Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Socjalna funkcja przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Pracodawca, który tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, powinien wydawać jego środki zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Od 1994 r. jest to opatrzone sankcją zwrotu funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z jej przepisami. Przesłanki i zakres tego zwrotu są interpretowane niejednolicie. Sprawa ta budzi spory, zwłaszcza jeżeli istnieje konflikt pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcą. (abstrakt oryginalny)
Proces transformacji gospodarki znajduje szczególne odzwierciedlenie w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwo stało się wyodrębnioną jednostką gospodarczą, posiadającą samodzielność decyzyjną i dochodową. Jednakże nowy ład gospodarczy, oparty na mechanizmach rynkowych zmienił także wypełnianie funkcji socjalnej przez zakład, uzależniając go od kryteriów efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa.
Omówiono ideologiczne i ekonomiczne determinanty zadań społecznych w przedsiębiorstwie oraz uwarunkowania finansowo-prawne działalności socjalnej przedsiębiorstw. Przedstawiono fundusz socjalny na przykładzie ZBMiA im. S. Szadkowskiego
W artykule przedstawiono stan polskiego rynku ubezpieczeń osobowych - według badań firmy Mercer Human Resource Cosulting. Znajdujemy tutaj odpowiedzi na pytanie, jakie rodzaje ubezpieczeń są najbardziej popularne w polskich przedsiębiorstwach, dlaczego spada liczba polis ubezpieczeń na życie w programach III i IV filara, oraz przed jakim ryzykiem ubezpieczają się pracownicy.
Od 1.01.2016 r. do ustaw o podatkach dochodowych wprowadzono przepisy, które miały zachęcać pracodawców do zapewnienia opieki nad dziećmi pracowników w wieku żłobkowym i przedszkolnym bądź dofinansowania takiej opieki. Tymczasem - zdaniem autora - w niektórych kwestiach nowe regulacje jedynie potwierdzają, a nawet ograniczają uprawnienia wynikające z poprzedniego stanu prawnego. (fragment tekstu)
Zaprezentowano jak dopasowywać produkty ubezpieczeniowe adekwatnie do potrzeb firmy i pracowników. Odpowiedziano na pytanie, co motywuje pracodawcę do zakupu ubezpieczenia, jak działa miechanizm ubezpieczenia, oraz jakie jest ryzyko, czyli potrzeba ubezpieczania się.
Jednym z celów transformacji jest zbudowanie nowoczesnej gospodarki, co oznacza (poza istotnymi zmianami jej struktury) nasycenie jej nowoczesnymi zakładami pracy. Jednak wraz z nowymi technikami i technologiami nie szła w parze znowelizowana, właściwa polityka społeczna w przedsiębiorstwach. Intensywność działalności socjalnej i jej struktura przedmiotowa nadal jest bardzo zróżnicowana w zależności od indywidualnych cech danej firmy i jej sytuacji finansowej.
Przyczyny płynności załogi są wielorakie. Ze zmiennym natężeniem występują też wśród poszczególnych kategorii pracowników. Na ogół zgodnie się przyjmuje, że czołowe miejsce wśród przyczyn fluktuacji zajmują zagadnienia płacowe. Jeśli się jednak zważy, że w skali nieomal powszechnej występuje zjawisko oderwania płacy od wyników pracy i nadmierne obciążenie płacy składnikami socjalnymi, to w rezultacie płace mając dominujący wpływ na płynność załogi, ukrywają jednocześnie wiele rzeczywistych, głębszych jej przyczyn. Stan ten powoduje, że np. w relatywnie najgorszej sytuacji płacowej znajduje się znaczna część młodych pracowników. Dzieje się tak m. in. dlatego, że ich płace zawierają najmniej składników socjalnych, a jednocześnie pracownicy ci w najmniejszym stopniu korzystają ze świadczeń socjalnych zakładów pracy. Wynika to z posługiwania się przy przyznawaniu świadczeń z funduszów socjalnych wskaźnikami dochodowości na jednego członka rodziny. Ta praktyka powoduje, że pracownicy młodzi, uzyskujący nawet niskie dochody z pracy, nie mieszczą się w stosowanych w zakładach pracy wskaźnikach dochodów na członka rodziny uprawniających do ubiegania się o świadczenia socjalne np. dopłaty do wczasów. Jeśli