Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Socjologia pieniądza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł zawiera charakterystykę ekonomicznych i socjologicznych funkcji współczesnego pieniądza. Ekonomiczne znaczenie pieniądza przejawia się w następujących funkcjach: pieniądz jako miernik wartości produktów i usług, jako środek wymiany w transakcjach kupna-sprzedaży, jako powszechny środek płatniczy, jako środek przechowywania bogactwa (tezauryzacji) oraz pełniąc funkcję pieniądza światowego. Charakteryzując socjologiczne znaczenie pieniądza, szczególną uwagę należy zwrócić na następującego jego funkcje: behawioralną (zachowawczą), motywacyjną w kierunku osiągnięcia lepszej wydajności i jakości pracy, informacyjną (komunikacyjną), dezintegrującą społeczeństwo, integrująco-instytucjonalną i kontrolną.
Pieniądze we współczesnym świecie odgrywają istotną rolę ekonomiczną - są środkiem wymiany, miernikiem wartości, kształtują wielkość i strukturę konsumpcji. Mają też znaczenie psychologiczne - dają poczucie bezpieczeństwa, wpływają na samoocenę oraz motywację ludzi. Celem artykułu jest ocena postaw adolescentów wobec pieniędzy w kontekście źródeł utrzymania. Przedstawione analizy stanowią wycinek badań empirycznych i dotyczą jednego z wielu aspektów poruszanego tematu. Badanie przeprowadzono wśród 96 studentów Wydziału Ekonomicznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, osób utrzymujących się z różnych źródeł. Do weryfikacji założeń wykorzystano skróconą skalę postaw wobec pieniędzy Gąsiorowskiej oraz krótki autorski kwestionariusz ankiety dotyczący źródeł utrzymania. Uzyskane wyniki wskazują, że istnieją zależności między niektórymi wymiarami postaw wobec pieniędzy a źródłem utrzymania.
Pieniądz jest elementem gospodarki od wieków. Przez ten czas jego forma ewoluowała od prymitywnych produktów do banknotów i monet. Współcześnie coraz powszechniejsze staje się korzystanie z pieniądza elektronicznego, a nawet pieniądza wirtualnego. Pojawiają się zatem pytania, jak ten pieniądz działa, czy pełni takie same funkcje jak tradycyjny pieniądz i czy na pewno jest istotną alternatywą dla obecnie funkcjonującego pieniądza fiducjarnego. W tym kontekście rodzi się pytanie, czy system finansowy w obecnym kształcie może nadal funkcjonować, czy też będzie raczej ewoluować w kierunku systemu opartego na walucie wirtualnej. Celem opracowania jest próba przedstawienia pieniądza wirtualnego jako alternatywy dla tradycyjnego pieniądza oraz ewentualnych konsekwencji wynikających z jego ekspansji na rynku. Analiza zawarta w opracowaniu odnosi się przede wszystkim do warunków polskich. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest przedstawienie zmian w sposobach traktowania pieniądza w postępowaniu polskich gospodarstw domowych. Odniesienia teoretyczne dotyczą kultury pieniądza a empiryczne skupiają się na analizowaniu wybranych aspektów kultury pieniądza w doświadczeniach polskich gospodarstw domowych. Na podstawie przeprowadzonych badań autorka wskazuje faktyczną wartość i miejsce pieniądza w celach, priorytetach życiowych rodziny a także opisuje tendencje zmian w budżetach rodzinnych oraz aktywność gospodarstw domowych w zakresie zarządzania pieniędzmi. (abstrakt oryginalny)
Jednak w ostatnich latach badania nad rolą odgrywaną przez pieniądze w życiu człowieka podjęły również inne dyscypliny, jak: antropologia kulturowa, socjologia, psychologia, czy nawet neurobiologia. Podstawowym celem tej pracy jest krótkie podsumowanie niektórych rezultatów tych badań oraz skonfrontowanie postrzegania pieniądza w ekonomii i innych naukach społecznych. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcono zarysowi socjologii gospodarczej. Autor opowiada się za wprowadzeniem przedmiotu "socjologia gospodarcza" w kształceniu polskich ekonomistów. Wyjaśnia znaczenie socjologii gospodarczej, jej przedmiot i stosunek do rzeczywistości gospodarczej, związki i miejsce socjologii gospodarczej w naukach społecznych, zależność między socjologią gospodarczą a dyscyplinami szczegółowymi.
Przedmiotem opracowania są pozaekonomiczne funkcje pieniądza w społeczeństwie. Autorzy scharakteryzowali te funkcje z punktu widzenia różnych doktryn socjoekonomicznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.