Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Socio-economic research
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Badaniom poddany został wpływ obecności innych osób (fizycznego obserwatora i ucieleśnionych agentów) na wykonanie zadania Stroopa w immersyjnym środowisku wirtualnej rzeczywistości (VR). Opierając się na pracach przeprowadzonych przez Pascala Hugueta i współpracowników, którzy badali efekty facylitacji i hamowania społecznego w tradycyjnych warunkach laboratoryjnych za pomocą testu Stroopa, obecne badanie miało na celu przetestowanie tych efektów w warunkach VR. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, z których każda przebadana była w innych warunkach - wykonując zadanie samodzielnie, ze świadomością bycia obserwowanym lub w obecności wcielonych agentów (formalnie ubranego dr Piotra lub nieformalnie Piotrka). W celu oceny wyników przeprowadzono jednoczynnikową analizę wariancji (ANOVA) dla niezależnych próbek. Wyniki wykazały znaczną redukcję interferencji Stroopa, gdy uczestnicy byli świadomi tego, że są obserwowani przez eksperymentatora. Jednak obecność ucieleśnionych agentów w środowisku VR, niezależnie od ich ubioru czy sposobu przedstawienia, nie wpłynęła znacząco na poziom wykonania zadania. Wyniki nie tylko potwierdziły występowanie efektu interferencji Stroopa w warunkach VR, porównaniu z tradycyjnymi warunkami laboratoryjnymi, ale także zasugerowały, że obecność społeczna eksperymentatora może poprawić wydajność wykonywania zadań w środowisku VR. Nie zaobserwowano jednak znaczącego wpływu obecności ucieleśnionego agenta. Obserwacje te mogą znacznie przyczynić się do rozwoju aplikacji VR. Jednak potrzebne są dalsze badania, w których uwzględnione zostaną takie czynniki, jak wielkość próby i realizm ucieleśnionych agentów.(abstrakt oryginalny)
Rezultaty uzyskane w wyniku zastosowania analizy R/S są niezgodne z hipotezą efektywności rynku. Założenie niezależności stóp zwrotu, szczególnie w badanej długofalowej perspektywie, jest mocno wątpliwe. Zmiany stóp zwrotu mają charakter fraktalny i podlegają obciążonemu błądzeniu przypadkowemu. Testy dłu-goterminowej zależności danych są przydatne inwestorom, gdyż wykazują, jak długo procesy takie sięgają pamięcią wstecz. Dostarczają zatem informacji o okresie, który powinno się brać pod uwagę podczas stosowania analizy technicznej bądź innych metod analizy kursów giełdowych. Alternatywną metodą analizy długoterminowych zależności jest, będąca jeszcze w fazie opracowywania, analiza DFA (Deterended Fluctuations Analysis), która uważana jest za skuteczniejszą przy małych wielkościach parametru "n". (abstrakt autora)
Analiza dyskryminacyjna została po raz pierwszy zastosowana w Stanach Zjednoczonych - w biologii i psychologii. Nieco później wykorzystano ją w zarządzaniu finansami. Najbardziej znanym zastosowaniem owej analizy w ekonomii jest niewątpliwie model Altmana. Celem poszukiwań Altmana było znalezienie narzędzia pozwalającego klasyfikować spółki na wypłacalne oraz takie, które w przyszłości upadną. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to jedyne z możliwych zastosowań omawianej metody. W literaturze przedmiotu można odnaleźć również inne możliwości wykorzystania analizy dyskryminacyjnej. Także inne dziedziny nauki bazują na tej metodzie. Celem niniejszego opracowania jest prezentacja przykładów zastosowań liniowych funkcji dyskryminacyjnych do opisu zjawisk i problemów natury ekonomicznej. Zagadnienie dyskryminacji dotyczyć będzie przypadku dwóch grup (klas) obiektów. (fragment tekstu)
4
Content available remote The Triangulation Procedure in the Research of Civil Activity and Action Research
100%
W prezentowanym artykule autorzy proponują, aby realizować określone cele badawcze w dziedzinie socjologii życia publicznego, w badaniach poszczególnych wymiarów polskiej sfery publicznej czy funkcjonowania różnych instytucji społeczeństwa obywatelskiego za pomocą konsekwentnej triangula-cyjnej procedury badań. Takie podejście metodologiczne wydaje się też przynosić ciekawe efekty poznawcze, ale również aplikacyjne w dziedzinie badań w działaniu (action research). Autorzy artykułu podejmą próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak badać złożone wielopoziomowe (emergentne) zjawiska i procesy społeczno-ekonomiczne w sferze aktywności obywatelskiej.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Dezintegracja przestrzeni Łodzi w świetle badań społecznych
100%
