Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sovereign wealth fund
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest próba oceny roli PFM krajów afrykańskich w rozwoju Afryki. W pierwszej części artykułu przedstawiono charakterystykę PFM Afryki, w drugiej omówiono pozytywne efekty funkcjonowania PFM krajów Afryki, w trzeciej natomiast - zagrożenia związane z ustanawianiem PFM w Afryce. Z przeprowadzonych analiz wynika, że ocenę wpływu afrykańskich PFM na rozwój Afryki utrudnia specyfika uwarunkowań społeczno-ekonomicznych i polityczno-instytucjonalnych w krajach Afryki oraz brak dostępu do pełnej informacji. Teoria i praktyka dostarczają bowiem argumentów wskazujących tak na pozytywne, jak i negatywne oddziaływanie afrykańskich PFM na procesy rozwojowe w krajach Afryki w badanym okresie. (abstrakt oryginalny)
Sovereign wealth funds (SWF) są państwowymi funduszami inwestycyjnymi, ustanowionymi dla realizacji różnych celów makroekonomicznych. SWF mają coraz większe znaczenie w międzynarodowym systemie walutowym i finansowym. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie najważniejszych aspektów przejrzystości funkcjonowania SWF. Na potrzeby artykułu przeanalizowano najnowsze raporty i opracowania opublikowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Monitor Group Company oraz Sovereign Wealth Fund Institute. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zostanie omówiona geneza i rozwój tych funduszy oraz podjęte zostaną rozważania nad ich innowacyjnością oraz potencjałem pod względem kształtowa­nia polityki ekonomicznej państwa. Fundusze soverelgn wealth mogą być ważnym innowacyjnym narzędziem kształtowania polityki ekonomicznej państwa z uwagi na ich specyficzną struk­turę, pod pewnymi względami podobną do funduszy hedge. Ich poszczególne funkcje mogą być jednak wypełniane przez istniejące do tej pory wehikuły (na przykład banki centralne). (skrócony abstrakt oryginalny)
Państwowe fundusze majątkowe stanowią istotny element w segmencie inwestorów instytucjonalnych na świecie. W przeciwieństwie jednak do innych grup inwestorów, takich jak np. fundusze inwestycyjne, w tym fundusze hedgingowe, państwowe fundusze majątkowe należą do kategorii relatywnie słabo poznanych wehikułów inwestycyjnych, chociaż pewien postęp na przestrzeni ostatnich lat w zakresie naukowej eksploracji tematu jest tutaj zauważalny. W artykule podjęta została próba zbadania, czy zaangażowanie kapitałowe państwowego funduszu majątkowego wiąże się ze zmianą dynamiki niektórych wskaźników finansowych spółki giełdowej w okresie po inwestycji. Badanie wpisuje się w szerszy nurt analiz, których wspólnym mianownikiem jest dążenie do zbadania roli inwestora instytucjonalnego w kontekście zmian wyników finansowych podmiotów, których jest on udziałowcem. Uzyskane wyniki nie dostarczają przekonujących i jednoznacznych dowodów na poparcie hipotezy, że wejściu kapitałowemu funduszu towarzyszy poprawa takich mierników finansowych, jak rentowność kapitału własnego, rentowność aktywów, przychody operacyjne oraz kapitalizacja rynkowa spółki. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest omówienie istoty państwowych funduszy majątkowych oraz ich roli w gospodarce światowej, ze szczególnym naciskiem na analizę funduszy chińskich. W pracy wykorzystano metody: analizy literaturowej, analizy danych wtórnych oraz case study. Badaniem studium przypadku objęty został funkcjonujący od 2007 r. fundusz China Investment Corporation, zajmujący się inwestowaniem rezerw pochodzących z nadwyżek handlowych. W opracowaniu wykorzystano dostępną literaturę przedmiotu poświęconą owej problematyce, dane statystyczne pochodzące z opracowań OECD, Sovereign Wealth Funds Institute oraz raportów rocznych funduszy.(abstrakt oryginalny)
