Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 241

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social-economics inequality
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Purpose: Housing policy is a component of social policy; it attempts to study and assess housing problems and ways of equalising opportunities in access to housing services. The article aims to present the development of housing policy models in Europe to indicate the directions of their changes, and to assess the effects of their implementation. Methods: A systematic review of the literature and a comparative analysis were used to distinguish the most popular housing policy classifications, as well as to systematize knowledge on the drivers of the evolution of housing models. Findings: The study indicates a multitude of classifications of housing policy models. They all have roots in Donnison's original work but differ in nomenclature and complexity resulting from valorisation rules. They reveal the importance of historical, social, cultural, and political conditions in the evolution of housing policy. For achieving the objectives of housing policy, the comprehensive model, in which the state participates in the process of satisfying housing needs, was proved to be more productive. The article is theoretical and does not verify the effectiveness of the presented housing policy models to a greater extent. Research implications: The article highlights the fundamental differences between the main models of housing policy and the mechanism of their evolution. Besides, it presents a critical stance on the concept of housing policy of post-socialist countries, which, due to strongly market-oriented solutions focused mainly on private ownership of housing, has not improved their housing situation significantly. (original abstract)
Globalizacja wniosła sporo zmian, które trudno byłoby nie uznać za pozytywne. Nie zmienia to faktu, że w miarę postępującej globalizacjii (...) przybywało krajów, których status można określić w kategorii przegranego. Oznacza to, że korzyści z globalizacji nierówno rozkładają się wśród współczesnych narodów. Można zatem postawić tezę, iż pomimo wielu jakościowych,pozytywnych zmian gospodarczych i społecznych na przełomie XX i XXI wieku nierówności(...) mogą z dużym prawdopodobieństwem stać się immanentną cechą oblicza współczesnego i przyszłego świata.(...) Ten aspekt lokalnych przemian stał się istotą refleksji w niniejszym opracowaniu. (fragment tekstu)
Obserwowane procesy pogłębiania się nierówności społeczno-ekonomicznych w większości krajów, będące jednym z najważniejszych źródeł napięć na drodze do zrównoważonego rozwoju stają się wyzwaniem zarówno dla jedności społeczeństw, jak i Unii Europejskiej. Celem niniejszego opracowania jest ukazanie powiązań między spójnością społeczną a nierównościami społeczno-ekonomicznymi. Artykuł jest opracowaniem przeglądowym o charakterze teoretycznym. Oceniając spójność społeczną poprzez pryzmat jej celów, a więc posiadanej przez społeczeństwo zdolności zapewnienia dobrobytu wszystkim jego członkom, minimalizowania rozbieżności między nimi i unikania polaryzacji, szczególnego znaczenia nabiera właśnie eliminacja nierówności społeczno- ekonomicznych, bowiem w dwóch z trzech aspektów odnosi się właśnie do ich ograniczania.(abstrakt oryginalny)
Analizy i rozważania filozoficzno-polityczne i społeczno-ekonomiczne dotyczące sprawiedliwości cechuje duża różnorodność. Wielość ujęć i perspektyw wynika nie tylko z faktu złożoności samego pojęcia, ale także z tego, że kwestia sprawiedliwości stanowi centralne zagadnienie dla odmiennych od siebie nurtów myślenia z zakresu teorii moralnej, teorii państwa i prawa, a także ekonomii. W świecie, gdzie istnieje ograniczona ilość dóbr określenie zasad ich sprawiedliwego podziału ma fundamentalne znaczenie. Ten fakt jest jednym z elementów uzasadniających ważność podjęcia problematyki sprawiedliwości dystrybutywnej. W szerszym wymiarze poznawczym analiza zagadnienia sprawiedliwości jest interesującym obszarem badań i refleksji także dlatego, że jest ono centralnym pojęciem ze sfery wartości tworzącym podstawę ładu społecznego. Odpowiedzi na pytanie o istotę sprawiedliwości osadzone są i wywiedzione z systemów wartości. Wartości z kolei są elementem kultury, którą tworzą i od której zarazem zależą. Kierunek i dynamika ewolucji poszczególnych składników kultury uwarunkowane