Współczesne duże miasta podlegają postępującej dezintegracji w wymiarze przestrzennym. W artykule podjęto próbę analizy percepcji jej skali, zakresu rzeczowego oraz terytorialnego w oparciu o wywiad kwestionariuszowy z użytkownikami przestrzeni Łodzi. Respondenci wskazali miejsca trudno dostępne oraz bariery zniechęcające do poruszania się w pewnych obszarach miasta, wyjaśniając przyczyny swojego postrzegania. Przeprowadzone analizy miały również dać odpowiedź na pytanie, czy w Łodzi istnieją miejsca o ograniczonej dostępności, które w opinii publicznej powinny zostać włączone do publicznego użytkowania. Uzyskane wyniki wskazują na kluczową rolę transportu i jego infrastruktury w procesie integracji, ale także i fragmentaryzacji przestrzeni miejskiej. Sugerują one również, iż percepcja spójności terytorium ośrodka zurbanizowanego wiąże się z subiektywnym poczuciem bezpieczeństwa w jego obrębie.(abstrakt oryginalny)
W pracy tej zostaną przeprowadzone rozważania dotyczące zależności między parametrami w sezonowych modelach przyczynowo-opisowych, w których składowe sezonowe zarówno w zmiennych objaśniających, jak i w zmiennej endogenicznej oraz endogennej funkcji ƒ'(t) opisane będą za pomocą wielomianu trygonometrycznego. Rozważania dotyczyć będą szczególnego przypadku, gdy zmienne charakteryzują się zmienną zmieniającą się liniowo, sezonowością, a parametry przy zmiennych objaśniających są stałe. (fragment tekstu)
7
Content available remote Modele IRT i modele rascha w badaniach testowych
100%
Modele IRT należą do coraz bardziej rozwijających się modeli w badaniach psychologicznych, medycznych, marketingowych, czy społecznych. Jednym z modeli należącym do rodziny IRT (Item Response Theory), czyli modeli teorii odpowiedzi na pozycje testowe, jest model Rascha, w którym istnieją dwa parametry: jeden związany z cechami przedmiotu badania, drugi natomiast z cechami sytuacji, w której przeprowadzane jest badanie. W celu estymacji parametrów pozycji wykorzystuje się metodę największej wiarygodności. Modele te wykorzystywane są zazwyczaj w badaniach edukacyjnych czy psychologicznych. Celem artykułu jest prezentacja różnych rodzajów modeli IRT w zależności od liczby parametrów, a także szczegółowy opis modelu Rascha. Dodatkowo w artykule zaprezentowana zostanie analiza IRT dla danych binarnych z wykorzystaniem pakietu ltm oraz funkcji: rasch, ltm, tpm programu R(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena jakości życia w województwie zachodniopomorskim na tle innych województw Polski. Część teoretyczna pracy, przybliżająca problematykę jakości życia, bazuje na literaturze przedmiotu, zaś część kwantyfikacyjna, w której przeprowadzona została analiza porównawcza jakości życia w województwie zachodniopomorskim na tle innych województw Polski, opiera się na danych wtórnych zebranych w raportach pt. Diagnoza społeczna - warunki i jakość życia Polaków. Z przeprowadzonych w artykule rozważań wynika, że w latach 2009-2015 obserwowany był spadek jakości życia mieszkańców Szczecina, jak i mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w porównaniu z jakością życia mieszkańców innych miast i województw w Polsce. W rankingu wskaźnika jakości życia procent bardzo zadowolonych i zadowolonych mieszkańców z miejscowości zamieszkania tak dla Szczecina, jak i województwa zachodniopomorskiego, w 2015 roku w stosunku do 2011 roku wzrósł. W przekroju wojewódzkim w analizowanym okresie najbardziej wzrosła jakość życia mieszkańców Małopolski, spadła - mieszkańców województwa opolskiego. (abstrakt oryginalny)
Jednoczenie się Europy to proces o niebywałej skali złożoności, a dominacja problemów politycznych, prawnych czy gospodarczych powoduje, że często umyka naszej uwadze fakt, że to także doniosły proces kulturowy, wymagający głębokich przemian mentalnych. W ocenach społecznych bilans pięcioletniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest zdecydowanie bardziej korzystny, niż przewidywano przed akcesją. W społecznej świadomości zaciera się pamięć o obawach i niepokojach, gdy częściej dostrzegano korzyści, jakie odniesie nie Polska, a kraje Piętnastki. W miarę upływu lat wygasają emocje budowane do niedawna na niezweryfikowanych wyobrażeniach towarzyszących nam przed akcesją. Pogłębia się zdolność rzeczywistej kalkulacji korzyści i kosztów, rośnie identyfikacja z europejskim otoczeniem. Z pewnością czynnikiem ułatwiającym adaptację był fakt, że pierwsze lata obecności Polski w Unii Europejskiej przebiegały w warunkach wyjątkowo korzystnego otoczenia gospodarczego. Odnotowany od jesieni 2008 roku wzrost sceptycyzmu, będącego następstwem pogarszającej się sytuacji gospodarczej, nie zmienił faktu, że Polacy nadal należą do grapy obywateli unijnych w zdecydowanej większości opowiadających się za członkostwem, a powszechność takich ocen lokuje nas pod tym względem na jednej z najwyższych pozycji wśród mieszkańców Unii (UE-27 - 53%, Polska - 65%).(fragment tekstu)
