Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social cooperatives
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem artykułu było przedstawienie funkcjonowania formalnych i nieformalnych zasad współpracy w postaci sieciowania branżowego podmiotów ekonomii społecznej. Formalne polegają na zakładaniu konsorcjum spółdzielczego, którego zasady tworzenia zostały opisane na podstawie szczegółowej regulacji prawnej znowelizowanej ustawy o spółdzielniach socjalnych. W artykule wskazano również różnice między siecią a klastrem. Nieformalne sieci współpracy powstają na podstawie umowy zawartej między podmiotami, w wyniku inicjatywy oddolnej. Przykładem takiego przedsięwzięcia jest ogólnopolska sieć przedsiębiorstw społecznych funkcjonująca w branży szwalniczej o nazwie "Panato Bag", której działalność została opisana na podstawie danych z KRS oraz przeprowadzonego wywiadu. Powstała ona dzięki inicjatywie i zaangażowaniu spółdzielni socjalnej "Panato". Jest to organizacja, która osiągnęła sukces dzięki skutecznemu zarządzaniu, wielowymiarowej promocji i holistycznemu podejściu do działania.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie instytucjonalnych form wsparcia w procesie tworzenia i rozwoju spółdzielni socjalnych. W przypadku spółdzielni socjalnych ważna jest instytucjonalizacja wewnętrzna samych spółdzielni, jak również zewnętrzne wsparcie instytucjonalne. Założenie spółdzielni socjalnej stwarza możliwości aktywizacji zawodowej oraz społecznej. Jest to szansa dla osób, które mają małe szanse na znalezienie zatrudnienia oraz w związku ze swoją sytuacją życiową często są wykluczeni społecznie. Spośród przedsiębiorstw o charakterze społecznym spółdzielnia socjalna wyróżnia się szerokim zakresem możliwości pozyskiwania środków finansowych. Założyciele spółdzielni mogą otrzymać wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności z Funduszu Pracy, Europejskiego Funduszu Społecznego, korzystają również ze zwolnień podatkowych. Spółdzielnia socjalna może prowadzić również działalność pożytku publicznego, a przez to ubiegać się o środki publiczne, co w przypadku niektórych przedsiębiorstw społecznych jest niemożliwe. Z przeprowadzonych badania wśród spółdzielni socjalnych działających na terenie woj. podkarpackiego wynika, że najważniejsze instytucje, z którymi współpracują spółdzielnie socjalne to Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej, Urzędy Pracy, organizacje pozarządowe oraz samorządy lokalne. Główne formy wsparcia finansowego, z których skorzystały spółdzielnie to refundacja składek na ubezpieczenie społeczne oraz preferencyjne pożyczki. Praca zespołowa w spółdzielni socjalnej oraz wytrwałość w dążeniu do celu, a także przestrzeganie określonych norm etycznych i zasad, a także egzekwowanie praw i obowiązków dają optymalne efekty w dłuższej perspektywie. Dlatego ważne jest wsparcie instytucjonalne zarówno finansowe jak również doradcze i szkoleniowe w dłuższym czasie. Instytucjonalne formy wspierania rozwoju spółdzielni socjalnych mają istotny wpływ na ich funkcjonowanie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie funkcjonowania spółdzielczości socjalnej na obszarach wiejskich na przykładzie 14 spółdzielni socjalnych działających w gminach wiejskich województwa małopolskiego co najmniej od czterech lat. Na podstawie danych z KRS zbadano profil działalności, poziom zatrudnienia, okres prowadzenia działalności, podmioty założycielskie oraz sytuację finansową analizowanych jednostek przy wykorzystaniu metody indeksów dynamiki. Wyodrębniono spółdzielnie pod względem podmiotowości prawnej założycieli celem wskazania różnic. Wśród spółdzielni założonych przez osoby prawne w większości z nich (63%) nastąpił wzrost przychodów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Spośród podmiotów założonych przez osoby fizyczne 50% badanych odnotowała bardzo niskie przychody, co było powodem zaprzestania prowadzenia działalności. Wyniki badań wykazały, że największe szanse na rozwój mają spółdzielnie założone przez osoby prawne i świadczące usługi na rzecz organów samorządowych. (abstrakt oryginalny)
