Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 267

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
1
Content available remote Der Sozialarbeiter im Kontext der Sozialgesundheit
100%
Das Fundament des Sinnes von allem sind zweifellos die Werte, die ein unvermeidbarer Bestandteil unseres Lebens darstellen. Ein Mensch ohne Werte kann nicht leben. Unter den Werten, die wir normalerweise nicht wahrnemen, hat eine feste Stelle auch die Gesundheit. Die Sozialarbeiter eignen sich die professionellen Rollen an, nicht nur mit dem Ziel die soziale Gerechtigkeit zu erreichen und die Lebensqualität zu erhöhen, sondern ihr Ziel ist auch die Qualität der Sozialgesundheit zu erhöhen. Das führt zur Entwicklung des sozialen und persönlichen Gleichmutes. (original abstract)
2
Content available remote The Paradox of Polish Social Assistance
80%
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie, czy po prawie trzech dekadach funkcjonowania, system wciąż bliższy jest temu, co można nazwać opieką społeczną, czy może - zgodnie z przyjętą terminologią - skupia się na działaniach pomocowych? Próbując odpowiedzieć na te pytania, najpierw zdefiniowano terminy opieki oraz pomocy społecznej, by za ich pomocą wyróżnić obowiązujące prawnie formy świadczeń o charakterze opiekuńczym oraz pomocowym. Następnie, posługując się ilościowymi danymi na temat zrealizowanych świadczeń w pomocy społecznej, sformułowano wniosek, iż wciąż w pomocy społecznej dominują świadczenia opiekuńcze, co powoduje, że w tym przypadku mamy do czynienia z terminologiczno-funkcjonalnym paradoksem.(abstrakt oryginalny)
3
80%
Obecnie coraz częściej również zwraca się uwagę na fakt efektywnej pracy, czyli takiej, która przynosi zadowolenie z rezultatów własnego działania. Dlatego przedmiotem zainteresowania badaczy są nie tylko warunki skuteczności działań zawodowych, czy odczucia klientów, bądź pacjentów lub podopiecznych, ale głównie satysfakcja zawodowa, oraz cena jaka płacą za zaangażowanie w swą profesję jej wykonawcy. Wypalenie zawodowe jest jedną z wielu możliwych reakcji organizmu na chroniczny stres związany z pracą zawodową, których wspólną cechą jest ciągły kontakt z ludźmi i zaangażowanie emocjonalne w ich problemach. Czy do nich zaliczają się także pracownicy socjalni - osoby zajmujące się szeroko rozumianą pomocą drugiemu człowiekowi? Próba znalezienia odpowiedzi na to pytanie stanowi przedmiot niniejszych rozważań. (fragment tekstu)
Rządowy "Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych i ich integracji ze społeczeństwem" realizowany jest od 1994 r. Rada Ministrów przyjęła go pod koniec 1993 r. Artykuł przedstawia główne założenia w/w Programu oraz omawia jego realizację w 1996 r. i zadania na 1997 r.
Autorka charakteryzuje problem ludzi starszych w Polsce. Zajmuje się głównie opisem ich stanu zdrowotnego oraz możliwością opieki społecznej w naszym kraju. Przyznaje, że problem ten jest jeszcze za mało zbadany w porównaniu z krajami cywilizowanymi.
Omówiono cele europejskiej polityki socjalnej. Scharakteryzowano cele socjalne w kontekście prawa Unii Europejskiej oraz strategiczne kierunki działań Europejskiej Agendy Socjalnej.
