Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Socjologia turystyki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zawarto wyniki badań przeprowadzonych wśród osób odwiedzających aglomerację poznańską. Celem badań było zidentyfikowanie czynników decydujących o zadowoleniu z pobytu w Wielkopolsce. Analizę zależności przeprowadzono za pomocą metody cząstkowych najmniejszych kwadratów. Stwierdzono, że na zadowolenie silny wpływ wywiera wizerunek kognitywny destynacji (koszty pobytu i jakość obsługi) oraz afektywny (gościnność, bezpieczeństwo, estetyka i możliwości wypoczynku). Ponadto na zadowolenie ma wpływ percepcja jakości infrastruktury turystycznej (bazy gastronomicznej i noclegowej). Nie stwierdzono pośredniczącej roli percepcji jakości w oddziaływaniu wizerunku na zadowolenie.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zamki i pałace Ukrainy atrakcją dla turystów z Polski
100%
Zamki, fortece, pałace na terytorium obecnej Ukrainy Zachodniej są pięknym okazałym dziedzictwem, które zostało jako przypomnienie o wielkich Polakach. Niegdyś te terytoria znajdowały się przy Imperium Osmańskim, dlatego znane są jako "przedmurza chrześcijaństwa", stąd miano Kresów Wschodnich. Celem niniejszego artykułu było zbadanie motywacji przyjazdu turystów, badania dotyczyły także środków transportu, którymi udają się turyści z Polski, a także oceny infrastruktury turystycznej i panującej atmosfery. Wyniki wykazały, że turyści z Polski przyjeżdżają najczęściej ze względu na chęć zwiedzania zabytków, a także zdecydowana większość turystów zaznaczyła, że chętnie jeszcze raz wróci. Zaproponowane zostały pomysły na zaadaptowanie obiektów by były jeszcze bardziej atrakcyjne. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Społeczne aspekty wiejskiego produktu turystycznego
100%
Przeanalizowano dwa społeczne aspekty produktu turystycznego odnoszące się do wiejskiej specyfiki. Wyznaczono obszary istotne socjologicznie przy budowaniu produktu turystycznego i kreowaniu jego marki.
Turystyka może powodować zmiany w wielu sferach życia społeczności recepcyjnych, przy czym każda z nich może mieć charakter funkcjonalny lub dysfunkcjonalny. Wiele zależy od typu turystyki i samej społeczności odwiedzanej. Na Podhalu turystyka postrzegana jest jako istotny czynnik rozwoju, dlatego tak ważne jest poznanie opinii Podhalan na jej temat. Negatywne nastawienie społeczności lokalnej do tego sektora gospodarki może bowiem utrudniać i/lub ograniczać jego rozwój. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań ankietowych (1993 rok) dotyczących wyjazdów turystycznych (krajowych i zagranicznych) studentów dziennych AE w Krakowie. Analizowano preferencje dot. form organizacyjnych wyjazdów, ich motyw i częstotliwość, sposób podróżowania, odwiedzane regiony itp.
Skuteczne zarządzanie wiedzą ukrytą wymaga zdolności przyciągania i zatrzymania pracowników, którzy są dysponentami tej wiedzy. Celem artykułu jest określenie nastawienia studentów wobec pracy w turystyce w kontekście zarządzania wiedzą ukrytą. Dzięki badaniom pierwotnym przeprowadzonym na grupie 351 studentów w Poznaniu wykazano, że przeważająca ich większość nie planuje na stałe związać swojej kariery zawodowej z turystyką, co powodować może wyciek wiedzy poza sektor turystyki. Stwierdzono także, że nastawienie studentów wobec pracy w turystyce uwarunkowane jest ich wcześniejszymi doświadczeniami zawodowymi oraz satysfakcją ze studiów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza zagadnienie specyfiki turystyki tatrzańskiej i etosu turysty w realiach postępujących zmian cywilizacyjnych i kulturowych. Zawiera szkic teoretyczny dekonstruujący pojęcie "etos" w odniesieniu do eksploracji turystycznej przestrzeni Tatr oraz opartą na badaniach jakościowych charakterystykę elementów współcześnie ją konstytuujących, a także ich przemian w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jedną z głównych cech turystyki uprawianej na terenie Tatr jest jej umasowienie, swoista komercjalizacja, postępujący zanik pewnych tatrzańskich tradycji oraz przekształcenia (a raczej odchodzenie) owego tworzącego się latami etosu i wynikającej zeń wspólnotowości. W tym kontekście pojawiają się również głosy dotyczące coraz szybszej dewastacji tatrzańskiego środowiska przyrodniczego i wdzierania się praktyk miejskich na obszary górskie (ekspansja Zakopanego) oraz niechęci olbrzymiej rzeszy turystów tatrzańskich do nabywania wiedzy i umiejętności determinujących istnienie etosu. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zamki i turnieje: Turystyka pasjonatów kultury militarnej Europy
