Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 136

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social risks
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza "teorii szaleńca" - teorii politycznej powszechnie kojarzonej z polityką zagraniczną prezydenta USA Richarda Nixona - w rosyjskiej retoryce wojennej, szczególnie po 24 lutego 2022 r. Zgodnie z tą teorią przywódca kultywuje obraz szaleństwa, aby uwiarygodnić swoje groźby wykorzystania broni atomowej i skłonić wrogów do dwukrotnego zastanowienia się przed podjęciem jakiejś decyzji. Wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę teoria szaleńca została przypomniana i ponownie jest stosowana do wyjaśniania coraz bardziej nieobliczalnego zachowania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który 27 lutego 2022 r. nakazał swojemu ministrowi obrony i szefowi sztabu generalnego zainicjowanie specjalnych zadań bojowych przez jednostki odstraszania nuklearnego. Takie zachowanie Putina przywodzi na myśl to, co zostało opisane w polityce zagranicznej jako teoria szaleńca - poczucie, że ktoś jest zdolny do wszystkiego, jeśli nie może doprowadzić wojny do końca tak, jak chce.(abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo można określać przez pryzmat wielu kryteriów. Jednym z nich jest proces. Jest to kryterium bliskie tym wszystkim, którzy zaangażowani są w nieprzerwane zabiegi o bezpieczeństwo ludzi i przejawy ich społecznego funkcjonowania. Tymi ostatnimi są między innymi spotkania, które z racji liczby ich uczestników są umownie określane dużymi skupiskami ludzkimi. W dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa ich organizatorzy przyjmują na siebie odpowiedzialność za niezagrożony przebieg tych skupisk. Przekłada się ona na szereg obowiązków, które nie są uregulowane przepisami prawa. Wypowiedź autorów dotyczy właśnie tej problematyki. Na podstawie przeprowadzonej analizy opracowań naukowych dotyczących organizacji zbiorowisk ludzi innych aniżeli zgromadzenia publiczne oraz imprezy masowe oraz badań własnych, w tym wizyt studyjnych, przedstawiono typologię tych zbiorowisk, uwarunkowania organizacji oraz determinanty ich bezpieczeństwa. Wyniki prezentowanych badań wskazują na to, że poziom bezpieczeństwa tych skupisk jest efektem odpowiedzialności ich organizatorów, umiejętnej organizacji i współdziałania ich z podmiotami zewnętrznymi (zarówno państwowymi, jak i pozapaństwowymi). Niniejszą pracę wieńczą rekomendacje mogące być wykorzystanymi przez organizatorów dużych skupisk ludzkich. (abstrakt oryginalny)
This article is an introduction to the concept of the "new social risks". Whereas this concept is well known in the Western countries debate it is almost absent in discussions on social policy in transition countries like Poland. "New social risks" were identified after the so called welfare state crisis following economic crisis of the mid 70-ties. While the old social risks did not diminish the new ones emerged. The developments that led to this emergence are presented in the article as well as the new paradigm of social policy that address the new social risks. Some examples of social policy in the context of new social risks are also shown. (original abstract)
The article is relevant to the topic of the conference. The scientific problem, constituting the main axis of the narrative, was included in the general question: What are hybrid activities in Ukraine and what are the threats to public security in Poland? The article focuses on the identification of sources and types of threats. Magister Tomasz Nowak began his PhD thesis, and prof. Jan Zych is his scientific promoter. Both authors of the article are lecturers at the Department of National Security.(original abstract)
Preparing people to accurately perceive and diagnose threatening situations requires a constant search for answers to the question: how to develop human competence in the area of perceiving and diagnosing social situations threatening safety in order to learn about them, and then restrict and eliminate from human life? An attempt to answer this question involves learning about the conditions affecting the dynamics of threatening situations, as well as indicating the competence areas in which there are possibilities to improve cognition and diagnosis of threats. (original abstract)
6
Content available remote Dokąd podąża świat w XXI wieku?
