Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social statistic
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Podjęto próbę odpowiedzi na pytania: Czy zmierzenie rozwoju społecznego jest w ogóle możliwe? Czy jest możliwa konstrukcja jednego, syntetycznego wskaźnika, który odkreślałby ten rozwój.
W artykule przedstawiono informacje statystyczne dotyczące różnych dziedzin życia społecznego w Grecji. Omówiono m.in. stan zdrowia i liczbę mieszkańców, sytuację na rynku pracy, kwestie edukacji i wydatków na cele społeczne.
Podkreślono, że podstawowym celem rozwoju gospodarczego powinien być szeroko rozumiany rozwój społeczny. Omówiono międzynarodowe przedsięwzięcia w zakresie podniesienia rangi rozwoju społecznego oraz próby jego oceny dla potrzeb porównań międzynarodowych. Przybliżono dorobek konferencji "Statystyka, rozwój, prawa człowieka", która odbyła się we wrześniu 2000 r. w Montreux (Szwajcaria).
Analiza zjawiska głodu i nędzy ujawnia stale pogłębiające się socjalno-ekonomiczne dysproporcje obecne w wielu krajach i regionach. Ostatnio przeprowadzone przez FAO badania wskazują, że ponad 850 milionów ludzi cierpi z powodu głodu i niedożywienia, i dodatkowe 2 miliony ludzi cierpi z powodu niedoborów żywności. Inne dane statystyczne wskazują, że co kilka sekund na świecie umiera człowiek z powodu głodu. W ciągu jednego dnia umiera około 15 tysięcy ludzi na świecie, a w ciągu tylko jednego roku liczba ludzi zmarłych z powodu głodu równa się populacji ośmiu największych miast w Polsce. Celem tego artykułu jest przedstawienie skali problemu głodu jak również przeanalizowanie jego głównych źródeł. Zagadnienia związane ze złożonością i trudnościami w przezwyciężaniu problemu głodu są również rozważane. [tłum. abstraktu autora z języka angielskiego].
Omówiono zagadnienie wdrażania systemu rachunków narodowych do praktyki statystyki polskiej. Opracowania i analizy prowadzone w ramach rachunków narodowych mają umożliwić rzetelny i kompleksowy opis oraz analizę zmian zachodzących w polskiej gopodarce, a także zapewnić porównywalność w skali międzynarodowej opracowywanych wskaźników, charakteryzujących rozwój społeczno-gospodarczy.
Celem artykułu jest przedstawienie obrazu małżeństw powtórnych, wynikającego z analizy danych za 2009 r. Autor koncentruje się na dwóch elementach: określeniu wpływu wieku nowożeńców na skalę związków powtórnych oraz na próbie wyjaśnienia przestrzennego zróżnicowania częstości występowania małżeństw powtórnych. Źródłem analizowanych danych jest dostępna na stronie internetowej GUS baza Demografia.
Już od wielu lat w obrębie zainteresowań statystyki społecznej znajdują się między innymi takie kategorie jak poziom życia i jakość życia. Należy je traktować oddzielnie, chociaż w języku potocznym często są one utożsamiane. Z tego też względu we wstępnej części niniejszego opracowania dokonano systematyzacji tych pojęć, zaprezentowano uwagi dotyczące terminologii oraz stosowanych w ich badaniu metod. Pomimo iż tematem artykułu jest tylko jedna z tych kategorii: poziom życia, omówienie obu pojęć wydaje się niezbędne. Badania dotyczące poziomu życia koncentrowały się, od lat pięćdziesiątych XX wieku, wokół budowy syntetycznego, obiektywnego wskaźnika, który umożliwiłby nie tylko opis zjawiska, ale pozwoliłby na porównywanie stopnia zaspokojenia potrzeb materialnych i kulturalnych na skalę międzynarodową. W pracy przedstawione zostały dwie procedury badawcze: metoda genewska (dystansowa) oraz metoda budowania Wskaźnika Rozwoju Społecznego - HDI. W wypadku metody genewskiej przedstawiono główne założenia metodologiczne wraz z formułami matematycznymi, pozwalającymi na zbudowanie zagregowanego, syntetycznego wskaźnika stopnia zaspokojenia potrzeb materialnych i kulturalnych. Zwrócono uwagę zarówno na walory tej metody, jak i na jej wady. Ślady metody dystansowej można również dostrzec w metodzie konstrukcji wspomnianego wskaźnika HDI. Zaprezentowane zostały przyjęte w tej metodzie założenia oraz matematyczne formuły umożliwiające zbudowanie wskaźnika. Przeprowadzona została również kalkulacja wskaźnika HDI dla Polski na podstawie danych z 2010 roku. Ponieważ wskaźnik ten jest wykorzystywany w porównaniach międzynarodowych, przedstawione zostały wyniki badań z 2010 roku oraz miejsce Polski w rankingu dotyczącym 169 państw świata.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Do Ukrainian Citizens Prefer the Eastern Management Model?
