Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Socio-economic crisis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
This paper presents different models of capitalism and trade unionism that have emerged in CEE over the last 25 years. It then traces challenges and unions' strategic responses in five policy areas: membership recruitment; mergers and organisational restructuring; collective bargaining; political engagement and social partnership; and international trade union cooperation. The paper argues that trade unions in the new EU member states do have the potential for strategic innovation and, conceivably, organisational renewal. In order to revitalise, however, they need to take on board the concerns of an increasingly diverse workforce and invest more resources in organising. (original abstract)
Pierwsza dekada XXI w. to czas, w którym można było zaobserwować zintensyfikowany proces emigracji obywateli Unii Europejskiej z uboższych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej do zamożniejszych krajów Europy Zachodniej, co było możliwe dzięki kolejnym rozszerzeniom Unii w roku 2004, 2007 i 2013. Dotychczas migracje i problemy z nimi powiązane nie wysuwały się na pierwszy plan na forum unijnym. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z coraz żywiej toczącą się debatą na temat niekorzystnych trendów demograficznych w Europie i fali imigrantów z Afryki. Biorąc pod uwagę problemy, z jakimi przyjdzie się zmierzyć UE, sądzę, że warto podjąć problem migracji w kontekście europejskiej polityki zatrudnienia. Mając w pamięci globalny kryzys finansowo-gospodarczy, który spowodował reorientację priorytetów unijnych strategii dotyczących zatrudnienia, można przypuszczać, że obecny kryzys imigracyjny okaże się jeszcze bardziej brzemienny w skutkach. Wydaje się, że Unia stanęła przed kolejnym, wielkim wyzwaniem. Pytanie, czy i jak sobie z nim poradzi, pozostaje otwarte. (abstrakt oryginalny)
Nie sposób uciec od odpowiedzialności za kształtowanie poprawnych postaw moralnych- zwłaszcza w perspektywie aksjologicznej- wśród młodych ludzi podejmujących studia. Współcześnie praktyka ta nie tylko staje się poważnym wyzwaniem, ale wręcz obowiązkiem środowisk akademickich. Tendencje takie przyjmują na poszczególnych uczelniach wielorakie postacie. Ciekawym przykładem staja się przeto rozwiązania podjęte przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena modelu flexicurity, w szczególności na podstawie doświadczeń z okresu kryzysu finansowo-gospodarczego. W artykule poszukuje się odpowiedzi na dwa pytania badawcze: jakie są słabości modelu flexicurity oraz czy konfiguracja instytucji rynku pracy w Danii okazała się główną przyczyną silnych cyklicznych spadków zatrudnienia w tym kraju? Posługując się statystyczną analizą danych oraz przeglądem literatury wykazano, że większość krytycznych argumentów wobec flexicurity nie podważa efektywności duńskiego złotego trójkąta, lecz dotyczy trudności w jego adaptacji do warunków innych państw Unii Europejskiej i zbyt redukcyjnego podejścia podczas jej wdrażania. Silne spadki zatrudnienia w Danii były natomiast nie tyle rezultatem konfiguracji instytucji rynku pracy występującej w duńskim modelu flexicurity, co raczej rodzaju wstrząsu gospodarczego i nadmiernego wzrostu zatrudnienia w okresie przegrzania koniunktury przed kryzysem(abstrakt oryginalny)
The aim of this article is to analyse the impact of knowledge of Venezuelan migration and of the perceived socioeconomic effects of this migration on the perceptions held by Colombians engaging in informal commercial activities in Cartagena de Indias, Colombia, and on the strategies that they adopt to ensure the survival of their informal businesses. A structural equation model was developed based on data from a questionnaire administered to a representative sample of 301 informal traders in the historic centre and beach area in Cartagena de Indias, Colombia. The application of a causal theoretical model allowed the main factors affecting perceptions of migration from