Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Socjologia przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przedstawiono wybrane sposoby określania i badania organizacji ludzkiej zainspirowane analizą systemową. Po omówieniu podejścia systemowego i jego wkładu w rozwój wiedzy o organizacji zwracam uwagę na ograniczenia tego podejścia i wskazuję niektóre inne niż systemowe, kierunki badań nad organizacją, które rozwinęły się w ostatnich 20 latach. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Polski Związek Sportowy jako organizacja w teorii pól Fligsteina i McAdama
100%
W polskiej socjologii nie prowadzono badań dotyczących takiej organizacji jak Polski Związek Sportowy. W niniejszym artykule staram się wskazać istotne elementy z zakresu teorii i metodologii socjologii organizacji, które można stosować do badania związku sportowego. Korzystając głównie z teorii pól Fligsteina i McAdama (2016), wskazuję, po pierwsze, na usytuowanie Polskiego Związku Sportowego w polu instytucjonalno-prawnym. Po drugie, odnoszę się do struktury wewnętrznej związku, istniejącego w nim subpola władzy, a także pokazuję szereg innych istotnych zależności istniejących w związku sportowym, takich jak działanie "czynnika ludzkiego" w kreowaniu, zarządzaniu i trwaniu tego związku. Po trzecie, opisuję usytuowanie związku sportowego na mapie instytucjonalnej na mezopoziomie jego działania.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Remuneration as the Instrument for Shaping the Social Potential of Enterprises
100%
Podstawowym celem prezentowanych badań było znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy i w jakim stopniu wynagrodzenia są wykorzystywane w kształtowaniu potencjału społecznego w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Badania przeprowadzono metodą ankietową. Objęto nimi duże (zatrudniające ponad 250 pracowników) przedsiębiorstwa przemysłowe zlokalizowane na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Uzyskano materiał badawczy z 45 przedsiębiorstw. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że objęte badaniem przedsiębiorstwa prowadzą ekspansywną, nastawioną na wysoką efektywność politykę wynagrodzeń. Konsekwentnie do priorytetów starają się budować modele kształtowania płac i odbierać narzędzia płacowe. Właściwemu wytyczaniu kierunków realizowanej strategii płacowej w powiązaniu ze strategią organizacji w wielu firmach towarzyszy jednak wyraźna słabość w sferze instrumentalnej. Wciąż nie docenia się wynagrodzeń jako narzędzia kształtowania potencjału społecznego organizacji, a polityka płacowa w przedsiębiorstwach jest podporządkowana przede wszystkim realizacji celów krótkookresowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano uwagi dotyczące pojęcia tożsamości. Pojęcie to daje większą możliwość rozpoznawania problematyki gry o władzę, prawomocności przedsiębiorstwa, a także pozwala na rozważanie aspektów ideologicznych mających wpływ na funkcjonowanie organizacji.
W pierwszej części artykułu zaprezentowano wybrane (pod kątem socjogramu) i ważne cechy charakterystyczne dla procesu zmian. W drugiej omówiono istotę, rodzaje, sposób konstrukcji i ograniczenia stosowania socjogramu. W końcowej części trzeciej przedstawiono kierunki i możliwości wykorzystania socjogramu jako techniki pomocniczej przygotowania i wdrażania zmian.
W artykule przedstawiono rozważania na temat głównego (immanentnego) celu przedsiębiorstwa rynkowego i interpretacje tego celu a także jego cele wewnętrzne i ich identyfikację.
Celem artykułu jest przedstawienie źródeł, form przejawiania się konfliktów pojawiających się w trakcie realizacji zadań zespołowych, a także sposobów ich rozwiązywania. Dla potrzeb analizy przeprowadzono badanie porównanwcze literatury przedmiotu i próbę syntezy dla potrzeb empirycznych.
W artykule przedstawiono spojrzenie na rolę socjologa we współczesnym dużym przedsiębiorstwie. Wskazano, że korporacje zorganizowane i zarządzane na wzór armii w postrzeganiu teoretyka wojny i wojskowości Clausewitza ograniczają lub nadmiernie formalizują obszary, w których kompetencje socjologa mogą tej organizacji przynieść wymierne korzyści i zwiększenie zadowolenia jej członków. Przedstawiono odmienne spojrzenie Chipa Conleya na przedsiębiorstwo i jego podstawowych interesariuszy. (abstrakt oryginalny)
Dotychczas problem sukcesji w firmach rodzinnych był w rozważaniach socjologów w Polsce właściwie nieobecny. Rodzima literatura przedmiotu jest stosunkowo nowa i uboga, a pojawiające się tytuły mają głównie charakter poradnikowy (Adamska et al., 2014; Lewandowska, 2015), strategiczno-biznesowy (Budz iak, 2012; 2014), czy też koncentrują się na wybranych rozwiązaniach prawnych (L ewandowska, Lipiec, 2015). Jedyne studium badawcze poświęcone problematyce sukcesji uwzględniające perspektywę socjologiczną odwołuje się do teorii wymiany (Safin, Pluta, Pabjan, 2014). Wybrane podejście teoretyczne może i dobrze wpisuje się w utylitarną charakterystykę prowadzonych w Polsce badań nad sukcesją, nie pozwala jednak na umieszczenie procesów sukcesyjnych w szerszej perspektywie socjologicznej. Taką zaś perspektywę przyjmuje ogólniejszy proces reprodukcji klas posiadających, których istotną frakcję stanowią właściciele przedsiębiorstw rodzinnych. Tym samym chciałbym niejako usprawiedliwić tytuł artykułu, który w pierwszej chwili mógł się czytelnikowi jawić jako znacznie szerszy niż opisywane w nim zjawisko. (fragment tekstu)
Omówiono nietypowy przedmiot badań jakim jest struktura i zakres decyzyjny polskiej policji. Tekst został oparty na literaturze z zakresu psychologii społecznej i nauk o zarządzaniu. Zaprezentowano socjologiczną koncepcję policji jako organizacji formalnej będącej częścią administracji porządku publicznego państwa, która ma zapobiegać wykroczeniom, przestępczości, łamaniu prawa, ale także działać w zakresie inwigilacji i posłuszeństwa względem polityków. Mimo autokratycznego modelu zarządzania realizowanego w policji, autor postuluje decentralizacje zadań, funkcji, zasobów osobowych i rzeczowych na niższych szczeblach dla lepszego funkcjonowania tak złożonej struktury organizacyjnej.
