego studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Podstawowym problemem zaprezentowanym w artykule są umiejętności zawodowe w zakresie handlu międzynarodowego w odniesieniu do zdobywanej wiedzy i warunków rynku pracy. W artykule wykorzystywano tradycyjne studia literaturowe, z elementami krytycznej analizy zebranych materiałów, opisową analizę przypadku (analiza jakościowa) oraz elementy analizy ilościowej (proste wskaźniki statystyczne). PROCES WYWODU: W części teoretycznej na podstawie studiów nad literaturą przedmiotu sformułowano wnioski dotyczące umiejętności zawodowych i przeprowadzono przegląd badań w tym obszarze. Część empiryczna opiera się na analizie specjalności handel zagraniczny w zakresie osiąganych efektów kształcenia i kształtowania umiejętności zawodowych. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: W literaturze przedmiotu brak jest dotychczas jednoznacznej definicji umiejętności zawodowych, uwzględniającej wszystkie najważniejsze cechy zaprezentowanej kategorii. Realizowany program kształcenia umożliwia studentom osiągnięcie efektów kształcenia i zdobycie umiejętności zawodowych w zakresie handlu międzynarodowego, pozwalających im znaleźć atrakcyjną pracę na rynku. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Analizy rozpoznawania potrzeb w zakresie umiejętności zawodowych pożądanych na rynku pracy mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zdobywania przez absolwentów uczelni atrakcyjnej pracy poprzez dostosowanie programu kształcenia do jego warunków i wymagań.(abstrakt oryginalny)
W dobie globalnej gospodarki informacyjnej kształcenie jest postrzegane jako podstawowy klucz do tworzenia bogactwa oraz konkurencyjności krajów i gospodarek. Globalizacja gospodarki światowej wymusza wzrost intensywności powiązań pomiędzy krajami świata, regionami, przedsiębiorstwami. Podstawą tych działań jest przepływ kapitału, technologii, usług, a przede wszystkim - ludzi. Większość europejskich szkół wyższych o profilu ekonomicznym, deklaruje międzynarodowy wymiar swojej oferty kształcenia. Umiędzynarodowienie procesu kształcenia przybiera różne formy i przebiega z różną intensywnością. Przejawia się nie tylko w mobilności studentów i kadry naukowo-dydaktycznej, studiowaniu i odbywaniu praktyk zawodowych poza krajem swojego pochodzenia, ale przede wszystkim w karierach międzynarodowych absolwentów. Niniejsze opracowanie oparto zatem na założeniu, że najważniejszym weryfikatorem międzynarodowego wymiaru procesu kształcenia jest zatrudnialność absolwentów w międzynarodowym środowisku biznesowym. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba wyjaśnienia przyczyn trudności w pokonaniu organizacyjnego kryzysu wzrostu w firmie ABC Sp. z. o.o. Wyniki obserwacji poczynionych podczas badań podłużnych prowadzonych w organizacji wskazywały, iż głównymi czynnikami utrudniającymi pokonanie występującego w firmie kryzysu kontroli są cechy osobowości i kompetencje miękkie prezesa zarządu - paradoksalnie głównego inicjatora zmian organizacyjnych w przedsiębiorstwie i najbardziej zainteresowanego powodzeniem tych zmian. Wyniki wywiadów pogłębionych przeprowadzonych w grudniu 2013 r. z prezesem zarządu i z zatrudnionymi w firmie menedżerami pozwalały przypuszczać, iż jedną z tych cech są tzw. kompetencje społeczne posiadane przez prezesa zarządu, stąd decyzja o użyciu testu psychologicznego "PROKOS". Uzyskane wyniki potwierdzają, iż kompetencje społeczne prezesa zarządu stanowią wyjaśnienie problemów związanych z przezwyciężeniem kryzysu kontroli w badanym przedsiębiorstwie. Autorzy opisują także występujące w badanym przedsiębiorstwie paradoksy zarządzania.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Praktyczny wymiar kompetencji społecznych w edukacji. Dymensje roli wychowawcy