się jeszcze zważy, że pracownicy młodzi zawsze stanowili podstawową część fluktuujących, to w obecnych warunkach są oni szczególnie predysponowani do zmiany zakładu pracy. Z powyższego wynika, że dla ustalenia przyczyn i ograniczenia zbędnej płynności załogi nie wystarczą zbiorcze zestawienia, czy syntetyczne ujęcia płynności pracowników lecz niezbędne są wnikliwsze analizy treści poszczególnych przyczyn, pozwalające na właściwą politykę przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem opracowania jest przedstawienie natury zobowiązań socjalnych w spółkach pracowniczych. Badania empiryczne nad zobowiązaniami socjalnymi spółek pracowniczych zostały przeprowadzone wśród 21 przedsiębiorstw z województwa mazowieckiego, które zawarły umowy ze Skarbem Państwa w latach 2000-2005 i kontynuowały swą działalność gospodarczą do końca 2015 roku. Analizie poddano umowy prywatyzacyjne wraz z załącznikami, które zostały udostępnione przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Wyniki przeprowadzonych badań empirycznych wskazują, iż zobowiązania socjalne spółek pracowniczych mogą obejmować nie tylko gwarancje zatrudnienia i wynagrodzeń, ale również kwestie socjalne, prawa związkowe i inne sprawy istotne dla pracowników prywatyzowanego przedsiębiorstwa państwowego. (abstrakt oryginalny)
Teoria na temat ładu korporacyjnego zdążyła się już intensywnie rozwinąć w wielu dyscyplinach, lecz w przypadku przedsiębiorstw społecznych istnieje duża luka badawcza. Celem artykułu jest rozpoznanie istotnych elementów systemu rządzenia governance w przedsiębiorstwach społecznych na przykładzie spółdzielni socjalnych oraz identyfikacja wewnętrznych charakterystyk tego systemu. W oparciu o opisową i eksploracyjną analizę przypadku siedmiu spółdzielni w Polsce, autorka proponuje trzy modele systemu rządzenia: "mała demokratyczna wspólnota", "biznes dający zatrudnienie" oraz "zintegrowany-przypominający rodzinę". (abstrakt oryginalny)
Współcześnie obserwujemy intensywny rozwój zatrudnienia niepracowniczego oraz zasadniczą transformację pracy podporządkowanej. Skala tych zjawisk nasuwa wniosek, iż mamy do czynienia w pewnym sensie z demontażem prawa pracy, z drugiej zaś strony powstaje pytanie o przyszłość socjalnej regulacji towarzyszącej pracy człowieka. W prezentowanym opracowaniu dokonano przeglądu tych zagadnień, co zostało poprzedzone opisem nowych form pracy i informacją na temat reakcji prawodawstw i orzecznictwa sądowego. Według niektórych teorii, zatrudnienie niepracownicze i transformacja pracy najemnej są jedynie zjawiskami z obrzeża prawa pracy.
In this contribution we analyse the current state and prospects of company social policy in the Slovak Republic. We specify the notion of company social policy, its main objective, realms and functions in the introduction. The characteristics of the company social policy possibilities in connection with the disabled employees' care and achieving harmony with working and family life of the employees constitute the heart of the present paper. (original abstract)
Opracowanie przedstawia prawną regulację pozycji pracownika socjalnego w Polsce. Analiza wymagań dotyczących kwalifikacji, uprawnień i obowiązków pracownika socjalnego poprzedzona jest wskazaniem czynników ustrojowych i społecznych, które ukształtowały obecny status tej grupy zawodowej. Autorka wskazuje także na silną dyferencjację pozycji pracownika socjalnego w administracji publicznej, która wynika przede wszystkim ze zróżnicowania odnośnej regulacji prawnej.
Pakiety socjalne są porozumieniami zbiorowymi pracy. Ich charakter prawny budzi jednak wątpliwości. Dotyczy to zwłaszcza pakietów socjalnych zawieranych przez związki zawodowe z przyszłym pracodawcą lub tzw. podmiotem kapitałowym, (np. z inwestorem zagranicznym). Zakwalifikowanie postanowień pakietu socjalnego jako przepisów prawa pracy możliwe jest jednakże tylko w wypadku jednoczesnego spełnienia odpowiednich warunków.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.