Venezuela among Colombian-born informal traders to be assessed. The research results indicated that the variables Knowledge of Venezuelan migration (COM), Social effects of migration (ESM) and Economic effects of migration (EEM) have significant correlation with Perceptions of Venezuelan migration (PHM). Moreover, Economic effects of migration (EEM) correlate significantly with Strategies and actions implemented by informal traders to ensure the survival of their businesses (EAI). The obtained results can be used to develop targeted action plans to contribute to improving these perceptions. (original abstract)
6
Content available remote Łamane obietnice jako syndrom nieładu instytucjonalnego
75%
Tekst ten stanowi komentarz do artykułu Jánosa Kornaia pt. Breaking Promises. Hungarian Experience. Pomiędzy łamaniem obietnic a infrastrukturą instytucjonalną i kierunkami jej przemian istnieją sprzężenia zwrotne. W komentarzu tym autorka podejmuje próbę przedstawienia, wskazywanego przez Jánosa Kornaia, nasilania się zjawiska łamania obietnic jako następstwa globalnie naruszonej równowagi i związanego z tym globalnego nieładu instytucjonalnego, co zarazem wiąże się z dokonującym się w wyniku rewolucji informacyjnej przełomem cywilizacyjnym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje zagadnienie przyszłości Unii Europejskiej w kontekście dyskusji prowadzonych w Niemczech przez polityków i wiodące media na temat przyczyn "rozchodzenia się" wspólnoty państw. Zauważa się i poddaje analizie główne przyczyny tego stanu rzeczy: neoliberalną dominację z przede wszystkim ukutą przez niemiecki rząd restrykcyjna polityką finansową, obawy związane z globalizacją wzmacniające prawicowo-populistyczne i prawicowo-ekstremistyczne siły, także niepowodzenia socjaldemokracji, jak i zmiany w międzynarodowym porządku. Zaproponowano rozwiązania, które albo dotychczas okazały się nieskuteczne (Europa wielu prędkości, jądro Europy) albo które są zagrożeniem powrotu w czasy zimnej wojny (siła militarna). Niezbędna jest jednak odważna decyzja polityczna, która służyłaby zwalczeniu przyczyn kryzysów w Europie i na świecie. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Czy teoria pokoleń wyjaśnia naszą przyszłość?
75%
Teoria cyklu pokoleniowego Straussa i Howe'a opisuje historię jako powtarzające się regularnie, choć w różnych wariantach, cztery fazy przebudzeń i kryzysów związanych z typami pokoleń. Przesilenia, przez które jako społeczeństwa systematycznie przechodzimy oraz odpowiadające im etapy cyklu, nazwano wzlotem, przebudzeniem, dezintegracją i kryzysem społecznym. Zgodnie z tą koncepcją od roku 2007 znajdujemy się w końcowym etapie cyklu - fazie kryzysu społecznego, który jest zawsze momentem przełomowym, z konfliktami prowadzącymi do wojen, nawet o charakterze totalnym. To czasy poważnych wstrząsów, kiedy społeczeństwo koncentruje się na reorganizacji systemów i instytucji, zmierzając do nowego porządku. Współcześnie najgroźniejsze źródła konfliktów to: kryzys demokracji liberalnej, nasilające się nierówności społeczne oraz skutki zmian klimatu, z szybko rosnącą migracją ludności na czele. Ich efektem mogą być np. zmiany terytorialne czy nowe rozwiązania polityczno-ustrojowe(abstrakt oryginalny)
Artykuł wskazuje możliwości wypracowania podejścia stosującego potencjał cybernetyki do modelowania procesów społeczno-ekonomicznych i politycznych w celu interdyscyplinarnej dyskusji dotyczącej współczesnych kryzysów w kontekście nierówności społecznych i wzrostu gospodarczego. Wybrany został interdyscyplinarny dorobek nauk politologicznych, społecznych i ekonomicznych, który umożliwia podjęcie badania zjawisk i procesów społeczno-gospodarczych oraz uzyskanie wyników o znakomitej zgodności z rzeczywistością zachowując minimalizujący wpływ subiektywnej interpretacji. Do próby modelowania rzeczywistości wyabstrahowano procesy deformacji demokratycznego państwa, która jest atrakcyjnym tematem dyskusji i publikacji kolejnych pokoleń od czasów Arystotelesa. Założono za N. Urbinati, iż współcześnie