Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 126

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social insurance reform
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Reforma ubezpieczeń społecznych weszła w życie od 1 stycznia 1999 r. Nowe przepisy zmieniają całą filozofię systemu zabezpieczenia socjalnego. Jednym z nich jest tzw. ubruttowienie wynagrodzeń.
Od podjęcia transformacji systemowej problem reformowania sfery społecznej: zabezpieczania społecznego (ubezpieczeń społecznych, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, świadczeń na rzecz rodziny), edukacji, usług społecznych był przedmiotem wielu dyskusji i kontrowersji. Podstawowe dylematy to zakres kompetencji i odpowiedzialności państwa oraz władz publicznych za rozwiązania systemowe, dopuszczalne granice komercjalizacji i urynkowienia systemów społecznych. W dyskusjach tych nurt liberalny, eksponujący deregulację sfery społecznej i poddanie jej prawom wolnego rynku był stale obecny, chociaż jego wpływy i zakres oddziaływania były ograniczone.
Omówienie kolejnej wersji rządowego projektu reform ubezpieczeniowych przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej w grudniu '95.
Postępująca od lat destabilizacja ubezpieczenia społecznego weszła obecnie w fazę ostrą. Reforma - i to dość głęboka - jest niezbędna. Autor artykułu krytycznie ocenia szanse jej realizacji.
Powodzenie reformy systemu ubezpieczeń społecznych w Chile przeprowadzonej przed 15 laty, wzbudza na świecie powszechne zainteresowanie. Na Chile zapatrzyło się wiele państw należących do wspólnej z tym krajem, latynoamerykańskiej rodziny. W odróżnieniu od pierwowzoru, przyjmują one na razie systemy mieszane, dwu- lub trzyfilarowe, które w praktyce okazują się mniej skuteczne, nie tak czytelne i trudniejsze do zarządzania.
Dyskusja nad projektem programu reformy ubezpieczeń społecznych toczy sie od połowy maja. Czy zwraca się w niej uwagę na rzeczy istotne dla reformy i finansów publicznych, czy naukowcy i organizacje związkowe reprezentują takie same lub zbliżone poglądy, jakie problemy są pomijane? Na te pytania trzeba odpowiedzieć przed konstrukcją ostatecznej wersji programu.
Relacja liczby emerytów i rencistów w odniesieniu do liczby osób płacących składki jest w Polsce ponad 2,5 raza wyższa od relacji populacji w wieku emerytalnym do ludności aktywnej zawodowo i ponad 1,5 raza wyższa od stosunku średniego okresu emerytalnego do średniego czasu pracy. Rodzi to wysokie koszty dotychczasowego systemu redystrybucyjnego w porównaniu z systemami kapitałowymi. Autorka porównuje modelowe koszty obu systemów w perspektywie najbliższych 30-40 lat prognozując wyrównanie powyższych relacji około 2030 roku. To czy reforma emerytalna wpłynie na wzrost oszczędności prywatnych zależeć bedzie od szeregu przeciwdziałających czynników.
Autorka omawia wpływ reformy systemu ubezpieczeń społecznych na zmiany rynku finansowego w Polsce, rolę banków w zreformowanym systemie ubezpieczeń społecznych, stopień przygotowania instytucji finansowych do zmian oraz dostosowania regulacyjne.
Z pierwszym dniem 1999 r. wprowadzono w życie fundamentalną reorganizację systemu ubezpieczeń społecznych, znacznie zmieniającą dotychczasowe mechanizmy jego funkcjonowania oraz wdrażającą szereg, w większości nieznanych polskiemu prawu, ubezpieczeń społecznych, instytucji i pojęć prawnych. Jakkolwiek od tego momentu minęło już nie-mało czasu, to przyczyny przeprowadzenia owych głębokich przemian, założenia, które miały w ten sposób zostać zrealizowane, a także motywacje i dążenia ich autorów, wciąż budzą kontrowersje oraz są tematem ożywionych debat. Niewiele miejsca poświęca się jednak roli jaką w tym przedsięwzięciu odgrywał i odgrywa główny wykonawca zadań w tej sferze - Zakład Ubezpieczeń Społecznych, którego sytuacja prawna uległa przy tym zasadniczej przemianie, dotyczącej zarówno płaszczyzny zadaniowej, jak i formy organizacyjno-prawnej, i pociągającej za sobą bardzo istotne a wyjątkowo rzadko komentowane i analizowane następstwa, determinujące dalsze jego funkcjonowanie. Niniejszym opracowaniem autor stara się tę lukę wypełnić.(fragment tekstu)
W artykule omówiono genezę, rolę i znaczenie KRUS-u (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). Przedstawiono próby zreformowania systemu ubezpieczeń emerytalno-rentowych rolników.
Zwrócono uwagę na wpływ reformy systemu ubezpieczeń społecznych w krajach Ameryki Łacińskiej na rozwój banków latynoamerykańskich. Zaprezentowano przegląd ewolucji związków bankowo-ubezpieczeniowych w Argentynie, Brazylii, Chile, Kolumbii, Meksyku, Wenezueli.