Rynek instytucjonalnych podmiotów inwestycyjnych, które określane są wspólnym mianem państwowych funduszy majątkowych, należy do najszybciej rozwijającego się segmentu rynku finansowego. Z roku na rok rośnie też znaczenie tych podmiotów zarówno w architekturze światowych finansów, jak i w gospodarkach krajów, z których się wywodzą. Państwowe fundusze majątkowe są nowym narzędziem zarządzania finansami, poprzez które państwa starają się sprostać ekonomicznym wyzwaniom, stającym przed nimi w globalnej gospodarce na progu XXI wieku. Odzwierciedlają również rosnące znaczenie gospodarek z rynków wschodzących oraz próby redefiniowania zależności państwo - rynki finansowe. W opracowaniu przedstawiono charakterystykę tych podmiotów oraz ukazano korzyści ekonomiczne płynące z funkcjonowania tych funduszy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę państwowych funduszy majątkowych w kontekście roli jaką podmioty te mogą odgrywać w zapewnianiu globalnej stabilności finansowej . Część pierwsza przedstawia cztery etapy rozwoju rynku tych inwestorów instytucjonalnych. W części drugiej wykazano, że fundusze te posiadają cechy inwestorów długookresowych takie jak ograniczone potrzeby w zakresie płynności, niższe od średniej rynkowej ryzyko wycofania środków, długi horyzont inwestycyjny oraz relatywnie wysoki poziom tolerancji względem ryzyka inwestycyjnego. W części trzeciej zaprezentowano argumenty wskazujące, że inwestorzy ci pełnić mogą obecnie rolę stabilizującą w gospodarkach wybranych krajów, a w przyszłości najprawdopodobniej na poziomie globalnym. Fundusze będące własnością państwa mogą: powiększać grupę inwestorów zainteresowanych aktywami o wyższym poziomie ryzyka, być źródłem płynności dla rynków, wywierać stabilizujący wpływ na rynki finansowe a ponadto umożliwiać bardziej efektywny podział i dywersyfikację globalnego ryzyka. Na zakończenie autor wskazuje na potrzebę wprowadzenia zarówno na poziomie krajowym, regionalnym jak i globalnym uregulowań wspierających inwestowanie długookresowe. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Współczesne trendy na światowym rynku finansowym - Sovereign Wealth Funds
75%
Artykuł poświęcony jest zjawisku dynamicznego rozwoju rynku funduszy zarządzających państwowymi środkami pieniężnymi na rynkach międzynarodowych, tzw. Sovereign Wealth Funds (SWF). Rosnąca popularność funduszy tego typu podkreśliła konieczność badań nad tym zjawiskiem prowadzących do ustalenia wspólnej definicji i klasyfikacji SWF. Nie osiągnięto dotychczas kompromisu, w wyniku czego funkcjonują obecnie przynajmniej dwa ujęcia SWF: wąskie i szerokie. W zależności od podejścia szacuje się, że wartość środków należących do Sovereign Wealth Funds z końcem 2010 r. wyniosła od 4,2 biliona USD aż do 11 bilionów USD6. Szacunki na 2012 r. wskazują na wzrost wartości funduszy do poziomu przekraczającego 5,3 biliona USD. (fragment tekstu)
9
Content available remote Państwowe fundusze majątkowe a liberalizacja przepływów kapitałowych
75%
Praca niniejsza omawia rosnące znaczenie funduszy sovereign wealth oraz rozważa ich rolę w nowym porządku gospodarczym świata w powiązaniu z liberalizacją przepływów kapitałowych. W opracowaniu używane będzie dla definiowania tego typu instytucji powszechnie stosowane na świecie określenie fundusz sovereign wealth - SWF. (fragment tekstu)
10
Content available remote Państwowe fundusze majątkowe jako inwestor finansowy
75%
Artykuł porusza problematykę państwowych funduszy majątkowych, które stanowią nowy typ inwestorów instytucjonalnych. W pierwszej części opracowania przedstawiono zróżnicowanie rynku państwowych funduszy majątkowych. W drugiej części analizie poddane zostały niektóre elementy dotyczące działalności inwestycyjnej prowadzonej przez te podmioty. W podsumowaniu autor wskazuje na konieczność podejmowania dalszych, poszerzonych badań w tym obszarze.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Czy państwowe fundusze majątkowe to źródło innowacji w systemie finansowym?
