Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 68

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social value
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W 2006 roku przeprowadzono analizę zawartości przekazów reklamowych [Duda 2010], dla której materiał do analizy stanowiły 593 reklamy zamieszczone w tygodnikach "Polityka" i "Newsweek". Analiza zawartości przekazów reklamowych objęła swym zasięgiem trzy wymiary zaproponowane w modelu mediów Georga Gerbnera: wymiar "istnienia", "priorytetów" i "wartości". Badanie dotyczyło więc kwestii obecności (bądź jej braku) jednostek analizy (postaci, produktów, wartości), częstości posiadania przez nie cech uwzględnionych w kluczu kategoryzacyjnym, proporcji ich występowania oraz nacisku, jaki został położony na poszczególne wymiary cech. W tym opracowaniu porównano te wyniki do obecnie uzyskanych z materiału z okresu 2014/2015, jak również uzupełniono te dane o 2001/2002 rok, co umożliwiło uchwycenie zmian zachodzących w wartościach popularyzowanych w reklamach. Celem artykułu była zatem próba odpowiedzi na pytania o dominujący rodzaj wartości popularyzowanych w reklamie prasowej. Posłużono się metaforą zniekształconego lustra [Pollay 1986], czyli próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy reklamy odzwierciedlają wartości kulturowe Polaków, podążając za zmieniającą się świadomością społeczną, czy też próbują ją zniekształcać, np. poprzez nadmierne eksponowanie hedonizmu. Wyniki wskazały, że reklama niezmiennie eksponuje cechy produktu (jego wartości użytkowe) oraz hedonizm związany z postawami konsumpcyjnymi. Natomiast w odniesieniu do wartości prospołecznych, witalnych bądź indywidualistycznych - dostosowuje je do stanu społecznej świadomości. Porównując te wyniki do danych wskazujących na wartości cenione przez Polaków, można stwierdzić, że w pierwszym przypadku (wartości hedonistycznych) chce kształtować i zmieniać społeczne wartości i przekonania (tezy Pollaya, Domzala i Kernana). W drugim zaś (wartości prospołeczne - rodzina, witalne - zdrowie, indywidualistyczne - sukces materialny) stanowi zwierciadło istniejących już wartości (tezy Holbrooka).(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zdolność operacyjna w koncepcji wartości publicznej
75%
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia "zdolność operacyjna organizacji publicznych" jako istotnego elementu w teorii wartości publicznej. Badanie miało charakter desk research literatury dotyczącej wartości publicznej. Na początku wyjaśniono, czym jest zdolność operacyjna i zdolności organizacyjne w kontekście organizacji publicznej. Następnie dokonano dekompozycji i uszczegółowienia zdolności operacyjnej w ujęciu Marka H. Moore'a, odnosząc zidentyfikowane elementy do podsystemów i obszarów zarządzania organizacją, a także do innych prób modelowania współtworzenia wartości publicznej (społecznej). W zakończeniu przedstawiono wnioski z analizy obejmujące interpretację i relacje pojęć: zdolność operacyjna, możliwości organizacyjne, możliwości operacyjne, a także rządzenie sieciowe, partnerstwo publiczno-prywatne, sieci zdolności, współpraca międzyinstytucjonalna. Ponadto sformułowano kierunki dalszych badań dotyczących współtworzenia wartości publicznej przez partnerstwa, czyli zdolności międzyorganizacyjnej.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju rozwój gospodarczy i społeczny kraju musi być tak ukierunkowany, aby zaspokojenie potrzeb współczesnych nie ograniczało możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń przy uwzględnieniu ograniczonych zasobów naturalnych. Jednak nie wiedząc, ile jest naturalnych zasobów ekosystemu i jaka jest ich wartość, społeczeństwo nie może oszacować stopnia ich utraty. Problem ten jest szczególnie ważny na obszarach miejskich, gdzie szybki wzrost liczby ludności i wzrost gospodarczy nieustannie wpływa na naturalny ekosystem. W 2000 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uruchomiła globalną inicjatywę pod nazwą Milenijna Ocena Ekosystemów. Europejska Agencja Środowiska (EEA) podkreśla znaczenie metod rachunkowości ekosystemów dla badania relacji między sektorami gospodarki i ich zależności od zasobów i funkcji naturalnych ekosystemów, a także ich wpływu na zasoby i funkcje. Dokonując wyceny usług ekosystemowych, autorzy stawiają fundamentalne pytanie: jak określić wartość bezpośredniego i pośredniego użytkowania oraz niewykorzystywania usług ekosystemowych na obszarach miejskich, tzn. ich wartość dla przyszłych pokoleń? Głównym celem badania jest uzasadnienie i zaproponowanie metodologii wyceny usług, jakie zapewnia naturalny ekosystem na obszarach miejskich.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Economic and Social Impact of Modernization on Cultural Values
