Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social enterprise activity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Projekt firmowego żłobka i przedszkola w firmie Amica został zainicjowany rozmowami w zarządzie spółki na temat ułatwienia pracownikom łączenia pracy zawodowej i życia rodzinnego. Zarząd zastanawiał się, w jaki sposób może wesprzeć pracujących rodziców w tej kwestii. Rozpoczęły się dyskusje na temat przedszkola, a potem żłobka. Ponieważ jest to poważna inwestycja, Amica zdecydowała się na pomoc zewnętrznej firmy doradczej, z którą wspólnie rozpoczęła pracę nad projektem Amica Kids. (fragment tekstu)
Autor zwraca uwagę na kryzys układowej regulacji stosunków pracy i jednoczesny wzrost znaczenia nieformalnych porozumień zawieranych na szczeblu zakładu pracy, w tym zwłaszcza tzw. pakietów socjalnych związanych z prywatyzacją lub restrukturyzacją przedsiębiorstwa. Poddaje krytyce pogląd o normatywnym charakterze pakietów w zakresie gwarancji zatrudnienia zabezpieczonych rekompensatami finansowymi na rzecz zwalnianych pracowników, wskazując na niekonsekwentną linię orzecznictwa. Opowiada się za cywilistyczną interpretacją porozumień. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę działalności Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW) na obszarze rynek -produkt, dzięki której można zidentyfikować ich przewagi (słabości) konkurencyjne. W pracy omówiono specyfikę rozwoju TUW w Polsce i wybranych krajach.
5
Content available remote Społeczna odpowiedzialność biznesu wobec pracowników
75%
Celem artykułu jest prezentacja idei społecznej odpowiedzialności biznesu i kierunków jej ewolucji, analizowana w odniesieniu do pracowników. W świetle wyników badań empirycznych prezentujących działania społecznie odpowiedzialne stosowane przez firmy wobec pracowników zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w tym obszarze podczas konferencji Czas na rozwój. Człowiek i biznes w społeczeństwie obywatelskim. Realizowane badania miały charakter badań ankietowych oraz dyskusji panelowych. Zebrane wyniki umożliwiły wskazanie najczęściej stosowanych wobec pracowników praktyk zaliczanych do grupy społecznie odpowiedzialnych, a także próbę sporządzenia bilansu nakładów i wyników realizowanych inicjatyw. (abstrakt oryginalny)
Pod koniec czerwca pod każdą szkołą w Polsce słychać wspaniały okrzyk uczniów: hura, wakacje! Dla dzieci oznacza to koniec nauki, prac domowych, obowiązków szkolnych, dyscypliny. Dla pracujących rodziców rzecz przedstawia się już znacznie inaczej. To początek problemu, jak zorganizować wolny czas dziecku. W tej sytuacji rodzicom mogą przyjść z pomocą pracodawcy. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono zagadnienia awansu pracowniczego oraz awans pracowniczy w polityce kadrowej przedsiębiorstwa.
Omówiono ideologiczne i ekonomiczne determinanty zadań społecznych w przedsiębiorstwie oraz uwarunkowania finansowo-prawne działalności socjalnej przedsiębiorstw. Przedstawiono fundusz socjalny na przykładzie ZBMiA im. S. Szadkowskiego
9
Content available remote Trwałość działalności gospodarczej przedsiębiorstwa a CSR
63%
Przedsiębiorstwa na współczesnym rynku mają do czynienia ze złożonymi warunkami funkcjonowania. Związane są one z dużą nieprzewidywalnością otoczenia ze względu na jego zmienność, stąd możliwości przewidywania zdarzeń i procesów w dłuższej perspektywie czasowej są utrudnione. Dodatkowo wewnątrz przedsiębiorstw zachodzi wiele procesów związanych ze wzrostem, innowacyjnością, zmianami w funkcjonalnych obszarach działania oraz wprowadzaniem nowych narzędzi zarządzania. Bardzo istotne są też zmiany w obszarze personalnym, które stanowią konsekwencję zarówno zmian w otoczeniu, jak i zmian wewnętrznych. Strategie działania przedsiębiorstw muszą zatem ulegać modyfikacjom przy zachowaniu zasad przetrwania w trudnym okresie oraz rozwoju w warunkach względnej stabilności. W niniejszym opracowaniu skoncentrowano się na warunkach