Starzenie się ludności jest zjawiskiem powszechnym we współczesnym świecie. Według przewidywań niektórych demografów odsetek ludności w wieku emerytalnym wzrośnie w Europie w ciągu półwiecza, czyli do roku 2050 z 27% do 51%, w Ameryce Północnej z 19% do 35% w skali całej kuli ziemskiej z 11% do 25%. W przyszłości proces ten ulegnie jeszcze bardziej wyraźniejszemu przyspieszeniu wobec spadku liczby urodzeń. Z prognoz demograficznych wynika, że liczba osób w Polsce w wieku emerytalnym wzrośnie z 5,9 mln w 2005 r. do co najmniej 9, mln w 2030 r., czyli z 15,4% ogólnej ludności Polski do 26,9%.(fragment tekstu)
Zmiany demograficzne zachodzące w społeczeństwie Polski przeobrażą życie społeczno- ekonomicznie wpływając na wszystkie obszary zarówno życia jednostek jak i zbiorowości. Zwiększająca się liczba osób w wieku 65 lat i więcej oraz dynamiczny proces podwójnego starzenia się ludności Polski spowodują konieczność budowy zintegrowanego systemu opieki nad niesamodzielnymi osobami starszymi. Aby system ten był efektywny i odpowiadał na potrzeby seniorów i ich bliskich konieczne jest wskazanie czynników wpływających na konieczność korzystania ze wsparcia świadczonego przez różne podmioty (rodzinę, organizacje pozarządowe, gminę) oraz czynników wpływających na możliwość zaspokojenia tych potrzeb. Celem artykułu jest analiza demograficznych, społecznych i ekonomicznych czynników wpływających na zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze świadczone zarówno w środowisku zamieszkania osoby starszej, jak i w wyspecjalizowanej instytucji oraz możliwości zaspokojenia potrzeb opiekuńczych przy malejących i jednocześnie starzejących się zasobach siły roboczej. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Social pedagogy. Basic definitions
61%
Social pedagogy constitutes a part of general pedagogy, so, in order to understand what this particular branch of pedagogy is, one ought first of all to clarify the meaning of the notion "pedagogy". The concept has two basic meanings: "theoretical" one and "practical" one. In the "theoretical" sense, it means the theory of upbringing and thus the science of education, whose purpose is understanding the process of upbringing as well as the factors which influence that process. In the "practical" sense, what we understand by "pedagogy" is to sum total of all the educative activities employed for the purpose of steering the process of education in the desired direction. Speak-ing about pedagogical activities, we do not, of course, deal with activities from the field of education theory, as that would be contradiction in terms, but with the body of practical skills employed in everyday work by practical pedagogues. (author's abstract)
10
Content available remote Patočkův životní pohyb v základu pomáhající profese
61%
Człowiek, istniejący w czasoprzestrzeni swojego życia, znajduje się w nieustannym ruchu na drodze życia od urodzin aż po horyzont - do śmierci. Kryzysy, nieodwołalnie i w wielu formach pojawiające się już od początku wejścia do społeczności świata, są związane z koniecznością pokonywania przeszkód, które powodują zmiany naturalnego i płynnego ruchu egzystencji. Pobyt człowieka w ujęciu Jana Patočki, odnoszący się do "punktów referencyjnych" - źródła sensu ruchu egzystencji, stanowi właściwą odpowiedź na nadchodzące wyzwania, ale także pewien wspólny obszar opieki i wsparcia ze strony zawodów wspomagających - profesjonalistów, niosących pomoc człowiekowi, który znalazł się w obliczu problemów życiowych. Naturalny ruch egzystencji w wyniku kryzysu jest wstrzymany, częstokroć nawet uniemożliwiony. Można to rozumieć jako problem w zaistnieniu, w ex-systencji (istnieniu poza...) człowieka, niejednokrotnie znajdującego się w sytuacji zagrożenia życia. Z fenomenologicznego punktu widzenia chodzi o trwanie/ egzystencję z ograniczoną możliwością ruchu oraz o problem w kompleksie habitualności. W ujęciu Jana Patočki trzy punkty referencyjne - dom, praca i walka oraz absolut - stanowią źródło ruchu egzystencji, posiadając wartość ontyczną i ontologiczną. Kompleksowe podejście do człowieka stanowi wielki wymóg, a jednocześnie wyzwanie. Pośród całego spektrum swoich działań, zawody wspomagające - specjaliści w zakresie pracy społecznej, używając dwóch podstawowych narzędzi - mowy oraz rąk - opiekują się klientem. Celem wspólnym jest odnowienie ograniczonego ruchu egzystencji w maksymalnej możliwej mierze, w sposób wrażliwy i respektujący autentyzm danej jednostki ludzkiej. (abstract oryginalny)
