Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social reports
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule zawarto krótkie informacje, które ilustrują sytuację społeczno-ekonomiczną w Unii Europejskiej i w Polsce w końcu 2011 r. Dotyczą one m.in. rynku pracy, bezrobocia, nierówności społecznych, ubóstwa i sytuacji gospodarstw domowych. Źródłem danych były raporty opublikowane przez Komisję Europejską. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zmiany w raportowaniu CSR w Polsce - studium przypadku
75%
Celem artykułu jest przedstawienie zmian zachodzących w sprawozdawczości pozafinansowej oraz kanałów raportowania danych z zakresu CSR przez spółki notowane na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w ramach indeksu WIG 30. Z przeprowadzanych analiz wynika, iż spółki WIG 30 odchodzą od wykazywanie informacji z zakresu CSR w tradycyjnych sprawozdaniach finansowych, decydują się na ujawnianie danych z obszaru CSR w specjalnych raportach i na swoich witrynach internetowych. Ponadto polscy liderzy raportowania pozafinansowego zdecydowali się na sporządzania zintegrowanych raportów rocznych. Pomimo, że raportowanie społeczne w Polsce jest nadal nową dziedziną to praktyka wskazuje na dynamikę rozwoju w zakresie raportowania danych pozafinansowych. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Komunikowanie na temat różnorodności organizacji w raportach społecznych
75%
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji różnorodności jako czynnika rozwoju współczesnych przedsiębiorstw. Biorąc pod uwagę złożoność podjętej problematyki, w artykule skoncentrowano się na zagadnieniu komunikowania interesariuszy na temat różnorodności. (fragment tekstu)
4
Content available remote Kapitał ludzki w pomiarze dokonań społecznie odpowiedzialnego przedsiębiorstwa
75%
Celem artykułu jest ocena możliwości pomiaru kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwie odpowiedzialnym społecznie za pomocą wskaźników szczegółowych GRI 4 oraz poszukiwanie dobrych praktyk polskich przedsiębiorstw w tym zakresie. (fragment tekstu)
Artykuł składa się z dwóch powiązanych ze sobą części. Pierwszą z nich jest charakterystyka idei konkursu "Raporty społeczne" oraz podsumowanie dotychczasowych doświadczeń związanych z jego funkcjonowaniem. Druga część dotyczy wybranych dylematów (zagadnień problemowych) związanych z raportami społecznymi. Rozważania te przeprowadzone zostały z uwzględnieniem wyników funkcjonowania konkursu "Raporty społeczne". Dodatkowo, w ich ramach, wykorzystane zostały wyniki badań literaturowych oraz doświadczeń autora związane z pełnieniem funkcji członka jury tego konkursu.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wytyczne GRI w praktyce raportowania społecznego w Polsce.
75%
Analiza zmian oraz kierunków rozwoju współczesnego modelu sprawozdawczości finansowej wskazuje na wzrost znaczenia rzetelnych informacji pozafinansowych, z których największa rola zdaje się przypadać aspektom środowiskowo-społecznym. W chwili obecnej brakuje obowiązujących globalnie lub nawet lokalnie standardów raportowania. Jednostki mogą w tym celu wykorzystywać normy, zalecenia i wytyczne opracowane przez liczne organizacje i inicjatywy. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych standardów są wytyczne Global Reporting Initiative (GRI). Głównym celem niniejszego artykułu jest ocena wykorzystania standardu GRI w praktyce raportowania społecznej odpowiedzialności w Polsce. Analiza praktyki raportowania w Polsce zostanie uzupełniona o ocenę praktyki światowej w tym zakresie. Sformułowany cel pracy będzie zrealizowany przede wszystkim poprzez analizę raportów społecznych zgłoszonych do konkursu Raporty Społeczne w 2013 roku. Przeprowadzona zostanie także analiza literatury przedmiotu, dokumentów zawierających zalecenia i wytyczne dotyczące raportowania środowiskowego i społecznego oraz analiza wybranych badań, raportów i baz danych dotyczących praktyki raportowania społecznej odpowiedzialności.(abstrakt oryginalny)
Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej deklarują, że koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu - Csr(Corporate Social Responsibility) jest wpisana w ich strategię i stanowi istotny oraz kluczowy element prowadzonej przez nie działalności biznesowej. O wzroście znaczenia społecznej odpowiedzialności biznesu świadczy również wzrost liczby przedsiębiorstw publikujących raporty społeczne. Warto więc głębiej przeanalizować przesłanki, którymi kierują się przedsiębiorstwa, podejmując działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. W referacie zaprezentowano przykłady działań pięciu firm z zakresu społecznej odpowiedzialności, w oparciu o które podjęto próbę zidentyfikowania tych przesłanek. (abstrakt oryginalny)
Zmiana we wzorcach produkcji i konsumpcji nie jest możliwa bez przeobrażeń w przedsiębiorstwach realizujących działalność gospodarczą. Na skutek przemian zachodzących w społeczeństwie oraz wzrastających potrzeb informacyjnych różnych grup interesu przedsiębiorstwa decydują się na coraz szerszy zakres ujawnień. Ujawnienia te dotyczą zarówno informacji o strategii i sposobach ich realizowania zawartych w sprawozdaniach z działalności (lub innej formy sprawozdań zarządczych, ang. management reports), aż po informacje o wpływie na społeczeństwo i środowisko naturalne zawarte w raportach określanych jako raporty społecznej odpowiedzialności (corporate responsibility reports), raporty środowiskowe (environmental reports), raporty zrównoważonego rozwoju (sustainability reports). W literaturze polskiej brak jest prezentacji bieżącego stanu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i jej standardów. W związku z tym jednym z celów opracowania jest zaprezentowanie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju pod względem: zadań i zakresu standardów i sprawozdań, pożądanych cech informacji zawartych w raportach. Celem opracowania jest również próba odpowiedzi na pytanie, co skłania przedsiębiorstwa do ujawniania informacji w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz co wpływa na zakres prezentowanych informacji. Prezentowane rozważania teoretyczne zostały skonfrontowane ze stopniem rozpowszechnienia sprawozdawczości finansowej na świecie - na podstawie badań literaturowych, oraz w Polsce - na podstawie badań empirycznych autora. (fragment tekstu)
Popularność koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw powoduje zwiększenie przejrzystości działań podmiotów gospodarczych - w tym banków. Sektor bankowy angażuje się nie tylko w wyznaczanie i osiąganie celów społecznych i środowiskowych, ale również raportuje wyniki podjętych działań. Celem artykułu jest ukazanie raportów społecznych jako narzędzia mającego na celu przekazywanie informacji interesariuszom o działalności banków w zakresie społecznej odpowiedzialności. W artykule zostanie podjęta próba oceny przejrzystości i prawdziwości informacji i danych upublicznionych przez banki w raportach społecznych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote O czym informują przedsiębiorstwa w swoich raportach społecznych?
63%
Omówiono koncepcję społecznej odpowiedzialności (SOP). Zwrócono uwagę na raporty społeczne, które stanowią narzędzie komunikowania się ze stronami zainteresowanymi. Przedstawiono sytuację powszechności i zakresu raportowania społecznego w Polsce. Przeprowadzono analizę raportów społecznych publikowanych przez przedsiębiorstwa w Polsce.
Firmy z branży logistycznej coraz częściej stoją przez wyzwaniami związanymi ze społecznym i środowiskowym kontekstem swojej działalności. Świadcząc różnorodne usługi, muszą brać pod uwagę rozmaite wpływy, jakie wywierają na różne grupy swoich interesariuszy. Konieczność zajęcia się sferą pozaekonomiczną jest wynikiem zarówno wzrastających potrzeb i oczekiwań otoczenia rynkowego, jak również regulacji rządowych i międzynarodowych, które mają skłaniać firmy do bardziej efektywnego zarządzania zasobami w szeroko rozumianym aspekcie zrównoważonego rozwoju czy społecznej odpowiedzialności. Raportowanie o kwestiach społecznych i środowiskowych to przejaw dojrzałości organizacyjnej i gotowości do ujawnienia ważnych z perspektywy przedsiębiorstwa i jego otoczenia informacji. W niniejszym artykule przedstawiono przykłady działań i inicjatyw podejmowanych na rzecz zarządzania emisjami, w tym w szczególności CO2 , o których firmy komunikują w swoich raportach pozafinansowych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Z dziejów rządowych raportów : Polska po roku 2007
63%