75%
Our paper focuses on the relevant theoretical economic approaches that allow us to understand the key elements of cultural values. The paper presents a model envisaged to estimate economic and social impact of modernization on cultural values in modern societies. We employ three indices of social and economic development for each level in Russian Federal districts of Moscow and St. Petersburg in order to reveal their impacts on modernization processes. Our data has been collected via the means of a questionnaire and an opinion poll with the purpose of revealing the value guidelines of society in terms of its modernization. Our results reveal the presence of four relevant levels of value orientations: family orientations, global, work, and personal orientations. Our results demonstrate how modernization is perceived in modern societies, in which spheres it is mostly expressed, and how it influences the society. Moreover, we show the determinants of values within four levels of value orientations. Our findings provide estimations of modern attitudes towards social consciousness in the processes of modernization and reveal basic moral principles that could become a background of new system of values used in modernizing modern societies. (original abstract)
Myśl poprzedza czyn jak błyskawica grom! (H. Heine) Czy prawda ta dotyczy także myśli minionych? Myśli, o których poza tym, kto je przemyślał, nikt nie wie i nie wiedział? Czy błyskawica myśli może poprzedzać grom czynu o całe wieki? Czy poeta, wypowiadając te słowa w przebłysku geniuszu odkrywa nam jedno z praw ruchu na szlaku dziejów? Czy napędzany li tylko poetycką weną składa zgrabną wprawdzie frazę, ale o mało znaczącej treści? Tych kilka pytań niech będzie punktem wyjścia do kontynuowania argumentacji na rzecz tezy o wpływie emocjonalno-duchowych przeżyć człowieka na przebieg procesów społecznych. (fragment tekstu)
6
Content available remote Financial and Business Information of Sport Clubs Determined by Business Model
75%
W zarządzaniu finansami podkreśla się często, że przedsiębiorstwo jest organizacją nastawioną na zysk, maksymalizowanie wartości majątku właścicieli lub długoterminowy rozwój. W związku z tym rozumienie pojęcia sukcesu przedsiębiorstwa będzie rozpatrywane właśnie w powiązaniu z powyższymi dążeniami. Jednak kluby sportowe nie wpisują się do końca w ten schemat. Poza celami stricte biznesowymi można wyróżnić cele społeczne oraz oczywiście cele sportowe. W pracy poszukuje się odpowiedzi na pytanie, czy informacja biznesowa i finansowa standardowo wymagana od polskich klubów sportowych w zadowalającym stopniu prezentuje efekty ich działań zdeterminowane modelem biznesu? W pracy wybrano polskie kluby sportowe jako obiekt badań. Aby uzyskać odpowiedź na zadane pytanie, przeanalizowano, co jest rozumiane przez pojęcie sukcesu klubu sportowego oraz co na ten sukces się składa na bazie przeprowadzonych wywiadów niestandaryzowanych. W odpowiedzi na potrzeby informacji biznesowej dostosowanej do modeli biznesu klubów sportowych zaproponowano rozwinięcie metody SROSI (Social Return on Sport Investment)(abstrakt oryginalny)
We współczesnych badaniach nad wychowaniem daje się zauważyć stały i nieustannie powracający motyw pytania o to, jak wybrnąć z permanentnego kryzysu, który cechuje współczesną humanistykę (Kruk, 1995, s. 85). Wciąż pozostawione są bez odpowiedzi podstawowe dla nauk o wychowaniu pytania o istotę wychowania i jego fundamenty. Coraz częściej pod wpływem głoszonych haseł postmodernistycznych podkreśla się, że jedynym rozsądnym wyjściem w tej sytuacji jest przyjęcie nierozsądnego założenia o nierozwiązywalności (w sensie udzielenia jednoznacznych odpowiedzi i sposobów postępowania) podstawowych dylematów pedagogiki (Kruk, 1995). Postawa ta nie jest formą kryptoucieczki od dręczących pedagogów pytań, lecz przejawem szczególnej bezradności w udzielaniu zadowalających odpowiedzi natury antropologicznej, epistemologicznej i metodologicznej. Właśnie na tych obszarach eksploracji szczególnie daje się zauważyć kryzys nauk o wychowaniu. W pedagogice ciągle występuje wiele niezbadanych obszarów. Współtworzą one, łącznie z tym, który stanowi wiedzę nauk pedagogicznych, jedną rzeczywistość edukacyjną - UNIWERSUM pedagogiczne (fragment tekstu)
8
Content available remote Wartości w wychowaniu współczesnego człowieka
75%