75%
Celem badania jest sprawdzenie, czy wolą obywateli Ukrainy europejski model zarządzania? Podstawowymi metodami badań były metody badań socjologicznych i metody statystyki społecznej. Przeprowadzono wywiady dwie główne grupy obywateli Ukrainy (110 respondentów). Badanie przeprowadzono na podstawie statystycznej analizy preferencji obywateli Ukrainy. Przeprowadzona kontrola dwóch par hipotez statystycznych. Musieliśmy odrzucić hipotezę, że ukraiński obywatele wolą europejski model zarządzania. Statystycznie udowodniono, że obywatele Ukrainy nie wolą europejski model zarządzania. Dowiedzieliśmy się, że dwie główne grupy obywateli Ukrainy mają takie same preferencje przy wyborze modelu zarządzania. Cel badania został osiągnięty, jak bardzo silny wynik, ponieważ empiryczne wyniki są wysoko istotne statystycznie (0,01). Uzyskane wyniki mogą być przydatne dla krajów Wschodniej Europy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę możliwości wykorzystania administracyjnych źródeł danych w badaniach statystyki publicznej nad problemem niepełnosprawności. Kluczowe znaczenie dla wszelkiego rodzaju badań jest zdefiniowanie podstawowych pojęć, więc w pierwszej części niniejszej pracy przedstawiono krótki zarys definiowania lub, ściślej mówiąc, rozumienia niepełnosprawności. To ogólne definiowanie niepełnosprawności znajduje odzwierciedlenie w aktach prawnych, które stają się podstawą orzecznictwa o niepełnosprawności. W związku z tym pokrótce przedstawiono problematykę niepełnosprawności w polskich aktach prawnych i wynikający z nich system orzecznictwa, pozwalający na uznanie lub nie danej osoby za niepełnosprawną prawnie. W ostatniej części artykułu zaprezentowano administracyjne źródła danych o niepełnosprawnych z krytyczną analizą możliwości ich wykorzystania dla badania skali i struktury osób niepełnosprawnych prawnie w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Mijająca dekada przyniosła wiele zmian w wartościowaniu polityki gospodarczej i kryteriach oceny rozwoju społeczno-gospodarczego. Jedną z ważniejszych nowości jest nadanie zdecydowanie większej niż dotychczas roli rozwojowi społecznemu i promowanie zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego. Diagnoza stanu społeczeństwa staje się zatem coraz ważniejszą przesłanką programowania rozwoju społeczno-gospodarczego. Autor przedstawia kierunki doskonalenia statystyki społecznej, umożliwiające wypełnienie tego zadania.
11
Content available remote Autokorelacja przestrzenna wybranych charakterystyk społeczno-ekonomicznych
75%
W artykule poddano analizie wybrane charakterystyki społeczno-ekonomiczne pod względem zależności przestrzennych z uwzględnieniem podziału Polski na województwa i powiaty. W analizach tych wykorzystano miary autokorelacji przestrzennej (globalne oraz lokalne) umożliwiające odpowiednio zidentyfikowanie zależności przestrzennych danej charakterystyki w ramach całego badanego obszaru oraz w powiązaniu konkretnej lokalizacji z lokalizacjami sąsiednimi.(abstrakt oryginalny)
Ukazano pożytki płynące z właściwego rozumienia statystyki w społeczeństwie. W pierwszej części skoncentrowano się na komunikatach instytucji statystyki publicznej, odnoszących się do takich wielkości jak płace w gospodarce, indeksy cen, inflacja. W dalszej części przedstawiono wyniki sondaży opinii społecznej.