Dyskutowana w Niemczech reforma systemu ubezpieczenia zdrowotnego ma na celu dopasowanie go do zmieniających się warunków gospodarczych i społecznych, między innymi poprzez rozszerzenie zakresu podmiotowego i wprowadzenie "obywatelskiego" ubezpieczenia (Bürgerversicherung), który według niektórych założeń miałby być systemem powszechnym. Powstaje jednak pytanie, czy realizując zasadę powszechności można jedynie zreformować dotychczasowe ramy prawno-organizacyjne, przede wszystkim w zakresie finansowania systemu, czy też objęcie systemem wszystkich obywateli/rezydentów wymaga zdecydowanej przebudowy tradycyjnej techniki ubezpieczeniowej i stworzenia zupełnie nowych rozwiązań. Omówienie tych zagadnień i próba odpowiedzi na postawione pytanie wydają się być celowe nie tylko w kontekście badań prawnoporównawczych, ale także jako przedstawienie propozycji wartych dyskusji wobec konieczności i zamierzeń reformy polskiego systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem podjętych analiz jest wpływ reformy ubezpieczeń zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych na liczbę osób posiadających ubezpieczenie oraz cenę (składkę) za udzieloną ochronę ubezpieczeniową. Wprowadzając reformę, ustawodawca dokonał zmian, do których należy zaliczyć między innymi podział rynku ubezpieczeń ze względu na podmioty zawierające umowę ubezpieczenia. W związku z przyjętym kryterium klasyfikacyjnym wyróżniono ubezpieczenia pracownicze i pozostałe (tak indywidualne, jak i grupowe). Analizy dotyczące zmian dla tak podzielonego rynku ubezpieczeń prowadzono w zakresie kształtowania się wysokości składki ubezpieczeniowej w 2016 roku z uwzględnieniem indywidualnych i grupowych ubezpieczeń oraz ceny ochrony ubezpieczeniowej dla jednego ubezpieczonego, odnosząc je do danych z 2009 roku. (abstrakt oryginalny)
W okresie zaborów na ziemiach polskich obowiązywały systemy ubezpieczeń społecznych państw zaborczych. W chwili odzyskania przez Polskę niepodległości ubezpieczenia społeczne najsłabiej były rozwinięte na terenie byłego zaboru rosyjskiego, lepiej w Galicji, a najpełniej w zaborze pruskim. W Wielkopolsce, na Śląsku i Pomorzu już przed wojną funkcjonowały ubezpieczenia na wypadek choroby, od wypadków, inwalidzkie i na starość, które uwzględniały interesy nie tylko pracowników, ale także i ich rodzin. W Galicji istniały ubezpieczenia na wypadek choroby, wypadkowe i inwalidzkie, przy czym znacznie lepiej była tam zorganizowana ochrona ubezpieczeniowa górników niż przedstawicieli innych zawodów. W zaborze austriackim nie istniało też ubezpieczenie emerytalne.(abstrakt oryginalny)
Materiał przedstawia przegląd czynników, które w największym stopniu decydują o charakterze i przemianach na rynku ubezpieczeń życiowych. Czynniki te mają zarówno charakter systemowy (makroekonomiczny) oraz popytowy (mikroekonomiczny). Więcej miejsca autor poświęcił dwóm zagadnieniom: relacji reformy ubezpieczeń społecznych do rynku prywatnych ubezpieczeń życiowych i medycznych, oraz znaczeniu tych ubezpieczeń w różnych etapach gospodarstwa domowego.
W artykule omówiono wybrane aspekty funkcjonowania zreformowanego systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce, w szczególności ubezpieczenia emerytalnego. Podejmuje też próbę krytycznego omówienia niektórych rozwiązań, wyznaczających instytucjonalne ramy nowego systemu ubezpieczeniowego. Rozwiązania te przeanalizowano z perspektywy klasycznej teorii ubezpieczeń społecznych.
W konkurencji, którą kreuje ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, najważniejsza jest gra o umowę z kasą, czyli o wejście do systemu. W tej grze kasy i świadczeniobiorcy będą stosowali różne strategie i będą często zmieniali swoje zachowania, zależnie od strategii przyjętej przez drugą stronę.
H/ skali międzynarodowej ubezpieczeniowy rynek Amerykański Łacińskiej, zamieszkały przez ponad 460 min ludzi, jest raczej niewielki: przypis składkowy brutto w wysokości 39 mld USD w 2000 tylko nieznacznie przerósł wynik Hiszpanii, a stanowił zaledwie 2% PKB tamtejszych krajów (łącznie z Meksykiem) oraz 1,6% przypisu ogólnoświatowego. Blisko połowa przypisu ogółem pochodziła z ubezpieczeń majątkowych, jedna trzecia - z życiowych, a niecałe 20% - z osobowych i zdrowotnych. Poza tym rynek ten jest wysoce skoncentrowany (ponad 90% przypisu składkowego jest generowane w 6 krajach: Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Meksyk i Wenezuela), a jego głównym motorem napędowym są ubezpieczenia życiowe - widoczny efekt przeprowadzonych tam reform systemu ubezpieczeń społecznych.(fragment tekstu)
W czasie Kongresu zaprezentowano osiem referatów dotyczących ważnych spraw dla rynku.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.