Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 167

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spółdzielczość mleczarska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Celem podjętych badań była identyfikacja i klasyfikacja sposobów rozliczania się zakładów z przyjętego surowca i rozliczania go w produktach mleczarskich. (fragment tekstu)
2
100%
Przedstawiono zmiany jakie zaszły w spółdzielniach mleczarskich w warunkach zmieniającej się koniunktury gospodarczej w latach 2006-2010. Przedmiotem badań był liczba zatrudnionych pracowników, skup mleka ogółem, przeciętna cena skupu jednego litra mleka oraz średnia wielkość dostawy mleka z gospodarstwa. Stwierdzono ograniczony wpływ kryzysu ekonomicznego na działalność spółdzielni mleczarskich. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono kształtowanie się sprawności gospodarowania w spółdzielniach mleczarskich (w latach 2004-2009). Przyjęto dwa kryteria grupowania obiektów: według wartości rzeczowych aktywów trwałych, według relacji aktywa obrotowe/ rzeczowe aktywa trwałe. Spółdzielnie o znacznej skali produkcji liberalizowały swoją politykę udzielania kredytu kupieckiego. W spółdzielniach o najniższej wartości rzeczowych aktywów trwałych zarządzający dążyli do skracania cyklu inkasa należności ze względu na bardzo konserwatywną strategię płynności finansowej. Zwiększeniu wyposażenia w rzeczowe aktywa trwałe towarzyszyło wydłużanie cyklu obrotu zapasami. Zarządzający spółdzielniami stosowali racjonalny sposób gospodarowania należnościami i zobowiązaniami krótkoterminowymi, zachowując bezpieczny okres obrotu zapasami.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie spółdzielczości mleczarskiej w okresie przynależności Polski do Unii Europejskiej. Materiał do badań stanowiły informacje uzyskane z kwestionariusza ankiety, dane GUS, wyniki badań IERiGŻ oraz literatura przedmiotu badań. Podmiotem badań były spółdzielnie mleczarskie. Badania obejmują lata 2004-2010. Szczególną uwagę zwrócono na liczbę pracowników, przeciętną cenę skupu jednego litra mleka oraz przyczyny i efekty działań prośrodowiskowych w spółdzielniach mleczarskich. Zwrócono także uwagę na takie zagadnienia, jak zarządzanie jakością oraz konsolidacja. Rozszerzenie Unii Europejskiej stymulująco działa na rozwój polskiego mleczarstwa. Z tego względu stwierdzono pozytywny wpływ przynależności Polski do Unii Europejskiej na spółdzielczość mleczarską.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza podstawowych uwarunkowań technicznej i ekonomicznej wydajności pracy w wybranych spółdzielniach mleczarskich w Polsce. Poprawa zarówno ekonomicznej, jak i technicznej wydajności pracy w badanych spółdzielniach spowodowana była nie tyle spadkiem zatrudnienia (w największych mleczarniach wzrosło zatrudnienie), ale powiększaniem wielkości skupowanego mleka i wartością sprzedaży. Techniczne uzbrojenie pracy we wszystkich podmiotach miało tendencję rosnącą, i to nie tylko ze względu na spadek zatrudnienia, ale zwiększone inwestycje w środki trwałe. Analiza przyczynowa ekonomicznej wydajności pracy wykazała, że w większości badanych spółdzielni nie była rozwijana gospodarka intensywna. Wzrost wydajności pracy miał swoje źródło głównie w cechach nakładochłonnych, a więc w istocie ekstensywnych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Determinanty płynności finansowej spółdzielni mleczarskich
100%
W opracowaniu zidentyfikowano siłę i kierunek wpływu wybranych determinant kształtujących płynność finansową w spółdzielniach mleczarskich. W analizie wykorzystano propozycję przyczynowo-skutkowego powiązania czynników kształtujących płynność finansową, w której poziom płynności zdeterminowany był przez strukturę aktywów, strukturę zobowiązań i pokrycia zobowiązań. Płynność finansowa jest kategorią złożoną, dlatego wymaga kompleksowego i wieloaspektowego podejścia. Identyfikacja czynników kształtujących płynność finansową ma szczególne znaczenie w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw. Przeprowadzone badania pozwoliły ustalić, że głównym czynnikiem wpływającym na płynność była struktura zobowiązań. Koniunktura gospodarcza nie miała wyraźnego wpływu na poziom płynności, w większym stopniu mogła ona kształtować jej determinanty. (abstrakt oryginalny)