Autor zwraca uwagę na konieczność zmiany sposobu zarządzania kadrami, warunkujące odpowiedni rozwój przedsiębiorstwa, gdyż umiejętność rozwiązywania problemów społecznych i kadrowych jest równie ważna jak jego zdolność opanowania problemów technicznych czy finansowych.
Artykuł przedstawia problem integracji organizacyjnej w kontekście uwarunkowań determinowanych przez kulturę organizacyjną. Autorzy identyfikują te wymiary kultury organizacyjnej, które odgrywają szczególnie istotną rolą. Ukazane są modele integracji kultur organizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono definicję osobowości, źródła jej zróżnicowania, wpływ osobowości na zachowania pracownika, a także zależność między postawami a zadowoleniem z pracy.
Przedmiotem opracowania jest prezentacja koncepcji zachowań organizacyjnych, ich głównych obszarów badawczych i wykorzystanie w zarządzaniu zasobami ludzkimi dla zwiększenia efektywności zarządzania.
Przedmiotem opracowania jest socjologia organizacji, a w szczególności kulturowy aspekt organizacji. Autorka analizuje dorobek literatury (głównie amerykańskiej) dotyczącej badania kultury organizacyjnej stosując podejście organizacyjnego symbolizmu.
Na podstawie studiów literatury autorzy zrekonstruowali dorobek i okoliczności kształtowania się psychologicznego nurtu w badaniach nad organizacją i zarządzaniem, zwracając szczególną uwagę na zagadnienie stosunków międzyludzkich.
Ukazano konsekwencje globalizacji w sferze kulturowej. Przeprowadzono analizę wtórną percepcji przywództwa na poziomie kultury narodowej organizacji badanych w Polsce i Holandii i przedstawiono jej wyniki w kontekście refleksji Hofstede'a. Zaprezentowano kulturowe problemy międzynarodowych organizacji. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przeprowadzili weryfikację kwestionariusza diagnostycznego J. Lepparda na próbie polskich przedsiębiorstw. Konstrukcja kwestionariusza oparta została na modelu rozwoju przedsiębiorstwa L. Greinera. Przedstawił on model obejmujący pięć etapów rozwoju wzrostu przez: kreatywność i kryzys przywództwa, kierowanie i kryzys autonomii, delegowanie uprawnień i kryzys kontroli, koordynację i kryzys biurokracji, współpracę i kryzys "?". Na ankietę składało się 60 stwierdzeń. Badania zostały przeprowadzone w 1998 w 46 polskich przedsiębiorstwach przeważnie z Wielkopolski. Większość polskich przedsiębiorstw jest w trakcie wdrażania drugiego etapu modelu Greinera. Autorzy uważają, że należy uwzględnić działalność małych przedsiębiorstw przy konstruowaniu narzędzi diagnostycznych gdzie jako narzędzie uzupełniające można wykorzystać kwestionariusz Lepparda.
W rozmaitych tekstach dotyczących ekonomii społecznej raz po raz pojawia się słowo izomorfizm, dotąd nie rozwijane szerzej w literaturze przedmiotu. Artykuł przedstawia zasadnicze cechy konceptu izomorfizmu instytucjonalnego - pojęcia wypracowanego w dziedzinie socjologii organizacji. Trzy główne typy procesów izomorfizmu, tj. koercyjne, mimetyczne i normatywne, wyodrębnili w swoim klasycznym eseju z 1983 r. P. DiMaggio i W. Powell. Autorzy ci podjęli także próbę antycypacji wystąpienia zmiany izomorficznej poprzez wyszczególnienie wyznaczników takiej zmiany na poziomie organizacji i na poziomie pola organizacyjnego (ustalonego obszaru życia instytucji, jej bliższego i dalszego środowiska). Spośród różnych prób operacjonalizacji izomorfizmu do bardziej zaawansowanych należą prace E. Lewis. W sektorze non profit z różnych względów należy się spodziewać występowania tendencji izomorficznych. O niektórych z nich mówił już C. Borzaga. Artykuł obrazuje znane w literaturze zagranicznej przykłady procesów izomorficznych w sektorze pozarządowym i ekonomii społecznej. W Szwecji sieć stowarzyszeń oferujących edukację dla dorosłych zmaga się z uniformizacją wyrastającą z zależności finansowych od państwa oraz z koniecznością orientacji prorynkowej. W Wielkiej Brytanii wszystkie trzy presje izomorficzne zagrażają entuzjastycznej orientacji prousługowej w sektorze publicznym. Procesy izomorficzne dotykają także przedsiębiorstwa społeczne w Danii. Stan izomorfizmu w polskim sektorze non profit nie został jeszcze szerzej zbadany. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.