Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 967

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spółki giełdowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Przekształcenie firmy w spółkę publiczną jest największym przedsięwzięciem w kierunku pozyskania kapitału. Oprócz oczywistych korzyści, upublicznienie spółki wiąże się także z kosztami i ogromnym wysiłkiem. Podstawowe koszty tego procesu związane są z debiutem giełdowym i późniejszą obecnością na rynku. Spółka publiczna musi również podejmować wysiłki w celu stałego i kompleksowego informowania oraz dążenia do spełniania oczekiwań inwestorów. To komunikowanie się spółki giełdowej z otoczeniem inwestorskim określane jest mianem relacji inwestorskich. Główne cele tej działalności to informowanie inwestorów o działalności spółki, budowanie zaufania, obniżenie kosztu kapitału i osiągnięcie pełnej wyceny spółki.(abstrakt oryginalny)
W modelowaniu zjawisk zachodzących na rynku kapitałowym istotne znaczenie odgrywają wykorzystywane wartości stóp zwrotu oraz współczynników korelacji między nimi. Decyzje inwestycyjne podejmujemy na podstawie oczekiwanych stóp zwrotu, które są funkcją stóp zwrotu już zrealizowanych. Empiryczne stopy zwrotu stanowią również istotny czynnik w prognozowaniu cen akcji, ocenie ryzyka zmienności w modelu arbitrażowej wyceny opcji, wpływają na płynność obrotu akcjami oraz stopień reakcji na zmianę rentowności rynku (wartość współczynników ß). Wartość odchylenia standardowego stóp zwrotu oraz poziom korelacji stóp zwrotu określają możliwość redukcji ryzyka portfeli papierów wartościowych, stabilność portfeli inwestycyjnych oraz liczbę ich składników.Celem przeprowadzonych analiz była ocena czy zmiana częstotliwości danych, na podstawie których obliczane są stopy zwrotu, wpływa na ich wartości (rozkłady) oraz wyniki uzyskiwanych klasyfikacji spółek. (fragment tekstu)
3
Content available remote Poziom kapitału obrotowego netto w spółkach giełdowych
80%
Prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo wiąże się z trzema zachodzącymi stale, równoległymi cyklami - cyklem inwestycyjnym, cyklem operacyjnym i cyklem finansowym. Cykl inwestycyjny polega na zakupie majątku trwałego, który służyć ma powiększeniu bogactwa przedsiębiorstwa w przyszłości. Cykl operacyjny polega na transformacji majątku obrotowego przedsiębiorstwa w celu uzyskania korzyści materialnych. Cykl finansowy polega na kształtowaniu źródeł finansowania majątku przedsiębiorstwa, czyli kapitałów. (fragment tekstu)
4
Content available remote Istota i cele polityki informacyjnej Spółek notowanych na Newconnect
80%
Jednym z fundamentów rynku kapitałowego jest efektywna i rzetelna komunikacja przedsiębiorstwa z inwestorami. Ma ona szczególne znaczenie na rynku NewConnect, na którym małe spółki, o ograniczonych obowiązkach informacyjnych i niewielkich budżetach marketingowych muszą zabiegać o zaufanie inwestorów. Jednym z podstawowych sposobów zdobycia tego zaufania jest rzetelna polityka informacyjna, która poprzez zmniejszenie ryzyka wynikającego z braku informacji wpływa na zwiększenie płynności akcji, a co za tymi idzie większą wycenę przedsiębiorstwa. W rezultacie zapewnia to transparentnym podmiotom łatwiejszy dostęp do kapitału pozyskiwanego przy nowych emisjach akcji. (abstrakt oryginalny)
Sprawozdania finansowe spółek giełdowych służą wielu użytkownikom przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. Sprawozdanie finansowe prezentowane jest w formie sprawozdania rocznego lub śródrocznego. Celem głównym śródrocznego sprawozdania finansowego jest zaktualizowanie ostatniego pełnego rocznego sprawozdania finansowego. Powinno ono koncentrować się na nowych działaniach, zdarzeniach i okolicznościach. Obecnie obszar sprawozdawczości finansowej normują zarówno IFRS, jak i regulacje krajowe. W opracowaniu omówiono wybrane zagadnienia w zakresie śródrocznej sprawozdawczości finansowej spółek giełdowych na tle obecnie obowiązujących polskich regulacji oraz wytycznych zawartych w IFRS. Wskazano elementy śródrocznych sprawozdań finansowych w świetle polskich regulacji oraz IAS 1 i IAS 34. Omówiono terminy i zasady sporządzania śródrocznych sprawozdań finansowych oraz wybrane problemy wyceny składników wykazywanych w sprawozdaniach, podkreślając podstawowe różnice w regulacjach krajowych i IFRS ustanowionych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Weryfikacja systemu wczesnego ostrzegania dla wybranych spółek giełdowych