i czynnikach trwałości działalności gospodarczej przedsiębiorstw w powiązaniu z obszarem społecznej odpowiedzialności. Celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie badawcze - czy CSR w dużych przedsiębiorstwach stanowi samodzielny, świadomie kreowany obszar działalności, czy też traktowany jest on głównie jako wsparcie działalności podstawowej. Drugie pytanie badawcze wiąże się z pytaniem - które z działań w obszarze CSR są postrzegane jako szczególnie istotne przez przedsiębiorstwa i w konsekwencji najbardziej wspierane i finansowane. Rozpatrywana jest teza, iż przedsiębiorstwa koncentrują się na ekonomicznym kontekście działalności, a obszar społecznej odpowiedzialności nie jest traktowany jako strategicznie ważny poza inwestowaniem w pracowników. Wnioskowanie oparto na analizie jakościowych badań w kilkunastu największych przedsiębiorstwach produkcyjnych północno-wschodniej Polski. Narzędziem badawczym były wywiady pogłębione głównie z prezesami zarządów tych przedsiębiorstw (w kilku przypadkach byli to główni właściciele lub szefowie rad nadzorczych). Dobór próby badawczej był celowy i dotyczył najlepszych pod względem ekonomicznym dużych przedsiębiorstw w Polsce północno-wschodniej należących w swoich branżach do czołowych przedsiębiorstw w kraju. Wszystkie też prowadzą aktywną działalność na rynkach międzynarodowych. Taki dobór próby podyktowany został poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie - jak sytuacja w zakresie CSR wygląda w najlepszych przedsiębiorstwach. Badania będące częścią większych analiz ilościowych i jakościowych przeprowadzono w czerwcu i lipcu 2017 roku.(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest działalność socjalna przedsiębiorstwa, a zwłaszcza jej finansowe i majątkowe aspekty w perspektywie przekształcenia własnościowego zakładu. Autor postuluje wydzielenie tej sfery z działalności podstawowej przedsiębiorstwa i sprzedaż majątku trwałego w drodze leasingu.
Przedmiotem opracowania jest przedstawienie pojęcia ryzyka walutowego na gruncie literatury krajowej i zagranicznej, wymienienie podstawowych metod zabezpieczania się przed ryzykiem kursowym, a także oparta na faktycznym przypadku z polskiego rynku, ocena przyjętej przez polskie przedsiębiorstwo strategii zabezpieczania się przed powyższym ryzykiem. Na podstawie powyższego studium przypadku autor dokonał oceny skutków zawartych transakcji na kondycję omawianego przedsiębiorstwa i jego relacji z instytucjami finansowymi. Celem artykułu będzie wskazanie nieprawidłowości podczas określania i realizacji strategii zabezpieczania się przed powyższym ryzykiem. Artykuł ma charakter empiryczno-opisowy. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony kluczowym konceptualnym aspektom wyceny prywatyzowanych firm. Omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące standardów wartości. Główna konkluzja artykułu sprowadza się do stwierdzenia, że prywatyzowane firmy powinny być wyceniane bez uwzględniania wartości pakietów socjalnych - o ile odnosi się to do wyceny dokonywanej z punktu widzenia sprzedającego. Natomiast wycena przeprowadzana przez inwestora powinna ujmować zmniejszoną wartość biznesu wynikającą z dodatkowych obciążeń socjalnych po stronie kupującego.(abstrakt oryginalny)
Rozwój działalności socjalno-kulturalnej w gospodarce socjalistycznej, związany z dążeniem do systematycznej poprawy zaspokojenia potrzeb ludności w tym zakresie, wymaga rozbudowy oraz doskonalenia urządzeń infrastruktury społecznej, którymi rozporządzają jednostki uspołecznione, co wywołuje poważne konsekwencje finansowe. Sposób rozgraniczenia infrastruktury technicznej (ekonomicznej) oraz infrastruktury społecznej jest dyskusyjny, podobnie zresztą do produkcyjnego i nieprodukcyjnego charakteru działalności infrastrukturalnej, do czego nie mogę się tu bliżej - ustosunkować. W każdym jednak razie zakres i tempo rozwoju infrastruktury społecznej wynika ze współzależności między tempem wzrostu gospodarczego oraz podziałem dochodu narodowego na spożycie i akumulację społeczną, i zarazem podziałem tej akumulacji na inwestycje bezpośrednio produkcyjne i inwestycje infrastrukturalne, a zwłaszcza udziałem w tych ostatnich inwestycji dotyczących infrastruktury społecznej. Współzależności te zmuszają do (graniczenia w warunkach szybkiego tempa wzrostu gospodarczego nakładów na infrastrukturę społeczną. Dawało się to wyraźnie odczuwać po roku 1960, ze szczególnym nasileniem tego zjawiska po roku 1970. (fragment tekstu)
