Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social development theories
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pierwszej części artykułu przedstawiono kontrowersje wokół pojęcia "społeczeństwo obywatelskie". Następnie omówiono nurty społeczeństwa obywatelskiego przed 1989 r. i bariery jego rozwoju w Polsce po 1989 roku.
This article attempts to show the asymmetry in the framework of theoretical sociology. This asymmetry concerns the unambiguous domination of Western sociological theoretical systems over theoretical systems from outside theWest's boundaries.We have in mind here the intellectual domination of representatives of countries of the North over countries of the South. It may be agreed simultaneously that such an asymmetry is acceptable and reasonable, and that it is unjust to ascribe unique truth and appropriateness to the theories of the North in explaining all the phenomena of the whole world-North and South alike. Thus in this article we present, in the historical perspective, selected sociological theories-in our opinion the most important ones-which confirm the validity of the domination of sociological theories of Europe and North America. We reach back to the first sociological systems of, among others, Auguste Comte, Herbert Spencer, Emile Durkheim, and Max Weber, and the theories of social development. These latter are important in that it is precisely within their framework that two kinds of theories emerged with clear input from scholars of the South: dependency theory and endogenous theories of social development.(original abstract)
W bardzo ogólnym ujęciu socjologia jest nauką, która zajmuje się opisem społeczeństw i ich rozwojem. W tym kontekście zainteresowania cywilizacjami mogą stanowić jeden z ważniejszych problemów badawczych oraz stymulować syntezę różnych kierunków i koncepcji myślowych w celu tworzenia nowoczesnych ujęć teoretycznych. Artykuł przedstawia wybrane teorie cywilizacji, które funkcjonują głównie w przestrzeni nauk społecznych. Szczegółowe analizy dotyczą teorii sformułowanych, m.in. przez O. Spenglera, F. Konecznego, S. Huntingtona, S. Eisenstadta czy F. Fukuyamę. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono marksowską teorię rozwoju społecznego oraz funkcjonalną teorię rozwoju. Na koniec przedstawiono próbę oceny koncepcji Parsonsa.
W artykule podejmuje się próbę wypracowania podstaw ogólnej teorii transformacji. Wychodzi się przy tym od pojęcia rozwoju społecznego i ujęć teoretycznych dotyczących tego zjawiska. W tym kontekście eksponuje się niektóre dylematy badania dynamiki społeczno-kulturowej, zmierzając nieustannie do wypracowania przesłanek nowych ujęć modelowych. Ogólna teoria transformacji może wykorzystywać dorobek nie tylko teorii rozwoju społecznego, lecz także różnego typu koncepcje dotyczące zmian dokonujących się w sferze osobowości, poznania naukowego, prądów artystycznych, przeobrażeń światopoglądowych, religijnych itp. Badanie procesów transformacji w jej różnych przejawach związane jest nieodłącznie z przekształceniami dokonującymi się w sferze poznawczej i aksjonormatywnej. (abstrakt oryginalny)
Autorzy podejmują problem rozwoju Unii Europejskiej w kontekście licznych sprzeczności w procesach konwergencji monetarnej oraz technologicznej i informacyjnej asymetrii, które w uwarunkowaniach globalizacji gospodarki światowej mają zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki społeczne. Prognozy społecznych efektów przejścia do neoliberalnego modelu rozwoju zostały uzupełnione poprzez wnioski wskazujące na nierówną kompensację asymetrii społecznej w krajach członkowskich ze strony funduszy strukturalnych Unii Europejskiej i funduszu spójności. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki determinacji zjawisk społecznych. Zagadnienie to zostało przedstawione według wykładni poznańskiej szkoły metodologicznej, mając na uwadze dorobek naukowy J. Kmity, L. Nowaka, J. Topolskiego i J. Sucha.