są historycznymi przemianami w tej kulturze oraz tym, jak zmienia się świat ludzkich wartości, pojęć, idei i norm. Sposób pojmowania sensu i znaczenia pojęcia sprawiedliwości kształtuje się w zależności od tego, jakie w danej kulturze dominuje rozumienie prawa, moralności, religii. W niniejszym artykule skupiono się na teoriach sprawiedliwości dystrybutywnej Johna Rawlsa i Amartyi Kumar Sena, jako próbach wypracowania teoretycznych podstaw optymalnego mechanizmu podziału dóbr w społeczeństwie. W kontekście narastających nierówności społeczno-ekonomicznych we współczesnym świecie jest to zagadnienie doniosłe zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym. W opracowaniu przedstawiono zasadnicze elementy koncepcji teoretycznych J. Rawlsa i A.K. Sena w ujęciu analityczno-porównawczym, podejmując próbę odpowiedzi na pytanie, która koncepcja stwarza większe szanse na sprawiedliwy podział dóbr i ograniczenie skali nierówności społeczno-ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Reference Groups and Complaints about Inequality
100%
Although influence of reference population on assessment of individual position is well recognized on the ground of sociology, its impact is rarely taken into account in economic analysis of inequality. Few analyses that are concerned with issue of reference groups in the context of inequality and relative deprivation measurement deal, however, with single reference group. The aim of the paper is consideration on how concept of reference populations of different kind (reference groups and reference categories) may be applied to assessment of aggregated complaint that results from inequality in income (wealth) distribution. (original abstract)
Koncepcje zaczerpnięte z podejścia systemowego, a w szczególności studia nad systemami złożonymi, były już wykorzystywane do opisu i wyjaśnienia przyczyn narastania nierówności na różnych poziomach hierarchii systemów społecznych, od jednostek po nierówności w skali globalnej. Biorąc pod uwagę wyniki badań nad nierównością społeczną i ekonomiczną, można zadać następujące pytanie: w jaki sposób podejście systemowe, obejmujące studia nad systemami złożonymi może być pomocne w badaniu nierówności społecznych i ekonomicznych w skali globalnej? Jako punkt wyjścia badań zostały przedstawione dwa przypuszczenia. Po pierwsze, nierówności społeczno-ekonomiczne w skali globalnej stanowią nieodłączną cechę współczesnego globalnego społeczeństwa i dotyczą regionów, krajów, grup społecznych i jednostek. Po drugie, podejście systemowe, w tym w szczególności badania systemów złożonych, mogą być wykorzystane w badaniu tych nierówności. Dotyczy to zwłaszcza wykorzystania systemów hierarchicznych oraz prawa potęgowego (prawa skalowania). (abstrakt oryginalny)
W związku z aktualnymi problemami rozwoju globalnej gospodarki i programowania wzrostu gospodarczego poszczególnych krajów, problematyka nierówności społecznych jest coraz istotniejszą kwestią poruszaną zarówno przez naukowców, jak i praktyków oraz decydentów polityki społecznej i gospodarczej. Ważnym polskim głosem w tej debacie jest książka Grzegorza Malinowskiego pt. Nierówności i wzrost gospodarczy. Sojusznicy czy wrogowie. Kontekst prowadzonych współcześnie badań z zakresu nierówności społecznych jest zróżnicowany i dotyczy wielu dyscyplin naukowych, niekiedy wydawałoby się odległych od ekonomii, jak np. psychologii czy socjologii. Jednak należy podkreślić wielodyscyplinarne powiązania i wpływ na poziom nierówności czynników pozaekonomicznych, również ich znaczenie dla rozwoju gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Sektorowe aspekty nierównomierności wytwórczych w państwach Unii Europejskiej
75%
W opracowaniu analizom poddaje się sektorowe aspekty dysproporcji w wytwarzaniu wartości dodanej brutto na mieszkańca występujących pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Dokonuje się oceny znaczenia zróżnicowań międzysektorowych i wewnątrzsektorowych w układzie 10 agregatów branżowych. Tym samym określa się wagę w procesach rozwojowych tych dwóch przyczyn niespójności gospodarczej. Podejmuje się także próbę identyfikacji branży cechujących się największymi dysproporcjami wytwórczymi między państwami członkowskimi, jak i tych, w ramach których nierówności pozostają najmniejsze. Analizy przyjmują charakter dynamiczny, tym samym zwracając uwagę na tendencje w kształtowaniu się dysparytetów wewnątrzunijnych w układzie sektorowym. Wyniki badań pozwalają powiązać procesy konwergencyjne w Unii Europejskiej po 2004 r. ze zmianami strukturalnymi poziomu branżowego i kierują uwagę na realne wyniki dążeń integracyjnych.(abstrakt oryginalny)