100%
The purpose of the article is to determine the possible directions of change in the architecture of international security, which in the second decade of the 21st century is the result of intensification and reinforcement of threats mainly from international terrorism, fallen states, massive emigration to Europe of civilian population from regions affected by armed conflicts, as well as irresponsible politics of countries with power aspirations. Since the end of the Cold War, international security policy has clearly become complicated. Instead of two opposing blocks, which kept each other in "check", ensuring at the same time the order and stability of the international security architecture, many actors have appeared today, whose cooperation or lack of it depends on security in the global dimension. The current wars in Syria and Ukraine are evidence of how difficult it is currently to undertake joint actions in the context of solving crisis situations and overcoming conflicts. At present, threats have become comprehensive and interconnected with each other creating a very dangerous "system of connected vessels".(original abstract)
7
100%
Podstawowym celem badań stało się zdiagnozowanie zakresu, istoty, rodzajów zagrożeń psychologiczno-społecznych wobec człowieka i grup społecznych występujących w XXI wieku. (fragment tekstu)
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń społecznych i politycznych, dla współczsnej cywilizacji jest terroryzm. Jest on zarazem groźnym fenomenem jak i plagą naszych czasów. Przemoc, gwałt, wojny występowały w historii ludzkości od zawsze, ale dopiero w drugiej połowie XX wieku pojawiłą się bezmyślna przemoc, która może stworzyć zagrożenie nie tylko dla każdego człowieka, ale dla całej społeczności międzynarodowej, dla demokracji wszędzie tam, gdzie się pojawia. Jest ona zagrożeniem bez względu na to, czy chcemy się angażować w życie polityczne czy też nie. (fragment tekstu)
Państwa Grupy Wyszehradzkiej podejmują działania potwierdzające ich ambicje w ramach polityki cyberbezpieczeństwa. Formułowane zadania zarówno w dokumentach strategicznych, jak i na forach międzynarodowych stanowią dowód na aktywną rolę rządów Europy Środkowe w obszarze cyberbezpieczeństwa. Wiele państw stoi w obliczu rosnącej fali cyberataków, która z czasem prawdopodobnie będzie się nasilać. Każdy tego typu incydent może wyrządzić ogromne szkody, podważając zaufanie do rządu i wywołując nieprzewidywalne skutki polityczne. Z tego też powodu widoczna jest chęć budowania przez państwa V4 wspólnej cyberodporności w oparciu o ścisłą współpracę z UE i NATO. Kolejnym sposobem opisu działań podejmowanym w artykule są wydatki budżetowe na cyberbezpieczeństwo, które są ważnym miernikiem oceny rozwoju potencjału cybernetycznego poszczególnych państw. Artykuł jest próbą podsumowania działań podejmo- wanych przez państwa V4 w okresie 2013-2021 w ramach polityki cyberbezpieczeństwa, które w większości pozostają w sferze jedynie deklaracji politycznych. Podjęta analiza badawcza może stanowić punkt wyjścia dla dalszych rozważań na temat współpracy V4 szczególnie w kontekście militarnej agresji Federacji Rosyjskiej po 24 lutego 2022 roku. Wydarzenie to nakazuje zastano- wić się nad przyszłością współpracy państw Europy Środkowej w szeroko po- jętej polityce bezpieczeństwa.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawia się kryteria skutecznego działania w zapewnieniu bezpieczeństwa, także w zespołowym działaniu negatywnym i pozytywnym - grup dyspozycyjnych. Analizuje się przydatność poszczególnych kryteriów prakseologicznych zarówno w prewencji i interwencji, podejmowanych w celu ochrony i obrony ludzi oraz infrastruktury. Wskazuje się na prakseologiczną instrumentalizację czynności, która, choć niezbędna, pozbawiona odniesień etycznych i kulturowych może osłabić, a nawet zniweczyć oczekiwane skutki podejmowanych działań. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest poświęcony pozytywnym i negatywnym skutkom Brexitu dla Unii Europejskiej. Nie ulega wątpliwości, że Brexit jest bezprecedensowym wydarzeniem w dziejach europejskiej integracji i w historii Unii Europejskiej. Stanowić będzie cezurę nie tylko w dziejach UE, ale również Europy, i nie pozostanie bez wpływu na ich miejsce i rolę w nowym ładzie międzynarodowym. Dziś jest bardzo trudno opracować trafną diagnozę, a jeszcze trudniej przedstawić obiektywną prognozę co do przyszłości UE, Europy i całego świata po Brexicie. Tym bardziej, że już na początku XXI wieku środek ciężkości świata wyraźnie przesunął się w kierunku Azji. Celem niniejszego artykułu jest próba pokazania szans i zagrożeń dla Unii Europejskiej po Brexicie oraz jego skutków dla Europy, Polski i powstającego na świecie nowego porządku międzynarodowego. Ponadto spróbuję odpowiedzieć na wiele pytań, m.in. jak Brexit wpłynie na rozwój UE, tak w aspekcie ekonomicznym, jak i politycznym oraz na jej pozycję w systemie euroatlantyckim i w ogóle na arenie międzynarodowej? Czy UE pozostanie spójną i aktywną organizacją, zdolną do kontynuowania integracji Europy i umacniania jej roli w nowym porządku globalnym? Jak UE musi się przekształcić, aby odpowiedzieć na zachodzące globalne zmiany i zaspokoić rosnące potrzeby i oczekiwania państw członkowskich i ich obywateli? Czy Unii grozi zróżnicowana integracja, a w końcu rozpad? Jakie należy podjąć działania modernizacyjne po Brexicie, aby wzmocnić system polityczny UE i zapobiec jej rozpadowi? Czy Brexit może stać się akceleratorem procesu modernizacji Unii Europejskiej? W jaki sposób Brexit wpłynie na relacje Polski z UE i z Wielką Brytanią? (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote O niepokoju i głównych zagrożeniach w świecie
75%
W moich rozważaniach chcę zwrócić uwagę: po pierwsze, na kategorię pojęciową "niepokój" i jego ambiwalentny aksjologicznie wymiar w życiu i edukacji; po drugie, na dwa kręgi wybranych zagrożeń budzących uzasadnione niepokoje, a dotyczących makroświata - zagrożeń Ziemi w kosmosie, niezawinionych przez człowieka oraz zagrożeń w ludzkim świecie - dotyczących życia na naszej planecie, spowodowanych działalnością ludzi; po trzecie, w uwagach końcowych na znaczenie szeroko pojmowanej edukacji i kultury w zapobieganiu zagrożeniom w świecie tworzonym przez człowieka. (fragment tekstu)
W dniach 14-15 kwietnia 2015 roku w Brnie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa, pt. "Pedagogika społeczna a zagrożenia społeczne, instytucjonalne i indywidualne". Głównym organizatorem był Institut Mezioborových Studií w Brnie, zaś współorganizatorem Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici Pedagogická fakulta oraz Katedra Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. (...) Celem VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej, z cyklu Pedagogika Społeczna w Europie Środkowej, miał być przede wszystkim dalszy rozwój wielowymiarowej współpracy międzynarodowej pomiędzy pedagogami społecznymi Republiki Czeskiej, Słowacji oraz Polski. Podstawową ideą naukowego spotkania pedagogów społecznych była wymiana myśli i doświadczeń naukowo-badawczych oraz rozwiązań praktycznych obejmujących zróżnicowaną tematycznie problematykę z zakresu pedagogiki społecznej. (fragment tekstu)
In this article the meaningful of the professional training subjects of the third and fourth year students to the work with marginal social groups are considered. The analysis of training programs on the subjects "Social Psychology", "Psychology of Work" and the special course "Psychology of interaction with marginal social groups of clients" is done in the article, also in this article the goals and objectives of the subjects are set, and this work identifies which skills students should have after the training course. The methodology of forming the professional commitment system, which is developed in this article, includes the system of interactive knowledge that contribute to the development of interest to the future profession, give possibilities to imagine the future work.The proposed system of teacher's work as for development, organization and realization of interactive sessions, which have the aim to form basic skills of the third, fourth and fifth year students. By example of practical teacher we are going to reveal the content of the teaching classes as for students social interaction. (original abstract)
Problematyka zagrożeń psychospołecznych i ich wpływu na bezpieczeństwo i funkcjonowanie człowieka w pracy, jest jednym z najbardziej aktualnych obszarów zainteresowania instytucji i organizacji zajmujących się zdrowiem i bezpieczeństwem zatrudnionych. Warunki pracy zatrudnionych w transporcie zostały dobrze poznane pod kątem wymagań antropotechnicznych, jednak nadal niewiele publikacji podejmuje problematykę zagrożeń psychospołecznych występujących dla tej grupy zatrudnionych. Niniejszy artykuł przedstawia badania nad skalą zagrożeń psychospołecznych wśród pracowników transportu, wraz ze wskazaniem związku pomiędzy stresogennymi warunkami pracy a zawodowym funkcjonowaniem respondentów i ich zdrowiem. W badaniach wykorzystano Skalę Ryzyka Psychospołecznego przeznaczoną do badania występowania ogólnych i specyficznych stresorów zawodowych oraz poziomu ich stresogenności. Analiza objęła 491 pracowników na stanowiskach związanych z transportem i pracą w magazynie. Wyniki badań wykazały, że pracownicy transportu częściej doświadczają stresu zawodowego związanego z kontekstem pracy, czyli z cechami środowiska pracy generowanymi przez sposób zorganizowania pracy, możliwość rozwoju zawodowego i relacje z innymi, niż stresu związanego z treścią pracy (czyli rodzajem zadań, które realizują). Ponadto wykazały, że doświadczanie stresu w pracy podnosi absencję, stanowi ryzyko dla zdrowia, oraz wpływa na zaangażowanie w pracę i zadowolenie z pracy.