80%
System wczesnego ostrzegania (SWO) w przedsiębiorstwie to element zintegrowanego systemu informacyjnego, którego zadaniem jest sygnalizowanie o zagrożeniu sytuacji finansowej, identyfikowanie sytuacji niepewnych i kryzysowych oraz prognozowanie upadłości. Zastosowanie SWO w przedsiębiorstwie ma wiele zalet, jak między innymi możliwość uzyskania przejrzystego i pozbawionego zbędnych informacji "obrazu" przedsiębiorstwa, łatwość praktycznego zastosowania, szybkość i płynność przepływu informacji, użyteczność w podejmowaniu decyzji, możliwość wczesnej reakcji na zagrożenia finansowe i przeciwdziałanie ich rozwojowi. Należy brać pod uwagę także trudności, które mogą pojawić się przy stosowaniu SWO, takie jak podatność na zmiany koniunktury (w tym na rynkach surowcowych), brak wiedzy decydentów na temat możliwości ich wdrożenia, czy przyzwyczajenia do stosowania tradycyjnych metod oceny zagrożeń finansowych. W praktyce nie ma jednego standardowego SWO, dopasowanego do każdego przedsiębiorstwa. Z uwagi na specyfikę działalności, odmienne warunki gospodarowania, przyjęty model zarządzania czy osiągane wyniki, SWO różnią się konstrukcją i stosowanymi metodami, a w ich obrębie modelami. Łączy je natomiast, wspólna idea - przewidzieć pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i uchronić je przed upadłością. Celem artykułu jest zweryfikowanie opracowanego systemu wczesnego ostrzegania dla przedsiębiorstw przemysłu spożywczego na przykładzie próby testowej. (fragment tekstu)
Głównym celem analizy dyskryminacyjnej jest klasyfikacja obiektów do jednej z wyróżnionych grup według określonego czynnika klasyfikacji. Proces klasyfikacji dokonywany jest na podstawie obserwacji wielu cech badanych obiektów. Cechą charakterystyczną analizy dyskryminacyjnej jest to, że obliczenia prowadzone są na zbiorze obiektów, których przynależność do wyodrębnionych grup jest znana. Procedury analizy dyskryminacyjnej generują funkcje, opierając się na różnicy między wariancją wewnątrzgrupową i międzygrupową. Szacowana funkcja dyskryminacyjna maksymalizuje stosunek zmienności międzygrupowej do wewnątrzgrupowej. (...) W pracy pokazana jest próba wykorzystania funkcji dyskryminacyjnej do klasyfikacji spółek giełdowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. (fragment tekstu)
Zgodnie z zasadami zrównoważonego wzrostu przedsiębiorstwa zarządzanie podmiotem gospodarczym wymaga umiejętnego równoważenia przyrostu sprzedaży ze wzrostem efektywności na poziomie operacyjnym oraz optymalnym wykorzystaniem posiadanych kapitałów. Istotnym aspektem jest przy tym określenie takiej dynamiki sprzedaży, która może być sfinansowana samodzielnie, bez konieczności dalszego zadłużania się. Zasadniczym celem artykułu jest skonfrontowanie osiąganego wzrostu przychodów ze sprzedaży z granicznym tempem wzrostu samofinansującego się, odzwierciedlanym przez księgową oraz gotówkową stopę zrównoważonego wzrostu przedsiębiorstwa w obrębie przemysłowych spółek giełdowych. Badania empiryczne zostały zrealizowane wśród 131 przedsiębiorstw wytwórczych przynależących do sektora przemysłu notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2006-2014, których akcje były przedmiotem obrotu na giełdzie przez okres minimum pięciu lat.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest próba klasyfikacji spółek giełdowych na podstawie liniowych funkcji dyskryminacyjnych budowanych dla przyrostów absolutnych i względnych zmiennych diagnostycznych. Badaniem objęto 157 spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, które notowane były przynajmniej od początku 2001 r. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest zbadanie wpływu publikowanych, kwartalnych wyników fundamentalnych spółek na nadwyżki stóp zwrotu nad stopą zwrotu z indeksu WIG. Badane są spółki notowane na GPW w Warszawie i osiągające różną dynamikę zmian wyników fundamentalnych i różne wskaźniki wyceny. Zgodnie z sugestią Rendlemana, Jonesa i Latane'a nie uwzględniano wpływu ryzyka systematycznego walorów na ich stopy zwrotu. Badania wykazały istotny wpływ jakości publikowanych wyników spółek na stopy zwrotu zarówno w okresie 60 sesji po ogłoszeniu, jak i w okresie 35 do 20 sesji przed ich ogłoszeniem.(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszona jest problematyka finansyzacji przedsiębiorstw. Celem artykułu była odpowiedź na pytanie dotyczące różnic w poziomie finansyzacji grup przedsiębiorstw wyodrębnionych z uwagi na kryterium przynależności sektorowej. Analiza dotyczyła niefinansowych spółek giełdowych notowanych na GPW w Warszawie i obejmowała lata 2011-2017. W pracy wykorzystano zarówno syntetyczne mierniki finansyzacji jak i mierniki mierzące wybrane aspekty działalności finansowej i inwestycyjnej przedsiębiorstw. Uzyskane wyniki dowodzą występowania różnic sektorowych w poziomie finansyzacji badanych spółek oraz relatywnie niewielkiej roli działalności finansowej przedsiębiorstw niefinansowych w relacji do działalności operacyjnej.(abstrakt oryginalny)
Dane na temat Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie pokazują, iż pomimo dynamicznego rozwoju, polski rynek papierów wartościowych nie jest jeszcze na tyle dobrze rozwinięty, aby stymulować rozwój firm. Dlatego też, należy starać się zidentyfikować i w miarę możliwości niwelować zagrożenia oraz wspierać rozwój rynku papierów wartościowych. Analizując statystyki dotyczące Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zauważamy dużą zmienność w ilości podmiotów na niej notowanych. Mniej dynamiczny wzrost liczby spółek, a nawet odnotowany w historii warszawskiego parkietu spadek ich ilości, spowodowany był dużą liczbą wycofań z obrotu. Jest to poważne zagrożenie rozwoju rynku papierów wartościowych w Polsce wpływające na jeszcze większe różnice w równowadze podaży i popytu oraz destabilizację tego rynku. Dlatego zasadne jest pogłębienie tematu i dalsza jego analiza. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena efektu dźwigni finansowej wybranych przedsiębiorstw notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych na przestrzeni lat oraz porównanie efektu dźwigni finansowej ze względu na branżę, w której dane przedsiębiorstwa działają. Przedmiotem badania jest 56 spółek reprezentujących osiem sektorów przemysłu: hutnictwo, media, motoryzacja, paliwa i gaz, chemikalia, guma i tworzywa sztuczne, sprzęt i materiały medyczne oraz transport i logistyka. Analiza rocznych sprawozdań finansowych wybranych podmiotów za lata 2017-2020 pozwoliła empirycznie zdiagnozować mechanizm dźwigni finansowej wybranych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena ryzyka spadku cen akcji spółek notowanych na GPW w Warszawie na przełomie lat 2008-2009 oraz ocena szansy odrobienia strat w kolejnym okresie. Zadaniem badawczym jest ustalenie różnic w spadku i w późniejszym wzroście cen akcji spółek poszczególnych branż. Zastosowane kodowanie zmiennej objaśniającej -1; 0; 1, umożliwiło porównanie ryzyka lub szans analizowanych branż z ryzykiem lub szansą średnią dla wszystkich grup. Indeks WIG w lutym 2009 r. zmalał o 60% w stosunku do wartości z początku 2008 r., a następnie po około pół roku wzrósł o 80%. Korzystając z modelu logitowego, zbadano ryzyko spadku wartości cen akcji spółek poszczególnych branż o 60% i szansę 80-procentowego wzrostu tych cen od wartości minimalnej. Zastosowany model regresji Coxa umożliwił wskazanie branż, które straty odrabiały najszybciej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter głównie empiryczny. Jego zasadniczym celem jest wykazanie i