Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sociology of education
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Rodzice - partnerzy szkoły? Perspektywa ewaluacyjna
100%
Przyglądając się wynikom ewaluacji, celowe byłoby uwzględnienie w większym stopniu zróżnicowania obszarów wpływu rodziców na pracę szkoły w przyszłych badaniach: obszaru regulowanych prawem działań szkoły dotyczących pozyskiwania i wykorzystywania opinii rodziców oraz obejmującego podejmowanie działań wynikających z koncepcji pracy szkoły i wynikającej z niej koncepcji współpracy z rodzicami. Przyjrzenie się temu drugiemu obszarowi dałoby, w naszym odczuciu, bardziej wyostrzony obraz partycypacji rodziców w zarządzaniu szkołą, bo pozbawiony bagażu przykładów wynikających z gwarantowanych prawem kompetencji rodziców. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest funkcjonowaniu dorastających wychowanków placówki opiekuńczo-wychowawczej "Dom Powrotu" w Białymstoku. Jego celem jest ukazanie doświadczenia dorastania w domu dziecka z perspektywy wychowanków. W części pierwszej przedstawiono teoretyczne założenia w zakresie doświadczenia dorastania, organizacji pieczy zastępczej w Polsce, dorastania w instytucjonalnej jej formie oraz procesu deinstytucjonalizacji. W drugiej części tekstu zaprezentowano metodologiczne założenia badań własnych oraz wyniki dotyczące dorastania w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Badania jakościowe z zastosowaniem metody indywidualnych przypadków przeprowadzone zostały w maju 2021 r. z wychowankami Domu Powrotu w Białymstoku. Do analizy materiału empirycznego zastosowano koncepcję analizy danych jakościowych Matthew B. Milesa i A. Michaela Hubermana. W świetle wyników przeprowadzonych badań, wychowankowie prawidłowo funkcjonują w placówce opiekuńczo-wychowawczej, doświadczenie dorastania w domu dziecka nie jest dla nich traumą, jednak mają trudności z nawiązywaniem bliskich relacji, brakuje im znaczącej osoby dorosłej, a ponadto są dość niesamodzielni. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono teoretyczną charakterystykę i wybrane wyniki badań własnych dotyczących stylu (typu) wychowania człowieka w kontekście cech demograficznych, co zawiera się w szerokim zagadnieniu oddziaływania środowiska wychowawczego na kształtowanie zachowań przedsiębiorczych mieszkańców wsi. Można stwierdzić, że percepcja zachowań rodziców może mieć istotne znaczenie w kształtowaniu postaw przedsiębiorczych człowieka. Uznano, że wyniki badań z tego zakresu mogą stanowić asumpt do poszerzenia wiedzy na temat źródeł i uwarunkowań zachowań przedsiębiorczych, m.in. na terenach wiejskich. (abstrakt oryginalny)
The subject of social pedagogy as science is social environment and the mechanisms by which it aff ects the development of an individual and belongs to the realm of particular pedagogy. One can also classify those fi elds further, with more detail, depending on the degree of detailedness of a particular subject of pedagogy. One can for example diff erentiate military pedagogy, touristic pedagogy, and even museum pedagogy. The basic notion in social pedagogy is the notion of education. The notion of education entails two other basic notions: of the educated, that is the individual who is suppo- sed to be shaped in a certain way, and educator, who himself has already reached a defi nite stage of development, and whose goal is in such a way to direct the development of the educated person, so that also he or she is able to achieve that stage. There is an important ethical issue connected with the notion of education as a purposed infl uencing the develop- ment of an individual, as one should answer the question of the moral right of the educator to impose his own goals, his own system of values, opinions and views. These issues have been developed in presented paper. (original abstract)
Współczesna geriatria i gerontologia stają przed wielkim społecznym wyzwaniem. Z jednej strony czas życia ludzkiego ulega znacznemu wy-dłużeniu, z drugiej zaś - rodziny osób trzeciego wieku coraz częściej nie poczuwają się do obowiązku otoczenia swoich seniorów wsparciem i opieką. Życie ludzi starszych, nawet we współczesnych, dobrze zorganizowanych i zasobnych społeczeństwach, nie jest bowiem wolne od zagrożeń związanych z ich bezpieczeństwem. Zatem rodzi się pytanie, jak działać, aby odczuwali oni satysfakcję z tego, że dane im było dożyć sędziwego wieku. Podjęcie adekwatnych działań w tym zakresie oraz zapewnienie im potrzeby bezpieczeństwa we wszystkich wymiarach psychospołecznych wymaga jednak przede wszystkim głębszego poznania stosunku społeczeństwa do osób w wieku senioralnym. W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki badań dotyczące postaw wobec starości, postrzegania okresu senioralnego jako wartości w wychowaniu młodego pokolenia oraz miejsca i znaczenia osób starszych w rodzinie.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Metodyczne aspekty pracy z dzieckiem niedostosowanym społecznie