75%
Wydaje się, że bardzo dobrym przykładem odzwierciedlającym zmiany w gospodarce światowej ostatnich lat jest funkcjonowanie państwowych funduszy majątkowych. Powstanie i rozwój instytucjonalnych podmiotów inwestycyjnych określanych mianem państwowych funduszy majątkowych ze wszech miar uznać należy za przykład innowacji w systemie finansowym zarówno w wymiarze krajowym, jak również międzynarodowym, globalnym. Te wehikuły inwestycyjne wnoszą nową jakość nie tylko w obszarze szeroko rozumianych finansów, w tym do takich zagadnień jak zarządzanie rezerwami walutowymi, polityka gospodarcza, stabilizowanie rynków finansowych, lecz również w takich dziedzinach jak społeczna odpowiedzialność biznesu, ład korporacyjny i inwestowanie społecznie odpowiedzialne. Zasadniczym celem opracowania jest przedstawienie dowodów na prawdziwość tezy, iż państwowe fundusze majątkowe stanowią przykład innowacji finansowych ostatnich lat. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja państwowych funduszy majątkowych, nowego typu przedsiębiorstw państwowych, przez pryzmat koncepcji wszechstronnego właściciela. Wskazany wyżej cel osiągnięty został poprzez studia literaturowe, obejmujące w przeważającej większości opracowania zagraniczne, jak również przez analizę studium przypadku, w którym posłużono się norweskim funduszem majątkowym. Zasadniczym wnioskiem płynącym z przeprowadzonych badań jest wskazanie, iż część spośród państwowych funduszy majątkowych spełnia kryteria, które przypisywane są podmiotom określanym mianem "universal owners". W oparciu o powyższy wniosek można przypuszczać, że podmioty te dokonując alokacji kapitału, w tym również w gospodarce polskiej, przeprowadzać będą szczegółową analizę działalności inwestycyjnej przez pryzmat swojego globalnego portfela inwestycyjnego. Inwestorzy posiadający cechy wszechstronnych właścicieli zainteresowani zatem będą najprawdopodobniej takimi inwestycjami, w tym spółkami notowanymi na giełdzie, które nie generują obecnie oraz nie będą generować w przyszłości negatywnych efektów zewnętrznych dla pozostałych aktywów, w których inwestorzy ci posiadają prawa własności. Powyższe konkluzje prowadzić mogą również do wniosku, że niektóre państwowe fundusze majątkowe, a wśród nich norweski fundusz GPFG, preferować będą akcje bądź udziały w przedsiębiorstwach, które zwracają uwagę na kwestie etyczne, społeczne i środowiskowe, związane z ich funkcjonowaniem. Tym samym oczekiwać można, że wszechstronni właściciele promować będą zachowania zgodne z normami obowiązującymi w obszarze biznesu społecznie odpowiedzialnego, przyczyniając się do upowszechniania tej idei. Jednocześnie rozwój tej grupy inwestorów, którzy w swoich działaniu nie kierują się wyłącznie kryteriami finansowymi wywierać może pozytywny wpływ na inne podmioty, promując zasady inwestowania społecznie odpowiedzialnego. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę określenia podstawowych tendencji rozwoju zagranicznych inwestycji bezpośrednich dokonywanych przez państwowe fundusze majątkowe i oceny roli tych funduszy w światowych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich w latach 2000-2012. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w badanym okresie nastąpił bezprecedensowy wzrost liczby i wartości aktywów oraz aktywności PFM na światowym rynku zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Mimo gwałtownego wzrostu wartości ZIB PFM, ich udział w światowych ZIB kształtował się na niskim poziomie, a pod względem kierunków lokalizacji geograficznej i sektorowej struktura ZIB PFM nie odbiegała od trendów charakteryzujących ich globalne przepływy.(abstrakt oryginalny)