11
Content available remote Wolontariat i jego znaczenie w pracy socjalnej
61%
Obecnie coraz częściej można usłyszeć o wolontariacie jako zjawisku, które stało się modne. Promują go zarówno media, jak i szkoły. Tak naprawdę nie jest on jednak niczym nowym. W naszą kulturę wpisał się już dość dawno, jednak wówczas kiedy się kształtował nazywano go nieco inaczej. Samo słowo wolontariat dla Polaków jest stosunkowo nowe. Jego korzenie wywodzą się z pracy społecznej, kiedy ludzi działających na tym polu określano mianem społeczników bądź filantropów, dziś mówi się o nich wolontariusze [Firley, 2002: 9]. Kiedyś w obiegu funkcjonowało stwierdzenie wolontariusz, w praktyce jednak dotyczyło ono praktykanta, który uczył się zawodu, lub też ochotnika w wojsku. W różnych krajach wolontariat ewoluował i zmieniał się w różnym czasie. Działo się to za sprawą przemian zachodzących w tych państwach, w których pod różną postacią występował. W Niemczech tradycja wolontariatu sięga 1788 roku. Pierwszym dokumentem regulującym pracę wolontarystyczną był Hamburski Regulamin dla Ubogich. Wprowadzał podział na okręgi w miastach i gminach, w których mogli pracować wolontariusze.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł wskazuje na wybrane aspekty pracy pracowników socjalnych, w tym na trudności, jakie występują pomiędzy nimi a klientami pomocy społecznej. Autor, koncentrując się na uwarunkowaniach prawnych i instytucjonalnych, dokonuje analizy rodzaju barier i stopnia trudności w ich pokonywaniu podczas realizacji zadań pomocy społecznej. Jedną z nich jest walka z epidemią, przejawiająca się m.in. poprzez nadzór nad osobami starszymi, które są najbardziej narażone na utratę zdrowia. Ten aspekt wskazuje na problem bezpieczeństwa pracowników terenowych w trakcie wykonywania ich obowiązków. Ponadto artykuł traktuje o wadliwie funkcjonującym systemie współzarządzania administracji publicznej oraz braku wsparcia analityczno-doradczego dla pracowników socjalnych. (abstrakt oryginalny)
Social work can be understood in a broader or a narrower way. In the broad sense, it is an activity consisting in giving all sorts of help to individuals and social groups through institutions which are called into being for that purpose. Social work thus encompasses direct helping activities (cri-sis intervention), all kinds of supportive and educational activities, as well as activities aiming at strengthening re-lations within social groups (social and cultural animation, activization of the unemployed and the excluded, care over handicapped and elderly persons in their place of habitation, support for children and youths in schools and other education institutions etc.). Whereas in the narrower sense, by social work we mean various forms of support for individuals and groups unable to properly develop and function in the society. In that case, social work should be distinguished from other kinds of care and social help, whose aim is to support people who are struggling with specific kinds of problems.(fragment of text)
W nadchodzących latach kraje europejskie w coraz większym stopniu doświadczać będą trudności związanych ze starzeniem się społeczeństw. Przeciętny Europejczyk żyje dziś, ma mniej dzieci i przechodzi na emeryturę znacznie wcześniej niż miało to miejsce w poprzednich dekadach. Eksperci (demografowie, ekonomiści, socjologowie) są zgodni co do tego, że około roku 2010brak równowagi między pokoleniami przybierze poważne rozmiary, wpływające w zasadniczy sposób na funkcjonowanie europejskich rynków pacy, systemów opieki społecznej, jak również na ogólny stopień integracji społecznej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zinstytucjonalizowanej opieki nad osobami starszymi (w formie usług stacjonarnych i środowiskowych), ze szczególnym uwzględnieniem Republiki Czeskiej jako jednego z byłych krajów socjalistycznych. Po transformacji kapitalistycznej