61%
Rola wychowawcy klasy wymaga szeregu kompetencji, wśród których ważne miejsce zajmują kompetencje społeczne. Zaprezentowane wyniki badań własnych wyraźnie wskazują, iż podstawowym wymiarem funkcjonowania nauczycieli w przestrzeni edukacji gimnazjalnej jest realizacja funkcji dydaktyczno- organizacyjnych, a zatem odgrywanie ról: dydaktyka, kontrolera, organizatora. Uwarunkowania prawno-organizacyjne współczesnej polskiej szkoły z jednej strony intensywnie wymagają od nauczycieli sprawnego funkcjonowania w tym wymiarze, a z drugiej strony pozwalają na zdobywanie kolejnych stopni awansu zawodowego bez realnego, a nie tylko formalnego funkcjonowania w innych rolach, takich jak: mentor, mediator, doradca czy osoba wspierająca. Niepokoi fakt, iż niemała część wychowawców nie wykorzystuje nawet lekcji wychowawczej do bliższego poznania uczniów, nawiązania z nimi dialogu opartego na zaufaniu i szacunku, podjęcia próby rozmowy o kwestiach istotnych w okresie adolescencji. Świadczyć to może o niewystarczających kompetencjach społecznych poszczególnych nauczycieli, uwarunkowanych m.in. brakiem selekcji do zawodu pod kątem posiadanych kompetencji oraz niewystarczającym przygotowaniem kandydatów do tej profesji, co wymagałoby poważnych redefinicji w zakresie prowadzenia studiów wyższych pozwalających na uzyskanie kwalifikacji nauczycielskich. Jednakże okres studiów to zaledwie "zaczyn" rozwoju kompetencyjno-zawodowego, a zatem społeczność, w której pracuje nauczyciel, pisane i niepisane reguły społeczno-wychowawczego funkcjonowania czy klimat organizacyjny szkoły w istotnym stopniu formują (lub nie formują) nauczyciela do odgrywania pozadydaktycznych ról. Atrofia funkcji wychowawczych szkoły to proces oparty na błędnym kole: niewystarczające i nieskuteczne promowanie znaczenia wychowawczej roli szkoły przyczynia się do nieangażowania się przez gros nauczycieli w role inne niż dydaktyczne. Tym samym nauczyciele nie dają sobie okazji do swoistego treningu kompetencji społecznych w roli ad litteram wychowawcy, zwrotnie pogłębiając niewydolność szkoły w wymiarze wychowawczym, obejmującym przecież także modelowanie kompetencji społecznych u wychowanków. (fragment tekstu)
Kompetencje pracownicze od kilkudziesięciu lat znajdują się w sferze zainteresowania na różnych szczeblach: na poziomie makro (rządów państw i organizacji międzynarodowych, na przykład MOP , UE ), na poziomie mezo (instytucji krajowych i regionalnych, samorządu gospodarczego, szkół), na poziomie mikro (pracodawców oraz samych (potencjalnych) pracowników). (fragment tekstu)
The article presents an issue of socio-psychological competence in the con- ;ext of job activities of a contemporary employee. Theoretical presentations af competence definition and its models has been reviewed and its types have been presented. The competence components in the form of knowledge, skills and abilities, attitudes, as well as definite personality traits are particularly useful in the description. The article also includes a suggestion of how to define socio-psychological competence. (original abstract)
Wzrost znaczenia "kompetencji" pracowników wynika z faktu, że w dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości rynkowej zmienia się waga czynników decydujących o trwałym sukcesie firmy. Szczególnego znaczenia nabierają organizacje "uczące się", w których kładzie się nacisk na rozwój. Poszukiwanie źródeł przewagi konkurencyjnej poza dotychczasowymi (rozwiązania techniczne i organizacyjne), skierowane jest w stronę wykorzystywania potencjału pracowników. Szybkie tempo rozwoju firm generuje nowe formy zachowań profesjonalnych, można mówić nie tylko o pluralizmie różnych form aktywności