Rozważania dotyczą przenikania filozofii inwestycyjnej stosowanej przez jednego z głównych uczestników rynku finansowego, jakim są fundusze hedge, przez państwowe fundusze majątkowe. Zasadniczym celem było ukazanie elastyczności inwestycyjnej i łatwości adaptacyjnej funduszy sovereign wealth w pierwszej dekadzie XXI wieku. W pierwszej części przedstawiono fundusze sovereign wealth jako przedmiot badań naukowych, podkreślając podobieństwa i różnice między nimi a funduszami hedge, a w drugiej - rolę i transparentność funduszy sovereign wealth. W ostatniej przebadano studium przypadku Funduszu Stabilizacyjnego Federacji Rosyjskiej. Na podstawie badań wyników inwestycyjnych rosyjskiego funduszu można wnioskować, że charakteryzowała go znaczna zmienność kapitału. Fundusz podejmował de facto spekulacje walutowe na kursach krzyżowych dolara amerykańskiego, euro oraz funta brytyjskiego do rubla rosyjskiego. Kojarzenie kilku rodzajów ryzyka jednocześnie - ryzyka związanego z inwestowaniem w papiery dłużne oraz ryzyka walutowego, agresywna strategia inwestycyjna, znaczne krótkoterminowe obsunięcia kapitału (drawdowns) oraz globalny charakter działalności - spowodowało, że Fundusz Stabilizacyjny Federacji Rosyjskiej stał się wehikułem zachowującym się podobnie do wyspecjalizowanego funduszu hedge - currency/forex hedge fund.(abstrakt oryginalny)
The Central and Eastern European (CEE) capital markets (of Poland, Lithuania, Latvia, Estonia, the Czech Republic, Slovakia, Hungary, Ukraine and, to a limited extent, Belarus) are gradually evolving towards increased breadth (diversity) and depth (liquidity), however, they are still exposed to considerable cross-country volatility and interdependence spill-overs - especially in times of capital flight to more established asset classes ("safe havens"). Sovereign Wealth Funds (SWFs) have widely been censured for their undesirable political interference and chronic operational opacity. This paper demonstrates that in CEE, contrary to widespread perceptions attributable to developed markets, SWFs can act as natural and powerful risk mitigators (contributing to a more stable capital base and reduced systemic volatility). Such a proposition is premised on several factors specific to SWFs oriented to CEE. They comprise: strategic long-termism and patience in overcoming interim pricing deficiencies, commitments to elements of a broadly interpreted infrastructure, and absence of overt conflicts of interest with the CEE host economies. The paper, besides reviewing the utilitarianism of SWFs in the CEE's risk mitigation context, highlights regulatory and technical barriers to more SWF funding for CEE. It also recommends policy measures to the CEE economies aimed at luring more host-friendly SWF investment into the region. (original abstract)
16
Content available remote Kapitalizm państwowy jako dylemat praktyczny i teoretyczny
75%
Nasza teza brzmi: kapitalizm państwowy to powstały synkretyczny system oparty na regulowanym rynku, w którym państwo wykorzystuje instrumenty rynkowe do osiągania celów ekonomicznych i społecznych. Takie państwo nie narusza logiki rynkowej w skali wewnętrznej ani też międzynarodowej. W tej perspektywie KP to droga do dobrobytu poprzez wykorzystanie nieortodoksyjnych narzędzi ekonomicznych. Nie jest to jednak nowy system, ale raczej szczególny przedmiot analizy teorii porównań systemowych gospodarki rynkowej, szczególnie tej na etapie eliminowania zapóźnień cywilizacyjnych.(fragment tekstu)
The article aims at pointing out the differences in market reactions regarding the announcement of an investment of selected Sovereign Wealth Funds in companies listed on the London Stock Exchange. The research sample consists of 796 market transactions made by four selected Sovereign Wealth Funds. The author employed event study methodology to calculate the average abnormal returns and cumulative abnormal returns for each fund in subsamples. The empirical findings suggest that investors react differently to the information about a fund's investment. To the best of the author's knowledge, the literature does not provide any answer as to how the market reacts to information disclosure of individual funds. Therefore, this paper bridges the gap in the literature within this field. (original abstract)