cywilizacyjne znaczenie poznawcze tych procesów świadczy o respektowaniu społecznego instynktu samozachowawczego, a w konsekwencji o konieczności podniesienia rangi obiektywizmu. Inspirujące modele opisowe N. Urbinati stanowią podstawę systemowego wyabstrahowania badanego okresu przebiegu procesów demokratycznych od kryzysów powstałych w XIX wieku w wyniku pierwszej rewolucji przemysłowej, poprzez dwie wojny światowe w XX wieku w kontekście międzynarodowych ustaleń po ich zakończeniu, poprzez powrót do demokracji w Polsce po zmianach ustrojowych od lat dziewięćdziesiątych XX wieku, do obecnie trwającej czwartej rewolucji przemysłowej zwanej Przemysł 4.0 (ang. Industry 4.0). Artykuł nie stanowi systematycznej prezentacji uzyskanych szczegółowych wyników, gdyż przywołane zostały tylko te najbardziej spektakularne zjawiska świadczące o różnych deformacjach, wynaturzeniach lub transformacjach demokracji (w praktyce lub teorii) w kontekście metodycznym. Wykorzystany został dorobek metodyczny cybernetyki społecznej, cybernetyki ekonomicznej, a także informatyki i ekonomiki informacji. Przyjęto pragmatyczną skuteczność koncepcyjnej perspektywy systemu sztucznej inteligencji (AI) na najwyższym poziomie abstrakcji. (abstrakt oryginalny)
W artykule została przedstawiona natura kryzysu w perspektywie humanistyczno-społecznej. W przeświadczeniu autorów wyjaśnieniu procesu pojawiania i rozprzestrzeniania się kryzysów powinna towarzyszyć nie tylko ekonomia, lecz także refleksja z obszaru filozofii, a nawet sfery nauk politycznych. Opracowanie ma charakter przeglądowy. Zostało przygotowane przy wykorzystaniu metody analizy i krytyki piśmiennictwa. Zastosowano podejście deskryptywne i interdyscyplinarne. Wielowątkowy charakter rozważań na temat architektury kryzysu powinien pobudzić dyskusję, która, być może, stanie się fundamentem do bardziej precyzyjnej interpretacji zjawisk kryzysowych (spojrzenie holistyczne na pojawiające się wokół nas problemy ma znaczenie). Celem artykułu jest wskazanie różnych możliwości analizy istoty kryzysów. Za punkt wyjścia prowadzonych rozważań przyjęto ukazanie złożoności kryzysów, a także ich trajektorii. W dalszej kolejności są eksponowane problemy ekonomistów z przewidywaniem wystąpienia zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki. Dyskusję zamyka część poświęcona debacie polskich ekonomistów nad anatomią kryzysu (interpretacją źródeł kryzysów oraz ich implikacji dla szeroko rozumianej sfery życia człowieka). W zakończeniu sformułowano wnioski dotyczące kontestacji przestarzałego myślenia ekonomicznego o szeroko rozumianych zjawiskach kryzysowych. Okazuje się bowiem, że kryzysy coraz bardziej obnażają obszary nieładu w różnych sferach życia człowieka. Wskazują również na zawodność teorii ekonomii w kształtowaniu rzeczywistości w przestrzeni społecznej, ekonomicznej, a także politycznej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę dogłębnej analizy kryzysu jaki nastąpił w szeregach Komunistycznej Partii Ukrainy w okresie pierestrojki (1985-1991). Konsekwencją kryzysu były masowe dymisje, powstawanie frakcji i ugrupowań oraz regionalizacja i decentralizacja struktur partyjnych. Ponadto kryzys przyczynił się do ciągłego spadku autorytetu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, w szczególności Komunistycznej Partii Ukrainy. Wynikało to m.in. z braku realnego wpływu na procesy transformacyjne, utraty kontroli nad reformami oraz nad przemianami społecznymi, chaosu połączonego ze spontanicznością w działaniach. W celu przezwyciężenia kryzysu partia komunistyczna podjęła próbę pokoleniowej zmiany w sowieckiej nomenklaturze partyjnej, co miało znacząco odmłodzić elity polityczne ZSRR i Ukraińskiej SRR. Autorzy artykułu opierając się na dokumentach archiwalnych dowodzą, że w Ukraińskiej SRR zmiana pokoleniowa nie nastąpiła, a młode kadry, które doszły do władzy, nie miały realnego wpływu na zachodzące zmiany. Próba zmiany pokoleniowej w elicie politycznej kraju nie powiodła się i stała się przyczyną wewnętrznego konfliktu politycznego.