84%
Perspektywa teoretyczna. Perspektywę dla badań współtworzą tu: humanistyczna teoria sztuk walki, socjologia sportu, socjologia turystyki i systemowo-antropologiczna teoria turystyki.Cel. Problemem naukowym, podjętym przez autorów niniejszego studium, jest próba eksplanacji zjawiska turystyki pasjonatów kultury militarnej Europy w sytuacji, gdy oto "walki rycerskie" stały się dyscypliną sportową. Dla dookreślenia obszaru problemowego postawiono następujące pytania badawcze: 1. Jakie wartości wnosi dziedzictwo rycerstwa? 2. Jakie są przejawy aktywności dzisiejszych rycerzy i ich sympatyków? 3. Jakie jest aktualne wykorzystanie turystyczne zamków obronnych? 4. Jakie są perspektywy dla miłośników zamków i turniejów rycerskich? Metody. Zastosowano metody jakościowe - analizę treści literatury przedmiotu, metodę obserwacji uczestniczącej i analizę treści stron internetowych wybranych organizacji. Dodatkowo zastosowano metodę sądów eksperckich - sędziów kompetentnych. Sędziami tymi byli trzej czynni uczestnicy eventów rycerskich. Wyniki i wnioski. Dla dzisiejszych pasjonatów rycerstwa uprawianie średniowiecznych rekonstrukcji wnosi wartości poznawcze, etyczne (etyka normatywna, tradycyjne cnoty), z zakresu kultury fizycznej oraz ludyczne (zabawa, radość). Aktywność hobbystów przejawia się w udziale w eventach lub rzemiośle - wytwarzaniu ubrań i broni. Wykorzystanie turystyczne zamków jest jeszcze nie dość dobrze zorganizowane; rekonstrukcji historycznych mogłoby być więcej, przy różnych okazjach. Są jednak wszelkie szanse, że ruch bractw rycerskich nie zaniknie, lecz z ruchu żywiołowego przeistoczy się w bardziej zinstytucjonalizowany. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Typy turystów w świetle analizy potrzeb
84%
W artykule wskazano, czym jest potrzeba, jakie mogą być jej typy i jak można rozumieć potrzeby w ujęciu turystycznym. Opisano motywy kształtujące potrzeby turystyczne, a także przedstawiono poszczególne typy potrzeb turystycznych. Zaprezentowano typy turystów w odniesieniu do zaspokajania różnych potrzeb.(abstrakt oryginalny)
W artykule wykorzystano przewodniki turystyczne do wykrycia i przeanalizowania stereotypów. Przeprowadzono analizę francuskich tekstów turystycznych skupiając się na poszukiwaniu powtarzalnych informacji oraz interpretacji wydarzeń, jakie nie pojawiły się w żadnym z przewodników.
11
Content available remote Turystyka kulinarna - podejścia 'geograficzne' i 'niegeograficzne'
84%
Kwestie związane z żywnością są jedną z najważniejszych części składowych turystyki, a jedzenie i picie są ważnymi elementami zachowań i doświadczeń turystycznych. W ostatnich latach turystyka kulinarna (gastronomiczna, czy turystyka jedzenia) stała się przedmiotem badań wielu dyscyplin naukowych. Jedną z nich jest geografia, ponieważ turystyka kulinarna - jak i inne rodzaje turystyki - jest zjawiskiem przestrzennym, a więc mieszczącym się w sferze zainteresowań geografii. Ale turystyka kulinarna jest przedmiotem badań również innych dyscyplin wiedzy. Zwłaszcza antropologii kulturowej, socjologii, ekonomii, nauk o zarządzaniu, a także nauk o żywności i żywieniu itp. W związku z tym w odniesieniu do turystyki kulinarnej można spotkać się z dwoma podejściami badawczymi - 'geograficznym' i 'niegeograficznym'. Prezentowany artykuł ukazuje występujące między tymi dwoma ujęciami podobieństwa i różnice. (abstrakt oryginalny)
Badania naukowe dowodzą, że turystyka oddziaływuje na przestrzeń, gospodarkę, kulturę, ludzi - tak turystów jak i rdzennych mieszkańców. Przedmiotem opracowania jest wpływ turystyki na przestępczość i patologie społeczne. Autor przeanalizował znaczące pozycje literatury zagranicznej i polskiej zajmujące się tym zagadnieniem, przedstawił własne obserwacje i przemyślenia na ten temat, a także koncepcję przeprowadzenia szczegółowych badań tych zjawisk na terenie Krakowa.