Problematyka wartości to aktualny temat rozważań nie tylko badaczy różnych dyscyplin naukowych, ale także zwykłych ludzi, którzy stawiają sobie pytania o sens i cel swojego życia. Prezentowany artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie o wartości współczesnego człowieka, ich hierarchię, determinanty i źródła oraz rolę rodziny w ich kształtowaniu, w perspektywie ciągłych przeobrażeń społecznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie metarefleksji na temat wielopoziomowego mechanizmu estetyzacji polityki, gdzie wyjaśnianie praktyk politycznych - w tym taktyk, strategii czy działalności - polega na odwołaniu się do wielopostaciowej internalizacji i ekspresji wartości estetycznych przez pojedyncze oraz zbiorowe podmioty polityki. Mowa o wartościach, które są nie tyle źródłem subiektywnych nastawień czy jednostkowych doświadczeń, lecz stają się ważnym elementem proceso- i strukturotwórczym, który w stopniowalny sposób determinuje przestrzeń polityki. To moment, kiedy rzeczywistość polityczna jawi się przede wszystkim jako kulturowo warunkowana przestrzeń artykulacyjno-znaczeniowa, w której użycie określonych wartości estetycznych bądź - często instrumentalne - wzbudzanie, stymulowanie i wygaszanie emocji o podłożu estetycznym stają się źródłem zarówno rywalizacji/współpracy politycznej, jak też mogą w zasadniczy współtworzyć proces legitymizacji społecznej czy dyskredytacji politycznej.(fragment tekstu)
Purpose: Despite the scientific interest in Creating Shared Value concept there is still the continual lack of an appropriate scale measuring CSV. Our paper addresses the research gap by proposing the conceptualization of CSV dimensions and is an attempt for developing the measurement of CSV attributes based on insights from scholars and practitioners. Design/methodology/approach: The conducted survey presents the findings obtained from Delphi Study with nineteen researchers and practitioners with expertise of the fields of CSR, sustainability, marketing, strategic management, and ICT. The study was used to generate the proposed construct with dimensions of value creation and items describing each dimension. Findings: The paper provides the conceptualizing measurement construct of CSV with identification of four dimensions as social value creation (SVC), environmental value creation (EnVC), economic value creation (EVC) and innovation value creation (IVC) and sustain the notion that business organization is creating multiply values as a multi-purpose entity. Research limitations/implications: There is a need to develop the future study employ both qualitative and quantitative methods to develop the entire CSV scale for verification of the measurement tool. Practical implications: The paper includes the implications for managers and the managements of business organizations to assess the effects of their performances to create values for diverse groups of stakeholders. Social implications: The paper is presenting the challenges for the modern organizations by expanding spectrum of value creation within the company for mutual benefits among an enterprise, society, and environment. Originality/value: The paper is an attempt for CSV conceptualizing and the first stage to create and develop measuring scale of creating shared value.(original abstract)
Nawet pobieżny ogląd współczesnej panoramy zjawisk, rozpalających namiętności zwierzęcia politycznego - jakim jest ponoć człowiek - skłania do stwierdzenia, że zachodzą wokół nas zmiany tak głębokie i nieodwracalne, jak te, które ongiś przeorały ziemską ekosferę w czasie kolejnych epok lodowcowych. Zmiany, które mam na myśli, a których doświadcza socjosfera, to wymieranie "wielkich prawd", bądź, posługując się postmodernistycznym slangiem, wymieranie "wielkich narracji"! Prawdy te spotyka los, podobny do losu przedpotopowych brontozaurów czy ichtiozaurów! Po prostu potulnie wymierają - ustępując pola różnym małogabarytowym, acz wyjątkowo ruchliwym prawdom, wśród których rej wodzi gatunek tzw. prawd politycznej poprawności. (fragment tekstu)
Refleksja teoretyczna oraz praktyka wykazują, że efektywna polityka społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa oparta jest na wspólnym tworzeniu wartości społecznej i ekonomicznej. Wymaga to od przedsiębiorstw odejścia od tradycyjnej formy biznesowej filantropii i dobroczynności na rzecz zintegrowanego partnerstwa międzysektorowego. Najważniejszą korzyścią z partnerstwa międzysektorowego jest jednoczenie sił w celu skutecznego rozwiązywania problemów, dzięki pełniejszej integracji polityki społecznej odpowiedzialności z procesem zarządzania przedsiębiorstwem. Celem artykułu jest przedstawienie partnerstwa międzysektorowego jako jednego z najważniejszych elementów efektywnej polityki społecznej odpowiedzialności opartej na wspólnym tworzeniu wartości społecznej i ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
13
75%
