Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 106

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social function of the state
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Autor charakteryzuje problemy zabezpieczenia społecznego w Polsce lat dziewięćdziesiątych, omawia też w skrócie modele przyjęte w takich krajach jak: Niemcy, Szwecja, Stany Zjednoczone.
Przedmiotem opracowania jest ewolucja systemu socjalnego w RFN. Charakterystyka procesu rozbudowy świadczeń socjalnych została poprzedzona krótkim rysem historycznym ustawodawstwa socjalnego. Wywód podporządkowano hipotezie, mówiącej, że rozbudowa państwa socjalnego w ramach społecznej gospodarki rynkowej przekroczyła granice efektywności ekonomicznej, a utrzymanie systemu gospodarczego zdolnego do dalszego finansowania świadczeń wymaga głębokich reform systemowych.(fragment tekstu)
Informacja o wynikach badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych na temat poziomu i struktury minimum socjalnego w okresie wrzesień-grudzień 1995 r.
Jednym z kryteriów oceny funkcjonowania pomocy społecznej w Polsce są badania porównawcze prowadzone w innych krajach. Niestety w Polsce w przeciwieństwie do państw zachodnich w kwestii pomocy społecznej brakuje systemowego ujęcia konstrukcji świadczeń społecznych, które są zbyt uproszczone, zakres zaś weryfikacji dochodowej w Polsce jest stosunkowo skromny.
W dniach 11-14 listopada 1998 r. w Osnabruck w RFN toczyły się obrady wielkiego międzynarodowego kongresu poświęconemu drogom prowadzącym do pokoju społecznego we współczesnej Europie. Kongres zgromadził 337 uczestników z 30 krajów. W ostatnim dniu zgromadzenia uchwalono Kartę Socjalną - Osnabruck 1998. Powyższy artykuł zawiera jej tekst w tłumaczeniu polskim.
Analiza systemowa polskiej polityki społecznej na tle państw wysoko rozwiniętych. Szanse i zagrożenia wobec nowych wyzwań społeczno-ekonomicznych (także w krajach zachodnich).
Podział pracy i wyodrębnienie się kapitału oraz pracy najemnej tworzy specyficzny system społeczny, określany najczęściej jako stosunki pracy. W artykule dokonano analizy rozmaitych modeli stosunków pracy; np. modelu europejskiego, amerykańskiego i japońskiego. Przykładem unifikowania stosunków pracy jest model europejski.
Omówiono przepisy socjalne dotyczące transportu drogowego obowiązujące w Unii Europejskiej. Porównano je z regulacjami zawartymi w polskim Kodeksie pracy. Podkreślono konieczność stopniowego wdrażania przepisów unijnych w polskich przedsiębiorstwach transportowych.