Celem pracy jest określenie, jak działa mechanizm społecznego zakorzenienia, a w szczególności - jakie są jego pozytywne i negatywne konsekwencje dla podejmowania, rozwoju i efektów współpracy w sektorze turystycznym oraz co stanowi źródło społecznego zakorzenienia danego podmiotu. W pracy postawiono także cel aplikacyjny. Jest nim sformułowanie zaleceń dla przedsiębiorców turystycznych i podmiotów zarządzających rozwojem turystyki na danym obszarze w zakresie wykorzystania korzyści płynących ze społecznego zakorzenienia działań ekonomicznych i minimalizowania kosztów z tym związanych. Ma to sprzyjać rozwojowi turystyki na poziomie mikro- i mezoekonomicznym dzięki nawiązywaniu i rozwojowi różnych form współpracy. Praca ma charakter teoriopoznawczy i empiryczny. Można ją zaliczyć do prac interdyscyplinarnych. Podstawą teoretycznych rozważań jest literatura polska i anglojęzyczna z zakresu ekonomii, socjologii, socjologii ekonomicznej, Nowej Socjologii Ekonomicznej, organizacji i zarządzania, ekonomiki turystyki oraz regionalnych i lokalnych aspektów turystyki. (fragment tekstu)
Autor zwrócił uwagę na profilaktyczne walory działalności turystycznej, która może przeciwdziałać powstawaniu chorób cywilizacyjnych, jak również być elementem terapii. Do najważniejszych przyczyn chorób cywilizacyjnych należą nowy styl życia i stan środowiska, w którym żyje człowiek. Dlatego głównym celem turystyki stała się pomoc w realizowaniu zainteresowań, które nie są oparte jedynie na wartościach materialnych. Dzięki zmianie środowiska powstają również pewnego rodzaju więzi między ludŤmi, które pomagają w rozwoju sfery społecznej. Autor uważa, że nie można jedynie leczyć skutków chorób należy starać się zapobiec ich występowaniu.
15
59%
Cel pracy. Ukazanie rosnącej roli państwa we wprowadzaniu rozwiązań strategicznych w celu stymulowania holistycznego rozwoju turystyki w Szwajcarii. Metoda. Jako metodę badawczą zastosowano analizę jakościową danych źródłowych pochodzących ze Szwajcarskiego Departamentu ds. Ekonomii (SECO) oraz Szwajcarskiej Federacji Turystycznej, Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej, Polskiej Organizacji Turystycznej. Dokonano także porównawczej analizy stron internetowych 49 szwajcarskich oraz 16 regionalnych i 50 lokalnych polskich organizacji turystycznych. Wyniki. W artykule zaprezentowano przekrojowe studium dotyczące pro-turystycznej polityki państwa implementowanej w Szwajcarii w okresie ostatnich 19 lat. Ponadto analiza porównawcza stosowanych rozwiązań strategicznych w zakresie stymulowania rozwoju turystyki w Szwajcarii oraz w Polsce pozwoliła ukazać zdecydowane różnice jeśli chodzi o rolę partnerstwa publiczno-prywatnego w zarządzaniu turystyką oraz w zakresie komercjalizacji produktów turystycznych przez szwajcarskie oraz polskie organizacje turystyczne. Ograniczania badań i wnioskowania. Analiza porównawcza dotyczyła jedynie porównań w zakresie polityki pro-turystycznej Szwajcarii i Polski oraz roli polskich oraz szwajcarskich organizacji turystycznych. Implikacje praktyczne. Opisane w artykule przykłady mogą stanowić zestaw dobrych praktyk dla decydentów i organów rządowych zajmujących się wspieraniem rozwoju turystyki w Polsce, w celu stworzenia efektywniejszego systemu zarządzania turystyką. Oryginalność. Innowacyjne rozwiązania pro-turystyczne stosowane w Szwajcarii są rzadko prezentowane w opracowaniach naukowych publikowanych w Polsce. Rodzaj pracy. Artykuł o charakterze przeglądowym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.