Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social environment of the consumer
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wraz z intensywnym wzrostem popularności zaawansowanych urządzeń mobilnych, pojawiają się coraz to nowe ich zastosowania. Jednym z nich jest raportowanie problemów środowiskowych, np. w postaci dzikich wysypisk śmieci, uszkodzeń infrastruktury lub też oznaczania dużych obszarów skażenia. Jednocześnie, po stronie technologii wytwarzania aplikacji mobilnych, ze sporym zainteresowaniem i zaangażowaniem społeczności spotyka się App Inventor. Autorzy niniejszego artykułu postanowili sprawdzić, w jakim zakresie jest możliwe wykorzystanie narzędzia App Inventor do tworzenia mobilnych aplikacji raportujących. Procesowi wytwarzania aplikacji przyglądano się z dwóch perspektyw - zachowania użyteczności narzędzia dla osoby z ograniczoną wiedzą programistyczną oraz zdolności do uzyskania produktu o założonej funkcjonalności. Niestety okazało się, że potencjał App Inventor nie jest w pełni wykorzystywany przez jego twórców, przez co sprawuje się poniżej oczekiwań. Pomimo uzyskania całości zakładanej funkcjonalności, narzędzie w bieżącej postaci ciężko polecić (ze względu na ograniczenia) do komercyjnego wytwarzania oprogramowania oraz osobom o ograniczonej wiedzy technicznej (ze względu na skomplikowany proces tworzenia aplikacji). (abstrakt oryginalny)
Celem badania była ocena wpływu wykształcenia i aktywności zawodowej rodziców na zachowania żywieniowe młodzieży w wieku 13-16 lat. W badaniu ankietowym wykorzystano metodę audytoryjną, obejmującą swym zakresem wszystkie klasy gimnazjów. Kwestionariusze wypełniło 365 dziewcząt i 330 chłopców. Analizowane zachowania żywieniowe obejmowały zakresem częstotliwość spożywania dwudziestu wybranych produktów i grup produktów żywnościowych oraz napojów, częstotliwość spożywania pięciu posiłków z uwzględnieniem posiłku gorącego, a także występowanie zwyczaju pojadania między posiłkami. W pracy zastosowano analizę czynnikową. Sformułowano wniosek: wykształcenie i aktywność zawodowa rodziców, przede wszystkim matek, wywiera znaczący wpływ na zachowania żywieniowe młodzieży. Otrzymane wyniki mogą być wykorzystane w fazie projektowania oraz wprowadzania na rynek nowych produktów dla młodzieży. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Racjonalna eksploatacja otoczenia wizualnego człowieka jako element trwałego wzrostu jakości życia jest źródłem oszczędności min. energii, surowców, potencjału oraz podstawowej strategii uzyskania korzyści materialnych i niematerialnych. Istnieje zatem potrzeba oraz konieczność poszukiwania nowych metod poprawy efektywności eksploatacji elementów otoczenia wizualnego, w tym lepszego wykorzystania instrumentów wspierających organizację i zarządzanie. Problematyka dojrzewania jakości wizualnej jako zestawu pożądanych cech i właściwości polega na nieustannym cyklu doskonalenia oczekiwań, wyobrażeń oraz doświadczeń przekładających się na zadowolenie z użytkowania produktów, usług i systemów. Kluczową rolę w rozwoju wiedzy eksploatacyjnej o jakości wizualnej odgrywają przemysły kreatywne jako przedsiębiorczość najmocniej związana z kreacją.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja ewolucji poglądów naukowców na temat jednostki ludzkiej jako konsumenta, począwszy od homo oeconomicus działającego celowo (w interesie własnym), wolnego w wyborach, kierującego się ich racjonalnością (świadomego w działaniach, które są przemyślane i rozsądne), posiadającego kompletną informację i wiedzę (omniscjencję) aż do jednostki „uzależnionej" (a nawet w opiniach niektórych zniewolonej) od wpływów otoczenia. Autor twierdzi, że cel ten wynika z potrzeby pokazania zmian w sposobie egzystencji jednostki jako konsumenta w otoczeniu oraz podkreślenia znaczącego wpływu tego otoczenia na funkcjonowanie ludzi. Zdaniem autora w obecnych czasach nie jesteśmy do końca świadomi, jak duże znaczenie w procesach decyzyjnych mają bodźce dochodzące z zewnątrz oraz nasza podświadomość, a są to jego zdaniem czynniki w dużym stopniu determinujące nie tylko zachowania konsumenckie jednostek, ale także ich styl życia.