w Czechach nastąpiła znacząca transformacja systemu opieki nad osobami starszymi. Towarzyszyły jej jednak stosunkowo egalitarne postawy i oczekiwania społeczne. Artykuł czerpie z badań jakościowych opartych na wywiadach z pracownikami świadczącymi usługi opiekuńcze oraz ekspertami pracującymi na różnych szczeblach systemu opieki nad osobami starszymi w Czechach. Nasza analiza opiera się na feministycznej teorii opieki, która pozwala nam krytycznie zastanowić się zarówno nad zmianami, jak i niezamierzonymi konsekwencjami konstrukcji polityki opiekuńczej, a także opiniami badanych na temat tego, jak zapewnić opiekę wysokiej jakości. Naszym celem jest identyfikacja aspektów systemu, które są pozytywnie postrzegane i które z punktu widzenia poszczególnych grup pomagają stworzyć korzystne środowisko instytucji opiekuńczych. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Efektywność pracy socjalnej w środowisku lokalnym
61%
W artykule przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z zakresem pracy socjalnej. Ponadto, zaprezentowano cel pracy socjalnej i omówiono w jakich kierunkach ona zmierza. W części empirycznej przedstawiono wybrane elementy badania przeprowadzonego w kwietniu 2013 roku wśród pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu. Celem badania była analiza wpływu pracy socjalnej na usamodzielnienie się materialne świadczeniobiorców. Zbadane zostały również elementy mające wpływ na lepsze funkcjonowanie ośrodka pomocy społecznej i pracy socjalnej.(abstrakt oryginalny)
The health care system should offer and provide a variety of services without undue delay. Due to numerous technical, financial and human resource constraints, not all services can be offered both without restrictions and in equal measure in places of different sizes of residence. As a result of qualitative and quantitative research, a map of accessibility to social and health services was drawn up, taking into consideration the division of the country into voivodeships with different population. Spatial analysis showed great diversity in terms of service availability. Voivodships with the highest accessibility of health and social services are Dolnośląskie, Opolskie and Świętokrzyskie, while the worst situation is in Wielkopolskie. Moreover, the article identifies the main problems that people with limited functionality encounter when using health and social services. (original abstract)
18
Content available remote Przeciwdziałanie zjawisku bezdomności w Unii Europejskiej
61%
Bezdomność jest zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym. Najbardziej widoczna i ekstremalną formą ubóstwa i wykluczenia jest jej postać uliczna. (...) Mając na względzie skalę zjawiska i jego specyfikę oraz fakt, że ta problematyka w kontekście profilaktyki w poszczególnych krajach jest różnie postrzegana i rozwiązywana, a ponadto nader rzadko poruszana w polskiej literaturze naukowej, w artykule skoncentrowano uwagę na zagadnieniu przeciwdziałaniu bezdomności w Unii Europejskiej (UE). (fragment tekstu)
Do dziś Wspólnota Europejska nie posiada żadnych kompetencji regulacyjnych w dziedzinie polityki społecznej. Rola Komisji ogranicza się do opracowywania strategii i koordynacji polityk narodowych (na szczycie w Lizbonie w marcu 2001 r. przyjęto deklarację o prowadzeniu polityki społecznej metodą otwartej koordynacji). Wydatki społeczne w Europie są dużo wyższe niż w innych regionach świata. W 2000 r. udział wydatków na ochronę socjalną w Unii Europejskiej wyniósł 27,3% PKB. Między poszczególnymi krajami Unii występują pod tym względem duże dysproporcje. Odzwierciedlają one głównie różnice w standardzie życia, różnice w narodowych systemach ochrony społecznej oraz odmienne struktury ekonomiczne i demograficzne. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest analiza czynników determinujących korzystanie z usług opieki społecznej przez osoby po 60-tym roku życia na przykładzie mieszkańców miasta i gminy Zgierz. W pracy dokonano oceny czynników wpływających na korzystanie z tych usług, a także opisano regulacje prawne dotyczące możliwości uzyskiwania porad i pomocy z zakresu potrzeb socjalnych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.