Z wyników przeprowadzonych sondaży można zatem wyciągnąć wniosek, że proces integracyjny więcej obaw wzbudzał wśród kadr zarządzających spółdzielniami "Samopomoc Chłopska" - prowadzącymi przede wszystkim działalność handlową dotyczącą obrotu artykułami spożywczymi i przemysłowymi oraz skup i przetwórstwo płodów rolnych i działalność w zakresie zaopatrzenia rolnictwa w środki produkcji, mającymi zatem głównie lokalny charakter - niż w spółdzielniach mleczarskich, prowadzących na ogół sprzedaż swoich produktów nie tylko na rynkach lokalnych, ale często także i na rynku krajowym, a w niektórych przypadkach również na rynkach zagranicznych. (fragment tekstu)
Przedstawiono zmiany na rynku mleka, stan zorganizowania rolników w grupy producenckie, a także wskazano perspektywy ich rozwoju oraz możliwości wsparcia finansowego w ramach PROW 2014-2020. Z przeprowadzonej analizy wynika, że grupy producentów mleka stanowiły 7,5% wszystkich zarejestrowanych grup producentów rolnych. Najwięcej grup producentów mleka funkcjonowało w województwie wielkopolskim. Należy zwrócić uwagę, że w Polsce prawie 73% produkowanego mleka skupują spółdzielnie mleczarskie. Systematycznie zmniejsza się liczba dostawców mleka, przy jednoczesnym wzroście średniej wielkości dostaw hurtowych na dostawcę. Postępującą koncentrację produkcji mleka obserwowano głównie w środkowo-wschodnich rejonach Polski, które ze względu na warunki przyrodnicze, tradycję i kulturę rolną skupiają 2/3 krajowego pogłowia krów mlecznych oraz produkcji mleka. (abstrakt oryginalny)
Przemysł spożywczy, w tym mleczarstwo, należy do najważniejszych i najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Świadczy o tym wzrost wartości produkcji sprzedanej wyrobów mleczarskich (do 20 946 mln zł w 2010 r.) oraz udział w zatrudnieniu. Badane spółdzielnie zatrudniały od 66 do ponad 1570 osób w 2004 r., a w 2010 r. od 40 do ponad 2300 osób. Regionem przodującym w produkcji mleka jest województwo mazowieckie. Ponadto stwierdzono ponad 32-procentowy wzrost wartości skupu produktów rolnych w spółdzielniach mleczarskich, biorąc pod uwagę lata 2004 i 2010. Działalność branży mleczarskiej wpływa także na stan środowiska naturalnego. Dlatego przedsiębiorstwa mleczarskie m.in. ograniczają zużycie wody w swoich zakładach czy też minimalizują ilość odpadów, stosując recykling.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Poziom zadłużenia a efektywność działalności w spółdzielniach mleczarskich
75%
Celem opracowania jest określenie efektywności działalności spółdzielni mleczarskich w zależności od poziomu zadłużenia ogólnego. Wybrano 20 spółdzielni mleczarskich, które podzielono na trzy grupy o różnych poziomach wskaźnika zadłużenia ogólnego, a następnie za pomocą wybranych wskaźników oceniono efektywność ich działalności. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Uwarunkowania produkcji mleka na Dolnym Śląsku
75%
W opracowaniu przedstawiono trzy kwestie: predyspozycje regionu do produkcji mleka, charakterystykę skupu i przetwórstwa oraz przemiany organizacyjno-produkcyjne w gospodarstwach rolnych w związku z przystąpieniem Polski do UE i wprowadzeniem systemu kwot mlecznych. Pomimo predyspozycji regionu dolnośląskiego do produkcji mleka oraz dużej chłonności aglomeracji wrocławskiej, przetwórstwo mleka upadło. Przyczyny tkwią w dużym rozdrobnieniu gospodarstw, dla których produkcja mleka stała się nieopłacalna, zaś duzi producenci woleli podjąć współpracę z przetwórcami prywatnymi i dużymi spółdzielniami spoza regionu. Pod względem produkcji i przetwórstwa mleka Dolny Śląsk został zepchnięty na dalekie pozycje w kraju. W dużej mierze do takich przemian w regionie przyczynił się również system kwotowania mleka. (abstrakt oryginalny)
12
75%
W opracowaniu określono zapotrzebowanie na kredyt handlowy, jako źródła finansowania działalności spółdzielni mleczarskich. Kredyt handlowy stanowi spontaniczne źródło finansowania majątku obrotowego przedsiębiorstwa. Spółdzielnie mleczarskie wykazywały skłonność do samofinansowania działalności gospodarczej. Zarządzający tymi podmiotami nastawieni byli na akumulację funduszy własnych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa finansowego w przyszłości. W wyniku ograniczonego dostępu do kapitału obcego, w strukturze źródeł finansowania dominowały zobowiązania krótkoterminowe. Kredyt handlowy stanowił alternatywne źródło finansowania bieżącej działalności w stosunku do kredytów i pożyczek. Największe znaczenie w strukturze źródeł finansowania krótkoterminowego odgrywały zobowiązania z tytułu dostaw i usług, których udział w strukturze wzrastał. Kredyt handlowy nabierał zatem coraz większego znaczenia w finansowaniu działalności operacyjnej spółdzielni mleczarskich. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Skala a efektywność spółdzielni mleczarskich w latach 2002-2006
