Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social results of unemployment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Autor przedstawił skalę, stopę oraz następstwa ekonomiczne i społeczne bezrobocia w Polsce w województwie zachodniopomorskim wg stanu na 2002 r.
Autor przeanalizował podstawowe tendencje, cechy charakterystyczne i społeczno-ekonomiczne skutki bezrobocia w USA po II wojnie światowej.
Celem artykułu jest ukazanie negatywnych skutków ekonomicznych i psychospołecznych, jakie bezrobocie powoduje dla jednostki - samego bezrobotnego i dla funkcjonowania jego rodziny/gospodarstwa domowego. Omawiane skutki to: pogorszenie materialnych warunków życia, ubożenie rodzin, zakłócenia w sferze psychicznej jednostki, zakłócenia w życiu rodzinnym oraz zjawiska patologii społecznej.
Przeprowadzono analizę następstw bezrobocia. Wyróżniono ekonomiczne, społeczne i psychospołeczne skutki bezrobocia.
Bezrobocie jest zjawiskiem nierozerwalnie towarzyszącym gospodarce rynkowej generującym wiele negatywnych skutków dla ludzi jako jednostek i dla gospodarki jako całości. Negatywne aspekty wynikające z braku miejsc pracy, trudności w znalezieniu i podjęciu zatrudnienia można rozpatrywać m.in. na płaszczyźnie ekonomicznej, społecznej i psychologicznej. Artykuł przedstawia skutki ekonomiczne i społeczne, pokazuje zależności między nimi. Prezentuje także zalety istnienia nadwyżki rąk do pracy. Poznanie skutków bezrobocia pozwala lepiej zrozumieć, nierzadko tragiczne sytuacje bezrobotnych i ich rodzin, a także prawidłowo i w odpowiednim momencie dobrać narzędzia oraz sposoby pomocy osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych pracę utraciły i chcą ją znaleźć. W szczególnie trudnym położeniu znajdują się osoby, które pozostają bezrobotnymi przez dłuższy czas, a które z jego upływem stają się mniej aktywne i na rynku pracy a także w swoim bliższym i dalszym otoczeniu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie wpływu bezrobocia na funkcjonowanie społeczeństwa. W opracowaniu starano się odpowiedzieć na pytania: W jakim stopniu bezrobocie wpływa na nas, którzy tworzymy społeczeństwo, należymy do odpowiedniej grupy społecznej? Jak pod wpływem bezrobocia zmieni się obraz naszej przynależności do społeczeństwa? Czy może istnieć zwarte i jednolite społeczeństwo, gdzie obce nam będzie pojęcie walki o miejsca pracy? (abstrakt oryginalny)
Autorka podjęła problem rozwiązywania problemów narastającego bezrobocia na wsi i obszarach wiejskich. Zdaniem autorki, rozmiary i cechy bezrobocia stawiają to zagadnienie w rzędzie najważniejszych i najtrudniejszych współcześnie problemów społeczno-politycznych i ekonomicznych kraju.
Even though a job loss was a great intervention into the lives of a majority of people in the 1990s, many came to an understanding that dismissals were closely related to the freshly acquired political freedoms and to the transition to a market economy, which would be internationally competitive and where changing jobs would be an objective necessity. those features and unemployment, which were mostly related to the past development of our society, came to the front. these elements influenced strategies of human behavior and frequently hindered adequate reactions to the new labor market conditions. At a personal level these resulted in reduced feelings of civic responsibility, insufficient self-reflection, thought rigidity and also in living through the previously not experienced job change or job loss. (fragment tekstu)
Transformacja ustrojowa i gospodarcza w Polsce wywołała zasadnicze przeobrażenia rynku pracy. Zjawisko jawnego bezrobocia, nieznane w Polsce przed 1990 r., zaczęło ujawniać się na wielką skalę wraz z uruchomieniem w gospodarce mechanizmów rynkowych. Kulminacyjny poziom bezrobocia odnotowano w latach 2002-2005, kiedy w niektórych miesiącach stopa bezrobocia przekraczała 19-20%. Równocześnie niebezpieczną cechą nie tylko polskiego rynku pracy jest duży odsetek młodych osób pozostających bez pracy. Konsekwencje bezrobocia najczęściej rozpatruje się na płaszczyźnie ekonomicznej, prawnej oraz politycznej. Nie należy jednak zapominać o stronie zdrowotnej, psychologicznej i obyczajowej w odniesieniu do pojedynczych osób pozostających bez pracy i ich rodzin. Często skutkiem braku legalnej pracy staje się wybór nielegalnego zatrudnienia jako jedynej dostępnej alternatywy. Jednym z regionów znacząco dotkniętych problemem braku pracy jest województwo podkarpackie. W publikacji zaprezentowano istotę i skalę nielegalnej pracy w Polsce i województwie podkarpackim. Opisano skutki społeczne i ekonomiczne bezrobocia, a także poziom bezrobocia według struktury wiekowej na Podkarpaciu. Celem publikacji jest próba oceny, czy nielegalna praca jest skutkiem narastającego w ostatnich latach zjawiska bezrobocia wśród młodych osób mieszkających w województwie podkarpackim. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Zjawisko bezrobocia a zagrożenie społeczne
63%