Metoda reprezentacyjna jest metodą badania częściowego, która polega na losowym wyborze próby z populacji skończonej, a wyniki z próby są uogólniane na całą populację. W życiu społeczno-gospodarczym najczęściej spotykamy takie właśnie populacje. Metoda reprezentacyjna umożliwia uzyskanie ocen parametrów zwłaszcza w takich sytuacjach, gdy populacje są bardzo liczne lub badanie ma charakter niszczący i nie jest możliwe przeprowadzenie badania pełnego. Badanie prowadzone metodą reprezentacyjną jest krótsze i tańsze w realizacji niż badanie pełne. Powodem zajęcia się metodą reprezentacyjną są jej liczne zalety, a także wiele praktycznych zastosowań. W artykule w sposób syntetyczny opisano metodę reprezentacyjną, jej rys historyczny, wybrane zastosowania w badaniach społeczno-gospodarczych w Polsce oraz błędy występujące w badaniach reprezentacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Homo oeconomicus (HOE) jest jedną z fundamentalnych kategorii ekonomicznych. To twardy rdzeń, w sensie Lakatosa, neoklasycznego pro-gramu badawczego w ekonomii. Wprowadzenie przez szkołę klasyczną modelu człowieka racjonalnego w swoich decyzjach gospodarczych miało zasadnicze znaczenie dla rozwoju ekonomii i badań ekonomicznych. Bar-dzo prosta, w początkowym okresie, konstrukcja homo oeconomicus stała się użytecznym narzędziem analitycznym. W miarę rozwoju ekonomii mo-del ten ulegał modyfikacjom i zasadniczym zmianom interpretacyjnym. Szeroko dyskutowano założenia modelu, szczególnie na gruncie ekonomii heterodoksyjnej. Co najmniej od lat 80. i 90. XX wieku ta krytyka zaowo-cowała stopniowym luzowaniem założeń HOE. W licznych współczesnych nurtach ekonomii homo oeconomicus nie jest istotnym punktem odniesienia dla prowadzonych badań. Pomimo tego, nadal dość powszechne jest prze-konanie, że wielu ekonomistów opiera swoje założenia badawcze na kon-strukcji homo oeconomicus. Celem podjętego badania jest próba empirycznego przetestowania, czy założenia identyfikowane z modelem homo oeconomicus są przyjmowane przez polskich badaczy zarówno w procesie naukowo-badawczym, jak i w procesie dydaktycznym. W rozdziale zaprezentowano wyniki badania pilo-tażowego, będącego wstępnym etapem szerszego badania dotyczącego za-łożeń badawczych homo oeconomicus w naukach ekonomicznych. Pierwsza część opracowania stanowi próbę syntetycznej interpretacji koncepcji homo oeconomicus, jej genezy, ewolucji oraz krytyki modelu wysuwanej przez ekonomistów heterodoksyjnych. Model homo oeconomi-cus jest przedmiotem częstych badań, a literatura przedmiotu, zarówno pol-ska, jak i zagraniczna, jest bardzo bogata . W tej części dokonano opera-cjonalizacji kluczowych cech homo oeconomicus, które stanowiły podstawę badania ankietowego. Zasadnicze badanie odnosi się do empirycznej wery-fikacji, czy założenia modelu homo oeconomicus są przyjmowane przez badaczy. Badanie pilotażowe zostało przeprowadzone wśród pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dla których dyscypliną wiodącą jest dyscyplina ekonomia i finanse. (fragment tekstu)
Badania społeczne prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny dostarczają podstawowych Informacji o zjawiskach i procesach społecznych. Umożliwiają prowadzenie analiz zależności i współzależności tych procesów i zjawisk, na podstawie których podejmowane są decyzje w zakresie polityki społecznej i gospodarczej. Wiele wartościowych informacji z zakresu problematyki społecznej dostarcza tradycyjna sprawozdawczość statystyczna o ruchu naturalnym ludności /urodzenia, zgony, migracje/, zdrowiu, oświacie, kulturze, rekreacji, turystyce itd. W ramach tych badań społecznych nie można jednak uzyskać szczegółowych informacji dotyczących różnych grup ludności, typów gospodarstw domowych i rodzin z zakresu dochodów, wydatków, spożycia, warunków mieszkaniowych, warunków życia wykorzystania czasu, a szczególnie czasu wolnego, sytuacji zdrowotnej, uczestnictwa w kulturze, turystyce itd. Takich informacji mogą dostarczyć tylko specjalne badania gospodarstw domowych, rodzin lub osób.
