Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 134

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social problems
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Rozdziały pracy poświęcone są problematyce społecznej minionych wieków przemian cywilizacyjnych ludzkości, ujętych zasadniczo w świetle nieznanej lub mało poznanej dotąd problematyki społeczno-filozoficznej prac polskich uczonych tych czasów.
2
Content available remote Problemy społeczne i praca socjalna w programach polskich partii politycznych
100%
Likwidacja monopolu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej umożliwiła powstawanie i funkcjonowania wielu partii i ugrupowań politycznych. Uchwalona 28 lipca 1990 roku ustawa o partiach politycznych regulowała tworzenie i działalność partii, definiowała pojęcie partii politycznej, jako: "organizację społeczną występującą pod określoną nazwą, stawiającą sobie za cel udział w życiu publicznym, w szczególności przez wywieranie wpływu na kształtowanie polityki państwa i sprawowanie władzy" [Mała Encyklopedia, 1997: 370]. Ustawa zakazywała tworzenia jednostek organizacyjnych partii w zakładach pracy i siłach zbrojnych, określała źródła finansowania partii politycznych, zasady członkostwa i rejestracji oraz prawne ramy funkcjonowania. (fragment tekstu)
Reklama społeczna jest szczególną formą komunikacji perswazyjnej ukierunkowaną na wykształcenie pożądanych społecznie postaw, nawyków i zachowań oraz na zaniechanie lub wyeliminowanie zachowań społecznie niepożądanych. Artykuł ma na celu ukazanie problemów społecznych współczesnej Ukrainy przez pryzmat wybranych reklam i kampanii społecznych oraz przedstawienie normotwórczej funkcji reklamy społecznej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono życiorys zawodowy Profesor Ireny Kostrowickiej - pracownika Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Gospodarstwa Społecznego. Analizując dorobek naukowy Profesor Ireny Kostrowickiej dają się zauważyć jej szerokie zainteresowania, tj: rolnictwo, szkolnictwo wyższe, pamiętnikarstwo, problemy społeczne i polityczne.
W społeczeństwie polskim w końcu XX i na początku XXI wieku, podobnie jak w wielu innych krajach środkowoeuropejskich, mają miejsce przekształcenia ekonomiczne, polityczne i społeczne oznaczające przełom cywilizacyjny i radykalną zmianę ustrojową. Zmiany dotyczą różnych dziedzin życia: przekształceń instytucjonalnych, reguł życia politycznego, zmian w sferze kultury i obyczajowości oraz zmian w obrębie struktury społecznej wskutek kształtowania się nowych mechanizmów stratyfikacyjnych. Konsekwencjami transformacji ekonomicznej w kierunku gospodarki rynkowej są: procesy segmentacji rynku pracy i polaryzacja społeczeństw w wymiarze materialnych warunków życia. W połączeniu ze współwystępującym z nimi procesem starzenia się ludności skutkują nasileniem problemów społecznych, m.in. bezrobocia i ubóstwa(fragment tekstu)
6
Content available remote Mocarstwo humanitarne? Norwegia wobec nowych wyzwań społecznych
75%
Współczesna Norwegia stoi przed co najmniej trzema istotnymi wyzwaniami społecznymi. Pierwsze z nich można określić mianem wyzwania redystrybucyjnego i jest najściślej związane z klasycznie pojmowaną polityką społeczną. Drugie dotyczy kwestii imigracyjnych, w coraz większym stopniu absorbujących uwagę Norwegów w ostatnich latach. Trzecie zaś - wyzwanie międzynarodowe czy globalne - wiąże się nie tylko z relacjami tego kraju z innymi państwami, ale i z podejściem do rozwiązywania takich społecznych problemów globalnych jak rażące dysproporcje rozwojowe we współczesnym świecie, zagrożenia ekologiczno-klimatyczne czy konfl ikty lokalne i nowe wyzwania dla bezpieczeństwa międzynarodowego. (fragment tekstu)