75%
Przedstawiono analizę efektywności spółdzielni mleczarskich w zależności od wielkości skali produkcji. Spółdzielnie poddano analizie porównawczej według takich miar efektywności, jak: produktywność aktywów, efektywność płacy, rentowność aktywów, rentowność sprzedaży, rentowność kapitału własnego, wskaźnik efektywności Data Envelopment Analysis (DEA) oraz Indeks Malmquista. Przeprowadzone badania wykazały, że wraz ze wzrostem skali poprawie ulega: efektywność płacy, rentowność sprzedaży, rentowność aktywów, rentowność kapitału własnego oraz wskaźnik efektywności DEA w modelu CCR. (abstrakt oryginalny)
Przemiany społeczno-gospodarcze, które następowały w Polsce po 1989 r., zmieniły diametralnie warunki prowadzenia przedsiębiorstw. W konsekwencji tych przeobrażeń podmioty gospodarcze, aby mogły funkcjonować na rynku, zmuszone zostały do przystosowania się do nowych warunków prowadzenia działalności.Procesy adaptacji do uwarunkowań rynku, a także wymagań Unii Europejskiej nie ominęły małych i średnich przedsiębiorstw branży rolno-spożywczej. W Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Limanowa uwidoczniły się najbardziej w wielkości wytworzonych i sprzedanych przez nią produktów. W sytuacji niewykorzystania możliwości przetwórczych tej spółdzielni oraz wobec istniejącej przewagi popytu nad podażą wytworzonych przez nią towarów skala jej produkcji zależy głównie od wielkości skupu mleka - niezbędnego do jej funkcjonowania a deficytowego.W związku z powyższym problemem, analiza corocznej ilości mleka skupionego przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Limanowej w latach 1990-2004, oraz prognoza jego skupu na lata 2005-2007, jest przedmiotem rozważań w niniejszym opracowaniu. (fragment tekstu)
Dairy cooperatives should have a significant impact in the future in terms of regenerating rural life. The pressing need in the Cooperative sector in the era of liberalized environments is to seize every opportunity available for the country. Diary co-operatives mainly from cattle production played a vital role in our country's economy in the previous era and will do so in years to come. This study aims to assess the impact of dairy cooperatives on milk producers' revenues in the Gicumbi district of Rwanda. The total sample involved in this research was 974, from four cow milk producers, namely Bukure MCC-Cooperative d'Elevage Moderne de Bukure (COOPEMOBU), Koperative Zamuka Mworozi (KOZAMGI) and Borozi Twisungane Kabuga-Nyamiyaga and Giramata, which form the cooperative union of Ihuza Aborozi ba Kijyambere Bafatanyinje (IAKIB). The total sample size to be taken from three cooperatives and other recorded local farmers supplying their milk to the nearest Milk Collection Centres, as preselected, is 260 milk producers, including 187 participants and 73 non-participants of dairy cooperatives. The study used a descriptive survey design, encompassing three cooperatives and other dairy producers not members of cooperatives from Gicumbi district. Descriptive statistics, t-test, Standard Deviation, means, frequency and percentages, as well as a Propensity Score Matching model were used to analyse the results of the study. The study findings show that the average total gross revenue was 551,113 Rwandan francs for these farmers, while the mean difference between dairy cooperative participants and non-participants ranged from 50,146 Rwandan francs to 168,145 Rwandan francs as program impact. This is an indication that participants in dairy cooperatives gain more compared to their factual group. The study recommends that small holder dairy producers should be supported to enable them to produce surplus milk for markets and reduce local milking cow numbers by replacing them with crossbred cows. It is recommended that governments should also strengthen milk processing cooperatives and improve their infrastructure facilities to reduce the transportation cost for small-scale dairy producers.(original abstract)