84%
W szkole występują sytuacje trudne związane z konfliktami rówieśniczymi, aktami agresji i przemocy czy uzależnieniami wśród młodzieży. Sprawcami jest często młodzież niedostosowana społecznie. Pojawienie się wymienionych sytuacji uruchamia proces interwencji. W praktyce wykorzystywane są różne strategie. Efektywna interwencja w szkole wymaga podejścia interdyscyplinarnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł został poświęcony stosowanemu przez polskie sądy środkowi wychowawczemu w postaci zobowiązania nieletniego do pracy na rzecz społeczności lokalnej. Przedstawiono w nim badania naukowe, które zostały wykonane trzema metodami: dogmatyczno-prawną, statystyczną oraz poprzez badania aktowe. Badaniami aktowymi objęto 14 spraw, w których w 2013 r. sąd zobowiązał nieletniego do prac na rzecz społeczności lokalnej (blisko 1% tego rodzaju zobowiązań orzeczonych przez sądy w tym roku w całej Polsce). W wyniku badań zauważono, że sądy coraz częściej stosują ten środek wychowawczy i obecnie stanowi on nieco ponad 4% orzeczonych wobec nieletnich środków wychowawczych. Sądy stosują takie zobowiązanie najczęściej wobec nieletnich, którzy mają 16-17 lat. Na ogół nieletni mieli do wykonania prace w wymiarze 10 godzin na rzecz szkoły, do której uczęszczali. Wykonaniem orzeczenia z reguły zajmowali się kuratorzy sądowi. W artykule dostrzeżono, że brak było przepisów prawa, które szczegółowo określałyby zasady orzekania i wykonywania omawianego środka wychowawczego. Taka niedookreśloność powodowała trudności w trakcie wykonywania tego rodzaju orzeczeń sądów. (abstrakt oryginalny)
Pomysł zbadania wpływu tańca na efekty prowadzonej socjoterapii młodzieży ze środowisk zagrożonych powstał dzięki prowadzonym przeze mnie działaniom praktycznym na terenie Dziennego Ośrodka Socjoterapii dla Dzieci i Młodzieży w Chorzowie. Jestem bowiem instruktorem zajęć tanecznych w tej placówce. Pomysł zorganizowania zajęć zrodził się z moich osobistych zainteresowań tańcem oraz potrzeb naszych wychowanków, a raczej wychowanic, gdyż na zajęcia uczęszczają same dziewczyny. Zajęcia cieszą się dużą popularnością i sprawiają uczestniczkom wiele radości. Zastanawiał mnie jednak ich terapeutyczny sens i wpływ na funkcjonowanie dziewcząt. (fragment tekstu)
W artykule została poruszona problematyka realizowania ustawowo zaprojektowanego procesu usamodzielniania wychowanków opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego. Usamodzielnianie podopiecznych systemu pieczy zastępczej zarówno o charakterze instytucjonalnym. jak i rodzinnym, zostało ujęte głównie w dwóch aktach prawnych - ustawie o pomocy społecznej oraz ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Przechodzenie z placówki zapewniającej całodobową opiekę do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego stanowi dużą zmianę życiową, wpływając w znaczący sposób na dalszy przebieg życia usamodzielniającego się wychowanka. Artykuł stanowi głos w dyskusji dotyczącej przebiegu procesu usamodzielnienia, w szczególności skupia się na omówieniu niedoskonałości obecnych w ustawowych kryteriach i systemie wsparcia osób opuszczających instytucje opiekuńcze. Przebieg procesu usamodzielnienia w ujęciu praktycznym został przedstawiony na podstawie wybranych wyników badań ilościowych i jakościowych, w tym prowadzonych na potrzeby projektów realizowanych przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznych, SOS Wioski Dziecięce oraz Fundację Robinson Crusoe. W niniejszej pracy odwołano się do teorii Michaela Lipsky'ego - Street level bureaucracy - która posłużyła do skonstruowania rekomendacji mających na celu łagodzenie lub niwelowanie niespójności pojawiających się w procesie usamodzielnienia, a które, poprzez swoje występowanie, mogą prowadzić do nierówności skutkujących pogorszeniem sytuacji życiowej wychowanków opuszczających instytucjonalną pieczę zastępczą.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania osiągnięć teoretycznych psychologii rozwojowej i socjologii wychowania jednostki w praktyce zarządzania zasobami ludzkimi. Autorka przedstawiła wybrane koncepcje rozwoju indywidualnego, zadania rozwojowe a życie zawodowe jednostki i wskazówki praktyczne dla zarządzania zasobami ludzkimi.
