Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social engineering
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule podjęto próbę obrony tezy, że wątki obecne w idei nauk o polityce publicznej są bardzo zbliżone do tego, co było artykułowane jako sedno naukowego podejścia do polityki społecznej. Argumentacja będzie przebiegała od pokazania, że pojęcia polityki publicznej i polityki społecznej mają wspólny rdzeń semantyczny, a w klasyfi kacjach tej pierwszej można odnaleźć tę drugą. Gdy przejdziemy od rozważań defi nicyjno-klasyfi kacyjnych do dyskusji o istocie naukowego podejścia do polityki publicznej lub społecznej, wówczas zobaczymy kolejne wspólne wątki. Jednym z kluczowych jest orientacja socjotechniczna, w szczególności jej trzon w postaci modelu racjonalnego rozwiązywania problemów z uwzględnianiem zagadnienia wartości. Po wykazaniu, że pod względem pojęciowym i metodologicznym mamy do czynienia z pojęciami i podejściami bardzo bliskimi, przedstawiony zostanie ostatni argument, czyli teoria i badania polityki społecznej jako nauki i praktyki inspirowane przez teorie i badania polityki publicznej (oraz governance, czyli rządzenia). (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wybrane aspekty poznawcze i emocjonalne socjotechniki mediów
100%
Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jakie emocjonalne i poznawcze czynniki wywierają wpływ na zdolności analityczne i percepcyjne człowieka w kontekście socjotechnicznego wpływu mediów. Autor w eklektyczny sposób odnosi się do wybranych modeli, teorii i perspektyw dotyczących mechanizmów ludzkiego myślenia, emocji i dokonywanych wyborów. Analizie zostają poddane dwa tryby działania umysłu, automatyzmy myślenia, heurystyki oceniania, błędy poznawcze oraz wpływ emocji na percepcję(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań są relacje socjotechniki i psychotechniki oraz działalności public relations. Upraszczając problem - socjotechnikę i psychotechnikę pojmujmy tu analogicznie, jak PR, czyli działalność sterowania mentalnością, zachowaniami jednostek i zbiorowości społecznych, przy uwzględnieniu interesów i potrzeb sterowanych oraz norm i wartości moralnych. PR nie ograniczamy przedmiotowo i funkcjonalnie jedynie do komunikacyjnej działalności marketingowej czy też narzędzia zastępującego lub wspomagającego działalność reklamową. Public relations w przyjętym tu rozumieniu to nie tylko kreowanie tożsamości i pozytywnego wizerunku i reputacji organizacji w otoczeniu czyjej pośrednik z nim, lecz również element i funkcja zorientowanej na otoczenie kultury organizacyjnej. (fragment tekstu)
Zastanówmy się więc nad podstawowymi czynnikami determinującymi postawy wobec pracy. Celem tej refleksji jest wytyczenie kierunku, w jakim należy przekształcać sytuację człowieka w procesie pracy, by bez przymusu fizycznego czy ekonomicznego wywołać pozytywne postawy wobec pracy, oparte w głównej mierze na presji moralnej. (fragment tekstu)
Inżynieria społeczna lub, inaczej mówiąc, socjotechnika są kluczem do sukcesu reengineeringu rozumianego jako rewolucyjna metoda zarządzania.
The present paper presents various social influence techniques - practices aimed at increasing the likelihood that people will comply with requests, persuasion and suggestion they are addressed with. It describes sequential techniques ('foot-in-the-door', 'door-in-the-face', 'foot-in-the-face',' low ball') as well as techniques based on cognitive mechanisms ('that's not all', 'even a penny helps', 'dialogue involvement') or on emotional mechanisms ('induction of guilt', 'embarrassment', 'fear-then-relief'). The paper also presents examples of using the above mentioned techniques with special focus on some which were taken from political life. (original abstract)
Socjotechnika jest pojęciem, które często mylnie utożsamia się jedynie z podstępnymi zabiegami manipulacyjnymi. Tymczasem jest to bardziej złożona refleksja naukowa, której zastosowanie możliwe jest w wielu obszarach życia społecznego. W proponowanym opracowaniu przygotowanie, a następnie wdrożenie procesów konsultacyjnych ma się odbyć z wykorzystaniem wiedzy o tym, czym jest socjotechniczne modelowanie zachowań społecznych i jakie instrumenty tego działania można zastosować, by dany proces konsultacji nie tylko właściwie przygotować, ale aby przyniósł on spodziewane rezultaty. Podstawowa teza opracowania zawiera się w twierdzeniu, że inicjowanie procesu konsultacji pomiędzy - najczęściej - przedstawicielami władzy a obywatelami, np. na poziomie samorządu terytorialnego, posiada wiele cech charakterystycznych dla socjotechniki. Artykuł jest jednak nie tylko próbą wskazania wątków socjotechnicznych w aktywnościach, jakimi są konsultacje społeczne, ale również postulatem uwzględnienia ich w szerszym kontekście społecznym. Jego odzwierciedleniem jest z kolei coraz popularniejsza koncepcja laboratoriów społecznych. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego wskazuje się na konieczność powoływania i wykorzystywania urban lab. Urban lab to nic innego jak swoiste laboratorium miejskie, w którym m.in. wypracowywane są i testowane pomysły oraz rozwiązania oparte na innowacjach i zaangażowaniu obywateli, np. w ramach procesów konsultacyjnych dla dalszego rozwoju lokalnych społeczności. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu zaprezentowano wybrane (pod kątem socjogramu) i ważne cechy charakterystyczne dla procesu zmian. W drugiej omówiono istotę, rodzaje, sposób konstrukcji i ograniczenia stosowania socjogramu. W końcowej części trzeciej przedstawiono kierunki i możliwości wykorzystania socjogramu jako techniki pomocniczej przygotowania i wdrażania zmian.