Przyczyny płynności załogi są wielorakie. Ze zmiennym natężeniem występują też wśród poszczególnych kategorii pracowników. Na ogół zgodnie się przyjmuje, że czołowe miejsce wśród przyczyn fluktuacji zajmują zagadnienia płacowe. Jeśli się jednak zważy, że w skali nieomal powszechnej występuje zjawisko oderwania płacy od wyników pracy i nadmierne obciążenie płacy składnikami socjalnymi, to w rezultacie płace mając dominujący wpływ na płynność załogi, ukrywają jednocześnie wiele rzeczywistych, głębszych jej przyczyn. Stan ten powoduje, że np. w relatywnie najgorszej sytuacji płacowej znajduje się znaczna część młodych pracowników. Dzieje się tak m. in. dlatego, że ich płace zawierają najmniej składników socjalnych, a jednocześnie pracownicy ci w najmniejszym stopniu korzystają ze świadczeń socjalnych zakładów pracy. Wynika to z posługiwania się przy przyznawaniu świadczeń z funduszów socjalnych wskaźnikami dochodowości na jednego członka rodziny. Ta praktyka powoduje, że pracownicy młodzi, uzyskujący nawet niskie dochody z pracy, nie mieszczą się w stosowanych w zakładach pracy wskaźnikach dochodów na członka rodziny uprawniających do ubiegania się o świadczenia socjalne np. dopłaty do wczasów. Jeśli się jeszcze zważy, że pracownicy młodzi zawsze stanowili podstawową część fluktuujących, to w obecnych warunkach są oni szczególnie predysponowani do zmiany zakładu pracy. Z powyższego wynika, że dla ustalenia przyczyn i ograniczenia zbędnej płynności załogi nie wystarczą zbiorcze zestawienia, czy syntetyczne ujęcia płynności pracowników lecz niezbędne są wnikliwsze analizy treści poszczególnych przyczyn, pozwalające na właściwą politykę przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem opracowania jest przedstawienie natury zobowiązań socjalnych w spółkach pracowniczych. Badania empiryczne nad zobowiązaniami socjalnymi spółek pracowniczych zostały przeprowadzone wśród 21 przedsiębiorstw z województwa mazowieckiego, które zawarły umowy ze Skarbem Państwa w latach 2000-2005 i kontynuowały swą działalność gospodarczą do końca 2015 roku. Analizie poddano umowy prywatyzacyjne wraz z załącznikami, które zostały udostępnione przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Wyniki przeprowadzonych badań empirycznych wskazują, iż zobowiązania socjalne spółek pracowniczych mogą obejmować nie tylko gwarancje zatrudnienia i wynagrodzeń, ale również kwestie socjalne, prawa związkowe i inne sprawy istotne dla pracowników prywatyzowanego przedsiębiorstwa państwowego. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Opodatkowanie świadczeń związanych z działalnością socjalną pracodawcy
51%
Opodatkowanie składników wynagrodzenia za pracę budzi wiele wątpliwości podatkowych. Pracownicy w zamian za wykonywaną pracę często otrzymują oprócz wynagrodzenia zasadniczego również inne świadczenia, które mają uatrakcyjnić pracę w danym zakładzie. Liczne z nich związane są z działalnością socjalną pracodawcy, która może być finansowana z Zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub niezależnie od niego. Przejawami działalności socjalnej są m.in.: świadczenia urlopowe, rzeczowe, dofinansowanie do wypoczynku, zapomogi oraz pożyczki dla pracowników. W artykule omówiono zasady opodatkowania tych świadczeń podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz wskazano na rozbieżności orzecznicze w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęta została kwestia