Problematyka bezrobocia na trwałe stała się przedmiotem badań ekonomistów w wyniku wielkiego kryzysu z lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy to w krótkim czasie stopa bezrobocia w większości krajów uprzemysłowionych wzrosła do poziomu przekraczającego 20%. Spowodowało to, że po obu stronach oceanu zaczęły powstawać modele teoretyczne bezrobocia, których celem było znalezienie odpowiedzi na przyczyny jego występowania oraz sposoby skutecznej z nim walki. Zjawisko zubożenia, które dotknęło dużą część populacji w Polsce, nie jest fikcją. Wywołało ono poczucie bezradności, wiktymizacji i niezadowolenia z sytuacji materialnej. Miało ono oczywiście ogromny wpływ na rodzinę i jej funkcjonowanie. Socjologowie podkreślają, że brak pracy wpływa na całe społeczeństwo. Bezrobotni są zauważalni w społeczeństwie, natomiast prawie każdy członek społeczności ma do czynienia z bezrobotnymi lub z konsekwencjami negatywnego zjawiska, jakim jest bezrobocie. Narasta powszechny lęk przed utratą pracy, a rynek pracy jest jednym z fundamentów porządku społecznego i jest analizowany przez pryzmat socjologiczny i ekonomiczny. Główną przyczyną bezrobocia jest bieda, która w wielu wypadkach jest spowodowana bezrobociem. W latach biedy i ubóstwa widać ścisły związek. W wypadku wzrostu stopy bezrobocia zwiększa się również poziom ubóstwa. Te kluczowe zagadnienia przedstawione są w niniejszym artykule. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie negatywnych, z punktu widzenia społeczno-gospodarczego, zjawisk wynikających ze zjawiska bezrobocia, zwłaszcza wśród osób młodych, absolwentów szkół (uczelni), którzy po ich ukończeniu nie mają perspektywy na podjęcie zatrudnienia. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Bezrobocie jako problem społeczny Podkarpacia
63%
Na początku artykułu omówiono problem bezrobocia jawnego i ukrytego na terenach wiejskich Podkarpacia. Przedstawiono czynniki utrudniające rozwój obszarów wiejskich. Następnie ukazano społeczne i ekonomiczne skutki bezrobocia, przejawiające się m.in. w spadku kwalifikacji, stresie, zwiększonym poziomie przestępczości czy obniżeniu poziomu życia.
Artykuł ma na celu odpowiedzieć na pytanie czy wskaźniki subiektywne związane z trudną sytuacją na rynku pracy mają wpływ na dynamikę wzrostu roli rent inwalidzkich. Z analizy rozważań teoretycznych i z przeprowadzonych badań statystycznych zaprezentowanych w artykule, wynika, że na liczbę nowo przyznanych rent inwalidzkich ma wpływ wiele czynników poza pogarszaniem się stanu zdrowotnego społeczeństwa. Do najważniejszych należy wzrost stopy bezrobocia.
Autor rozpatruje zjawisko dezintegracji negatywnej jako skutek transformacji systemowej w Polsce. Jednym z najdotkliwszych przejawów dezintegracji negatywnej jest bezrobocie, sprzężone z wielowymiarowym ubóstwem i natężeniem zjawisk patologii społecznych. Autor omawia bezrobocie jako kwestię społeczną oraz w kategoriach skutków społecznych i ekonomicznych.
W artykule przedstawiono koszty i skutki bezrobocia. Omówiono fiskalne koszty bezrobocia, czyli te które mają wpływ na budżet państwa oraz indywidualne, czyli te które ponosi bezpośrednio osoba bezrobotna oraz jej rodzina. Zaprezentowano również społeczne koszty bezrobocia, które są odczuwane przez całe społeczeństwo. Na koniec opisano pośrednie i bezpośrednie koszty bezrobocia będące negatywnymi skutkami bezrobocia.
Na przykładzie powiatu grodziskiego dokonano analizy przyczyn korzystania z pomocy społecznej w latach 1991-1996. Wśród przyczyn korzystania z pomocy społecznej na pierwszym miejscu klasyfikuje się bezrobocie, długotrwała choroba, niepełnosprawność, rodziny wielodzietne, ochrona macierzyństwa.
Dokonano syntetycznej charakterystyki bezrobocia w Polsce, omówiono ekonomiczne instrumenty walki z bezrobociem (zwłaszcza długotrwałym) w niektórych krajach europejskich oraz podjęto próbę klasyfikacji społecznych skutków bezrobocia dla jednostki (zawodowych, psychologicznych i zdrowotnych).
W artykule omówiono psychospołeczne konsekwencje przemian systemowych w województwie śląskim. Opisano zmiany na regionalnym rynki pracy i ich negatywny wpływ na mieszkańców województwa oraz uwarunkowania postaw zachowawczych górników. Przeanalizowano występujące napięcia społeczne, między innymi strajki w górnictwie. Oceniono wyniki oraz przyszłe kierunki restrukturyzacji województwa śląskiego.
Omówiono specyfikę polskiego bezrobocia. Przedstawiono problematykę bezrobocia w kontekście społecznym i jednostkowym oraz postrzeganie zjawiska bezrobocia i jego skutków. Zaprezentowano wzorce i inicjatywy środowisk lokalnych i regionalnych na rzecz zredukowania bezrobocia.
Przedstawiono wyniki badań wybranych gmin województwa opolskiego dotyczących postaw i zachowań osób bezrobotnych wobec zmian na rynku pracy.
W artykule przedstawiono wyniki badań kwestionariuszowych bezrobotnych przeprowadzonych we wrześniu i październiku 1991 r. w dwu rejonowych biurach pracy województwa wrocławskiego: oleśnickim i wrocławskim. W grupie 600 osób bezrobotnych zbadano cechy społeczno-zawodowe, poziom życia, postawy i zachowania bezrobotnych. Jednocześnie zwrócono uwagę na podobieństwa i różnice w kształtowaniu się bezrobocia na małym i dużym lokalnym rynku pracy.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.