Purpose: The aim of the publication is to present the problems related to the impossibility of unambiguous verifiability of forecasts formulated on the basis of science and concerning the future of human civilisation. This problem gives rise to completely new phenomena and triggers mechanisms that lead to the emergence of persuasive mechanisms, taking on a self-contained meaning, requiring reflection and analysis. Methodology/approach: The analysis is based on a hermeneutic method exploring the rootedness of the texts analysed in a wider cultural context. Limitations: The research focuses on showing the current state of these phenomena, hence the references to recent data and publications entering the publishing market. Implications: Research on current phenomena is burdened with the danger of subjectivism. However, it allows to bring the analysis of the phenomena closer to current problems. Value: The study is intended for researchers of environmental awareness issues and the debate over the prospect of a climate catastrophe. (original abstract)
Termin "socjotechnika" może być rozumiany trojako. Pierwsze rozumienie identyfikuje socjotechnikę jako walor nauk społecznych. W drugim rozumieniu socjotechnika jest traktowana jako rodzaj postępowania celowościowego, którym indywidualny lub zbiorowy sprawca posługuje się w procesie sterowania grupą społeczną, aby osiągnąć zamierzone cele. Po trzecie zaś terminu tego używa się dla nazwania nauki praktycznej, której zadaniem jest projektowanie postępowania celowościowego na podstawie przyjętego systemu wartości i uznanych twierdzeń teoretycznych. W niniejszym opracowaniu socjotechnikę rozumie się jako zespół zaleceń, dotyczących systemu społecznego organizacji. Przedmiotem tych zaleceń może być zarówno utrzymanie istniejących zachowań członków organizacji, jak i spowodowanie zmian tych zachowań. (fragment tekstu)
W artykule omówiono istotę pojęcia władzy. Przedstawiono przymus jako instrument sprawowania władzy państwa i władzy społeczeństwa nad jednostkami. Wyodrębniono trzy formy przymusu: odstraszanie, karanie i dyscyplinowanie. Przypisano im trzy mechanizmy oddziaływania socjotechnicznego w skali makro - intensyfikację lęku, deprywację oraz programowanie.
12
Content available remote Socjotechnika w gospodarce przestrzennej
84%
Celem artykułu było przedstawienie możliwości wykorzystania wiedzy socjotechnicznej w kształtowaniu i wzmacnianiu ładu przestrzennego w miastach. Szczegółowo zaprezentowana została procedura użycia zespołu dyrektyw socjotechnicznych opisujących, jak wprowadzać celowe zmiany przy użyciu określonych środków, na bazie oceny i ustalonych wartości. Autorka zaprezentowała możliwości wykorzystania socjotechniki urbanistycznej, posługując się przykładami z zakresu planowania przestrzennego, funkcjonowania miast oraz monitorowania tego funkcjonowania. Wskazane zostały najbardziej pożądane przyszłe kierunki przemian miejskich jednostek osadniczych w Polsce. Wyniki rozważań wskazują, w jaki sposób należy łączyć wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii i gospodarki przestrzennej w miastach z możliwymi, a nawet pożądanymi działaniami zmierzającymi do osiągania zamierzonych celów w funkcjonowaniu miasta i jego rozwoju(abstrakt oryginalny)
Żadna szanująca się agencja reklamowa nie może pozwolić sobie na kupowanie fanów, gdyż po pierwsze, jest to złamanie zasad fair play, a po drugie, jest to po prostu niezgodne z prawem. Taki podmiot musi liczyć się nie tylko ze środowiskowym ostracyzmem, ale także z ludźmi, którzy pewnego dnia mogą po prostu się zbuntować i najzwyczajniej w świecie odlajkować profil (chociażby po nagłośnieniu sprawy w mediach). Ludzie nie mogą być traktowani jak towar, tylko po to, by figurować jako liczba w raporcie dla klienta. Działanie takie mści się przy głębszej analizie społeczności. Jest to także narażenie na szwank dobrego imienia klienta, przekładanie na niego złych praktyk i psucie rynku. Fan kupiony na serwisie aukcyjnym nie ma żadnego znaczenia, ponieważ ani on, ani jego znajomi nie mają zwykle pojęcia o tym, że właśnie "polubili" profil brandu. Dla marki są bezwartościowi, mogą wręcz stać się ogniskiem zapalnym, kiedy zorientują się, że z niewyjaśnionych przyczyn nagle lubią produkt X. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie istotnych wątków teoretycznych związanych ze znaczeniem komunikacji w kontekście rozwoju innowacji. Nawiązanie do wybranych koncepcji ma przybliżyć temat i przygotować do pogłębienia badań z uwzględnieniem podstawowych kategorii socjologicznych, które - jak się okazuje w praktyce - mają znaczenie priorytetowe. Poruszane wątki koncentrują się wokół procesu komunikacji, wprowadzania innowacji oraz stosowanych socjotechnik, budowania kapitału ludzkiego i społecznego, przepływu wiedzy w organizacji, ale także w ujęciu regionalnym, zagrożeń organizacyjnych oraz procesu dezorganizacji. Świadomość wagi poruszanych problemów pozwoli praktykom lepiej funkcjonować w złożonym systemie organizacji oraz jej otoczeniu.(abstrakt oryginalny)
Social engineering (tł. inżynieria socjalna) polega na wykorzystywaniu niewiedzy i naiwności ludzi w celu uzyskania poufnych informacji. Przedmiotem rozważań w artykule jest zagadnienia ataku typu social engineering. W szczególności autorzy omawiają jego elementy, metody, sposoby dotarcia do ofiary oraz sposoby obrony przed tymi atakami.
Francuska metoda edukacyjna w doradztwie zawodowym została zaprezentowana w 1995 r. przez francuskich ekspertów wybranej grupie polskich doradców. Koncepcja ta, której głównym założeniem jest usytuowanie podmiotu w centrum jego doświadczenia została zalecona już przez Departament Poradnictwa Zawodowego KUP jako jedna z dwóch podstawowych metod (obok metody duńskiej) zajęć grupowych z osobami bezrobotnymi.
Posługując się zmodyfikowaną metodą klasyfikacji badań ewaluacyjnych Davida Nevo, autor podejmuje próbę porównania ewaluacji z socjotechniką. Podejmując próbę podsumowania wzajemnych związków między ewaluacją socjotechniką, stwierdza, że wiele koncepcji rozwijanych w ramach obydwu kierunków okazało się wspólnych.
Jubileusz pracy naukowej doświadczonych badaczy skłania do refleksji nad zmienną naturą nauki o polityce społecznej. Aktywność naukowa klasyków i praktyków dyscypliny polityki społecznej w Polsce przypada zarówno na lata socjalizmu naukowego, jak i czas gospodarki rynkowej. Nie muszę w tym miejscu szczególnie podkreślać ponadczasowych cech, jakimi wyróżnia się dobry badacz kwestii socjalnych. Bez względu na "polityczną" pogodę cechuje go wrażliwość na nierówności społeczne, których efektem są: brak pracy, ubóstwo, choroby, patologie, marginalizacja czasowa i trwała. Naukowiec, który uprawia naukę o polityce społecznej ma jeszcze jedną właściwość - on widzi problemy w długofalowej perspektywie. Pracownik nauki nie musi się wikłać w doraźne rozwiązywanie problemów, które wynikają z bieżącej gry różnych sił socjalnych. Ponadczasowa, krytyczna refleksja doświadczonego badacza uwidacznia się w jego dorobku, zwłaszcza w odniesieniu do spraw własnego regionu. Chcę jednak zauważyć, że zmieniły się treść i charakter polityki społecznej, uprawianej jako działalność. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia najpopularniejsze metody uzyskiwania dostępu do zastrzeżonych danych komputerowych z wykorzystywaniem socjotechniki. Autor nakreśla także kilka wskazówek zmniejszających ryzyko stania się ofiarą ataku socjotechnicznego.
Główny cel artykułu polegał na wykazaniu, że w przedsiębiorstwach coraz częściej wykorzystuje się metody i techniki perswazyjnego oddziaływania na rynek i jego klientów, (poprzez swoistego rodzaju kreowanie korzystnych dla firmy trendów, - w szczególności potrzeb u finalnych nabywców) zamiast przeprowadzania badań. Przypuszcza się również, że wyniki z tych badań nie zawsze odzwierciedlają rzeczywisty obraz zachowań nabywców w obrębie danego rynku. Dlatego też firmy zamiast rozpoznawać trendy rynkowe i zaspokajać m.in. obecne potrzeby klientów, preferują raczej działania o charakterze twórczej kreacji. W niniejszym artykule autorzy próbują zatem wyjaśnić ideę i sens nowej koncepcji marketingu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.