zależności pomiędzy prospołeczną a gospodarczą działalnością przedsiębiorstw oraz wpływu zaangażowania prospołecznego na wykorzystanie kapitału ludzkiego. W szczególności rozważania koncentrują się na wykazaniu, że prospołeczna orientacja przedsiębiorstwa oraz tworzenie prospołecznego środowiska działania i współdziałania sprzyjają wzrostowi sprawności zawodowej pracowników i osiąganych przez nich wyników ekonomicznych. Działania tego typu nie są wystarczająco doceniane wśród czynników wzrostu gospodarczego. Wyjaśniono, na czym polega zaangażowanie prospołeczne, które stanowić może istotny aspekt strategii zarządzania przedsiębiorstwem i instrument osiągania przewagi konkurencyjnej. Przedstawiono, jak w prospołecznym środowisku dochodzi do wzrostu sprawności zawodowej zatrudnionych, podkreślając regulacyjną rolę predyspozycji psychicznych w stymulowaniu pozostałych parametrów tej sprawności, zwłaszcza wiedzy i umiejętności. Zaprezentowano cztery, wybrane typy działań, za pośrednictwem których przejawiać się może aktywność prospołeczna w strategicznej działalności przedsiębiorstw. Są to: 1) rzetelne realizowanie wymogów jakościowych, 2) doskonalenie działalności poprzez eliminowanie strat oraz przeciwdziałanie marnotrawstwu materiałów i surowców, 3) Kształtowanie aksjologicznie ukierunkowanych postaw menedżerów, 4) Podmiotowe traktowanie pracowników. Podejmując próbę wyjaśnienia, na ile świadomość prospołeczna i zaangażowanie w tym zakresie kształtują niedoceniony wymiar efektywności gospodarczej wykorzystano wnioski badawcze uzyskane w Harvard University. Odwołano się także do wyników badań własnych wskazujących na korelację pomiędzy głównymi determinantami zaangażowania prospołecznego przedsiębiorstwa i sprawności zawodowej zatrudnionych. Egzemplifikuje ona wstępnie na przykładzie analizowanego przedsiębiorstwa rozważaną zależność oraz możliwość wpływu długoterminowej aktywności prospołecznej na osiąganie równie długoterminowego wzrostu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie niniejsze jest próbą wyjścia poza dotychczasowy obszar rozważań przestrzennych w naukach o organizacji i zarządzaniu. Jego głównym celem jest zaprezentowanie metodyki przestrzennego organizowania zakładu przemysłowego oraz metodyk dotyczących poszczególnych procesów realizowanych w przedsiębiorstwie. Punktem wyjścia w pracy są rozważania dotyczące miejsca przestrzeni w życiu człowieka i badaniach naukowych różnych dyscyplin. W niniejszym opracowaniu używa się zamiennie określeń " przedsiębiorstwo przemysłowe" i "zakład przemysłowy". Dalszy fragment pracy dotyczy miejsca planowania przestrzennego w organizowaniu, klasyfikacji metod przestrzennego organizowania pracy i ich modeli formalnych. Następna część pracy nakreśla ramy postępowania organizacyjnego przy projektowaniu rozmieszczania zakładu przemysłowego jako całości. Prace zamyka metodyka planowania stanowiska pracy, jako podstawowego i elementarnego obiektu w zakładzie przemysłowym. Niniejsza praca nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych z przestrzennym organizowaniem przedsiębiorstwa przemysłowego, stąd niezbędne są dalsze studia nad uszczegółowieniem proponowanej metodyki. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienia przełamywania oporów wobec zmian w organizacji. Opierając się na teoretycznych aspektach realizacji procesu zmiany przedstawiono źródła powstawania oporów w organizacji oraz sposoby ich przełamywania. W oparciu o praktyczny przykład realizacji procesu restrukturyzacji w przedsiębiorstwie branży petrochemicznej analizie poddano zastosowanie pakietu gwarancji pracowniczych i socjalnych jako narzędzia przełamywania oporów wobec zmian. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia obciążenia gospodarki finansowej przedsiębiorstwa kosztami utrzymywania mieszkań zakładowych i proponuje kilka bardziej lub mniej korzystnych rozwiązań tego problemu.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.