W artykule zwrócono uwagę na znaczenie prawa naturalnego jako obiektywnego układu odniesienia dla kształtowania jakości życia człowieka i włączenia tej jakości w koncepcję rozwoju społeczno-ekonomicznego. Świadomość społeczna doceniająca dobro zawarte w prawie naturalnym może się manifestować w odpowiednich formach demokracji bezpośredniej, przyczyniających się do stworzenia właściwego ładu społeczno-ekonomicznego, który w obszarze rozwiązań ekonomicznych wymusi stosowanie założeń ekonomii społecznej. To one są podstawą dla zbudowania systemu społeczno-ekonomicznego wykorzystującego w rozwiązaniach ekonomicznych model społecznej gospodarki rynkowej. W opracowaniu wskazano niektóre atrybuty społecznej gospodarki rynkowej, a w sposób szczególny podkreślono konieczność uformowania nowej kategorii o charakterze makroekonomicznym - wartości społecznej. Jest to kategoria o fundamentalnym znaczeniu, spinająca w jedną całość procesy alokacyjne zasobów zarówno w wymiarze społecznym, jak i rynkowym. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Social Activity as a Value of Civil Society
75%
The aim of the article: is to show the relationship between social activity and the values of civil society. An additional assumption is to indicate the essence of the issue in an interdisciplinary approach, to draw attention to its multidimensionality, connection and social significance, leaving room for own research. Design/methodology/approach: The research method used in this article is the analysis of scientific papers, supplemented by the author's observations and experience. The research procedure included a review of Polish and foreign literature, analysis of legal acts, method of analysis and synthesis, case study and deductive reasoning. The article presents the results of research on the awareness, activity and values of civil society. Conclusions: A high level of influence of citizens' awareness in the process of building a civic society was demonstrated. Examples of activities and values of the changes taking place in civilization, spontaneity and voluntariness, understood as the principle of subsidiarity setting limits for citizens and authorities. Active citizens is an active society, a community of citizens that consciously and responsibly manages its interests. The conducted analysis shows that a conscious citizen is a conscious choice and a conscious way of their implementation. Intellectually healthy people are the sum of a healthy society, the sick are the sum of destruction and narcissism. Citizenship is inscribed in the life of every human being, although few people are aware of it. Research limitations/implications: Limitations of the obtained results may result from a limited text sample. Originality/value: The presented research and conclusions provide practical tips not only to people of science, but above all to average citizens, mainly those who are not aware that civilization change does not arise overnight, it is always preceded by a number of smaller changes hidden under the surface many areas. Thanks to the activity of the society, it is easier to develop a consensus on matters of key importance to society. It is easier to understand another person, learn tolerance, and recognize the differences of interests as natural and desirable.(original abstract)
Searching for the meaning of life is a topical matter for the human in during the present day no less than it was in the past. The quality of life as a concept and as a research issue has undergone a considerable development with re- gards to the evolution of society and improving the living conditions in gen- eral. In this contribution the author explores the correlations between the quality, value and meaning of life. First, the author reflects on the various in- terpretations of the term "the quality of life". Second, the category of values is explored. Third, the analysis of the term of the meaning of life follows as well as the explanation of the possible intersections between the theoretical concepts of the quality, the value(s) and the meaning of life. The main aim of this article is to draw attention to the meaning of life as a constantly relevant, (predominantly, but not only) philosophical problem and to stress the evident parallels between the quality, value and meaning of life.(original abstract)
The article describes theoretical and practical aspects of social education in the modern Ukrainian society from the point of view of the present challenges. The role of humanitarian education and integration processes in the modern process of social education is highlighted. Examples of social-pedagogical practice concerning social education are offered. Realities, experience and perspectives of social education are outlined. (original abstract)