Skala nierówności gospodarczych i społecznych we współczesnym świecie zwiększa się systematycznie. Dotyczy to zarówno nierówności jakie występują pomiędzy krajami i regionami świata, lecz w jeszcze większym stopniu w poszczególnych krajach. Rozmiar tych nierówności może prowadzić do destrukcji całego systemu globalnego. Pełnego wyjaśnienia tego fenomenu nie dają ani teorie linearne, ani teorie cykliczne rozwoju społeczno-gospodarczego. Autor rozważa w związku z tym potrzebę innego podejścia teoretycznego do współczesnych zjawisk rozwojowych, opowiada się za koniecznością wypracowania nowej teorii - teorii nierówności. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Polaryzacja ekonomiczna w Polsce
75%
W badaniu dokonano oceny polityki społecznej i gospodarczej prowadzonej po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Zmiany dysproporcji dochodowych gospodarstw domowych były analizowane poprzez ocenę zmienności stopnia polaryzacji ekonomicznej. Ponadto poddano ocenie zmiany nierówności dochodowych. Badanie przeprowadzono dla lat 2000-2014. W analizie polaryzacji zastosowano indeksy polaryzacji, a dla zobrazowania zmian nierówności dochodowych - współczynniki nierówności. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote The Inequality of Material Living Conditions in the EU Countries
75%
Socio-economic inequality has become one of the most relevant problems in the global economy. Studies carried out in the past 10 years have revealed that a high level of inequality prevents economic growth. The standard means of measuring these differences in equality include methods and aspects such as looking at inequalities in income and consumption, but these criteria do not reflect the actual level of inequality. To find out the actual level of socio-economic inequality, the distribution of wealth should be analysed. However, until now aspects involving the unequal distribution of material living conditions and housing inequality have not been the main objects of sufficient scientific research. For this reason, the main aspects to be analysed in this article are the distribution of material living conditions and housing inequality in Lithuania and other EU countries, with a special focus on the extent and volatility of the problem. (original abstract)
Artykuł podejmuje problemy społeczno-ekonomiczne, które wiążą się z narastaniem nierówności społecznych wraz ze wzrostem gospodarczym. Szczególnie rażące i uciążliwe nieprawidłowości ukształtowały się w Polsce po żywiołowym przeprowadzeniu transformacji systemowej. Faworyzowane w latach 90-tych koncepcje skrajnie neoliberalne sprzyjały gwałtownemu rozwarstwieniu społeczeństwa i pogorszeniu spójności społeczno-ekonomicznej. Negatywne skutki realizacji tych koncepcji w powiązaniu z pogłębieniem procesów globalizacji, spowodowały narastającą krytykę dotychczasowych tendencji rozwojowych zarówno w USA, jak i w Europie. Pomimo określonej koniunktury gospodarczej w Polsce nadal pogłębia się rozwarstwienie społeczne i nasilają zjawiska konfliktowe. Przystąpienie Polski do UE jak dotychczas nie zahamowało tych negatywnych tendencji, a ponadto zarysowały się nowe uwarunkowania i problemy, bardzo często związane z procesami globalizacji oraz coraz ściślejszymi powiązaniami z gospodarką i polityką świata. W zaistniałej sytuacji także przed polskimi naukowcami stanęło zadanie wszechstronnego przeanalizowania nabrzmiałych problemów społeczno-ekonomicznych, a także wypracowania koniecznych wniosków, propozycji i rozwiązań, przydatnych na różnych poziomach administrowania: lokalnym, regionalnym i krajowym. Przebyte doświadczenia Polski i innych krajów, a także dalsze narastanie głębokich nieprawidłowości i rozwoju ekonomiczno-cywilizacyjnym, w pełni uzasadnia istotne wzmocnienie równoważącej roli państwa i określenie podstaw systemowo-instytucjonalnych i w różnej skali. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Kapitał społeczny a powstawanie nierówności na Podkarpaciu
75%