W niniejszym skrótowym ujęciu tematu, jakże szerokiego, dokonujemy konceptualizacji problematyki, a mianowicie kwestii równoległego niejako rozwoju procesów globalizacji oraz procesów powstawania społeczeństw informacyjnych, a także tworzenia się zrębów globalnego społeczeństwa informacyjnego (GSI). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja potencjalnych źródeł zawodności państwa we współczesnej polityce społecznej. Na podstawie przeglądu klasycznych koncepcji zawodności państwa i rynku, jak również analizy empirycznej polityk publicznych, autor wskazał pięć czynników, które potencjalnie mogą powodować niepowodzenie publicznych programów rozwiązywania problemów społecznych: kontraktowanie realizacji zadań publicznych, złożoność współczesnych procesów politycznych, rosnącą dynamikę procesów społecznych, lukę między zasobami pozostającymi w dyspozycji sektora publicznego oraz zapotrzebowaniem na świadczenia i usługi społeczne, a także standaryzację usług publicznych. Zdaniem autora identyfikacja potencjalnych źródeł zawodności państwa może przyczynić się do optymalizacji polityk publicznych, w tym polityki społecznej. (abstrakt oryginalny)
Problematyka, do której odnosi się niniejszy temat, dotyczy aktywizacji osób starszych we współczesnych polskich miastach. Szacuje się, że ponad 1,3 miliona seniorów w Polsce potrzebuje opieki, co więcej za 20 lat co czwarta osoba będzie miała więcej niż 65 lat. W obliczu starzenia się ludności niezbędna jest zmiana modelu społeczeństwa, aby osoby starsze mogły do późnych lat życia pozostawać w dotychczasowym miejscu zamieszkania i żyć samodzielnie. Kluczem do lepszej starości jest aktywność, zarówno fizyczna, kulturalna, jak społeczna i obywatelska. Senior w nowoczesnym mieście powinien być osobą aktywną, czynnie i biernie udzielającą się w codziennym życiu osiedla i miasta. Większość ludzkiego życia toczy się wokół miejsca zamieszkania, zwłaszcza w przypadku osób starszych, które nie muszą już uczęszczać do pracy. Najbliższe otoczenie powinno być pierwszym szczeblem w budowie drabiny solidarności międzypokoleniowej, polegającej na wymianie pomocy. Zintegrowanie tych niewielkich społeczności lokalnych, które będą zapewniały wzajemne wsparcie, może przyczynić się do odbudowy kapitału społecznego kraju. Odwołując się do badań prowadzonych przez autorkę na wrocławskim osiedlu Popowice, poddano analizie problemy, z jakimi borykają się osoby w podeszłym wieku, zamieszkujące typowe polskie osiedla. Szczególną uwagę zwrócono na potrzeby tej grupy społecznej - starszych mieszkańców, a których to potrzeby powinny stać się bazą do kształtowania miejsc dedykowanych seniorom, sektora usług oraz oferty rozwijającej i aktywizującej starsze osoby. (abstrakt oryginalny)
Proces kształtowania polityki publicznej zwykło się w naukach społecznych postrzegać jako mniej lub bardziej harmonijne godzenie interesów poszczególnych grup, mających realny wpływ na sprawowanie władzy w zakresie będącym przedmiotem zmian. Idealny model tworzenia instytucjonalnych rozwiązań zdaje się pomijać skutki wyjścia poza zwykły tryb procedowania, a więc istnienie nieproporcjonalnego do realnego zagrożenia wzrostu niepokoju społecznego, nazywanego w socjologii paniką moralną. Zjawisko to, wprowadzając społeczeństwo w atmosferę zawieszenia, sprzyja realizacji interesów niejako poza zwykłym trybem, prowadząc niekiedy do ustalania polityki sprzecznej z dobrem publicznym. (abstrakt oryginalny)
11
75%
Ludzie starzy stanowili przedmiot troski władz publicznych na długo przed wprowadzeniem pierwszych programów społecznego ubezpieczenia emerytalnego pod koniec XIX wieku. W niniejszym opracowaniu chciałbym zastanowić się, która z zapoczątkowanych wtedy strategii rozwiązywania ważnych problemów bytowych ludzi starych okazała się najbardziej skuteczna. W tym celu zamierzam ocenić, na ile różne modele polityki społecznej są zorientowane na ludzi starych oraz przeanalizować stopień zaspokojenia ich najważniejszych potrzeb, za jakie można uznać posiadanie odpowiednich środków utrzymania, dobry stan zdrowia i dostęp do opieki długoterminowej. Bazować będę przede wszystkim na ogólnodostępnych statystykach, które zawierają dane dotyczące wszystkich lub zdecydowanej większości krajów rozwiniętych, uznawanych za typowych reprezentantów różnych modeli polityki społecznej. (fragment tekstu)