Artykuł przedstawia podejście do wartości projektów sportowych, bazujące na modelu w arkuszu kalkulacyjnym zaproponowanym przez instytucję Sport England. Autorzy prezentują specyficzne czynniki sportowe i społeczne oddziałujące na wartość w Polsce. Badania opierają się na analizie porównawczej i studium przypadku modelu angielskiego. Głównym celem artykułu jest identyfikacja kluczowych czynników wartości oraz zmiennych wpływających na wartość, co ma służyć opracowaniu miarodajnego modelu ekonomicznej wartości sportu w Polsce. Aby go osiągnąć, przeprowadzono analizę interesariuszy organizacji sportowych w projektach non profit. Artykuł jest osadzony w szerszym teoretycznym nurcie koncepcji wartości społecznej.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu poruszone zostały zagadnienia dotyczące tożsamości terytorialnej w relacji do rozwoju lokalnego. Na wstępie przedstawiono wybrane definicje, teoretyczne aspekty tożsamości terytorialnej oraz rozwoju lokalnego, z uwzględnieniem zjawiska więzi emocjonalnej społeczności z miejscem swojego zamieszkania. W dalszej części zaprezentowano wybrane, pozytywne obszary wpływu, powiązania tożsamości terytorialnej z procesem rozwoju lokalnego, wśród których wymienić można wartości społeczne, transfer wiedzy, samoreprodukcję, ostrożne implementowanie zewnętrznej wiedzy i rozwiązań, promocję terytorialnych zasobów, jakość i efektywność lokalnej polityki, zrównoważony rozwój, kreatywność społeczności oraz markę miejsca. Ponadto zwrócono uwagę na wzrost znaczenia tożsamości terytorialnej w programowaniu nowych ścieżek rozwoju lokalnego.(abstrakt oryginalny)
RESEARCH OBJECTIVE: Scholars have formulated a wide definition with reference to societal values. Phillip Selznick (1985, p. 363) has, for instance, provided an uncritical understanding of regulation that is of particular relevance. He states that the central meaning of regulation "...refers to sustained and focused control exercised by a public agency over activities that are valued by a community." THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: The research problem is to analyze of regulation of the societal values according different scholars. This statement is critical followed up in this paper. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: According to Selznick, the emphasis on valued communal activities is important because the regulatory effort helps to uphold public standards, ethics and norms. He underestimates, in the early phase of the 1980s, the power concentration proceedings by the upcoming of the regulatory state in the Western domain. In the paper this process is analyzed in terms of empirical facts. RESEARCH RESULT: The research result published in the paper is that in its widest sense, we may define regulation and its implementation by the government as the totality of all mechanisms of social protection and control. We find bureaucracy and democratic deficit as embedded consequences of this type of governance. CONCLUSIONS, INNOVATION AND RECOMMENDATIONS: According to the theory of the regulatory state, the task of research is to present national and international "narratives" of different institutional arrangements and the practice of regulatory governance. Alongside this approach, there is the view of networking theory that emphasizes the study of political economics. Taming of the undemocratic power of the regulatory state issue will be essential for future politics. Besides too much regulation is an obstacle to innovation. (original abstract)
The article is focused on Finnish youth's social values, societal entrepreneurship attitudes and entrepreneurial intention. The study addresses how the relationship between social values and societal entrepreneurship attitudes becomes visible among Finnish young people. What is the relationship between social values and entrepreneurial intention? What is the relationship between societal entrepreneurship attitudes and entrepreneurial intention? We also analyze the relationship between different social values of the Finnish welfare state. Survey data (N = 873) were gathered in electronic format from secondary and vocational schools in the Helsinki-Uusimaa region, and questions were based on a multiple-choice Likert scale. The analysis was undertaken using statistical methods. We found that Finnish young people consider entrepreneurship first and foremost a pragmatic career option, which is not supported by ideological arguments or assumptions. On the other hand, the connection between social values and entrepreneurial orientation remains largely at the level of attitudes. On a practical level, entrepreneurship is not thought to be an attractive career option. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.