In recent years, the issue of unconditional basic income has become both an element of a broad discussion among theoreticians and practitioners responsible for public policy and a basis for the experiments aimed at investigating social and economic consequences of introducing this programme; however, there is a lack of empirical analyses focused on public attitudes towards basic income. Based on the data from the European Social Survey Round 8 (n=41,830), we examined the level of support for introducing basic income and identified its individual-level determinants in 22 European countries. Our analysis focused on the systematic differences (both in the level of support for basic income and the strength of the impact of sociopolitical factors) between particular countries and different European regions, namely Western, Southern, Northern and Central-Eastern states. The results confirm that the support for basic income varies according to (a) the region of Europe as well as (b) the key role of the socioeconomic position of the individual. (original abstract)
14
Content available remote Selfishness and Cooperation : Challenge for Social Life
75%
Cooperation is a great challenge for natural selection. Some scholars assume that cooperation could not evolve within the framework of natural selection. It is undeniable that natural selection, at least at the individual level, favors selfishness and defectors. Nonetheless, this selfish tendency does not necessarily imply that cooperation could not evolve by means of natural selection. In this paper, we specifically acknowledge certain basic challenges for the evolution of the human ability to cooperate at the level of large groups. In this paper, we discuss topics like the human ability for "supercooperation," the importance of repetition and reputation, and Multilevel Selection Theory as the basic mechanisms of evolution of cooperation. (original abstract)
Stałe polepszanie warunków życia leży u podstaw wszelkich dążeń polityk unijnych. Różnice poziomów życia mają olbrzymi wpływ na politykę unijną. Jednym z głównych celów UE jest osiągnięcie społecznej równowagi między państwami członkowskimi. [...] "Nowi" Europejczycy są mniej zadowoleni z życia niż obywatele starej Unii. Wynika to w głównej mierze z niższego poziomu jakości życia i doświadczeń historycznych państw objętych reżimem komunistycznym. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule zbadano środowiskowe zachowania sanitarne mieszkańców różnych stref w Osogbo w Nigerii. Wydzielone strefy mieszkalne to strefy tradycyjna, przejściowa i podmiejska. Wykorzystując systematyczną technikę doboru próby, dokonano wyboru 194 respondentów do badań. Wyniki badań ukazały, że społeczno-gospodarcze warunki mieszkańców różniły się znacznie w zależności od strefy, a ponadto, że we wszystkich strefach występował słaby dostęp do infrastruktury i urządzeń sanitarnych. Podobnie, niski był odsetek mieszkańców posiadających urządzenia sanitarne w swoich domach. Zgodnie z wynikami badań, mieszkańcy w słabym stopniu wykorzystują dostępne urządzenia w ramach środowiskowych zachowań sanitarnych. W artykule przedstawiono rekomendacje dotyczące wyposażenia przez mieszkańców ich gospodarstw domowych w urządzenia sanitarne, a także zapewnienia takich urządzeń komunalnych przez rząd oraz organizacje społecznościowe (ang.: Community Based Organizations, CBOs). Niezbędna jest ponadto edukacja środowiskowa oraz egzekwowanie regulacji środowiskowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest porównanie poziomu życia w Polsce między gospodarstwami domowymi pracowników, rolników, pracujących na własny rachunek, emerytów i rencistów oraz identyfikacja zmian, które zaszły w tym zakresie w latach 2006- 2015. Poziom życia określono jako stopień zaspokojenia potrzeb materialnych i opisano wyłącznie za pomocą mierników obiektywnych. Przeanalizowano poziom dochodu rozporządzalnego na osobę, wartość wydatków na osobę, wielkość spożycia poszczególnych rodzajów artykułów żywnościowych na osobę oraz stopień wyposażenia gospodarstw domowych w wybrane przedmioty trwałego użytkowania. Wiedza o istniejących różnicach w poziomie życia między społeczno-ekonomicznymi grupami gospodarstw domowych jest przydatna zarówno dla przedsiębiorców oferujących towary i usługi konsumpcyjne na polskim rynku, jak i dla decydentów w sferze publicznej, którzy kształtują politykę ekonomiczną i społeczną państwa. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wykorzystanie wykresów czteropolowych w badaniach społeczno-ekonomicznych