12
Content available remote Przejawy dysfunkcji w pomocy społecznej i możliwości ich naprawy
75%
Głównym celem tego opracowania jest próba analizy czynników tkwiących w systemie polskiej pracy socjalnej i pomocy społecznej i powodujących, że pomoc oferowana przez ten złożony system zamiast służyć wychodzeniu z trudnej sytuacji życiowej i ułatwianiu pokonywania barier społecznych i psychologicznych coraz częściej utrwala status klienta pomocy społecznej oraz "nagradza" bierność i pasywność. Pomijając szersze rozważania na temat definicji terminu "dysfunkcja", przyjmuję, że dysfunkcja instytucji to taki jej stan, w którym zadania przerastają możliwości kadry, a zmieniające się kryteria oceniające sens przyznawania świadczeń wymuszają konieczność dokonywania selekcji zarówno samych świadczeń, jak i podmiotów, które mogłyby zostać objęte pomocą. Zamierzam ukazać na wybranych przykładach, jakie są przejawy dysfunkcji - niezamierzonej, czasem nieuświadomionej, niejednokrotnie milcząco założonej w formule zbyt szeroko rozumianej pomocy. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie charakteru, przyczyn i skali wykluczenia finansowego w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, gdzie problem ten dotyka znacznej części społeczeństwa. (fragment tekstu)
Niezależnie od osiągniętego poziomu rozwoju gospodarczego, państwa stają przed trudnymi wyzwaniami w obszarze społecznym - bezrobociem, niską jakością opieki zdrowotnej, bezdomnością, recydywą i innymi. Wobec rosnących problemów poszukuje się nowych mechanizmów finansowych, służących eliminowaniu problemów społecznych. Takim rozwiązaniem może być mechanizm obligacji społecznych. Obligacje społeczne to innowacyjny instrument finansowania projektów społecznych, umożliwiający współpracę podmiotów publicznych z prywatnymi inwestorami. Celem opracowania jest prezentacja instrumentu finansowania projektów społecznych, jakim są obligacje społeczne oraz wskazanie na istniejące bariery i podstawowe czynniki rozwoju obligacji społecznych. Sformułowano następujące wnioski: obligacje społeczne wspierają współpracę między sektorem publicznym a prywatnym oraz rozwiązują konkretne problemy społeczne.(abstrakt oryginalny)
W artykule ukazano koncepcję planowania strategicznego zaadaptowaną do realiów pomocy społecznej i starano się dowieść, że koncepcja ta znacząco wpływa na rozwój badań nad lokalnymi problemami społecznymi, jakie prowadzi się w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Ta coraz bardziej znacząca aktywność, dotycząca głównie diagnozowania i prognozowania, wpływa zarówno na wyodrębnianie się nowych zadań pomocy społecznej, a w konsekwencji nowych elementów jej struktur organizacyjnych, które nazwano w tytule artykułu lokalnymi pracowniami badań nad polityką społeczną, jak i na potrzebę przekazywania tych zadań specjalistom polityki społecznej.(abstrakt oryginalny)