Światowy kryzys ekonomiczny, który nastąpił w 2008 roku, stanowi okoliczność uzasadniającą przypomnienie teorii ekonomicznych, które wbrew powszechnie propagowanym twierdzeniom, że wystąpienie w obecnych czasach kryzysów o rozmiarach wielkiego kryzysu lat 30. jest niemożliwe, akceptowały naturalną cykliczność rozwoju ekonomicznego, a w konsekwencji przyjmowały możliwość wystąpienia kryzysów o rozmiarach zbliżonych do tzw. wielkich kryzysów. Jednym z bardziej znanych przedstawicieli tego nurtu ekonomii jest amerykański ekonomista pochodzenia indyjskiego Ravi Batra, który od lat specjalizuje się w konstruowaniu prognoz gospodarczych, podając niezwykle precyzyjne daty przyszłych zdarzeń ekonomicznych i społecznych. W opracowaniu zostanie przedstawiony przegląd metod, które pozwoliły temu autorowi opracowywać jego prognozy, tj. organizacja społeczeństwa w ujęciu opracowanym przez Prabhat Randźan Sarkara i wynikające z tej koncepcji prawo cyklu społecznego, a następnie analizy cykli społecznych i ekonomicznych wybranych krajów. (fragment tekstu)
9
Content available remote Społeczno-ekonomiczne uwarunkowania rozwoju społeczeństwa informacyjnego
67%
Różnorodność aspektów rozwoju społeczeństwa informacyjnego (SI) stanowi przedmiot badań wielu dyscyplin nauki. W badaniach tych występują trudności merytoryczne i metodologiczne jak np. brak akceptowanej definicji SI, znaczne koszty pozyskiwania danych, ułomność oraz ich szybka dezaktualizacja. Problemem w procesach badania stopnia rozwoju SI w ujęciu globalnym (np. poszczególnych krajów UE) oraz regionów w skali krajowej jest ciągłe doskonalenie mierników i statystycznych metod pomiaru. Przy większym stopniu skomplikowania, o czym mowa w artykule, wskazuje się na transformację tych trudności do badań zaawansowania rozwoju SI w odniesieniu do mikroregionów (np. powiatów ziemskich Podkarpacia). (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszej monografii jest społeczne postrzeganie społeczeństwa obywatelskiego Polski na przełomie XIX i XX wieku. W pierwszym rozdziale autor przedstawia dwie "główne" idee postrzegania społeczeństwa obywatelskiego - republikańskie i liberalne. Omówiono odmienność społeczeństwa realnego socjalizmu i wyjątkowości Polski na tle pozostałych krajów bloku wschodniego w kontekście koncepcji "ułomnego społeczeństwa obywatelskiego". Wykazano, że ułomności owe dotknęły, uznawaną przez wielu niemal za synonim społeczeństwa obywatelskiego "Solidarność". W drugim rozdziale scharakteryzowano główne nurty socjologiczne i ekonomiczne społeczeństwa obywatelskiego w Polsce po 1989 r. Ostatni rozdział ma charakter empiryczny. Przedstawiono w nim rezultaty badań, które miały na celu ustalenie tego, jak na społeczeństwo obywatelskie patrzą zwykli Polacy, w jakich kategoriach je postrzegają i czy łączą je w jakimś stopniu ze sferą polityki.(fragment wstępu)
Veblen zastosował całościowy sposób ujmowania zjawisk społecznych wypracowany przez nurty w amerykańskiej myśli społecznej do wyjaśnienia genezy i kierunków rozwoju działalności gospodarczej w ramach instytucjonalnych ograniczeń. Z tego względu jego teoria społeczno-ekonomiczna stanowi znaczący przyczynek w analizach kapitalizmu. Zdaniem Veblena i następców, ekonomia nie może ograniczać swojego pola badawczego do zjawisk rynkowych. Powinna integrować się z innymi naukami społecznymi, by odpowiedzieć nie tylko na pytanie, jak zachowują się ludzie, lecz także, dlaczego tak się zachowują. Takie trendy obserwuje się między innymi we współczesnej socjologii ekonomicznej, subdyscyplinie socjologii. Przeprowadzona przez Veblena analiza kształtowania się "modelu konsumpcji" zachowuje aktualność i dzisiaj. W zakres analizy włączył nawyki kulturowe, formy i tradycje kultów religijnych, ruchy emancypacyjne kobiet, grupy etniczne, rasy ludzkie itp. Odkrył on istotne prawidłowości kształtowania się "konsumpcji masowej", rozumianej jako zjawisko kulturowo-społeczne współczesnego kapitalizmu. Veblenowska "konsumpcja na pokaz" weszła na trwałe do aparatury pojęciowej analiz mikroekonomicznych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.