4
100%
W niniejszym opracowaniu autorka podjęła próbę określenia roli dofinansowania wkładu do spóódzielni socjalnej z Funduszu Pracy i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jako instrumentów przeciwdziałania bezrobociu. W toku badań autorka ustaliła, że sektor spółdzielni socjalnych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Otrzymywanie wsparcie ze środków ww. funduszy celowych nie jest istotnym stymulatorem wzrostu zainteresowania przystępowaniem do spółdzielni socjalnych przez osoby bezrobotne. Gdy porównuje się udział obu funduszy celowych w procesie aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, widoczne jest nieco większe zainteresowanie dofinansowaniem ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych niż z Funduszu Pracy.(abstrakt oryginalny)
5
75%
Spółdzielnie socjalne są jednym z narzędzi aktywnej polityki społecznej. Mają one na celu wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i prowadzenie do nich skierowanych działań inkluzyjnych poprzez reintegrację społeczno-zawodową. Dzięki temu osoby te odzyskują zatrudnialność w dalszych etapach swoich karier zawodowych i mogą prowadzić życie według modelu akceptowanego przez społeczeństwo. Spółdzielczość socjalna w Polsce rozwija się od ponad 10 lat, co pozwala na analizę skuteczność tych organizacji w zakresie ich celów działania. Tego typu analizy są szczególnie istotne ze względu na fakt, że spółdzielczość socjalna jest hojnie wspierana i promowana przez władze krajowe. Warto zatem dowiedzieć się, czy należy przeznaczać znaczne środki budżetowe na rozwój tego typu organizacji. Referat został oparty na wynikach badań ankietowych prowadzonych na grupie 116 założycieli oraz 74 pracowników najemnych z 42 spółdzielni socjalnych z województwa łódzkiego w okresie od grudnia 2013 do czerwca 2014 roku Badania te były częścią większego projektu związanego z oceną skuteczności spółdzielczości socjalnej w zakresie reintegracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w Polsce. Prowadzono je w województwie łódzkim i podjęto próbę dotarcia do wszystkich 82 spółdzielni socjalnych zarejestrowanych w regionie na koniec listopada 2013 roku. Przeprowadzone analizy pozwoliły zweryfikować spółdzielnie socjalne jako skuteczną metodę ograniczania wykluczenia społecznego poprzez reintegrację zawodową. Spółdzielców socjalnych trzeba oceniać osobno w dwóch podgrupach, tj. pracowników najemnych oraz założycieli. Różnili się oni stopniem oddalenia od otwartego rynku pracy, co wynikało z różnej skali problemów wpływających na ich zagrożenie ekskluzją społeczną. Pracownikami byli ludzie o małym stopniu samodzielności, oczekujący na zaproponowanie im gotowych rozwiązań ich sytuacji społeczno-zawodowej. Założyciele to ludzie o zupełnie innej charakterystyce - samodzielni i przedsiębiorczy. Spółdzielnia socjalna dała im możliwość przezwyciężenia chwilowych problemów poprzez założenie przedsiębiorstwa będącego często spełnieniem ich marzeń i pasji. Dzięki pracy w spółdzielni przedstawiciele obu podgrup rozwijali kompetencje w zakresie umiejętności zawodowych i postaw. Dzięki temu stawali się atrakcyjnymi do zatrudnienia przez pracodawców z otwartego rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Osoby niepełnosprawne w Niemczech często znajdują pracę w spółdzielniach i zakładach pracy chronionej. W prawie niemieckim nie funkcjonuje odrębne pojęcie spółdzielni socjalnej. Takim mianem określa się spółdzielnię, która realizuje cele społeczne (nie mające celu zarobkowego, nie nastawione bezpośrednio na zysk), jak też taką, która jest tworzona przez osoby niepełnosprawne albo zagrożone wykluczeniem społecznym, np. długotrwale bezrobotnych, niewidomych, inwalidów wojennych. Głównym celem spółdzielni jest wspieranie socjalnych i kulturalnych interesów jej członków. Zakład pracy chronionej to instytucja, której celem jest integracja osób niepełnosprawnych poprzez włączanie ich w życie zawodowe. Przepisy niemieckie nie przewidują, w jakiej formie prawnej ma być prowadzony zakład pracy chronionej i często zakłady te są otwierane przez spółdzielnie. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Dostosowanie funkcjonowania spółdzielni socjalnych do RODO