12
75%
Cel - Przedstawienie implikacji pandemii w jednostce non profit na przykładzie Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. Metoda badań - Indywidualny wywiad pogłębiony, analiza sprawozdań finansowych, mierniki finansowe, opis. Wnioski - Kryzys ekonomiczno-społeczny spowodowany pandemią poprzez ograniczenia w realizacji celów hospicjum uwypuklił rolę kontaktów międzyludzkich. Jego wartością dodaną jest przywrócenie pewnej uważności na drugiego człowieka, docenienie jego obecności, a przez to odnowienie i wzmocnienie więzi międzyludzkich. Fundacja Hospicyjna przetrwała kryzys, wzmacniając i rozwijając relacje społeczne oraz komunikację z otoczeniem. Pomimo pogorszenia przychodów utrzymała prawidłowe mierniki działalności i jest zdolna do jej kontynuowania. Oryginalność/wartość/implikacje/rekomendacje - Dotychczas w Polsce brakowało opracowań dotyczących skutków pandemii w jednostkach non profit. Zaproponowano autorskie mierniki skuteczności realizacji celów Fundacji w latach 2019-2020. Jako punkt odniesienia wykorzystano wyniki badań własnych dotyczących lat 2009-2010. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie oddziaływania kryzysów politycznych, ekonomicznych i normatywno-obyczajowych na zjawiska demograficzne. Kryzysy, mając masowy charakter, wpływają na życie jednostek, zmuszając do zmiany zwyczajnego zachowania i do podjęcia - z reguły natychmiastowych - działań nadzwyczajnych. Jednak można przypuszczać, że wraz z upływem czasu i postępem cywilizacyjno-technologicznym siła i zakres wpływu kryzysów na procesy ludnościowe ulegną zmianie. (fragment tekstu)
Niewiele ponad rok od śmierci prezydenta Hugo Chaveza Wenezuela znalazła się na krawędzi konfliktu wewnętrznego. Od początku lutego 2014 r., we wszystkich większych miastach w kraju, regularnie organizowane są antyrządowe protesty studentów i opozycji. W starciach protestujących z Gwardią Narodową oraz w wyniku działalności zmotoryzowanych bojówek chavistowskich zginęło dotychczas po obu stronach ponad 30 osób, a pół tysiąca zostało rannych. Choć rząd bagatelizuje sytuację, aresztował opozycyjnych burmistrzów oraz przejął z rąk manifestantów tamtejszy "Majdan" - Plac Altamira w Caracas. Zarówno rząd, jak i radykalne skrzydło opozycji odrzucają możliwość dialogu. Społeczność międzynarodowa unika zaangażowania, co jest równoznaczne z opowiedzeniem się po stronie władz. Szczególny niepokój budzi wizja rozlewu krwi, gdyby do tłumienia protestów wkroczyło zdominowane przez chavistow wojsko. Napięcie polityczne ma miejsce na tle podupadającej gospodarki oraz szalejącej przestępczości. (fragment tekstu)
Zmasowany napływ do Europy uchodźców oraz osób, które są - lub zostały uznane - za imigrantów ekonomicznych (przybywających często w sposób nielegalny) wywołał ożywioną dyskusję nie tylko na najwyższych szczeblach w poszczególnych państwach, lecz także w UE oraz innych organizacjach międzynarodowych, takich jak ONZ. Artykuł dotyczy analizy działań, mających na celu rozwiązanie lub co najmniej ograniczenie skali kryzysu uchodźczego z lat 2014-2016, przy czym skoncentrowano się na wymiarach regionalnym, dotyczącym stanowiska w tym zakresie Unii Europejskiej oraz globalnym, przez który rozumie się analizę podejścia do problemu Organizacji Narodów Zjednoczonych. (abstrakt oryginalny)
16
75%
This paper analyzes and explores the perception of the relevant subjects on impact degree of the five negative factors: a) path dependence - inherited crisis factors in socialism, b) globalization of geopolitics and geo-economics, c) the responsibilities of governing structures, d) deficit of realistic and pluralistic institutional changes, and e) neoliberal economic policies at the level of the transition crisis in Bosnia and Herzegovina, Serbia, and Montenegro. The aim is to determine the perceptions of respondents about the individual and the overall impact of selected factors on the transitional crisis. It starts from the hypothesis that in the transitional period all these countries had an increased level of socio-economic turmoil with dominating negative impact of the above mentioned factors. The conclusion is that overcoming the crisis requires consistent implementation of many social changes and economic reforms, which will induce the reduction and/or neutralization of all explored negative factors of influence, regardless of the expressed perception of their importance. The starting hypothesis has been fully proven using the multi linear regression analysis and a multiple hierarchical regression analysis. (original abstract)
W artykule przedstawiono aktywność osób bezrobotnych w procesie globalizacji, który ogranicza zapotrzebowanie na pracę ludzką. Autorka zaprezentowała wyniki własnych badań na temat różnic psychologiczno - społecznych między osobami podejmującymi walkę o pracę a osobami, które przyjmują postawy bierne.
