Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Socjologia komunikowania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Kłótnia - jako akt komunikacji małżeńskiej. Próba analizy
100%
Problematyka podjęta w artykule, związana jest z pewnym typem relacji małżeńskich. Skupiłam się w nim na kłótniach, do jakich dochodzi między partnerami, ponieważ to one, w moim przekonaniu, decydują w dużej mierze o całokształcie tych relacji. Moje rozważania rozpoczynam od ustalenia znaczeń takich terminów, jak: "kłótnia", "spór", "konflikt" czy "kryzys". Służą one bowiem do opisu zachowań, stanowiących przedmiot moich zainteresowań, są zatem kluczem do ich zrozumienia. Przyjęłam, że to, co decyduje o charakterze małżeństwa, związane jest przede wszystkim z komunikacją między jego partnerami. Komunikację rozumiem tutaj dość szeroko i włączam w jej zakres zarówno wszelkie zachowania werbalne, jak i niewerbalne, które decydują o porozumiewaniu się i wzajemnym okazywaniu uczuć. Wszelkie bariery utrudniające tak rozumianą komunikację prowadzą do konfliktów i kryzysu, a te z kolei przyjmują postać "kłótni" czy "sporów". Dlatego też centralnym problemem tego artykułu stała się analiza przebiegu i rezultatów kłótni i sporów, do których dochodzi w tego typu związkach.(abstrakt oryginalny)
Zdaniem autorki drzwi jako metafora komunikacji są tak mocno zakorzenione w naszym pojmowaniu świata, że nawet tego nie zauważamy. Wyeliminowanie tej metafory może być niemożliwe, przede wszystkim dlatego, że myśląc o komunikacji myślimy o niej w kategoriach "drzwi". Drzwi zamknięte i otwarte to metafora otwartych i zamkniętych społeczeństw, ale też jednostek.
W artykule przedstawiono sprawozdanie z niektórych rezultatów osiągnięć D. Davidsona. Celem wysiłków Davidsona jest stworzenie semantyki języka naturalnego - teorii, która osobie nie znającej pewnego języka umożliwiłaby porozumiewanie się w tym języku. Zadanie to polega na opracowaniu poprawnej empirycznie teorii prawdy dla wypowiedzi pewnej osoby lub grupy osób.
Artykuł ma na celu ukazanie z jakich powodów w relacjach interpersonalnych nie dochodzi do realizacji zasady communicare. Autorka podjęła próbę analizy czynników aktu komunikacji sprawiających, że ludzie nie porozumiewają się skutecznie, gdyż nie skupiają uwagi na tym samym. Zostało to nazwane barierami komunikacyjnymi. Przedmiotem analizy będzie sfera werbalnych zachowań w komunikacji interpersonalnej.
W artykule omówiono zagadnienia związane z estetyczną negatywnością ironii i to co ona w sobie kryje: brak zmysłowości, nieobecność radości, uczucie wzgardy. Wyrazem ironii jest osobliwy uśmiech i temu zagadnieniu poświęcono dalszą część artykułu.
Nakładem Wydawnictwa Akademii Świętokrzyskiej ukazała się książka prof. Małgorzały Marcjanik pt. Polska grzeczność językowa. Sięgając po tę pozycję obawiałem się, że będzie to kolejna książka omawiająca wyłącznie elementarne zagadnienia niezwykle popularnego w Polsce językowego savoir-vivre'u. Jednak po dokładnym zapoznaniu się z jej treścią okazało się, że obawa ta była nieuzasadniona. Śmiało bowiem można stwierdzić, iż celem autorki było przede wszystkim wykazanie, że polska grzeczność językowa jest rodzajem gry społecznie akceptowanej, mającej oparcie w tradycji obyczajowej, oraz gry zaspokajającej podstawowe potrzeby psychiczne człowieka. Z tego powodu we wstępnym opisie, jak i w całościowej klasyfikacji materiału badawczego uwzględniony został aspekt socjologiczny, co widoczne jest szczególnie przy przedstawianiu przez autorkę ograniczeń dotyczących używania określonych aktów grzecznościowych przez partnerów w poszczególnych typach kontaktu. Książka składa się z piętnastu rozdziałów merytorycznych, w których zostały omówione najważniejsze zasady owej grzecznościowej gry realizowanej w potocznym języku. Autorka podejmuje w nich próbę kompleksowego opisania zagadnień związanych z polską grzecznością językową, dotykając przy tym takich najbardziej podstawowych zagadnień jak: powitanie, przedstawianie się, życzenia, gratulacje, wyrazy współczucia, częstowanie, zaproszenie, deklaracja pomocy, dodatnie wartościowanie partnera, przejście na ty, toast, prośba, podziękowanie, przeproszenie czy pożegnanie. W każdym z tych rozdziałów autorka wyczerpująco prezentuje główne aspekty poszczególnych "grzeczności językowych", nie zapominając o wnikliwej analizie zachowań pozawerbalnych, zróżnicowanych ze względu na stopień zażyłości łączącej uczestników "owej wymiany grzeczności", czy też ze względu na jej miejsce i obecność świadków kontaktu. Wszystkie tego rodzaju rozważania zostały poparte niezwykle bogatym materiałem badawczym w liczbie blisko 15 000 aktów grzeczności językowej, pochodzących z wypowiedzi ustnych Polaków z lat 70., 80. i 90. XX oraz początku XXI wieku. (fragment tekstu)