75%
Celem poniższego opracowania jest dokonanie omówienia regulacji prawnych w zakresie dostosowania funkcjonowania spółdzielni socjalnych do nowych wymogów ochrony danych osobowych. Z uwagi na fakt, że RODO nie daje konkretnych rozwiązań, każdy podmiot musi samodzielnie opracować procedurę wdrożenia przepisów. Nie będzie to proste w przypadku niektórych podmiotów ekonomii społecznej, takich jak spółdzielnie socjalne, szczególnie założone przez osoby fizyczne i działające lokalnie, o ograniczonych zasobach ludzkich i kapitałowych.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na czynniki warunkujące efektywną rehabilitację zawodową uczestników warsztatów terapii zajęciowej oraz omówienie roli WTZ w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami, a także modelowych rozwiązań, które prowadzą do wejścia na rynek pracy uczestników/ absolwentów WTZ. Przedstawiono przykłady dobrych praktyk w zakresie aktywizacji zawodowej realizowanej przez WTZ we współpracy z Zakładem Aktywności Zawodowej (tzw. rozwiązanie modelowe), a także inne rozwiązania promujące ideę zatrudniania osób z niepełnosprawnościami przez spółdzielnie socjalne osób prawnych będące innowacyjnymi i alternatywnymi formami wspierania aktywności zawodowej w stosunku do ZAZ czy ZPCH. Ponadto przedstawiono możliwości wspierania spółdzielni socjalnych osób prawnych przez jednostki samorządu terytorialnego poprzez stosowanie klauzul społecznych oraz korzyści z nich wynikających.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą uchwycenia zależności między dofinansowaniem ze środków publicznych a dynamiką wzrostu liczby spółdzielni socjalnych na Dolnym Śląsku. Lata 2006-2012 to systematyczny, acz nieregularny rozwój tej formy przedsiębiorczości. Liczne przywileje związane z jej prowadzeniem stanowią zachętę do podjęcia ryzyka ich utworzenia. Społeczny charakter spółdzielni socjalnych stanowi normatywne rozwinięcie koncepcji przedsiębiorstwa społecznego. Nie ulega wątpliwości, że koncepcja ta, choć normatywnie słuszna, nie jest spójna ze współczesną walką konkurencyjną. W tej pracy postawiono tezę, że dynamika rozwoju spółdzielczości socjalnej w dużej mierze zależna jest od dodatkowych środków przeznaczanych na aktywizację osób i podmiotów, mogących stanowić potencjalnych założycieli. Posłużono się tu autorskimi badaniami oraz analizą projektów dofinansowanych z funduszy strukturalnych.(abstrakt oryginalny)
Spółdzielnie socjalne to szczególne formy gospodarowania, których celem jest reintegracja zawodowa osób zagrożonych marginalizacją i w rozwoju których udział biorą instytucje państwa. Celem rozważań w artykule jest wykazanie, że godzenie interesów instytucji państwa oraz interesów członków spółdzielni może być źródłem konfliktów. Badania oparto na studium literatury dotyczącej czynników rozwoju spółdzielni socjalnych. Wykorzystano studium przypadku projektu rehabilitacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi realizowanego w Szwecji w 2009 we współpracy państwa ze spółdzielniami socjalnymi. W toku analizy wykazano, że we współpracy opartej na kontraktowaniu zadań publicznych mogą pojawiać się konflikty, wynikające m.in. z niejasno sformułowanych celów. Wskazano również na znaczenie państwa jako regulatora, tworzącego ramy prawne dla rozwoju spółdzielni socjalnych. Poruszono kwestię rozwoju tych podmiotów w Polsce oraz ich odmienności względem spółdzielni w Szwecji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest prezentacja działalności organizacji pozarządowej, promującej aktywność życiową i społeczną osób starszych, reprezentujących osiedlową społeczność lokalną. Aktywność ta została rozbudzona dzięki budowanej siłami społecznymi biznesu na tym terenie, spółdzielni socjalnej, zatrudniającej osoby bezrobotne i jednocześnie miejsca zaspokajającego podstawowe potrzeby życiowe (bytowe, zdrowotne, kulturowe) społeczności lokalnej. W tym przypadku organizacja pozarządowa zastąpiła zobowiązane do pomocy osobom starszym instytucje osiedlowe i instytucje pomocy społecznej a jej działania rozbudziły ideę samopomocy i integracji sąsiedzkiej mieszkańców osiedla mieszkaniowego.(abstrakt autora)