Można stwierdzić, że obecnie w szkołach uczy się coraz więcej dzieci z dysharmonijnym rozwojem mowy i języka. Liczną grupę stanowią uczniowie ze SPE (Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi), ale są także podopieczni pochodzący z rodzin zaniedbanych środowiskowo. Ich kształcenie i terapia wymaga nie tylko korekty wad wymowy, ale również stymulacji obszaru werbalno-mentalnego, który korzystnie wpływa na proces edukacyjny i szkolną karierę. Celem artykułu jest wyjaśnienie istoty sprawności językowej, scharakteryzowanie jej w ontogenezie oraz omówienie świadomości językowej wśród dzieci z wadami wymowy, które w komunikacji prezentują obniżoną kompetencję lingwistyczno-komunikacyjną wynikającą z nieodpowiedniej stymulacji środowiska rodzinnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sposób postrzegania mniejszości homoseksualnej w Singapurze. Sięgnięto do historii obecności Imperium Brytyjskiego w Azji Południowo-Wschodniej oraz opisano obecną sytuację dotyczącą praw społeczności LGBT. Ukazano przemiany prawne związane z akceptacją osób należących do mniejszości seksualnych.Artykuł przedstawia przeszłość państwa-miasta oraz jego kodeks prawny, a także opisuje podejmowane przez aktywistów próby wpłynięcia na singapurski rząd aż do listopada 2022 roku, gdy nastąpiło zdekryminalizowanie stosunków seksualnych między mężczyznami. Analiza pokazuje, że mniejszość homoseksualna wciąż jednak mierzy się z problemami w aspekcie prawnym, choć dzięki działaniom aktywistów i rosnącej świadomości społecznej stopniowo zwiększa się poziom akceptacji homoseksualizmu w Singapurze. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie stanu rozwoju obligacji społecznych w Polsce jako innowacyjnego instrumentu finansowania usług społecznych. W ramach realizacji tak przyjętego celu w pierwszej części artykułu przybliżono charakterystykę obligacji społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotu ich działania, czyli problemów społecznych, do rozwiązania których zostały powołane. W drugiej części artykułu przedstawiono stan prac nad uruchomieniem pierwszych krajowych obligacji społecznych oraz akceleratorów tych obligacji, w tym charakterystykę implementowanych projektów.(abstrakt oryginalny)
The research presents an elaborated mapping of common social problems in Azerbaijan across country's regions. Using a survey dataset of 2161 respondents representing various socio-demographic categories of the population, the study borrows a two-stage approach to identify the "common" social problems in the country. Primary research findings are (1) the "top 5" list includes inflation, unemployment, corruption, state of education and health, and poverty, (2) a correlation exists between macro-economic trends and the population's social problem perception, (3) the subjective evaluation is relatively less institutional in the regions, and among less educated people, and (4) poverty is a typical problem for the less educated people. From institutional perspective, Azerbaijan government should put more effort into enhancing governance quality. On the economic side, the government needs to reconsider its official unemployment and poverty records to do more precise policy estimates, which is crucial to abstaining from social unrest. (original abstract)
Celem artykułu jest kwantyfikacja wpływu uwarunkowań mikroekonomicznych i mezoekonomicznych na indywidualne prawdopodobieństwo wystąpienia problemu prawnego. Na podstawie przeglądu literatury zidentyfikowano indywidualne czynniki ryzyka, zaś w oparciu o bazy danych regionalnych dla polskich powiatów ustalono listę regresorów mezoekonomicznych. Łącząc informacje dotyczące cech socjoekonomicznych respondentów z danymi regionalnymi, oszacowano parametry strukturalne hierarchicznego modelu logitowego. Zbiór regresorów objął czynniki mikro, zarówno obiektywne, jak i subiektywne - takie jak dochód, wiek, wykształcenie, stan cywilny, miejsce zamieszkania, postawę wobec prawa, świadomość prawną, kapitał ludzki czy aktywność społeczną - oraz czynniki mezo: uwarunkowania demograficzne i ekonomiczne. Z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków wynika, że czynniki ryzyka wystąpienia problemu prawnego zależą głównie od indywidualnych cech socjoekonomicznych respondentów, zaś uwarunkowania kontekstowe mają znacznie drugorzędne.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.