Cel: rekonstrukcja wizualnego dyskursu kategorii kryzysu, zarządzania kryzysowego i komunikacji kryzysowej w kontekście pola dyskursywnego modernizmu. Metody badań: analiza semiotyczna, multimodalna analiza dyskursu. Wyniki i wnioski: zrekonstruowane podstawowe semantyki dyskursu kryzysu (zagrożenie, niepewność, katastrofa, bezradność, odczłowieczenie), zarządzania kryzysowego (kontrola, proces, wiedza, panowanie nad rzeczywistością) oraz komunikacji kryzysowej (człowiek, interakcja, chaos, spontaniczność). Kryzys ujmowany jest zatem dyskursywnie w opozycji do dominujących semantyk modernizmu, z kolei zarządzanie kryzysowe w pełni z tymi semantykami koreluje. Komunikacja kryzysowa aktualizuje zarówno elementy obecne w polu dyskursywnym modernizmu, jak i takie, które są wobec niego opozycyjne. Oryginalność/wartość poznawcza: prezentowany tekst jest z jednej strony przykładem zastosowania multimodalnej analizy dyskursu oraz metod semiotycznych do komunikacji wizualnej, z drugiej - zawiera istotne wyjaśnienia i sugestie dotyczące praktycznych aspektów komunikowania (także przez specjalistów) takich kategorii jak kryzys, zarządzanie kryzysowe oraz komunikacja kryzysowa. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono specyficzną odmianę e-maili i wiadomości elektronicznych - korespondencję między studentami a wykładowcami. Studenci mailują do pracowników naukowych z różnych powodów, często przechodząc zupełnie bezrefleksyjnie - jak można wnioskować z materiału badawczego - nad formą wysyłanej wiadomości.(fragment tekstu)
Podkreślono znaczenie kapitału społecznego w rozwoju oraz kształtowaniu pozycji konkurencyjnej organizacji. Opisano zarówno pośrednie jak i bezpośrednie wpływy kapitału. Zaprezentowano istotę organizacji działania zespołowego oraz mechanizmu wpływu kapitału społecznego na poziomie organizacji jako całości.
Policja, jako agenda rządowa odpowiedzialna za bezpieczeństwo publiczne, powinna w sposób szczególny dbać o obszary związane z komunikowaniem społeczeństwa. Przekaz powinien być formułowany w sposób odpowiedzialny i przemyślny, tym bardziej, że policja posiada monopol na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, a społeczeństwo jest jej strategicznym partnerem. Nie bez znaczenia jest tu również dbanie o wizerunek Policji. Wizerunek bowiem, to również komunikat dla społeczeństwa kim jest nadawca i jakim stopniem zaufania można go obdarzyć.
11
Content available remote Representation and Construction of Self in Writing Discourses
84%
The "discoursal self', according to Ivanic, is "the impression. . . they [the students] consciously or unconsciously convey... in a particular written text.. . . [I]t is constructed through the discourse characteristics of a text, which relate to values, beliefs, and power relations in the social context in which they were written" (25). The "autobiographical self," Ivanic explains, "is the identity which people bring with them to any act of writing" (24). The goal for this paper is an overview investigating whether or not students are aware of a discoursal self being constructed for them as a result of being students in another academic environment. The author begins by exploring the theoretical concepts of the socially constructed "self', language and how language is used by society to influence the individual. Further, he narrows the focus and reviews the field of literature by Rhetoric and Composition scholars who have explored the issues and impacts of teaching academic discourse to students. If we attempt to understand what the students think and how they perceive the writing, we may be able to better tailor our assignments, methods and approaches to better fit the needs of the students. The findings and results of my thesis may be of benefit to educators and other professionals across the world. The text will also provide a safe, anonymous, respectable outlet for students to voice their opinions and thoughts. (original abstract)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest międzyludzka komunikacja w rozumieniu zarówno komunikowania się, jak i komunikowania. Autor koncentruje się na komunikacji interaktywnej, gdy dwóch lub więcej partnerów przesyła między sobą sygnały, oraz sytuacji, gdy jeden z nich mówi (komunikuje), a pozostali tylko odbierają, co nazywane jest linearnością. Rozpatrywany jest przypadek komunikacji międzyludzkiej, w której jej uczestnicy różnią się od siebie pod względem kulturowym; różnic tych autor poszukuje w odrębnościach kultur narodowych.