scharakteryzowanie zależności między prowadzeniem określonej polityki regularnych wypłat dywidendy a kondycją finansową spółek giełdowych. Cel pracy należy uznać za szczególnie istotny nie tylko w odniesieniu do możliwości inwestycyjnych przedsiębiorstwa, ale również w kontekście kształtowania się wartości rynkowej spółki i wartości dla akcjonariuszy. Spółki prowadzące określoną politykę wypłat dywidendy mogą być atrakcyjne inwestycyjnie nie tylko dla tych inwestorów giełdowych, którzy zainteresowani są wzrostem wartości rynkowej przedsiębiorstwa, ale również dla tych, którzy inwestują w akcje spółek publicznych w celu otrzymywania regularnych i stabilnych płatności dywidendowych. Inwestorzy ci, szukając najlepszej możliwości alokacji swojego kapitału, porównują sytuację finansową spółek dywidendowych w celu znalezienia takiej możliwości inwestycyjnej, która zapewni im zwrot z zainwestowanego kapitału m.in. w postaci dywidendy wypłacanej nie tylko regularnie, ale przede wszystkim w określonej wysokości.(fragment tekstu)
16
Content available remote Występowanie zatorów płatniczych w polskich przedsiębiorstwach giełdowych
80%
Celem niniejszego artykułu jest ocena zjawiska zatorów płatniczych w polskich przedsiębiorstwach, ze szczególnym uwzględnieniem spółek giełdowych. Na potrzeby niniejszego artykułu przyjęto hipotezę badawczą, że opóźnienia w spływie należności są jednym z głównych czynników przyczyniających się do opóźnień w spłacie zobowiązań.(fragment tekstu)
17
Content available remote Reakcje rynku na odejście z firmy osoby kluczowej
80%
W artykule zostały przedstawione powody występowania dyskonta z tytułu osoby kluczowej na rynkach kapitałowych oraz analiza wyników badań tego zjawiska na rynkach światowych i w Polsce. Badania reakcji rynku na odejście osoby kluczowej prowadzone przez różnych specjalistów wskazują na występowanie dyskonta z tytułu odejścia osoby kluczowej. Wartość dyskonta jest uzależniona od powodu odejścia. Obserwuje się również uzależnienie reakcji rynku od innych czynników, takich jak wielkość firmy czy liczba osób w zarządzie przedsiębiorstwa. Przytoczono wyniki badań zachowań inwestorów giełdowych na odejście osoby kluczowej ze spółek notowanych na warszawskiej GPW. W artykule podjęto również problem klasyfikacji powodów rezygnacji. Omówiono także metodologię badań zjawiska z wykorzystaniem analizy okna zdarzenia. (abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu powszechnie podkreśla się, że analiza memoriałowych korekt zysku netto jest istotnym narzędziem służącym do badania zafałszowania sprawozdań finansowych jednostek gospodarczych. Zasadniczym celem artykułu jest zwrócenie uwagi na fakt, że korekty zysku netto są również istotnym nośnikiem wartości informacyjnych, stwarzających możliwość pełniejszej identyfikacji i oceny wiarygodności sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Z tej perspektywy na szczególną uwagę zasługuje relacja zysku netto oraz operacyjnych przepływów pieniężnych, którą potraktować można jako istotny współczynnik oceny urealnionych korzyści finansowych przedsiębiorstwa. Dla operacjonalizacji wskazanego celu badawczego postawiona została hipoteza badawcza twierdząca, że w dominującej liczbie przedsiębiorstw przemysłowych występują dodatnie wartości współczynnika urealnionych korzyści finansowych, przy czym w scenariuszu zmian opisywanej miary dominują strategie wykazywania dodatniego wyniku finansowego netto wraz z generowaniem dodatnich operacyjnych przepływów pieniężnych. Badania empiryczne zostały zrealizowane wśród przemysłowych spółek giełdowych notowanych na GPW w Warszawie w latach 2006-2014(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono dwie spółki giełdowe, które w typologii giełdowej zaliczane są do sektora budownictwo - Energomontaż Północ i Energomontaż Południe. Omówiono ich wspólny rodowód, złożoną strukturę organizacyjną, sytuację finansową, zmiany w zarządzie oraz dywersyfikację działalności.
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.