Celem opracowania jest przedstawienie badań własnych w zakresie strategicznej alokacji aktywów przez wybrane państwowe fundusze majątkowe. Sformułowany wyżej cel będzie realizowany poprzez studia literaturowe (w głównej mierze zagraniczną literaturę przedmiotu) oraz analizę profili inwestycyjnych funduszy, przeprowadzoną na podstawie informacji dostępnych na stronach internetowych funduszy.(fragment tekstu)
19
Content available remote Macroeconomic Considerations and Motives of Sovereign Wealth Funds Activity
75%
Sovereign wealth funds are entities regarded as an institutional innovation in the international financial market. Due to the nature of the ownership rights, the investment activity of such entities is still highly controversial. Objections against sovereign wealth funds included the alleged extraeconomic goals of their activity. This article attempts to show that the establishment development and operation of sovereign wealth funds are determined by economic factors. The study presents a description of the international monetary system and the motives for building foreign exchange reserves by countries. It has been evidenced on the basis of the most recent data that some countries have reserves considerably exceeding the level regarded as optimal for the economy. The article presents benefits for the economy from the use of sovereign wealth funds to manage excessive foreign exchange reserves.(original abstract)
Państwowe fundusze majątkowe (ang. Sovereign Wealth Funds, SWF) są obecnie (po globalnym kryzysie ekonomicznym lat 2007-2009) największą klasą inwestorów instytucjonalnych zaangażowanych w tzw. aktywa alternatywne w skali ogólnoświatowej. Charakter działalności alokacyjnej SWF, ich strategia i całościowe motywacje pozostają wciąż słabo rozpoznane - głównie za sprawą ograniczonych praktyk informacyjnych tych funduszy. SWF (z definicji) łączącą w sobie priorytety efektywności zarządzania portfelowego z realizacją celów o charakterze społeczno-politycznym. Ze względu na państwowe uwarunkowania towarzyszące tworzeniu oraz zarządzaniu SWF nie da się abstrahować od kombinacji obu tych celów. Oceniając użyteczność SWF z perspektywy współczesnej teorii i praktyki ekonomicznej, należy podkreślić zaangażowanie tych funduszy w wiele produktywnych społecznie przedmiotów inwestycji (aktywów portfelowych). Ryzykiem są wszak motywy polityczne, szczególnie w okresach systemowej destabilizacji (vide - miniony kryzys ekonomiczny). Nadmierny protekcjonizm w stosunku do SWF niwelowałby ogromne pożytki, jakie gospodarka światowa (na czele z odbiorcami ich inwestycji) odnosi w wyniku zaangażowania tych funduszy. Występuje natomiast potrzeba poprawy standardów przejrzystości instytucjonalnej SWF (przede wszystkim zaś regularnego i wszechstronnego raportowania operacyjno-finansowego). Dobrym punktem wyjścia dla tego procesu byłoby upowszechnienie rankingu Linaburga-Maduella i powiązanie jego wyników z ewentualnymi, ograniczonymi sankcjami regulacyjnymi (protekcjonistycznymi) wobec funduszy, które nie są skłonne sprostać minimalnym wymogom transparencji. Z perspektywy polskiej, przy wciąż dużych potrzebach kapitałowych rodzimych przedsiębiorstw - korzyści wynikające z ewentualnego zainteresowania SWF, szczególnie w odniesieniu do inwestycji infrastrukturalnych - znacznie przewyższają elementy ewentualnego ryzyka związane z aktywnością tych funduszy. Należy więc dynamicznie zabiegać o zaangażowanie SWF, włącznie z powołaniem wyspecjalizowanej komórki organizacyjnej (w ramach istniejących agend rządowych), która promowałaby Polskę wśród światowych SWF. Znaczna część z nich nie ma bowiem bezpośrednich interesów dotyczących naszego kraju i może z powodzeniem służyć dywersyfikacji ryzyka politycznego, przy spełnianiu szeregu użytecznych funkcji ekonomicznych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.