Celem artykułu jest ukazanie socjologicznych elementów w procesie wychowania, które obecne są w pedagogice Korczakowskiej, zarówno w jej naukowej postaci, jak również w twórczości beletrystycznej skierowanej bezpośrednio do dzieci. Zarówno społeczeństwo, jak i jego instytucje wychowawcze (rodzina, szkoła, internat) będą więc odnotowane w tej pedagogice jako ważna płaszczyzna odniesień symbolicznych, wpływów wychowawczych. Kluczowa rola społeczeństwa (jako najważniejszej instytucji wychowawczej) w kształtowaniu wychowanków obecna jest w powszechnie znanych pracach dotyczących socjologii wychowania (m.in. u Floriana Znanieckiego czy też Józefa Chałasińskiego), natomiast wątki socjologiczne w pedagogice Korczakowskiej nie były dotychczas popularnym tematem oddzielnych analiz, oprócz jednej przedmiotowej monografii. Dlatego też temat ten domaga się pogłębionych analiz i uzupełnień. Janusz Korczak uwypukla rolę społeczeństwa w życiu dziecka, przygotowując je przede wszystkim do uczestnictwa w relacjach społecznych poprzez zróżnicowane formy życia grupowego w szkole, której najbardziej doniosłym osiągnięciem jest instytucja samorządu uczniowskiego. Stanowi tym samym pomost pomiędzy wychowaniem zorientowanym na ucznia a tradycyjnym przekazem pedagogicznym, zakładającym przekaz wymagań określonych ról społecznych.(abstrakt oryginalny)
This study aims to explore the effects of childhood circumstances and conditions on the risk of exclusion from social relations in old age, using a life-course perspective and examining gender influence. Secondary analysis of SHARE. Weak and inconsistent consequences of the primary socialization context were found, however, in many cases, the expected effect is missing or contradictory. No impacts on the structure of the family of origin were found. For men, we often found a small, but significant effect of physical aspects of childhood living. For women, the cultural capital of family of origin and the quality of relations with parents seem to have a greater effect. Findings suggest that life-long resilience factors play an important role in the process of counterbalancing childhood living conditions. Early socialization consequences will not necessarily lead to ESR at old age.(original abstract)
Na przestrzeni ostatnich lat, zmienia się model funkcjonowania dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Polsce. Pomimo tego faktu nadal obserwuje się deficyty oraz poważne problemy wychowawczoedukacyjne wśród wychowanków. W tym także korzystających z programu usamodzielnienia po osiągnięciu pełnoletności. Pomimo wdrażanych programów z zakresu profilaktyki uniwersalnej oraz selektywnej, młodzi ludzie wykazują różnorakie formy zachowań problemowych poprzez niedostosowanie społeczne do zachowań patologicznych włącznie. Należy przy tym podkreślić, że współpraca wielu instytucji pomocowych takich jak: szkoły, Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, Sądy Rejonowe czy współpraca z Powiatowymi Centrami Pomocy Społecznej także ma znaczące umocowania prawno-społeczne. Niniejszy artykuł ma zatem na celu wskazanie najistotniejszych motywów zachowań w tym zakresie. Jest również próbą odpowiedzi, czy faktycznie aktualne kierunki i zadania państwa przynoszą miarodajne rezultaty. Czy jednak w niedalekiej przyszłości, należałoby ponownie pochylić się nad poruszaną problematyką i rozszerzyć niektóre z kierunków działań. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Przebieg życia skazanego a możliwości resocjalizacji
67%