Przedstawiono dorobek naukowy z zakresu oddziaływań interpersonalnych i ich skutków dla zachowań konsumentów. Zaprezentowano rodzaje wpływów i ich determinanty, grupy i jednostki będące źródłem oddziaływania interpersonalnego oraz metodyczne problemy badań nad tymi oddziaływaniami. Scharakteryzowano wybrane problemy związane z wpływem społecznym jako czynnikiem determinującym zachowania polskich konsumentów (na podstawie badań zrealizowanych w latach 1999-2003). Wskazano możliwości praktycznego wykorzystania zgromadzonej w trakcie badań wiedzy o roli wpływów interpersonalnych w zachowaniach konsumentów.
6
84%
Publikacja została poświęcona prezentacji istoty procesów współuczestniczenia klientów w działaniach firm związanych z doskonaleniem swojej oferty rynkowej. Przyjmując zaproponowane przez A. Tofflera pojęcie prosumenta, czyli osoby będącej jednocześnie przynajmniej częściowym wytwórcą dobra, które zostanie przez nią skonsumowane, podane zostały współczesne rozwinięcia i odmiany prosumeryzmu. Są to mianowicie masowa personalizacja i koncepcja consumer made (wykonane przez klienta). Wskazanie roli Internetu w rozwoju i intensyfikacji interakcji społecznych, w tym również w sferze gospodarczej, jest podstawą omówienia natury wirtualnych społeczności konsumenckich. W ostatniej części artykułu przedstawiona została przykładowa metodyka jej kreowania.(abstrakt oryginalny)
The purpose of this paper is to explore the antecedents (drivers) to strategic sustainability. Conceptually strategic sustainability (or Sustainable Strategic Management) is the integration of the principles of environmental sustainability with corporate strategic management processes, structures, cultures, systems and technologies, incorporating both competitive and functional level strategies. In essence, strategic sustainability involves organisations mimicking nature and natural ecosystems as closely as possible rather than defying them. This requires organisations to adapt to operate within the parameters of their physical environment; only using virgin resources where absolutely essential; replacing air and water back into the system in the same quantity and the same, if not better, quality than it was received; reducing, reusing, recycling and reconditioning existing materials; and processing waste to become non-toxic and nonharmful to the environment (ideally there should be no waste at all). (fragment of text)
Analiza sieci społecznych (Social Network Analysis - SNA) to narzędzie badawcze, umożliwiające mapowanie i analizę relacji zachodzących pomiędzy członkami organizacji1. Celem niniejszego artykułu jest wykazanie, że może zostać ona wykorzystana jako źródło wiedzy o czynnikach ryzyka dla prawidłowego funkcjonowania organizacji. Jakkolwiek powiązania w sieciach społecznych mogą opierać się na dowolnym kanale komunikacji, w niniejszym artykule, ze względu na łatwość gromadzenia i przetwarzania danych, skupiono się na analizie sieci opartej na wymianie poczty elektronicznej. Jest to podejście uzasadnione, gdy poczta elektroniczna jest podstawowym kanałem komunikacji w organizacji, jak ma to miejsce w konsorcjum opisanym w zamieszczonym w dalszej części niniejszego artykułu studium przypadku. (fragment tekstu)
Charakterystyka czynników ekonomicznych i pozaekonomicznych bezpośrednio oddziałujących na nabywcę i podejmowane przez niego decyzje pozwala na poznanie potencjalnych cech konsumentów i zrozumienie ich postępowania. Żadna z determinant nie może samodzielnie wpływać na ostateczny wybór. Różnorodne kombinacje tych czynników zależą tylko od jednostki podejmującej decyzje. Czynniki ekonomiczne to: cena towaru lub usługi, dochody konsumentów, podaż towarów i usług, instrumenty marketingowe. Wśród czynników pozaekonomicznych można rozpatrywać: - demograficzne (wiek, płeć, wykształcenie, zawód, miejsce zamieszkania), - psychologiczne (motywy, emocje, postawy, normy i wartości), - społeczne (rodzina, grupa odniesienia, liderzy opinii, status społeczny, kultura).