(abstrakt oryginalny)
The aim of the article is to indicate processes related to marginalization, social exclusion and exclusion, which indirectly may influence the emergence of new threats or make existing ones more dynamic. Although these terms describe the same area, nevertheless, from different perspectives, they indicate a complicated mechanism of social phenomena that result in a sense of threat to individuals and groups. Minimizing the sense of threat as well as the threats themselves requires an in-depth knowledge of the mechanisms of their formation, a good diagnosis of marginalized groups in a specific community as well as the introduction or improvement of the support and subsidiarity system. Key words: marginalization, exclusion, threats, security, diagnosis(original abstract)
18
Content available remote Problem bezpieczeństwa ekonomicznego w warunkach globalizacji
75%
Security research is the subject of interest of representatives of at least several scientific disciplines: political, sociology, law, economics, management science. In Poland since 2011 in the structure of science, the independent discipline of social sciences functions - security studies. The representatives of this discipline conduct studies and research on various aspects of security, among others, as part of a sectoral approach: military, economic, social, ecological and political security. Such a broad spectrum requires methodological pragmatism as well as thinking in terms of interdisciplinary. In the article the need for a multifaceted perception of the problem of economic security was discussed. Attention was also given to the social dimension of contemporary threats to existence and development not only of state entities but of individual units - also emphasizing the personal dimension of security. The article is characterized by a theoretical and reviewing nature, and its main purpose is to indicate changes in the role of the state in shaping the security policy in the conditions of globalization.
Obecnie technologie aktywnie kształtują i intensyfikują czas wdrażania systemów sztucznej inteligencji (AI), jednocześnie coraz większego znaczenia nabierają tzw. umiejętności miękkie, których pracodawcy poszukują u przyszłych pracowników. Tak więc w dzisiejszej sytuacji mamy możliwość wykorzystania automatów i robotów, które z powodzeniem zastępują człowieka w wielu zadaniach. Jednocześnie istnieje potrzeba tworzenia zespołów opartych na takich cechach jak empatia, komunikatywność, pomysłowość, inteligencja, a przede wszystkim humanizm, którego znaczenie w tworzeniu perspektywy biznesowej jest nie do przecenienia. W związku z powyższym, niniejszy artykuł ma na celu analizę problemu badawczego w przypadku robotów społecznych oraz prawdopodobnego statusu prawnego sztucznej inteligencji w przyszłości. W artykule zostaną pokazane różnice między sztuczną inteligencją a sztuczną świadomością, ponieważ AI stawia wyzwania społeczne, więc obecnie przechodzi szereg ważnych zmian i prawo musi być szybko zmienione. Po pierwsze, podjęto próbę demistyfikacji różnic między sztuczną inteligencją a sztuczną świadomością. Następnie analizie zostanie poddany aktualny stan prawny dotyczący sztucznej inteligencji w UE. Cyberprzestrzeń (w tym Internet) zrewolucjonizowała życie człowieka. Niesie korzyści, ale również nieznane dotąd zagrożenia. Jest to jednak nieodłączny problem rozwoju człowieka. Każda nowa technologia, każdy nowy wynalazek ma swoje zalety, ale i wady. Wydawać by się mogło, że autonomiczne systemy, wykorzystujące sztuczną inteligencję, są panaceum na takie problemy. Być może tak, ale bezpieczeństwo cyberprzestrzeni zależy od wielu czynników, na które czasem nie mamy wpływu, albo z innej perspektywy to my sami stwarzamy zagrożenie, inspirujemy je celowo lub przez niedociągnięcia, ignorancję i zaniedbanie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.