10
84%
Zmiany systemowe zachodzące w Europie Zachodniej po II wojnie światowej, a w Polsce i innych państwach z Europy Środkowo- Wschodniej po 1989 roku, uwypukliły aktualność i powagę problemu polityki społecznej. Przykład Polski wskazuje, że proces transformacji, który unieważnił rozwiązania w zakresie polityki społecznej sprzed 1989 roku, równocześnie nie spowodował rozwoju jednoznacznie określonej polityki społecznej państwa. Jej brak cechuje działania kolejnych rządów, które są nośnikiem przemian społeczno-gospodarczych, a które niosą za sobą niebezpieczeństwo degradacji społecznej. Rada Europy uchwaliła w 1961 roku Europejską Kartę Społeczną jako wyznacznik europejskiej polityki społecznej. Państwa członkowskie Unii Europejskiej należąc również do Rady Europy ratyfikowały tę Kartę. Unia Europejska przyjęła ją więc do własnego dorobku prawnego - acquis communautaire5. W Unii Europejskiej przyjmuje się, że postęp ekonomiczny musi iść razem z postępem społecznym, a integracja Polski i innych krajów z Europy Środkowo-Europejskiej z Unią Europejską każe widzieć politykę społeczną jako element działalności międzynarodowej. Światowe procesy integracyjne są zjawiskami sprzyjającymi rozwojowi międzynarodowej polityki społecznej. Tworzone kolejne dokumenty w tym zakresie - z uwzględnieniem europejskiej polityki społecznej - wpływają również na kształtowanie ustawodawstwa wewnętrznego w państwach członkowskich, co z góry ustala ich kierunek rozwiązań socjalnych. Państwa, które nie chcą pozostać poza strukturami międzynarodowymi powinny brać pod uwagę tendencje istniejące na świecie, a te sprzyjają wielokierunkowemu rozwojowi polityki społecznej. (fragment tekstu)
Bilans kilkunastu lat transformacji nie wypada w opiniach Polaków najlepiej. Szczególnie niekorzystne opinie dotyczą zabezpieczenia społecznego. Tymczasem budżet państwa, mimo reformy emerytalnej, dopłaca wysokie sumy do ubezpieczeń społecznych. Rokrocznie rosną dotacje do FUS. Rosną też roszczenia społeczeństwa. Ich ograniczenie jest trudne i niepopularne politycznie. Część z nich jest "spadkiem" socjalistycznego państwa, część wynika z aktualnej polityki społeczno- gospodarczej. Efektem jest nadal wysoki udział wydatków socjalnych w wydatkach ogółem budżetu państwa i w relacji do PKB, co jest odbierane jako przejaw nadopiekuńczości państwa, ograniczający przedsiębiorczość jego obywateli. Celem artykułu jest prześledzenie zmian wielkości i struktury świadczeń społecznych w okresie transformacji systemowej w porównaniu z wydatkami tego rodzaju w okresie gospodarki centralnie planowanej, by wykazać że prowadzona polityka społeczna przed 1990 rokiem i w okresie transformacji jest porównywalna, tzn. że transformacja systemowa doprowadziła do przekształcenia się państwa socjalistycznego w socjalne. (fragment tekstu)
Wśród licznych uwarunkowań zaangażowania państwa w sferę zabezpieczenia społecznego uwarunkowania polityczne odgrywają szczególną rolę. Dotyczy to również reformy systemu zabezpieczenia społecznego, która z jednej strony jest kompleksowym przedsięwzięciem programowym, z drugiej zaś także politycznym.
W dniach 20-22 czerwca 1999 r. w Wiśle - Jawornik odbył się XI Zjazd Ośrodków Prawa Pracy i Polityki Socjalnej, którego organizatorem była Akademia Ekonomiczna w Katowicach. Tematem przewodnim Zjazdu była sytuacja polskiego prawa pracy u progu XXI wieku.
Podczas XI Ogólnopolskiego Zjazdu Ośrodków Prawa Pracy i Polityki Socjalnej, który odbył się 20-23 czerwca 1999 r. w Wiśle podjęto problem rekodyfikacji prawa pracy. Potrzeba taka wiąże się z koniecznością uaktualnienia przepisów w nowych realiach ekonomicznych i społecznych.
Europejski Fundusz Socjalny został utworzony na podstawie art. 123 Traktatu Rzymskiego o powołaniu EWG z 1957 r., ale już w trakcie powołania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali w 1951 r. znalazł się zapis o konieczności powołania takiego funduszu. W czasie 40 lat realizowania polityki strukturalnej Wspólnoty powstało ogółem 5 fuduszy strukturalnych.