Artykuł stanowi próbę oceny zjawiska zaskarżania reklam do Rady Reklamy w latach 2007-2008. Taką aktywność komunikacyjną, ułatwioną dzięki rozwojowi sieci teleinformatycznej, można uznać za przejaw demokracji konsumentów i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Tezę pracy poparto analizą treści skarg i analizą socjologiczną nadawców (ze względu na podmiot składający skargę, płeć, miejsce zamieszkania). Rozważono również przydatność analityczną pojęcia prosument. (abstrakt oryginalny)
Omówiono wpływ grup społecznych na zachowanie konsumenta, oddziaływanie środowiska społecznego i wpływ kultury na te zachowania.
Dane przedstawione w artykule oparte są na badaniach ankietowych z 1998 roku przeprowadzonych wśród studentów III roku Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Głównym celem ankiety było zbadanie przejawów i siły oddziaływania wybranych czynników społecznych na zachowania badanych konsumentów. Autorki zwracają uwagę na błąd popełniany często przez przedsiębiorców, którzy w swych działaniach marketingowych pomijają wpływ czynników społecznych na zachowania konsumentów. Wyniki przedstawione są także tabelarycznie.
Postępowanie konsumentów zależy od otoczenia społecznego i kulturowego oraz wielu czynników o charakterze osobistym i psychologicznym. W artykule opisane zostały społeczne uwarunkowania zachowań konsumentów z uwzględnieniem ich znaczenia dla działań marketingowych.
W sytuacjach kryzysów gospodarczych rośnie popularność alternatywnych modeli korzystania z dóbr. Pomimo zażegnania gospodarczej zapaści w Europie, powyższy trend uległ nawet wzmocnieniu. Liczą się wolność i kreatywność, a kapitał społeczny zastępuje kapitał ekonomiczny. Niedobór pieniędzy nie może ograniczać swobody życia. Współczesna moda na e-współdzielenie ma co prawda swoje uzasadnienie ekonomiczne, ale równie istotny jest w tym ruchu wymiar emocjonalny i ideowy. Słowem; nie musimy być posiadaczami aby korzystać z wielu udogodnień. (fragment tekstu)
15
Content available remote The Role of ESG-Based Compensation in Sustaining the Supply Chain
59%
The growing importance of supply chain management on a global scale raises questions about its sustainability and measuring of social impact. This need stems from a desire to determine the benefits and risks for the organization resulting from the paradigm of sustainable development. Organizations also are looking for tools, that help them to assess their social and environmental impact. Decisions made in this field depend, however, on people, the scope of their duties, their norms, values and beliefs. This article focuses on the role the remuneration system has for sustaining supply chains. The analysis shows that discrepancies between incentive schemes used by chain members hinder the partnership oriented on sustaining supply chain networks. Recommendations for the practice are discussed. (original abstract)
Artykuł odnosi się do współczesnych relacji między reklamą a procesami społecznymi. Autorka omawia funkcje reklamy i jej skuteczność. Analizuje zmiany społeczno-kulturowe i zmiany w reklamie rozpatrując poszczególne środki i wartości wykorzystywane przez reklamę jak: sukces i powodzenie, zmysłowość, seks, emancypacja, międzynarodowy zasięg konsumpcji, ochrona środowiska, tradycja, rodzina, bezpieczeństwo, wolność, władza, zabawa oraz wspieranie sportu i kultury. Uwagę kieruje także na reklamę obecną w mediach lat 80-tych i 90-tych oraz wskazuje na rolę reklamy jako czynnika integrującego Europę.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.