Cel - W opracowaniu określono efektywność działalności spółdzielni mleczarskich w zależności od wielkości zatrudnienia. Metodologia badania - Do badań w ybrano w sposób celowy 84 spółdzielni mleczarskich, położonych na terytorium Polski, które nieprzerwanie publikowały sprawozdania finansowe. Zgromadzono dane empiryczne za okres badawczy 2009-2014. Badane spółdzielnie podzielono na grupy według kryterium wielkości zatrudnienia. Ponadto określono w każdej z wyodrębnionych grup wskaźniki ekonomiczno-finansowe. Przyjętą próbę badawczą można uznać za "quasi reprezentatywną", z uwagi na niewielki udział w rynku pozostałych obiektów populacji. Wynik - Spółdzielnie mleczarskie bez względu na wielkość zatrudnienia charakteryzowały się niskim poziomem rentowności majątku oraz funduszu własnego. Ponadto utrzymywały korzystny poziom wskaźników płynności finansowej oraz sprawności gospodarowania. Niski poziom zyskowności jest uzasadniony specyfiką działalności spółdzielczej formy gospodarowania, która charakteryzuje się maksymalizacją korzyści dla swoich członków, a nie wyników finansowych. Oryginalność/wartość - Nie przeprowadzono dotychczas badań kondycji finansowej spółdzielni mleczarskich z uwzględnieniem kryterium wielkości zatrudnienia.(abstrakt oryginalny)
Cel - określenie wpływu stosowanej strategii finansowania działalności na wyniki finansowe spółdzielni mleczarskich. Metodologia badania - wybrano w sposób celowy 70 największych spółdzielni mleczarskich położonych na terytorium Polski. Zgromadzono dane empiryczne za okres badawczy 2009-2014. Przyjętą do badań próbę badawczą można traktować jako "quasi reprezentatywną", z uwagi na marginalny udział w rynku pozostałych obiektów badawczych w całej populacji spółdzielni mleczarskich. Określono strategię finansowania działalności i na tej podstawie wyodrębniono trzy grupy spółdzielni mleczarskich: grupę pierwszą, w której stosowana była strategia konserwatywna, grupę drugą o strategii umiarkowanej oraz grupę trzecią, w której stwierdzono strategię agresywną. Ponadto określono rentowność, płynność finansową oraz sprawność gospodarowania w każdej z grup spółdzielni w celu zbadania efektywności założonej strategii. Wynik - Zarządzający spółdzielniami unikają zaciągania kredytów krótkoterminowych i finansują działalność ze środków własnych lub za pomocą kapitału stałego (środków własnych i kredytów długoterminowych). Wysoki odsetek zobowiązań krótkoterminowych w badanej formie prawnej przedsiębiorstwa to przede wszystkim odroczone płatności wobec dostawców surowca mlecznego, którzy są jednocześnie właścicielami spółdzielni. Stąd również może wynikać krótszy okres realizacji zobowiązań w odniesieniu do cyklu spłaty należności przez kontrahentów, ponieważ właściciele (rolnicy, dostawcy) mają pierwszeństwo w spłacie kwoty za dostarczone mleko. Oryginalność/wartość - nie prowadzono badań w zakresie wpływu strategii finansowania działalności spółdzielni na jej efektywność w latach "pokryzysowych".(abstrakt oryginalny)
Badaniami objęto 41 mleczarni w okresie czterech lat. Celem artykułu było określenie wpływu skupu mleka na rentowność spółdzielni mleczarskich. Badania wskazują, że spółdzielnie o wyższym poziomie skupu mleka charakteryzuje wyższa rentowność. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie stanu i kierunków zatrudnienia w spółdzielniach mleczarskich w latach 2004-2010 i ocena jego wpływu na rozwój regionalny i lokalny. Materiał do badań stanowiły informacje uzyskane z kwestionariusza ankiety. Stwierdzono, że spółdzielnie mleczarskie są liczącymi się w regionie ośrodkami przetwórstwa mleka ze względu na liczbę zatrudnionych osób. Dzięki czemu sprzyjają one prawidłowemu rozwojowi regionu, przez zapewnienie mieszkańcom pracy i dochodów pozwalających na godziwy poziom życia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie znaczenia spółdzielni mleczarskich w rozwoju regionalnym na przykładzie województwa łódzkiego. Przeanalizowano liczbę pracowników w badanych spółdzielniach województwa łódzkiego, asortyment produktów oraz jakość i bezpieczeństwo produktów. Stwierdzono, że spółdzielnie mleczarskie województwa łódzkiego charakteryzują się zdolnością do utrzymywania i tworzenia nowych miejsc pracy. Oferta asortymentowa spółdzielni mleczarskich oraz odpowiedni poziom jakości oferowanych produktów wpływają na rozszerzenie rynków zbytu i wzrost atrakcyjności regionu, na terenie którego działalność prowadzą spółdzielnie mleczarskie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.