pracowników, ale także ról, jakie oni pełnią. Współczesny pracownik postawiony jest przed koniecznością radzenia sobie w różnych sytuacjach, często nowych, nietypowych. W tych okolicznościach szczególnego znaczenia nabiera stwierdzenie Druckera, iż jedyną stałą rzeczą w naszym życiu jest zmiana. Reagowanie na zmiany, a co istotniejsze ich inicjowanie i wprowadzanie wymaga szczególnej cechy, jaką jest elastyczność*. Cecha ta, a także inne dyspozycje osobowościowe, np. otwartość, inicjatywa, czy gotowość do współpracy są niezbędne w sprawnym działaniu. Jednakże jak pokazują badania, także inne czynniki odgrywają ważną rolę w efektywnym radzeniu sobie z zadaniami zawodowymi. Należą do nich m.in. postawy, wiedza, zdolności i umiejętności. Razem z cechami osobowościowymi można je włączyć do kompetencji. wić szczególną umiejętność kierowania własnym życiem (samorozwój), którą Pietrasiński nazywa "kompetencją biograficzną" , a także wszelkie działania związanie z rozwojem i wprowadzaniem zmian we własnym życiu. (fragment tekstu)
18
Content available remote Kompetencje społeczne w pracy współczesnego menedżera
61%
Praca z ludźmi i skuteczne kierowanie nimi jest jedną z najbardziej podstawowych właściwości pracy menedżera. Konieczne jest zatem zwrócenie uwagi na rzeczywiste znaczenie kompetencji społecznych menedżera, które warunkują skuteczność jego działania na wielu płaszczyznach zawodowych. Realizowanie takich funkcji kierowniczych, jak wyznaczanie celów, motywowanie, budowanie zespołu i wiele innych, wymaga szeregu umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych. Kompetencje społeczne kształtują się przez całe życie. Ich poziom może zależeć od wielu różnych czynników, takich jak doświadczenie, czy cechy indywidualne jednostki. Jest możliwe świadome i ukierunkowane kształtowanie tych kompetencji. Rozwój w tym zakresie działa korzystnie nie tylko w odniesieniu do jednostki, ale ma pozytywny wpływ na zespół pracowniczy oraz może podnosić jakość funkcjonowania całej organizacji poprzez poprawę sprawności działania zespołu. (abstrakt oryginalny)
Podjęta w tym artykule problematyka wsparcia społecznego cieszy się dużą popularnością wśród wielu dyscyplin naukowych takich jak psychologia, pedagogika, a wsparcie społeczne należy do kluczowych terminów z zakresu promocji i ochrony zdrowia oraz działalności terapeutycznej. Jednak okazuje się, że posługiwanie się wsparciem, które stanowi rodzaj lekarstwa na różne dylematy i trudności życiowe nie jest powszechne w wyniku, czego wiele osób samotnie rozwiązuje swoje problemy Samopoczucie współczesnego człowieka wydaje się zagrożone szczególnie, że w obecnych czasach narażony jest na odbiór wielu bodźców płynących ze świata zewnętrznego i wewnętrznego. Sprawiają one, że kiedy pojawiają się sytuacje trudne, pozbawione wsparcia społecznego, często towarzyszy im stres. Brak wiedzy i umiejętności radzenia sobie w tych sytuacjach stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowa i samopoczucia człowieka.(abstrakt oryginalny)
In the conditions of entry of Ukraine into the European space, higher education should provide qualitative training of a specialist with an innovative type of thinking, high culture, economically competent, ability to adapt quickly to innovations. The article proposes to consider the readiness of future special educators to form the socio-economic competence of people with developmental problems. Diagnostic materials are provided on the readiness of students to "Special Education" for the formation of social and economic competence in persons with psychophysical disorders, as well as a special course on the problem for students of the Faculty of Pedagogy. (original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.