Przestrzeń między polityką społeczną jako nauką a polityką społeczną jako praktyką nie jest bynajmniej pusta. Miejsce to wypełnić możemy przez coś, co określamy działalnością ekspercką, zwłaszcza taką, która bezpośrednio nastawiona jest na dostarczenie wiedzy, narzędzi i rekomendacji dla podmiotów, które politykę mają implementować. Ostatnie lata w Polsce podniosły rangę publikacji eksperckich i to o charakterze strategicznym, za sprawą działań podejmowanych przez Michała Boniego, szefa doradców premiera Donalda Tuska. Kierowany przez niego zespół doradców opublikował w latach 2008-2010 dwa holistyczne raporty "Raport o kapitale intelektualnym Polski" i "Polska 2030. Wyzwania rozwojowe", które chciałbym w niniejszym artykule zrecenzować pod kątem zawartej tam wizji polityki społecznej i tego, jaką przypisuje się jej rolę w generalnej strategii rozwoju. (fragment tekstu)
13
Content available remote Realizacja wolontariatu pracowniczego w firmach społecznie odpowiedzialnych
63%
Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej zwracają uwagę na działania społeczne. Podejmowanie takich działań przez przedsiębiorców, bez względu na motywy, dla beneficjentów ma największą wartość. Kryzys finansowy oraz informacje związane z nieodpowiednim wykorzystaniem zasobów naturalnych wzmacniają dyskusję o zasadności zrównoważonego gospodarowania. Czy zadaniem przedsiębiorstw jest tylko i wyłącznie uzyskanie odpowiednich wyników finansowych, czy również troska o społeczeństwo? Ewolucja społecznej odpowiedzialności biznesu jest wynikiem zarówno bogacenia się społeczeństwa, jak również wynikiem wzrostu świadomości społeczeństw. Celem niniejszego rozdziału jest analiza działań w ramach wolontariatu podejmowanych przez przedsiębiorstwa oraz odpowiedź na pytanie, czy działania organizacji społecznie odpowiedzialnych muszą łączyć się z wolontariatem pracowniczym? Badaniu zostały poddane firmy, które w ciągu siedmiu lat składały raporty społeczne na konkurs pn. "Raporty społeczne". Raporty te przeanalizowano pod kątem działalności w obszarze wolontariatu pracowniczego oraz innych form pomocy charytatywnej(abstrakt oryginalny)
The article's objective is a presentation of the non-financial reporting practice in the scope of issues regarding the natural environment in public companies based on the example of the energy, fuel and gas sectors. The study covers WIG20, WIG30 and mWIG40 companies listed on the Warsaw Stock Exchange in 2019. The research method applied in the article is based on a case study. The article starts with the theoretical part regarding the disclosure of non-financial information. The second part presents non-financial reporting with special consideration given to the natural environment, based on public companies operating in the energy, fuel and gas sector.(original abstract)
W działalności banków, jako specyficznych przedsiębiorstw usługowych, spełniających warunki podmiotów zaufania publicznego, szczególnego znaczenia nabiera nie tylko przyjmowanie społecznie odpowiedzialnych postaw, lecz także komunikowanie danych z tym związanych. Jest to niezbędne w perspektywie budowania trwałych relacji z otoczeniem. Pożądane staje się zatem uzupełnianie tradycyjnej sprawozdawczości banków, zawierającej dane na temat ich zdolności do generowania korzyści finansowych - raportami z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, pozwalającymi określić wpływ całokształtu prowadzonej działalności gospodarczej na poszczególne grupy interesariuszy, a także społeczeństwo oraz środowisko jako całość. Celem artykułu jest przedstawienie raportowania społecznego jako narzędzia budowania zaufania w relacjach banku z otoczeniem, a także wskazanie ogólnych trendów związanych z publikowaniem tego typu raportów przez podmioty sektora bankowego w kontekście krajowym i międzynarodowym, jak również analiza zawartości tego rodzaju dokumentów sporządzonych przez wybrane banki funkcjonujące na polskim rynku. (abstrakt oryginalny)