18
Content available remote The European Union in Front of the Multiple Challenges : in Search for Unity
75%
Confronted with multiple new dilemmas like the Brexit, the Ukrainian crisis, refugees' inflow, nationalistic parties, the EU risks disintegration without appropriate reaction and reforms. Future of Europe is at stake. It depends on the confidence of the EU citizens, not only governments. Europe should not go back to the outdated nationalistic model. It ought to promote European identity in parallel with the national and local ones. These dilemmas have reignited debate on the adequate integration model to revive the EU while sorting out from the political and economic quagmire, avert disillusionment with the European Project among the EU elites and citizens, enhance its competitiveness and position on the global scene in the looming post-American world. European solidarity faces a heavy test. EU itself may be at the turning point. It will come out strengthened - or weakened. So will the West as a result, and its values: democracy, human rights, free markets. Amid growing interdependence brought by globalization, the world needs security, joint solving of global problems, avoiding a destructive rivalry. A rejuvenated, solidary and united Europe is essential to maintain a balance on the global scene, contribute to peace and take care of its citizens. (original abstract)
19
Content available remote Łódź po 20 latach transformacji - osiagniecia i perspektywy dalszego rozwoju
75%
Łódź w połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. przeżyła zdecydowanie większe załamanie gospodarki niż inne wielkie miasta Polski. Przyczyną tego zjawiska był upadek przemysłu lekkiego, dominującego w łódzkiej aglomeracji oraz innych rodzajów przemysłu, tj. maszynowego czy chemicznego, związanych z przemysłem lekkim. Dla społeczeństwa oznaczało to bezrobocie, spadek dochodów, obniżenie stopy życiowej, a z punktu widzenia finansów publicznych wzrost wydatków budżetowych na świadczenia transferowe. Ponadto wydolność ekonomiczna łódzkiego systemu gospodarczego uległa załamaniu. Dwadzieścia lat zmian we wszystkich sferach funkcjonowania miasta pozwoliło na wyjście z głębokiego kryzysu społeczno-gospodarczego. Wykorzystując istniejący wewnętrzny potencjał oraz podejmując starania o pozyskanie zewnętrznego kapitału, doprowadzono do istotnych przekształceń struktury gospodarczej i zbudowano efektywny i zdywersyfikowany system społeczno-gospodarczy. Nowa gospodarka dała stabilne i relatywnie odporne na zjawiska kryzysowe podstawy dalszego rozwoju miasta. Przedmiotem rozważań podjętych w artykule są kierunki zmian społeczno-gospodarczych, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich dwudziestu lat w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które mają w dalszym ciągu wpływ na rozwój Łodzi i jej otoczenia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba określenia, czy i w jakim stopniu obecny kryzys wpływa nie tylko na potrzeby i skalę realizacji świadczeń, ale czy ma też odzwierciedlenie w zmianie form i metod realizacji. Czy i ewentualnie jaki wpływa na to, co określa się mianem postępu społecznego? Dotyczy to głównie sytuacji w Polsce. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.