75%
W badaniach społeczno-ekonomicznych bardzo często występują zmienne zmierzone na słabych skalach pomiaru wraz ze zmiennymi zmierzonymi na skalach silnych. W literaturze opisywanych jest coraz więcej metod analizy danych zmierzonych na różnych skalach. Konstrukcje narzędzi pomiarowych zakładają występowanie zmiennych nominalnych, mimo że ich analiza, w przypadku jednowymiarowych metod statystycznych, może wydawać się mało efektywna. Celem artykułu jest zaprezentowanie algorytmu wykresów czteropolowych (fourfold, wykres koniczyny) jako metody stosowanej w analizie zależności dychotomicznych zmiennych nominalnych. Prezentowana metoda umożliwia przeprowadzenie analizy dla dwóch zmiennych binarnych jednocześnie lub dla dwóch zmiennych binarnych i jednej zmiennej nominalnej z liczbą kategorii większą niż dwie. W pierwszym przypadku konieczne jest zbudowanie tablicy kontyngencji 2×2, natomiast w drugim 2×2×k, gdzie k to liczba kategorii trzeciej analizowanej zmiennej nominalnej. Wystąpienie w badaniu większej liczby zmiennych binarnych wymaga tworzenia kombinacji wykresów czteropolowych, co może utrudniać prowadzenie analizy i wnioskowanie o zależnościach zmiennych. W takiej sytuacji możliwe jest skorzystanie z analizy korespondencji bazującej na wielowymiarowej tablicy kontyngencji, z pojedynczymi lub wielokrotnymi warstwami w wierszach i kolumnach.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest wywołanie w środowisku geografów dyskusji nad kwestiami etycznymi związanymi z prowadzeniem badań społecznych, szczególnie z wykorzystaniem metod jakościowych. Autor w pierwszej kolejności omawia ogólne kwestie dotyczące rozumienia standardów etycznych w nauce oraz ich kodyfikacji. Następnie przechodzi do wybranych zagadnień związanych z etyką prowadzenia badań społecznych, uwzględniając specyfikę geografii społeczno-ekonomicznej oraz nowe wyzwania wynikające z rozwoju technologii informacyjnych. W podsumowaniu autor zajmuje stanowisko, zgodnie z którym złożoność kwestii etycznych nie pozwala na rozwiązanie wszystkich dylematów w drodze stosowania zbioru skodyfikowanych zasad, a jedynie w drodze pogłębionej refleksji oraz ciągłej wymiany doświadczeń i dyskusji w środowisku badaczy(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Social Diagnosis 2011 : Objective and Subjective Quality of Life in Poland
75%
Diagnoza Społeczna skupia się na badaniu nie przelotnych opinii, lecz bardziej podstawowych faktów, zachowań, postaw i przeżyć; nie jest zwykłym opisowym sondażem - jest projektem naukowym. Nie tylko z tego względu, że wśród autorów są naukowcy, pracownicy wyższych uczelni i tytularni profesorowie. Decyduje o tym warsztat zawodowy oparty o doświadczenia badawcze członków Rady Monitoringu Społecznego i zespołu ekspertów i - przede wszystkim - kontekst teoretyczny poszczególnych modułów tematycznych. Większość zmiennych uwzględnionych w projekcie wynika bowiem nie z intuicji, potocznych obserwacji czy zamówienia sponsorów lecz z naukowo ugruntowanej wiedzy na temat badanych zjawisk. Ważnym celem Diagnozy jest, oprócz opisu polskiego społeczeństwa, weryfikacja hipotez naukowych. W niniejszym raporcie, przeznaczonym dla "uniwersalnego" odbiorcy, wątki teoretyczne są z konieczności minimalnie tylko reprezentowane. Na plan pierwszy wysuwa się odpowiedź na otwarte pytanie: jakie jest polskie społeczeństwo 22 lata po zmianie systemu, 12 lat po pierwszym badaniu w ramach tego samego projektu i 7 lat po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej? (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.