Społeczna odpowiedzialność biznesu stanowi obecnie zagadnienie, które coraz częściej jest poruszane w krajowej i zagranicznej literaturze przedmiotu. Można zaobserwować jednak niewielką liczbę pozycji dotyczących realizacji idei CSR w instytucjach finansowych, a w szczególności odpowiedzialności ekologicznej współczesnych banków spółdzielczych. Jako cel artykułu przyjęto próbę weryfikacji hipotezy: czy polskie banki spółdzielcze są instytucjami ekologicznie odpowiedzialnymi? W tym celu podjęto czynności w zakresie przeanalizowania działań (ich zakresu oraz skali) w zakresie ochrony naturalnych zasobów przyrody faktycznie podejmowanych przez te instytucje. Z tego powodu przeanalizowano raporty społecznej odpowiedzialności biznesu oraz oferowane usługi finansowe wszystkich banków spółdzielczych prowadzących działalność na terenie województwa dolnośląskiego, które obecnie funkcjonują w ramach dwóch zrzeszeń: Banku Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielczej Grupy Bankowej. Jako metody badawcze zastosowano analizę raportów społecznej odpowiedzialności biznesu wybranych instytucji finansowych oraz analizę krajowej i zagranicznej literatury. (abstrakt oryginalny)
17
63%
Obserwując zmiany zachodzące w metodach i zakresie prezentowanych danych na temat przedsiębiorstw, można zauważyć, iż systematycznie wzrasta liczba przedstawianych informacji. Na pierwszym miejscu należy wskazać sprawozdania sporządzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Nowością stają się raporty społeczne, opracowywane fakultatywnie, które mają docierać do zainteresowanych grup społeczeństwa obywatelskiego. Artykuł ma na celu przedstawienie międzynarodowych standardów etycznych w biznesie oraz światowej specyfiki prowadzenia biznesu. Jest to szczególnie ważne w związku z integracją europejską i przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (UE). Pokazano również, z jakich źródeł informacji można korzystać w trakcie przeprowadzania zewnętrznej oceny przedsiębiorstw społecznie odpowiedzialnych. Wykorzystując normy i standardy w zakresie społecznej i etycznej odpowiedzialności, w pierwszej kolejności zostały przybliżone podstawowe definicje, odnoszące się do społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (CSR). Na tle rozważań teoretycznych największą uwagę zwrócono na standardy prezentacji danych w sprawozdaniach spółek stosujących idee CSR. Wskazano przy tym, iż przy ocenie przedsiębiorstwa z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju należy stosować pełną grupę wskaźników, które należy interpretować równocześnie. Następnie pokazano zastosowanie reguł CSR w Polsce oraz zaprezentowano przykłady spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, należących do indeksu Respect czy też opracowujących raporty społeczne i określających się jako spółki społecznie odpowiedzialne. (fragment tekstu)
Celem autora była analiza praktycznej realizacji zasad społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa w kontekście zarządzania personelem, na podstawie raportów społecznych.
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu budowania wizerunku przedsiębiorstwa. W opracowaniu przedstawiono podstawowe teorie związane z tym zagadnieniem, a więc wyjaśniono istotę wizerunku i instrumentów mających wpływ na jego kształtowanie. W szczególności autorka skupiła się jednak na prezentacji przykładu budowania wizerunku przez wybrany podmiot z branży logistycznej. Zamysłem autorki było wykazanie, iż budowaniu image firmy mogą służyć między innymi działania z zakresu społecznej odpowiedzialności. Starano się ukazać, iż aktywność prospołeczna może wpłynąć pozytywnie na kształtowanie odbioru przedsiębiorstwa przez jego grupy interesariuszy. W opracowaniu wykorzystano dostępną literaturę przedmiotu oraz materiały internetowe, a także raporty społeczne publikowane przez wybraną do analizy firmę.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Raportowanie CSR w obszarze kapitału ludzkiego
63%
Pracownicy są istotną grupą interesariuszy przedsiębiorstwa, wymienianą przez każdą jednostkę, która tworzy raporty społeczne w kontekście działań podejmowanych w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Raporty CSR są jednocześnie nierozłączną częścią sprawozdania zintegrowanego, zawierającego dane finansowe i niefinansowe. W artykule dokonano analizy porównawczej wybranych firm w branży handlowej i finansowej, dotyczącej wspierania, współpracy i informowania o aktywności w obszarze CSR odnoszącym się do pracowników. Celem było wykazanie poziomu świadomości przedsiębiorstw co do istotności kapitału ludzkiego w tworzeniu wartości przedsiębiorstwa, poprzez wzmacnianie więzi, lojalności i zaangażowania pracowników. W artykule wykorzystano raporty społeczne analizowanych spółek oraz literaturę przedmiotu. Posłużono się metodą analizy źródeł, analizą opisową oraz metodą dedukcji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.