12
Content available remote Spółdzielnia socjalna jako instrument rozwoju społeczności lokalnych
75%
Spółdzielczość socjalna jest wciąż nowatorską formą działalności gospodarczej, która dzięki dofinasowaniu ze środków Unii Europejskiej staje się z roku na rok coraz popularniejsza. W związku z tą obserwacją rozwój tego typu spółdzielczości może zmienić porządek gospodarczy w Polsce, stać się realną alternatywą na rynku pracy, a także przyczynić się dla rozwoju społeczności lokalnej. Spółdzielnie socjalne, z uwagi na ich z natury lokalny i samorządny charakter, stanowią olbrzymią szansę dla lokalnej gospodarki. W związku z powyższym w artykule przedstawiono przydatność funkcjonowania spółdzielni socjalnej zarówno w rozwiązywaniu problemów społecznych czy też w rozwoju lokalnej społeczności. Ponadto omówiono syntetycznie uwarunkowania rozwoju spółdzielni socjalnych oraz korzyści z ich funkcjonowania.(abstrakt oryginalny)
Spółdzielnie socjalne są ważnym elementem zmniejszającym wykluczenie społeczne na lokalnym rynku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ustawodawca wprowadził radykalne zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych. Narzuciła możliwość tworzenia konsorcjum kooperacyjnego pomiędzy spółdzielniami socjalnymi a organizacjami, które wspierają wówczas w budowanych stabilnych miejscach pracy dla osób przedawnionych. Ten rozwiązanie pomaga poprawić jego potencjał ekonomiczny i rozwiązać problemy związane z umową o zamówienia publiczne a konsorcjum spółdzielcze może również nakładać ograniczenia. Jednym z nich są dodatkowe akty administracyjne i finansowe odpowiedzialność nakłada na członków konsorcjum spółdzielczego. W artykule czytelnik znajdzie również informacje o przyszłości rozwój spółdzielni socjalnych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie dynamiki powstawania spółdzielni socjalnych oraz ich możliwości w sferze społeczno-ekonomicznej. Spółdzielnie socjalne są jednym z podmiotów ekonomii społecznej w Polsce. Stanowią jednocześnie podmiot klasyfikowany najbliżej i najczęściej jako przedsiębiorstwo społeczne ze względu na społeczną misję, jak również część zysku przeznaczaną na ten cel. Państwo polskie ma nadal trudności we wprowadzeniu społecznej gospodarki rynkowej, a socjalne transfery nie są w stanie załatwić wszystkich problemów, gdyż koncepcja ta działa jedynie wtedy, gdy nie jest traktowana wyrywkowo, jest stosowana według wszystkich zasad, tzn. spójnie, w długim okresie i przede wszystkim w kategoriach ładu gospodarczego. W związku z powyższym, jak również w obliczu problemów społeczno-gospodarczych, jakie będzie generować epidemia, autorzy opracowania upatrują w spółdzielni socjalnej jako przedsiębiorstwie społecznym - podmiotu wyręczającego państwo w mierzeniu się z takimi problemami jak bezrobocie, bezdomność czy niepełnosprawność. (abstrakt oryginalny)
W artykule jako główny cel wyznaczono przedstawienie wagi kapitału społecznego w spółdzielniach socjalnych. Struktura opracowania zawiera m. in. takie elementy, jak: opis społecznego podejścia do zarządzania współczesnymi organizacjami, kapitał społeczny oraz definicje spółdzielni socjalnych. Ponadto, ostatnią część artykułu stanowią wyniki badań empirycznych, dotyczących kształtowania się kapitału społecznego w spółdzielniach socjalnych. Dla opracowania artykułu wykorzystano takie metody badawcze jak: studia literatury przedmiotu, synteza zebranego materiału, badania ankietowe oraz wnioskowanie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest sprawozdaniem z debaty "Przedsiębiorczość społeczna w społecznej gospodarce rynkowej. Szansa dla młodych na rynku pracy - Spółdzielczość socjalna". Debata została podzielona na III części - teoretyczną, praktyczną oraz panel dyskusyjny. W ramach debaty zostały poruszone aspekty prawne, ekonomiczne i społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem spółdzielni socjalnych. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Przemiany prawa spółdzielczości socjalnej w Polsce