W pierwszej części niniejszej publikacji przedstawimy teoretyczne aspekty kapitału ze szczególnym uwzględnieniem kapitału społecznego. W drugiej części zaprezentujemy wyniki badań empirycznych ukazujących pokłady kapitału społecznego na Podkarpaciu oraz jego korelaty. Tutaj też będziemy chcieli udowodnić, że w głównej mierze o powstających nierównościach, czyli o tym kto skorzystał, a kto stracił na transformacji decyduje kapitał społeczny. (fragment tekstu)
W opracowaniu zaprezentowano wynik empirycznej próby zróżnicowania przestrzennego rozwoju społecznego obszarów wiejskich, który pozwoli na określenie średniego, dla woj. zachodniopomorskiego, poziomu tego rozwoju. Celem aplikacyjnym jest identyfikacja barier, które determinują rozwój społeczny obszarów popegeerowskich. Postawiono hipotezę, że bierność ekonomiczna, bezrobocie i marginalizacja są głównymi barierami rozwoju społecznego. (fragment tekstu)
The purpose of the paper is to survey and discuss regional socio-economic disparities in Poland in the context of Poland's accession to the European Union. The paper examines development trends and changes in the scale of diversity of Polish voivodships (NTS-2) in the basic areas of economy.(author's abstract)
Motivation: Researchers have been concerned with the issues related to the differences among economies for many years. The level of differentiation is an important matter as excessive economic and social differences among the states may lead to limited scope of integration processes, which in turn determine the development rate of regions. Due to how significant this issue is, it was decided that the level differentiation of the standard of living of the population in selected European Union countries ought to be investigated. Aim: The purpose of the article is to compare the standard of living in the countries of the European Union, with particular emphasis placed on the countries that joined the Union in 2004. The authors try to answer the question whether the economic policy pursued by the EU achieves the intended effect. A synthetic measure was constructed to measure the standard of living, taking into account various aspects of life. The time scope of the study covers the period of 2005-2020. The choice of a specific time frame was dictated by the expansion of the number of European Union members in 2004 and the availability of data. Therefore, the analysis covered the countries of the European Union post 2005 (excluding Great Britain). Data were obtained from Eurostat. Results: Taking into account the values of the synthetic variable, it may be claimed that one the one hand, the standard of living in the countries is increasing, and on the other hand, the disparity between countries is decreasing. Therefore it should be noticed, that the economic policy pursued by the European Union achieves the intended effect.(original abstract)
17
Content available remote Endogeneous Structural Change in General Equilibrium
75%
We study the evolution of income and wealth inequality in an economy undergoing endogenous structural change with imperfect labor mobility. Our economy features two sectors: services and manufacturing. With faster TFP growth in manufacturing, labor reallocates from manufacturing to services. This reallocation is slower due to labor mobility frictions, which in turn, raises relative wages in services. As a result, income inequality is higher. Moreover, we study the impact of structural change on wealth inequality. Its economic intuition is more ambiguous. On the one hand, increased income dispersion implies increased dispersion in the ability to accumulate wealth across individuals. On the other hand, younger workers who hold the least assets are the most mobile across sectors. Their incomes are improved, which boosts their savings, which works towards equalizing wealth distribution. The consequence of these changes can only be verified with a computational model. To this end, we construct an overlapping generations model with two sectors: manufacturing and services. Our model also features heterogeneous individuals. With our model, we are able to show how the structural change affected the evolution of income and wealth inequality in Poland as of 1990. (original abstract)
W artykule przedstawiono nierówności społeczne w perspektywie teoretycznej w ujęciu darwinizmu społecznego, w świetle teorii funkcjonalnej, z punktu widzenia teorii konfliktu oraz teorii ról społecznych. Omówiono zasięg oddziaływania nierówności społecznych oraz sposoby postrzegania nierówności społecznych. Ukazano również sposoby reagowania na zjawiska nierówności społecznej.