W artykule podjęto próbę oceny sytuacji społeczno-gospodarczej krajów UE w okresie 2004- 2011 z wykorzystaniem wskaźnika rozwoju społecznego HDI. W pierwszej części opracowania przedstawiono podstawowe pojęcia związane ze Wskaźnikiem Rozwoju Społecznego HDI. Następnie podjęto próbę analizy zmiany poziomu rozwoju zarówno w sferze społecznej, jak i gospodarczej krajów Unii Europejskiej w latach 2004-2011 na podstawie HDI. Na zakończenie, w celu określenia dystansu, jaki dzieli kraje najuboższe od najbogatszych (czy inaczej - rozwijające się od rozwiniętych) pod względem poziomu rozwoju cywilizacyjnego, zaprezentowano ranking krajów UE według wartości HDI. (abstrakt oryginalny)
Patrząc na zmiany liczby małżeństw powtórnych w trakcie ostatnich dwóch stuleci zauważyć można w naszym kręgu kulturowo-cywilizacyjnym trzy prawidłowości. Po pierwsze, wraz ze spadkiem umieralności frakcja małżeństw powtórnych zmniejsza się w konsekwencji obniżania się liczby wdów i wdowców będących w relatywnie młodym wieku. (...) Po drugie, w okresach wojen i bezpośrednio po nich zmniejsza się udział małżeństw pierwszych obojga nowożeńców. Można powiedzieć, że jest to słabiej podkreślane "demograficzne prawo wojny", urzeczywistniające się wzrostem populacji wdów i w mniejszym stopniu wdowców. (...) Po trzecie, w drugiej połowie XX w. wzrosło znaczenie badanej zbiorowości małżeństw powtórnych. Tym razem jednak wzrost tej frakcji małżeństw związany był z upowszechnianiem się rozwodów. Głównym celem artykułu jest pokazanie, jak wyglądała ewolucja częstości małżeństw powtórnych w Polsce. (...) Celem wtórnym jest prezentacja zmian charakterystyki osób tworzących tego typu związki. Wydaje się, że z uwagi na wspomnianą trzecią prawidłowość można oczekiwać wzrostu znaczenia małżeństw powtórnych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie współpracy Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i Instytutu Gospodarstwa Społecznego (IGS) w obszarze badań społecznych w okresie II Rzeczypospolitej. Na podstawie źródeł i opracowań historycznych ustalono zakres prac badawczych podejmowanych w tym zakresie przez obydwie instytucje oraz sposób organizacji wspólnych przedsięwzięć, z których największe to badanie budżetów gospodarstw domowych. Harmonijne współdziałanie GUS i IGS było możliwe głównie dzięki temu, że znaczna część kadry kierowniczej i naukowej GUS należała do IGS. Owocem współpracy obydwu instytucji było ponad sto publikacji dotyczących przede wszystkim sytuacji społecznej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Od roku 1999 GUS publikuje dane dotyczące tych małżeństw wyznaniowych, które - dzięki zmianom w dziedzinie prawa cywilnego i rodzinnego - pociagają za sobą skutki prawne równoważne ślubom cywilnym. W tekscie dokonano przeglądu podstawowych cech socjo-demograficznych nowożeńcow różnicujących prawdopodobieństwo zawarcia związku wyznaniowego, przedstawiono zróżnicowanie przestrzenne tychże związków i ich sezonowość. Analiza małżeństw wyznaniowych o skutkach cywilnoprawnych ograniczona jest zawartością publikowanej statystyki publicznej.
Artykuł poświęcony jest omówieniu obrad 57. sesji plenarnej Międzynarodowego Instytutu Statystycznego, która odbyła się w sierpniu 2009 r. w Durbanie. Międzynarodowy Instytut Statystyczny (MIS) jest jednym z najstarszych stowarzyszeń naukowych działających we współczesnym świecie. Tego typu spotkania gromadzą naukowców reprezentujących różne dziedziny wiedzy statystycznej oraz praktyków reprezentujących urzędy statystyczne, a także prywatne instytucje (placówki) statystyczne. Jest to zawsze doskonała okazja do przedstawienia najnowszych osiągnięć metodycznych, badawczych i organizacyjnych w dziedzinie statystyki.(abstrakt oryginalny)
Po ratyfikowaniu przez rząd polski konkordatu ze Stolicą Apostolską, a następnie po uchwaleniu ustaw uznających równoważność małżeństw wyznaniowych z małżeństwami cywilnymi, GUS rozpoczął gromadzenie i publikowanie danych dotyczących małżeństw wyznaniowych. Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych danych odnoszących się do małżeństw wyznaniowych w latach 1999-2007 w Polsce. Autor przedstawia obserwowane prawidłowości w rozwoju takich małżeństw, w tym ich obszar i różnorodność wyznaniową, a także podobieństwa i różnice w stosunku do małżeństw cywilnych, m.in. według klasy miejscowości, wieku, stanu cywilnego przed ślubem, jak również poziomu wykształcenia nowożeńców.
W artykule przedstawiono analizę kształtowania się subiektywnej oceny własnej sytuacji dochodowej przez gospodarstwa domowe emerytów. W tym celu zastosowano metodę częściowo uogólnionych uporządkowanych modeli logitowych. Do determinant subiektywnego postrzegania dochodów zaliczono relatywną deprywację, wykształcenie, wiek, płeć, miejsce zamieszkania, fakt pozostawania w związku (formalnym lub nie) oraz dodatkowe źródło utrzymania z użytkowania gospodarstwa rolniczego. Analizę przeprowadzono na podstawie danych z badań budżetów gospodarstw domowych zrealizowanych przez GUS w 2009 r.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto dyskusję dotyczącą rozwodów w Polsce w latach 1995-2001 oraz separacji w latach 2000-2001. Analiza obejmuje następujące kwestie: przyczyny rozwodów i separacji, wiek osób rozwiedzionych i separowanych, strukturę rozwodów i separacji według okresu trwania małżeństwa, wykształcenie osób rozwiedzionych i separowanych, rozwiązane małżeństwa według liczby dzieci. W artykule wykorzystano ogólnie dostępne dane z Roczników Demograficznych za lata 1996-2002 stanowiące cenne źródło informacji spożytkowanych w niniejszej pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.