Resocjalizacja jest procesem powtórnej socjalizacji osób niedostosowanych społecznie, a więc przyjęcia przez nie takiego stylu życia, który nie narusza norm prawnych i moralnych powszechnie uznanych i akceptowanych przez społeczeństwo. Transformacja społeczna, upadek autorytetów moralnych, wzrost fali przestępstw stawia przed społeczeństwem nowe wyzwania. Co należy czynić, by skłonić człowieka do zachowań zgodnych z prawem? Jak postępować, by ludzie mogli czuć się bezpiecznie? Jakie są możliwości resocjalizacji Przebieg życia skazanego a możliwości resocjalizacji wobec skazanych? To pytania, na które należy dać odpowiedź, jeśli chcemy uzdrowić społeczeństwo, a ludziom naruszającym prawo dać szansę na powrót do niego. (fragment tekstu)
Na początku artykułu omówiono zmiany jakie zaszły we współczesnym świecie w ostatnich latach, a mające wpływ na przeobrażenie modelu rodziny. Przekazywane dzieciom wartości mają ogromny wpływ na osobowość, postawy i normy, którymi będą się kierować w dorosłym życiu. Ukazano jak dużą rolę odgrywa rodzina i wartości przez nią przekazywane w wychowaniu młodych ludzi.
W artykule przybliżono klasyfikację wartości oraz ich znaczenie w kształtowaniu osobowości dzieci. Omówiono trzy grupy metod pomocnych przy wprowadzaniu dziecka w świat wartości, ich odpowiedni dobór i wdrażanie oraz rolę kontaktu z nauczycielem. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na problemy wychowawcze współczesnego świata, przede wszystkim związane z bardzo dużym zawodowym zaangażowaniem rodziców. Omówiono rolę przedszkola w rozwoju i wychowaniu dzieci. Przedstawiono analizę wyników badań sondażowych dotyczących poznawania świata wartości przez dzieci, przeprowadzonych wśród nauczycieli, rodziców i dzieci uczęszczających do przedszkola.(abstrakt oryginalny)
Podmiotowe relacje rodziny i szkoły stały się szczególnie istotne wobec nowych zadań i wyzwań społecznych oraz zmieniającej się szkoły, w której współdziałanie podmiotów edukacyjnych stanowi podstawę procesu wychowania. Rodzina i szkoła, działając oddzielnie, nie są w stanie sprostać oczekiwaniom społecznym i efektywnie wychowywać młodych pokoleń. Aktualny model wzajemnych relacji opierać się powinien na świadomie inicjowanej i rozwijanej współpracy szkoły z rodzicami i środowiskiem lokalnym oraz wspólnym dopełnianiu tych działań w celu integralnego rozwoju osobowości wychowanka. (fragment tekstu)
Pragniemy uwagę Czytelnika zorientować na potrzebę obecności sztuki w przestrzeni społecznej oraz możliwości wykorzystania potencjału/wartości artystycznych i społecznych sztuki w wieloaspektowym procesie edukacyjno-wychowawczym. Pedagogika, a zwłaszcza pedagogika społeczna zna wiele przykładów zaimplikowania sztuki w praktykę społeczną. Warto znać wartość sztuki, dostrzec ją nie tylko w instytucjach kultury, lecz także w otwartej przestrzeni, gdzie spełnia swoją funkcję aranżowania życia społecznego. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje poszerzające się zjawisko XXI w. jakim jest "eurosieroctwo". Problem nasilił się po 2004 r., kiedy to Polska weszła do Unii Europejskiej. Oprócz poznawania świata pojawił się poważny problem polepszenia bytu, a następnie coraz częściej konieczności ratowania rodziny przed ubóstwem. Co przyczyniło się do rozwijającej się migracji zarobkowej czy emigracji w rodzinach. Doprowadziło to do zjawiska "eurosieroctwa", co oznacza fakt nieposiadania przez dziecko jednego lub dwojga rodziców, którzy migrowali do innego państwa za pracą. Wychowanie, w takim przypadku spada tylko na jednego rodzica lub dziadków, a w niemałym procencie nawet na instytucje opiekuńczo-wychowawcze. Migracje zarobkowe są skutkiem poważnych problemów dysfunkcyjności rodziny i trwałych negatywnych skutków rozwoju dziecka. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.