Historia uczy nas, że początki rewolucji przemysłowej były jednym z najstraszniejszych okresów w dziejach Europy. Dawni feudałowie wraz z nowymi kapitalistami za pomocą brutalnej polityki rządowej zniszczyli tradycyjną hierarchię wartości i porządek społeczny. Oznaczało to nie tylko nędzę i cierpienie dla milionów ludzi, lecz doprowadziło zarazem do wyzwolenia niekontrolowanych ruchów społecznych, których destrukcyjna siła doprowadziła najpierw do rozkładu rodzącego się międzynarodowego systemu wolnego handlu, a następnie wyładowała się w dwóch wojnach światowych i opanowaniu wschodniej oraz środkowej części Europy przez komunizm. Dziś polityka globalizmu prowadzi między innymi do deformowania rozwoju większości społeczeństw, unifikacji kulturowej, erozji społeczeństwa obywatelskiego, osłabienia pozycji i roli państw narodowych, dehumanizacji życia w różnych wymiarach, przekształcania ludzi w tani towar, konsumpcjonizmu. (fragment tekstu)
Artykuł rozwija propozycję Miltona Friedmana "podatku negatywnego" - scalenia systemu podatków od dochodów osobistych i systemu świadczeń socjalnych wyrównujących dochody do poziomu minimum egzystencji. W nowej rozwiniętej propozycji noszącej nazwę MDG - Minimalnego Dochodu Gwarantowanego, analizowane są dwa warianty: "podstawowego" MDG oraz "rozszerzonego" MDG. W wersji podstawowej wprowadzenie podatku zmienia zakres zadań służb zatrudnienia i pomocy społecznej. W wersji rozszerzonej likwiduje para-podatki od wynagrodzeń kosztem podwyższenia stawki VAT. Sprawą otwartą jest oszacowanie kosztów wprowadzenia postulowanego rozwiązania i określenie perspektywy czasowej jego wdrożenia. (abstrakt oryginalny)
Występująca w ostatnich latach praktyka zawierania pakietów socjalnych, zwanych z uwagi na ich związek z prywatyzacją przedsiębiorstw - porozumieniami okołoprywatyzacyjnymi jest umową dwóch stron: między nabywcą pakietu kontrolnego akcji a organizacjami związkowymi. Uczestniczy też w tym przedstawiciel skarbu państwa. Najistotniejszym składnikiem treści porozumienia są gwarancje zatrudnienia udzielane załodze przez inwestora strategicznego.
Pozytywnemu nastawieniu załóg do prywatyzacji ma sprzyjać praktyka zawierania towarzyszących umowom prywatyzacyjnym tzw. porozumień socjalnych, zwanych też pakietami socjalnymi lub porozumieniami okołoprywatyzacyjnymi. W niniejszym artykule poruszono m.in. problem gwarancji dotyczących wynagrodzeń zawartych w takich pakietach.
20
Content available remote Świat po I dekadzie XXI wieku : czas na państwo socjalne
84%
W publikacji przedstawiono opinię o źródłach, naturze i skutkach kryzysu, w jakim znalazł się światowy system ekonomiczny i finansowy. Opinię udokumentowano danymi ze znanych raportów. Zgodnie z główną tezą artykułu mechanizmy systemu ekonomicznego i finansowego w formach i modelu, jakie po zakończeniu "zimnej wojny" pod wpływem Stanów Zjednoczonych zostały przyjęte prawie na całym świecie są przyczyną długotrwałego kryzysu i stagnacji. Wzrost liczby ludności, wyczerpywanie się zasobów naturalnych, postępująca dewastacja środowiska w połączeniu z brakiem mechanizmów podejmowania działań o wymiarze globalnym, wskazują na nową, dramatycznie trudną sytuację, w której znalazła się ludzkość. Pozostawienie mechanizmów systemu ekonomicznego i finansowego w obecnym stanie, z ideą zysku i pomnażania pieniędzy jako naczelną zasadą ludzkiej działalności, prowadzi nas krok po kroku w stronę katastrofy i globalnego konfliktu. Przemodelowanie systemu i postawienie na pierwszym miejscu konieczności zapewnienia godziwych warunków życia zamieszkujących Ziemię społeczeństw jest warunkiem, spełnienie którego może nas od katastrofy uchronić. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.