W artykule przedstawiono bariery i zakłócenia w komunikowaniu. Autor przyjął podział procesu komunikacji na społeczno-kulturowe, osobowościowe i fuormalne. W istocie poszczególne przyczyny ściśle nachodzą na siebie i wzajemnie się warunkują.
Autorzy zwrócili uwagę na konieczność podjęcia rozważań nad efektywnością procesów komunikowania. W kolejnych częściach artykułu starali się przybliżyć stan wiedzy o komunikowaniu wypracowany przez nauki społeczne, czyli psychologię, socjologię i komunikologię. Opisali perspektywę prakseologiczną, wskazując na możliwość integracji wiedzy z poszczególnych dyscyplin naukowych w procesach opisu, analizy, rozumienia, oceny oraz podnoszenia efektywności procesów komunikowania się w organizacji.
Wszelkiego rodzaju komunikowanie uwarunkowane jest przede wszystkim czynnikami społeczno-kulturowymi. Autorzy definiują pojęcie komunikowania, omawiają jego znaczenie, zasady i warunki skuteczności, zwracając szczególną uwagę na źródła przeszkód w procesie komunikowania, warunki w jakich powstają plotki i pogłoski, oraz skuteczne komunikowanie w organizacjach gospodarczych. Na tym tle zwracją uwagę na informację naukową i jej znaczenie w gospodarce rynkowej.
Celem mojego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy atrycja językowa występuje u nauczycieli języka angielskiego oraz przedstawienie jej socjologicznych aspektów. W tym celu przeprowadziłem badania na grupie dziesięciu absolwentów Nowosądeckiego Kolegium Językowego (obecnie Wyższa Szkoła Zawodowa - filologia angielska), którzy ukończyli studia licencjackie w 1998 roku i obecnie pracują jako nauczyciele języka angielskiego. Szczegółowy opis podjętych działań i analizę wyników przedstawię w dalszej części artykułu. (fragment tekstu)
Wyjaśniano pojęcia plotki i pogłoski z uwzględnieniem różnic występujących pomiędzy nimi. Omówiono funkcje pogłoski i plotki jakie pełnią wewnątrz organizacji. Wyjaśniono także wpływ plotki i pogłoski na sytuację organizacyjną, której one dotyczą. Do funkcji pogłoski należy m.in. redukcja niepewności, natomiast do funkcji plotki należą: funkcja informacyjna, kontroli społecznej, budowania więzi oraz rozrywkowa.
W referacie podjęta została próba określenia zasadniczych uwarunkowań, przesłanek i reguł kreowania procesów komunikacyjnych w środowisku wielokulturowym z uwzględnieniem metodyki rozwoju interkulturowej kompetencji komunikacyjnej pracowników. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono zarysowi socjologii gospodarczej. Autor opowiada się za wprowadzeniem przedmiotu "socjologia gospodarcza" w kształceniu polskich ekonomistów. Wyjaśnia znaczenie socjologii gospodarczej, jej przedmiot i stosunek do rzeczywistości gospodarczej, związki i miejsce socjologii gospodarczej w naukach społecznych, zależność między socjologią gospodarczą a dyscyplinami szczegółowymi.
Pogłębiające się uzależnienie marketingu od nowoczesnych technologii oraz metod badań empirycznych w socjologii może niepokoić. Jednak odwrotu od tego trendu już nie ma. Na razie bowiem żyjemy w swoistym interregium - dawny analogowy marketing już na dobrą sprawę odszedł, nowy zaś, czysto maszynowy jeszcze nie stał się w pełni następcą starego. Być może za dekadę lub dwie nastąpi epoka analityków. A właśnie oni wśród marketerów staną się nową arystokracją. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.