W niniejszym artykule zbadano społeczno-ekonomiczne atrybuty respondentów, ich satysfakcję z dostępnej infrastruktury oraz usług, a także wewnątrzmiejskie zróżnicowanie poziomu zaufania sąsiedzkiego wśród mieszkańców w Abeokucie w Nigerii. Do wyodrębnionych stref mieszkaniowych zaliczono: starszy obszar mieszkaniowy, nowszy obszar mieszkaniowy, a także obszar zarezerwowany rządowo (GRA). Wybrano łącznie 123 respondentów na podstawie techniki systematycznego doboru próby. Wyniki badań ukazały, że społeczno-ekonomiczne atrybuty badanych, takie jak dochód i wykształcenie, istotnie się różnią w zależności od obszaru zamieszkania. Poziom satysfakcji z dostępnych udogodnień infrastrukturalnych i usług jest niski i wynosi 2,9, 2,9 i 3,4 odpowiednio dla starszego, nowszego i rządowego obszaru mieszkaniowego. Analogicznie, średnie wskaźniki zaufania sąsiedzkiego dla starszego, nowszego i rządowego obszaru wyniosły odpowiednio 3,3, 2,9 i 3,7. Najważniejszym czynnikiem podnoszącym pewność sąsiedzką w nowszym oraz rządowym obszarze mieszkaniowym było sprzyjające otoczenie fizyczne dla dorastających dzieci ze wskaźnikami odpowiednio 3,6 i 4,2. Natomiast dla starszego obszaru mieszkaniowego czynnikiem takim była spójność społeczna. W artykule zarekomendowano zapewnienie środowiskowych obiektów rekreacyjnych w obszarach mieszkaniowych, jak też zachęcenie właścicieli mieszkań poprzez dostarczenie im po niskich cenach i stopach procentowych projektów domów. (abstrakt oryginalny)
W procesie zarządzania bankiem, tak jak każdym przedsiębiorstwem, istotne znaczenie ma analiza i ocena osiąganych wyników, dająca podstawę do ewaluacji osiągniętej efektywności gospodarowania. Podstawowym elementem wyników działalności jest wynik finansowy, stąd punktem wyjścia rozwiniętej analizy może być syntetyczna analiza wyniku finansowego. Bazą analizy finansowej są proste wskaźniki ilościowe, które mogą podlegać różnokierunkowym porównaniom i przekształceniom. W ich doborze uwzględniać należy z jednej strony wskaźniki określające zaangażowane zasoby czy poniesione nakłady, z drugiej zaś osiągane efekty. Rozszerzeniem analiz opartych na pojedynczych kategoriach wynikowych mogą być wzorcowe układy nierówności. Metoda ta pozwala w prosty sposób przeanalizować ścieżkę tworzenia wartości ekonomicznej i finansowej w przedsiębiorstwie. W polskich bankach spółdzielczych do oceny wyników działalności najczęściej stosowane są pojedyncze wskaźniki finansowe. Ponieważ wzorcowe układy nierówności umożliwiają dokonanie oceny różnych sfer działalności, wzajemnych uwarunkowań i wpływu na wynik finansowy - mogą być bardzo użytecznym narzędziem służącym weryfikowaniu działalności banku spółdzielczego. Celem artykułu jest prezentacja pojęcia wzorcowych układów nierówności oraz ilustracja ich zastosowania we wstępnej ocenie efektywności działania polskich banków spółdzielczych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.