75%
Artykuł omawia przebieg prac legislacyjnych i programowych dotyczących spółdzielni socjalnych z ostatnich dziesięciu lat. Stanowią one nową formę prawną łączącą cechy spółdzielni pracy i organizacji pozarządowej. Zaprezentowane zostały analizy porównawcze wskazujące różnice pomiędzy tradycyjnymi spółdzielniami pracy a spółdzielniami socjalnymi, jak również analiza poszczególnych faz zmian prawnych. Artykuł stanowi z jednej strony materiał analityczny odnoszący się do dyskusji nad koncepcjami spółdzielczości socjalnej, z drugiej zaś stanowi opis procesu legislacyjnego odnoszącego się do polityki społecznej wskazującego wpływ sporów programowych na ostateczny kształt aktów prawnych. W artykule zaprezentowano również kierunki dalszych prac i koncepcje działań programowych w zakresie spółdzielczości socjalnej.(abstrakt oryginalny)
Spółdzielnie socjalne mające na celu reintegrację zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym stanowią od wielu lat ważny instrument w polityce rynku pracy wielu krajów. Funkcjonowanie polskich spółdzielni socjalnych ma znacznie krótszą, zaledwie kilkuletnią historię. Możliwość wsparcia procesu rozwoju tych podmiotów jest uzależniona od wiedzy na temat warunków ich funkcjonowania. Pierwsze kompleksowe badania nad kondycją i działalnością spółdzielni socjalnych - pt. "Monitoring spółdzielni socjalnych 2010" - w Polsce zostały przeprowadzone w 2011 r. To ogólnopolskie badanie w znaczący sposób wypełnia deficyt informacji o sytuacji środowiska spółdzielców socjalnych. W niniejszym artykule została przedstawiona specyfika oraz wybrane wyniki tego badania. Omówione zostały kluczowe wymiary sytuacji krajowych spółdzielni socjalnych, a więc scharakteryzowano strukturę organizacyjną, pola działalności, sytuację finansową, zakres i formy wsparcia z jakich korzystają spółdzielcy i oceny rozwiązań prawnych. Przedstawiony materiał pozwala nie tylko ocenić stan polskiej spółdzielczości socjalnej, ale także daje możliwość zdiagnozowania potrzeb tego środowiska.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie przedsiębiorczości społecznej na obszarach wiejskich na przykładzie spółdzielni socjalnych mających siedzibę w gminach wiejskich woj. mazowieckiego. Ustalono, że spośród 32 jednostek funkcjonujących co najmniej od 2014 roku, na rynku utrzymało się tylko 10. Na podstawie danych z KRS zbadano profil działalności, poziom zatrudnienia, okres prowadzenia działalności, podmioty założycielskie oraz sytuację finansową przy wykorzystaniu metody indeksów dynamiki oraz wskaźnika rentowności sprzedaży (ROS). Wyodrębniono spółdzielnie pod względem podmiotowości prawnej założycieli, celem wskazania różnic. Wśród podmiotów założonych przez osoby prawne występuje stabilna sytuacja finansowa dla 80% analizowanych jednostek. We wszystkich z nich nastąpił wzrost przychodów w porównaniu do roku ubiegłego a 80% z nich odnotowała zysk oraz dodatni ROS. Spośród spółdzielni założonych przez osoby fizyczne 80% wykazało stratę z prowadzonej działalności oraz ujemny ROS w trzech ostatnich latach prowadzonej działalności. Wyniki badań wykazały, że największe szanse na rozwój mają spółdzielnie socjalne założone przez osoby prawne i świadczące usługi użyteczności publicznej. (abstrakt oryginalny)
Celem przedstawianych w niniejszym artykule badań jest ocena oddziaływania warmińsko-mazurskich spółdzielni socjalnych na gospodarkę lokalną za sprawą wydatkowanych przez nie środków. Badania przeprowadzono w roku 2012 r. Zastosowano w nich metodę ankiety bezpośredniej. Podmiotem badań były spółdzielnie socjalne z terenu Warmii i Mazur, które korzystały ze wsparcia publicznego przy uruchamianiu działalności gospodarczej (były to więc podmioty nowe, które rejestrowały i uruchamiały własną działalność gospodarczą, jak również dokonywały nakładów inwestycyjnych związanych z uruchomieniem tejże działalności w 2012 r.). Łącznie badaniu poddano 8 spółdzielni socjalnych spełniających powyższe kryteria.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.